Никога не е късно да станеш за резил!

Прочетете първия пост и гласувайте


  • Общо гласове
    103
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Тва е като една обява, която гледах онзи ден в Банкя. Изолация - 15 лв на квадрат. И с малки букви - цената включва само дюбели и стиропорени плоскости.
После за да ти го измажат ти взимат още пари, които изобщо не бяха упоменати... отделно имаше и цена за наем на скеле...
Сигурно и за надник на общ работник ще ти добавят накрая..
Смешна работа :)
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Spy не можеш да очакваш друг да мисли за твоите интереси. Трябва да си предвидил подобна ситуация. Факта че не си го направил не значи , че продавача е виновен. Ако си му платил по paypal или друг подобен метод , би трябвало да има 2 месечен срок, в който можеш да предявиш претенции по плащането и сделката.
Ако това беше дело в съда, ти гарантирам, че ти щеше да го изгубиш. Не можеш да създаваш закони над общоприетите закони (а именно на държавата ни), просто защото не ги разбираш и прилагаш. Продавача е в пълното си право тук и всеки, който мисли, че не е така, показва неразбиране и неуважение на закона.
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Факт е, че сайта имаше бокс със фейсбукстраница, а сега там се показва едно "Страницата, до която се опитвате да достигнете е с ограничен достъп или в момента не е на разположение."

Аз съм купил сайта със съдържанието и този бокс е част от съдържанието.

Ако нашето момче може да спре и останалото съдържание мислиш ли, че трябва да го направи, само защото не сме уточнили това съдържание дали е обект на сделката?????
 
От: Re: От: Никога не е късно да станеш за резил!

Ако ще следват правилата, то реално тази група трябваше да излезе на яве още при търговията на сайта. А не ето ти GSM-а, ааааа кабелът за компютъра искаш ли го? :) Не че не си прав, но не е много логично и морално. И ни ми казвайте, че няма морал и логика в бизнес отношенията, защото ако няма сме го сдухали много. Или както викат: курвенски изпълнения. Не е крадец, но като го спомена се сетих за вица за баба Меца, която се бе заклещила главата в един дънер, където цялата гора и се изреди - и те не са изнасилваци, а просто са се възползвали. И ако изтриването на група след, като са му отказали парите не е комплекс, не знам кое е. :)
Забравяш, че закона защитава интересите, както на купувача така и на продавача. Сиреч, ако spy докаже, че продавача наистина е бил наясно, че трябва да предаде и феусбук страницата, то тогава ще е прав, след като не е уточнено дори в устна договорка, няма място за претенции от негова страна. До колко е имало умисъл и до колко човека наистина е мислил че страницата ще остане негова не може да се докаже. Най-малкото при такива обвинения spy трябва да покани и продавача да се защити и представи своята позиция. Иначе просто сте се събрали като бабите на село да одумвате "мошениците" и "крадците" дето вечно ви прецакват и цял живот ви карат да гледате обидено.
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

ахахаха имотника, какво дело какви 5 лева...за какви закони говориш изобщо :) Къде видя, че има закони за FB-страниците и дали вървят със сайта или си вървят отделно...Бизнес... ти си нямаш и капчица идея от бизнес, убеден съм.
На тези защитници на смехотворната идея, че FB-то си е съвсем отделна страница само мога да се изсмея с огромно презрение. Дайте поне една основателна причина, че фейс групата трябва да бъде отделна страница и е необходимо отделен пазарлък за нея... Всъщност с кво се пазарите а?? Ами майка ми е била в тая група...и е писала там някакви неща...И СЕГА СИ ГИ ИСКА! Да ви срещна да се разберете а? Кой е тоя олигофрен, който се е изгаврил с гласа на майка ми за този сайт а? Бизнесмен бил...момчето... пикльо смотан!
 
Re: От: Никога не е късно да станеш за резил!

Тва е като една обява, която гледах онзи ден в Банкя. Изолация - 15 лв на квадрат. И с малки букви - цената включва само дюбели и стиропорени плоскости.
После за да ти го измажат ти взимат още пари, които изобщо не бяха упоменати... отделно имаше и цена за наем на скеле...
Сигурно и за надник на общ работник ще ти добавят накрая..
Смешна работа :)
Ей терикати стаха всички. Банките почнаха, щом е стигнало до некви си където изолират.....наистина е смехория голяма.

