Най-добрата система.

От: Най-добрата система.

Викаш Норвегия е модерната версия на Третия райх :)
Направо е четвърти райх :lol:
 
От: Най-добрата система.

Капанов, не знам до колко си запознат с Норвегия и икономиката й, но на мен повечето ми клиенти са от там, та да ти кажа няколко неща - първо, до преди 45 години са били бедни като мишки и са се препитавали основно с риболов. След това, на абсолютен късмет и то с последните си усилия (щото почти са се били отказали) намират нефт в Северно Море и всичко започва от там. Та, не просперират, щото са много умни, а щото са третия най-голям износител на нефт в света. Сега, като паднаха цените на нефта, не им е весело.

Що се отнася за предприемаческия дух в Норвегия, единия пич от тия моите е имал верига ресторанти и след 5 години гърбене е стигнал до извода, че изкарва повече пари като шофьор на такси и е уволнил всички, закрива ресторантите и си кара таксито и си цъка в нета. Не всичко е цветя и рози да знаеш, дори и от другия край на Европа така да ти изглежда ;)
 
От: От: Най-добрата система.

Кои са тия факти?

И питаш, как кои ? Ще ти изобдат очите, във всички тези държави "стандарта на живот" както го наричаме в България е доста приемлиев. Явно система като нашата куца яко ?
 
От: Най-добрата система.

Пак приказките за стандарта на живот.

Да, по-лесно се живее като мизерник и скот там. Изкарваш някакви пари, с които после можеш да си купиш много парцали от китай, евтина електроника и пластмасова храна. А яж в тия държави хубава храна, само за това няма да ти стигнат парите.

Стандартът на живот в западните държави се поддържа изкуствено. Тия социални държави харчат повече, отколкото могат да съберат като данъци. В резултат на това теглят заеми от банкерите. В резултат на това облагат с по-високи данъци хората. Системата рано или късно няма да може да издържи и ще рухне.
 
От: Най-добрата система.

Капанов, не знам до колко си запознат с Норвегия и икономиката й, но на мен повечето ми клиенти са от там, та да ти кажа няколко неща - първо, до преди 45 години са били бедни като мишки и са се препитавали основно с риболов. След това, на абсолютен късмет и то с последните си усилия (щото почти са се били отказали) намират нефт в Северно Море и всичко започва от там. Та, не просперират, щото са много умни, а щото са третия най-голям износител на нефт в света. Сега, като паднаха цените на нефта, не им е весело.

Що се отнася за предприемаческия дух в Норвегия, единия пич от тия моите е имал верига ресторанти и след 5 години гърбене е стигнал до извода, че изкарва повече пари като шофьор на такси и е уволнил всички, закрива ресторантите и си кара таксито и си цъка в нета. Не всичко е цветя и рози да знаеш, дори и от другия край на Европа така да ти изглежда ;)

Не ми слагай думи в устата. Ако разглеждаш мненията ми по подобни тип теми ще видиш, че аз съм пръв защитник на тезата "На запад не капе мед и масло от чешмите". Не ми казваш нищо ново с този пост. То и в България има огромни залежи на злато ама ? Ние говорим за система на управление, а не от какво са богати различните страни. Защо в доста европейски страни точно такъв тип партии са или първа или втора политическа сила ?
Както и да е просто си казах моето мнение, нали затова ги оставих тези 25% демокрация още в първия си коментар :arrow:
 
От: Най-добрата система.

Защо в доста европейски страни точно такъв тип партии са или първа или втора политическа сила ?
Защото тази идеология владее Европа в момента. То и БСП е втора политическа сила тука.
 
От: От: Най-добрата система.

Пак приказките за стандарта на живот.

Да, по-лесно се живее като мизерник и скот там. Изкарваш някакви пари, с които после можеш да си купиш много парцали от китай, евтина електроника и пластмасова храна. А яж в тия държави хубава храна, само за това няма да ти стигнат парите.

Стандартът на живот в западните държави се поддържа изкуствено. Тия социални държави харчат повече, отколкото могат да съберат като данъци. В резултат на това теглят заеми от банкерите. В резултат на това облагат с по-високи данъци хората. Системата рано или късно няма да може да издържи и ще рухне.

Погледни класацията за външен държавен дълг. Точно повелителките на този капитализъм са на първите места :lol:
 
От: Най-добрата система.

Врели некипели. Сравняваш стандарт на живот и казваш, че политическата система била прекрасна, за това имали такъв стандарт. Не ти слагам думи, точно такава ти е логиката в този пост. И я вземи сравни колко печели от нефт Норвегия на година и колко България от злато и тогава говори за ресурси. Най-ми е забавно някой като почне да се изказва и източниците му са квото е прочел във вестника. Ми информирайте се малко.
 
От: От: Най-добрата система.

Погледни класацията за външен държавен дълг. Точно повелителките на този капитализъм са на първите места :lol:
Ами аз това ти казвам бе. Ако няма кой да им печата пари - живи умрели са тия държави. А сега като приемат и всякаква афро-азиатска сган със стотици хиляди, съвсем ще цъфнат. Спри наркотиците момче, пишеш несвързано.
 
