Нарушавам ли авторски права

ISimeonova

New Member
Здравейте,
Надомно извършвам услугата сканиране на печатни материали. Някой правил ли го е и имал ли е проблеми с авторски права. Четох закона, но от там не ми стана много ясно при положение, че клиентът ми дава собствена книга и аз му извършвам услугата дигитализация.
 
първо си задай въпроса - съхраняваш ли дигиталното копие на твой носител и разпространяваш ли го след това повторно?
 
Съхранявам копието дотолкова, доколкото клиента може да поиска повторно изпращане. А мой неизменен принцип е, че веднъж сканирана книга за клиент не се дава повторно на друг. Ако някой все пак поиска същата книга, го свързвам с клиента, за когото е сканирана за да се разберат.
 
Здравейте,
Надомно извършвам услугата сканиране на печатни материали. Някой правил ли го е и имал ли е проблеми с авторски права. Четох закона, но от там не ми стана много ясно при положение, че клиентът ми дава собствена книга и аз му извършвам услугата дигитализация.
Без разрешение от този който държи правата върху книгата, нямаш право да продаваш дигитално копие, поради каквато и да е причина.
Шанса някой да ти направи проблем за това обаче клони към 0.
 
Не разбрах закона дали прави разлика между хартиено и дигитално копие и каква е разликата да идеш в копирното бюро да ти копират книгата и някой да я сканира - все е копие, и едното и другото можеш да го дадеш на някой друг.
 
Не знам за законите на Република България, но от към човешките принципи и морал... не е много добре. Ти примерно, ако си авторка на дадена книга, вложила си стотици часове, инвестирала си ресурси, и си го направила с цел книгата да е добра и да се продава. Ако разбереш, че трето лице си прави пари, само като копира и препродава всичко на готово как ще се почувстваш?

* Ако книгата е стара, на много години не виждам да има проблем, но за съвременни книги ми се струва нередно.
* Всички си преценява, само споделям моето мнение.
 
Не разбрах закона дали прави разлика между хартиено и дигитално копие и каква е разликата да идеш в копирното бюро да ти копират книгата и някой да я сканира - все е копие, и едното и другото можеш да го дадеш на някой друг.
Няма разлика.
И двете са незаконни, ако продаваш копието.
 
И все пак, аз продавам услуга, материала е на клиента, той се предполага, че тази съответната книга, примерно, я е закупил, обаче му тежи в чантата или иска да ползва цитат за дипломна работа (ако е учебник). Според мен, всяко нещо, което е излязло от първичния си източник си има вече свой живот. Една рокля, примерно, ако си шивач и ти я носят за поправка, имаш ли право да и сложиш нови копчета (ако клиента иска) - все пак някой е вложил в нея познанията си по моден дизайн и какво значи - продаваш роклята или услугата?
 
И все пак, аз продавам услуга, материала е на клиента, той се предполага, че тази съответната книга, примерно, я е закупил, обаче му тежи в чантата или иска да ползва цитат за дипломна работа (ако е учебник). Според мен, всяко нещо, което е излязло от първичния си източник си има вече свой живот. Една рокля, примерно, ако си шивач и ти я носят за поправка, имаш ли право да и сложиш нови копчета (ако клиента иска) - все пак някой е вложил в нея познанията си по моден дизайн и какво значи - продаваш роклята или услугата?
Разликата е много тънка.
Ако някой има книга, може да ти плати за услуга да я копираш, сканираш, преведеш и т.н. за лично ползване.
Ако някой друг дойде, но не е купил книгата, не е законно да му продадеш дигитално или друго копие.

Но отново казвам: Шанса някой да ти направи проблем за това клони към 0.
 
Здравейте,
Надомно извършвам услугата сканиране на печатни материали. Някой правил ли го е и имал ли е проблеми с авторски права. Четох закона, но от там не ми стана много ясно при положение, че клиентът ми дава собствена книга и аз му извършвам услугата дигитализация.
Наблюдавал съм такава схема. И да, стигне ли се да го продаваш това съдържание си нарушаване на авторски права. Специално за медиите не мога да кажа, защото там постоянно се крадат един друг и преписват един от друг, но за книги, мисля, че там си е яко нарушаване. Ако си я купиш, сканираш и ползваш само ти, Ок. Но ако започнеш и да правиш някакви пари от това, вече си е нарушаване отвсякъде.

В твоя случай, идва някой, той си я сканира и избичи в дигитален вариант, не мисля, че нарушаваш. Ти тук не предоставяш ли само някакъв тип сканиране като услуга? Поне аз така го разбирам. Вече ако той реши да я продава, си е изцяло негов проблем. Иначе до сега всички принт центрове да са отлетели, що учебници и лекции са минали от там. :)

Но ако сканваш, имаш си ги, и започнеш да ги предлагаш - мисля, че ще имаш проблем. И като цяло не е много готино, нали? Друг е и момента, ако имаш тяхното позволени, и то писмено.
 
Наскоро бях свидетел на подобен случай. Стига да не разпространяваш копията до хора различни от първоначално поискалия - няма проблеми. Даже центъра който беше замесен в тогавашната случка отказваше на човек поискал копие преди години да му го изпрати повторно, въпреки че го имали налично и въпреки че ставаше въпрос за антикварна книга, която я няма в търговската мрежа. Можеш просто да спреш да си правиш архив, за услугата сканиране никой няма да ти каже нищо.
 

Горе