@ imotnik, мани го закона, говорим за морал и етика. Много ясно е, че законово няма да издържи. Казвам го, защото вярвам, че тук сме се събрали хора с цености и морал, а не като всичко останали - коне с капаци, които разчита на законите, защото и те са същите боклуци. И му сера на закона, ако пиани убиват и се измъкват без затвор. ;)
 
От: От: Никога не е късно да станеш за резил!

ахахаха имотника, какво дело какви 5 лева...за какви закони говориш изобщо :) Къде видя, че има закони за FB-страниците и дали вървят със сайта или си вървят отделно...Бизнес... ти си нямаш и капчица идея от бизнес, убеден съм.
На тези защитници на смехотворната идея, че FB-то си е съвсем отделна страница само мога да се изсмея с огромно презрение. Дайте поне една основателна причина, че фейс групата трябва да бъде отделна страница и е необходимо отделен пазарлък за нея... Всъщност с кво се пазарите а?? Ами майка ми е била в тая група...и е писала там някакви неща...И СЕГА СИ ГИ ИСКА! Да ви срещна да се разберете а? Кой е тоя олигофрен, който се е изгаврил с гласа на майка ми за този сайт а? Бизнесмен бил...момчето... пикльо смотан!

Да има закон, който включва фейсбук страниците.

ТЪРГОВСКИ ЗАКОН
Чл. 1. (1) (Изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г.)
Търговец по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва някоя от следните сделки
....
12. (нова - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) сделки с интелектуална собственост;

И нататък сам си търси правата и задълженията на въпросния "търговец" и условията при който той е длъжен да сключва сделки. От там ще разбереш и защо по смисъла на закона въпросния продавач е прав.
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Къде ги четете тия закони не знам. Но в ЗЗД ясно си пише, че spy има право. Друг е въпросът дали е имало договор, че да се търси това право.
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Ситуацията има две страни морална и законова
От морална гледна точка Спай е прав да се сърди, защото самият факт че не е упоменал в условията че страницата не влиза в цената на проекта може да се брои като укрита информация.
От законова гледна точка момчето е в правото си да иска пари и за страницата защото тя е съвсем отделен продукт (двата продукта могат да съществуват по отделно без това да нарушава функционалността им), особено и при положение че в обявата не е упоменато че в цената влиза и страницата.

Също така за обективното мнение е необходимо да знаем при предаването на сайта Спай получил ли е достъп до администрацията на ФБ страницата и ако не е получил защо е платил ако е очаквал тя да влиза в цената. Ако е платил без да получи достъп до ФБ страницата може да се приеме че и той не е мислил че я купува.
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Фейсбук страницата не е част от сайта, а част от Facebook. В сайта се вгражда с iframe и всяка една страница може да бъде вградена във всеки един сайт - дори аз мога да я вградя в мой сайт и това го пише изрично в условията за ползване (някъде съм го чел, но за съжаление не мога да го открия сега). Също така има страници, които не са асоциирани към сайтове - т.е. това си е абсолютно отделно нещо. Според мен пропускът е твой, затова че не си обмислил всичко и не си попитал навреме. Излиза, че един месец не ти е хрумвало, че ако той ти беше продал сайт+фен страница, би трябвало да те направи админ? Това ми прилича на ситуация, в която аз и колегите ми сме попадали - продаваме сайт, но не се сещаме да уточним браузърите и се започва - защо не работи, с IE6, IE7, първата версия на хром, не знам си ква Опера. И понеже не сме уточнили тези неща, а сме се договорили сайтът да работи, ни се взе тока, докато оправим съпорта за де що се сещаш браузър.

Не отричам, че това което се е опитал да направи този продавач е глупаво, неетично и си е чисто изнудване. Но реално погледнато ти си виновен за ситуацията и той може след това да ти иска колкото пари си пожелае и дори да я изтрие, както и е направил впоследствие.
 
Последно редактирано:
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Ситуацията има две страни морална и законова
От морална гледна точка Спай е прав да се сърди, защото самият факт че не е упоменал в условията че страницата не влиза в цената на проекта може да се брои като укрита информация.
От законова гледна точка момчето е в правото си да иска пари и за страницата защото тя е съвсем отделен продукт (двата продукта могат да съществуват по отделно без това да нарушава функционалността им), особено и при положение че в обявата не е упоменато че в цената влиза и страницата.