От: Най-добрата система.

Врели некипели. Сравняваш стандарт на живот и казваш, че политическата система била прекрасна, за това имали такъв стандарт. Не ти слагам думи, точно такава ти е логиката в този пост. И я вземи сравни колко печели от нефт Норвегия на година и колко България от злато и тогава говори за ресурси. Най-ми е забавно някой като почне да се изказва и източниците му са квото е прочел във вестника. Ми информирайте се малко.

Не смесвай двете работи ! Първо никъде не съм споменал, че Норвегия е идеалната държава на социалдемокрация. Дадох пример за сравнение не относно стойноста, а относно как се усвояват.
 
От: От: Най-добрата система.

Ами аз това ти казвам бе. Ако няма кой да им печата пари - живи умрели са тия държави. А сега като приемат и всякаква афро-азиатска сган със стотици хиляди, съвсем ще цъфнат. Спри наркотиците момче, пишеш несвързано.

Кое не е свързано ?
 
От: От: Най-добрата система.

Ами аз това ти казвам бе. Ако няма кой да им печата пари - живи умрели са тия държави.

Ти май не разбираш за какво говорим ... Елементарен пример: Двама мъже са откраднали по 100 лева. Единия инвестира 100% от парите в семеен бизнес, а другия само 25% като останалите 75% ги дава за храна, лекарства и други битовизми. Мъжете в случая са две различни държави по форма на управление.
 
От: Най-добрата система.

Капанов, описваш модерната форма на комунизма просто с евфемизми :)

Мъжът А - който ги е откраднал тези пари предполагаме от народа и ги налива за семеен бизнес - то той ще генерира нов продукт и ще осигури заетост.
Мъжът Б - ще направи 1/4 от това демек 1/4 по-малко продукт ще има, а всичко друго ще бъде изхарчено защото няма с 3/4 повече хора да са заети, но пък ще получват на готово кинти.

Нали ти е ясно, че едно общество се разпада благаодарение на държавата и то се проваля - когато работещата половина разбере, че благото което са го създали ще бъде потребявано от другата половина неработещи.

Самите норвежци казват за себе си че са огромни късметлии, но дай да видим съседите им Швеция.
До 1950 близо 80 години са №1 държава в света по икономически растеж - перфектен пример за пазарна икономика до които те са се доближи някога. Най-голямото увеличение на богатство като нация е било тогава. След което през 60-те почва политики за бедните и редица регулации за да се превърнат днес в една цоцална държава, която до 15 години ще е страна от трерият свят! Това е държава, която е стъпила на онова огромно богатство! Много са ми смешни някой като кажат Швеция е пример за развит социализъм. Все едно да ми кажат, че през 60-те БГ е била силно икономически. Когато стъпиш на нечии други пари може развиваш квото си поискаш проблема е че кинтата свършва - не случайно, че 1960 БГ фалира!

Аз страна почнала от 0-та със цоцализъм и да има прогрес не знам - така, че не знам какво се натискат някой хора на там?
 
От: Най-добрата система.

Експериментът "социализъм"

Един професор по икономика заявил, че никога преди не е късал студент, но наскоро скъсал един цял клас. Този клас настоявал, че социализмът работи и ако бъде приложен никой няма да бъде беден, както и никой няма да бъде богат, голямо равенство.
Професорът казал: "Добре, ще направим един социалистически експеримент. Всички ще получат осреднени оценки - средно аритметично от сбора на всички ви, така че никой няма да бъде скъсан, но и никой няма да бъде отличник.
След първия изпит оценките били изравнени и всички получили петици. Студентите, които учили съвестно били разочаровани, а тези, които не учили били щастливи. Когато наближил вторият изпит, студентите, които учили малко този път учили още по-малко, а тези, които преди учили съвестно решили, че сега това няма особен смисъл и те учили по-малко.
На втория изпит всички получили четворки! Никой не бил щастлив.
След третия изпит всички получили тройки.
Докато се провеждали изпитите, оценките никога повече не се покачили, защото караниците и обвиненията довели до омраза и никой не искал да учи заради другите.
За тяхна изненада на следващия изпит ВСИЧКИ БИЛИ СКЪСАНИ. Тогава професорът им обяснил, че социализмът също се проваля, защото когато наградата е голяма и усилието за постигането й е голямо, а когато правителството отнеме наградата никой няма да опита да я получи. Толкова е просто.

Петте извода от този експеримент:
1. Не можеш със закон да направиш бедния богат, без да направиш богатия - беден.
2. Ако някой получава без да се труди, друг трябва да се труди без да получава.
3. Правителството не може да даде нещо на някого, без преди това да го вземе от някой друг.
4. Не можеш да увеличиш богатството, разделяйки го.
5. Когато половината от хората стигнат до идеята, че не е нужно да се трудят, защото другата половина ще се погрижи за тях, и когато другата половина стигне до идеята, че не искат да се трудят, защото друг ще се ползва от плода на труда им, това е началото на гибелта на нацията.
 

Горе