Нафта, бензин,газ - какво става

От: Нафта, бензин,газ - какво става

Представям си как каните мацка на кафе и отивате с колелото. :mrgreen:
 
От: От: Нафта, бензин,газ - какво става

Представям си как каните мацка на кафе и отивате с колелото. :mrgreen:
И за да е по-извратено може колелото да е двумесно и само тя да върти педалите по баира. :D

Но сега сериозно, за такива случаи, болници, спешна работа и нещо много важно, спор няма - кола си трябва. Но едно 50-60% от хората тотално са се разглезили и използват колата си за да отидат на кафе на не повече от 200 метра. Други не са на нивото на останалите, че да се возят в автобус и в градския транспорт. Трети са прекалено чувствителни или социопати, за да се разхождат по улицата с другите хора. Четвърти не намират гъзарията да са пеша. Абе сумарно доста голям % от хората си го позволяват, защото така. Но и по-голям % пък мрънкат, че било скъпо. Ходи разбери кой какво иска и за какво мрънка.

За това ако видите хората са станали супер безформени мекотели - от офис стола на раб. и от там във вкъщи и всичко между тези премествания в пространството са с кола, асаньор, ескалатор. За какво си говорим. :)
 
От: Нафта, бензин,газ - какво става

Bliny - абсолютно съгласен съм с теб!
+ да не забравяме че си има такси.
Абе знаете какво... аз наскоро сметнах. Предлагам да погледнете и вие:
Колата ми я карам от 3 години, през които съм навъртял 55 000 км.
За тези години и километри тя е поевтиняла с 5 000лв.
5000 делено на 55000км = 0.09лв/км поевтиняване.
Сменям масло 10 000км, което ми струва 200лв (със всичките простотии и някаква биалетка) 5.5х200=1100
Гражданска за 3 години - 450лв
Винетка за 3 години - 220лв
аккумулатор, алтернатор, боя, гуми, крушки, автомивки, данъци, и още куп простотии - 150+150+300+300+300+айдаречем 500 съм забравил къде съм ги дал. = 1700лв
Значи тези 55 000км са ми стрували:
450+1100+450+220+1700+5000 = 8920лв
Опаааааа, колата ми харчи 5/100км, значи 12лв/100, значи 6600 съм дал за гориво.
Значи тази кола, за да ме вози 55 000км е изсмукала 8920+6600= 15 520лв!
15 200 делено на 55 000 = 0.27ст/км.

* смело добавете глоби, подкупи, касетофони, аксесоари, чистачки, течности, пожарогасители и аптечки.

0.30ст/км.
Колата ми е икономична, не съм я блъскал и ремонтирал все още.
 
От: Нафта, бензин,газ - какво става

И като поканя мацката на кафе, трябва задължително да имам кола, за да отида и да я взема ли? Да не би да вземе да отслабне ако навърти 200 метра пеша, хване автобус или такси? Всеки е свикнал да се вози или да го возят, а 90% от случаите не е наложително. И електрически автомобили да си купувате, само ще вдигнете цената на тока и пак мен ще прецакате :)

Това не е научна фантастика - има много европейски градове където реално няма автомобили и са забранени - всеки се придвижва с велосипеди.
 
От: Нафта, бензин,газ - какво става

Има и градове, вярно - повечето са сравнително малки, но има и големи градове, на които централните части са забранени за автомобили. Предимно в Швейцария, Германия, Великобритания, Италия, Холандия... както и в САЩ и Мексико...
 
От: Нафта, бензин,газ - какво става

Ето един пример със швейцарски курорт http://en.wikipedia.org/wiki/Zermatt - отправна точка към Матерхорн. :) Нарочно са го направили така, за да няма разни смогове и т.н., които да пречат на гледката към върха.
 
От: Нафта, бензин,газ - какво става

Ето ти примери колкото искаш: en.wikipedia.org/wiki/List_of_car-free_places
 
От: Нафта, бензин,газ - какво става

Днеска не ми е ден баси! :( Заредих от на Златев руския менте бензин и колата взе да гасне и за капак спрасках чистак нова зимна гума в българска дупка. Данъци ще искат после - цървули! :mad:
 
От: Нафта, бензин,газ - какво става

Гадно... ти повече си го отнесъл. Мен само гумата ми замина(пък не беше лоша Michelin), джантата и колата излязоха корави и аз карах 30-40 ама отиде гумата - не става за нищо. Ще купувам друга к'во да правиш (ако успея да запаля с този бензин калпавия :mrgreen:) ама взе да ми писва да си троша колата по тези пътища.
 
Последно редактирано:
От: Нафта, бензин,газ - какво става

Е бате те мишелина са над 200 кинта броя ? И аз купувах нови и щях да си изям чорапите ако беше отишла. Мен носач и изправяне на джанта снощи за 1 час ми оправиха - 150 лева .. май трябва да си купуваме вече самолети :D
 
От: Нафта, бензин,газ - какво става

Да, след големия акциз, дупките са другия кошмар на шофьорите. Ако не цакаш за гориво, цакаш за ремонти.

Трябва повече ходене и май това ще ни оправи. Хем здрави, хем спестили. :)
 
От: Нафта, бензин,газ - какво става

Е бате те мишелина са над 200 кинта броя ? И аз купувах нови и щях да си изям чорапите ако беше отишла. Мен носач и изправяне на джанта снощи за 1 час ми оправиха - 150 лева .. май трябва да си купуваме вече самолети :D

Ами да ти кажа честно не ги знам колко са тук на мен ми ги донесоха от Германия на примоция и към 150-160 лв. май беше едната, че вземах и джанти не съм много сигурен. Ще видя моите хора да ми изнамерят още една по-евтино. :)

Тази лада май и нея от лукойл са я зареждали Цък :D
 

Горе