Също така за обективното мнение е необходимо да знаем при предаването на сайта Спай получил ли е достъп до администрацията на ФБ страницата и ако не е получил защо е платил ако е очаквал тя да влиза в цената. Ако е платил без да получи достъп до ФБ страницата може да се приеме че и той не е мислил че я купува.

Съгласен съм. Просто не виждам смисъл в това да се одумва продавача, особено при условие, че него го няма, за да представи своята гледна точка, както и липсват всякакви причини да мислим че той с умисъл е прецакал SPY. Това, че е искал 100 лева не го прави крадец.
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Глупости!

фейс-групата се основава само и изцяло на страницата, която е била "харесана" Точка по въпроса!

Не е отделен продукт, защото пак опираме до презумцията, че сбора от феновете е само и единствено въз основа на тяхният глас, "харесване" на страницата...и ако искате да си говорим верно за закони то това, че може да съществува отделно е още по-голяма глупост, базирай ки се отново на елементарното съждение, че тя съществува пак само поради даденият глас за сайта...за сайта не за собственика..."момчето"

След като тая смотана група (ебаси офцете..барабар с майка ми) е възникнала въз основа на харесването им на тая глупава страница, това значи, че тя е неразделна част от нея!


Имотника...какво ми постна бре пиле?? Къде са наредбите за фейс-страниците и още повече тези които ги правят отделен търговски продукт с определените юридически права?? Пишеш думичките, ама не знаеш смисълът им май а?


Нещата изобщо нямат две страни..законова и морална, това е просто бошлаф.
А за ДОГОВОР..това вече е съвсем друго нещо... По договор и една умрела тичица от сайта може да е предмет на спор. За това е и "договор", защото всички детайли предмет на интерес се ДОГОВАРЯТ. Тук вече спая се е прецакал наистина, но така е с доверието...имаме го явно в повече...еле па за бг тъжната действителност, където нещата наистина се олигофренясаха :)



Бе махни му "вкусния" линк и това е :D
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Моля? Ти май не си наясно въобще за какво говориш. Феновете на фейсбук страницата са харесали фейсбук страницата, а не сайта. Например имам фейсбук страница за любители на домашната ракия без да имам сайт за домашна ракия. Рекламирал съм тази страница, конкурси съм правил и т.н., но всичко във фейсбук без външен сайт. Въобще знаеш ли как се става фен на страница? :)

п.п. Прави разлика между страница - група и не спори за неща, с които явно не се занимаваш.
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

imotnik мисля има най-правилна логика.И доста добре го е обяснил.Въпросът е че не си заслужава такива полемики да се разискват за смешните 140 фена.Разбирам да беше 10 хиляди ,да носи трафик като постнеш някоя статия там,а то......все тая дали ще я даде или не.
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Донякъде и двете страни имат своите доводи.

Според Spy:купувам сайта,значи купувам и страницата

Според продавача:не сме разбирали за страницата,значи тя е все още моя

Целият проблем идва от това,че двете страни не са се разбрали предарително за тази страница и по тази причина продавача има донякъде право да си отваря устата за още пари.

Затова е хубаво в договорите всяка подробност да се спонемава,за да няма после това е мое онова е твое...
 
От: От: Никога не е късно да станеш за резил!

Моля? Ти май не си наясно въобще за какво говориш. Феновете на фейсбук страницата са харесали фейсбук страницата, а не сайта. Например имам фейсбук страница за любители на домашната ракия без да имам сайт за домашна ракия. Рекламирал съм тази страница, конкурси съм правил и т.н., но всичко във фейсбук без външен сайт. Въобще знаеш ли как се става фен на страница? :)

п.п. Прави разлика между страница - група и не спори за неща, с които явно не се занимаваш.


Ако тая страница (създаването й) е производно на сайта, то незнам как стават фенове на фб-страницата, а не на сайта..и незнам как после, след като един е станал фен на сайта (осъществено чрез ФБ-страницата) ще можеш ей така да го направиш фен на друг сайт, който той не е харесал, но явно "му го харесват" само защото връзката между двете е фб-страницата, единствено като свързващ фактор.
Да, не съм на ясно с фб-страниците (и още по-добре), но съм наясно, че ако аз стана фен (харесам) сайта и някой ме премести като фен на друг (само щото видиш ли фб-страницата е отделно от сайта), то ще си има големи ядове :)
Вече ако ми говориш за някаква изкуствено създадена фб-страница с на кило идиоти дет нищо не са "харесвали" и си я местиш къде ти е кеф и далевера, това вече е друго. Случая обаче с тия 140 не е май такъв. Хората са станали фенове на сайта (чрез функцията "харесвам"). Това че после се намират във фб-страница физически отделна от сайта, прави ли ги вече фенове само на самата фб-страница, а не на тази която са харесали - сайта??

Нещо много терикатери станахте... рекламирал си ме а..и в конкурс си ме слагал...?
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Ще ти го обясня кратко и ясно - едно е да харесаш урл на сайт, друго е да станеш фен на фейсбук страница. Когато си фен на страница от там могат да ти пускат каквото си поискат администраторите и. Дори сайтът да изчезне, страницата ще си остане. Не и плащаш хостинг, не и плащаш домейн, тя си е част от фб. Ако искаш можеш да я асоциираш към друг сайт, просто трябва да и смениш инфото.

п.п. Успокой се :)

п.п.п. До 100 души дори можеш да и смениш името, а тази е била 140. За какво си говорим въобще :)
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Е да но аз съм "харесал" сайта, а не страницата...това, че ме е бутнало автоматично фен на някакжа страница баш ми дреме! И после кат изчезне сайта..аз оставам само фен на фб-страницата, така ли? И мислиш, че тия хора, които са харесали сайта (и майка ми в това число) им е се тая после на кво ще ги сложат "фенове", така ли? А и тая страница хубаво ще остане..(то ясно, нали е на фейса), ама какво вече ги обединява тия хора вътре, след като нещото което са харесали - сайта, вече го няма...или няма значение - важното е да ги бройкат :)
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Facebook Pages Terms
2. You may only administer a Facebook Page if you are an authorized representative of the subject of the Page.

От 2 става ясно, че продавачът няма право да запази контрола върху страницата щом сайтът, на който е посветена вече не е негов. Има два варианта: Да прехвърли контрола на купувача или да изтрие Facebook страницата. Обаче не е длъжен да направи първото, освен ако това не е било уточнено при сключването на сделката. Пропускът е изцяло на купувача, който е трябвало да поиска и страницата когато се е пазарил за цената. Не се подразбира, че е продадена със сайта, тъй като в оная тема пише, че се продават само сайт и домейн. За Facebook страница не се споменава никъде.

Така както купувачът се е възползвал от това, че продавачът е на зор за пари и го е принудил да свали зверски цената, по същия начин продавачът е решил да се възползва от Facebook страницата, която не е била включена към сделката. И двете действия са еднакво (не)етични. Когато се работи с пари няма място за "подразбирания". Плаща се за това, което е било договорено - ни повече, ни по-малко.
 
От: Никога не е късно да станеш за резил!

Facebook Pages Terms
2. You may only administer a Facebook Page if you are an authorized representative of the subject of the Page.
Това е много общо, а и не вярвам някой да го следи. По тази логика, ако страницата е била ohboli.bg, а новият сайт е meds.bg не може да я представлява?
"Subject"-a е темата на страницата. Но в случая се има предвид, че не можеш да направиш страница на търговска марка например, без да си техен официален представител.

Е да но аз съм "харесал" сайта, а не страницата...това, че ме е бутнало автоматично фен на някакжа страница баш ми дреме! И после кат изчезне сайта..аз оставам само фен на фб-страницата, така ли? И мислиш, че тия хора, които са харесали сайта (и майка ми в това число) им е се тая после на кво ще ги сложат "фенове", така ли? А и тая страница хубаво ще остане..(то ясно, нали е на фейса), ама какво вече ги обединява тия хора вътре, след като нещото което са харесали - сайта, вече го няма...или няма значение - важното е да ги бройкат
За последен път повтарям - ти харесваш нещо, което е част от фейсбук - фейсбук страницата. Урл-то на сайта може да се хареса с лайк бутон, но в случая говорим за друго. А нещото, което обединява хората вътре, че са натиснали лайк бутона.
 

Горе