Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Г-н Мирчев кои са тези държави, в които има такава голяма практика, че да е доказала ползвата от този вид касови апарати? Доколкото знам (без да съм съвсем сигурен) такава безумица има само в Сърбия и там е отчетено, че този метод за контрол е неефективен.
Най-големия порок в тази безумица е, че държавата прехвърля разходите по контрола върху данъкоплатеца, като от тези разходи се облагодетелстват една малка група от стопански субекти - производители на касови апарати, мобилни оператори, производители на софтуер (вие доколкото знам сте представител точно на такава фирма) - това си е скрита държавна помощ.
Отделно от това държавната администрация в лицето на НАП е изключително неподготвена да обработва и анализира събраната информация. Един път технически - всеизвестно е че сървърите на НАП не могат да поемат тази информация и отделно от това няма качествено кадрово обезпечение в НАП способно да анализира такъв голям обем от събрана информация.
Това може да проличи от изказвания на най-високо ниво - например от министъра на финансите. Той с гордост отчете, че декларираните продажби на горива са се увеличили за една година с 93 млн. лв., като отдаде това увеличение изцяло на внедрените връзки на ЕКАФП с НАП - пълна липса на анализ на информацията при това изказване - защо не анализира количествените показатели на продажбите за да устанви, че за страната потреблението на горива през миналата година е намаляло с 20% на база предходна година и тези 93 млн. лв. увеличен оборот са изцяло от повишението на цените и нямат нищо общо с дистанционната възка с НАП? Така ще бъде и с останалите сектори на търговията - ще се отчете по-висок оборот, но не защото са свързали ЕКАФП с НАП, а защото цените растат.
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

A аз имам въпрос - какво става ако имам заглушител за гсм сигнала??
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

A аз имам въпрос - какво става ако имам заглушител за гсм сигнала??

Имаш неофициален договор със фирмата за касовите апарати да ти чистят паметта :D
Наивно е въобще да се приказва като "експертът" г-н Иво Мирчев, а глупаво е да се вярва на казаното. Където има електроника - има в пъти повече начини за манипулации и шашми. И да ми обясни г-н Мирчев, как като имам 12 фирми на патент и си ги сменям тъкмо преди влизането по ДДС ще се увеличат данъците, които плащам? (Примерът е условен, но често срещан, характеризира се със 100% чукане по апаратите)
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Тео най големият парадокс е че ако приемем че всички си маркират съвестно продажбите и си внесат данъците - съответно след около половин година се регистрират по ДДС и тн. в крайна сметка ефектът ще е отрицателен за икономиката на държавата. Поради факта че цените ще скочат с поне 10% ще падне потреблението, доста от фирмите ще фалират и ще скочи безработицата и тия пари дето са взели от данъци няма да им стигнат да покриват обезщетенията за безработица.
Самият факт че нито една нормална държава не е въвела подобна глупост не означава че при тях не се укриват данъци а че са си направили много добре сметката че тия пари не трябва да се мъчат да ги взимат.
Сигурно се потретвам с еретичната за БГ идея че докато в БГ не се промени нагласата на финансовата и данъчна политика че от малките фирми не трябва да се търсят данъци а генериране на заетост няма да се оправим никога.
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Мен ми се струва, че правителството прави дупка в корпуса на кораба и после обяснява на простолюдието как от тази дупка ще изтече събралата се вода вътре в кораба. Странно обаче вместо да изтече вода взема да се пълни, после прави друга дупка на друго място пак със същите обяснения.

Цялата им политика и с касовите апарати им е такава. Всичките им мерки водят до под кривата круша. :)
 
От: От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Първо по статията:
Касовите апарати не са 1 000 000. На никой не е ясно колко са, но цифрата може би е около 300 000 броя.
Средната цена не е 500лв. В момента има оферти, с които покупката на касов апарат може да излезе дори под 200лв. (при определени случаи). Стандартно 250-270лв. Това е наполовина на цитираната сума. Като тук влизат всички услуги, а не само цената на касовия апарат.
Цитираната "годишна такса" от 72лв. е максималната възможна на пазара (има я в районите, в които сервизи са уговорили константни цени). Аз познавам сервизи, които взимат по 12лв. на година. На повечето места цената се върти около 35-45лв. на година.
Практически цифрите в статията са силно преувеличени. Заключенията са неверни.

Относно производителите на касови апарати - без да искам да им се превръщам в защитник, но за тях българският пазар за тях не е толкова интересен. Най-голямата компания Datecs е с над 100млн. приходи от продажби, от които българският пазар едва ли генерира над 7-8%. Останалото са други пазари (В Румъния делът им е над 65%), оборудване на всички Apple store (това не се знае особено в България) в света с устройства Datecs и т.н. Преминаването към GPRS свързаност не е някаква световна революция, а стандартна практика в страна, в която сивия сектор е много над здравословните стойности.


Г-н Мирчев кои са тези държави, в които има такава голяма практика, че да е доказала ползвата от този вид касови апарати? Доколкото знам (без да съм съвсем сигурен) такава безумица има само в Сърбия и там е отчетено, че този метод за контрол е неефективен.

Има и в други държави. По спомен: Гърция и Грузия, а сега се планира и в Украйна. Не защитавам никой и съм убеден, че това няма да е провал, още повече като знам мащабите на триене на фискални памети в България...

Наивно е въобще да се приказва като "експертът" г-н Иво Мирчев, а глупаво е да се вярва на казаното. Където има електроника - има в пъти повече начини за манипулации и шашми.
Не настоявам някой да ми вярва, аз просто изразих мнение. :) Силни и компетентни форумни писачи, разбира се има много! :)

И да ми обясни г-н Мирчев, как като имам 12 фирми на патент и си ги сменям тъкмо преди влизането по ДДС ще се увеличат данъците, които плащам? (Примерът е условен, но често срещан, характеризира се със 100% чукане по апаратите)
Нямам никакво намерение да обяснявам - не се чувствам "експерт" в областта. :)

Най-големия порок в тази безумица е, че държавата прехвърля разходите по контрола върху данъкоплатеца, като от тези разходи се облагодетелстват една малка група от стопански субекти - производители на касови апарати, мобилни оператори, производители на софтуер (вие доколкото знам сте представител точно на такава фирма) - това си е скрита държавна помощ.
Относно разходите съм съгласен. В някои държави се субсидира покупката на фискално устройство. По отношение на "малката група стопански субекти" - от нея могат да бъдат изключени производителите на софтуер. Те нямат кой знае какви ползи от промените - само в частта ползващи системи с фискален принтер, но бъдете убедени, че приходите от обновяване на софтуера не са нищо особено като суми...
 
Последно редактирано:
От: От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

EDIT: Отделно статията в началото на темата е пълна с неточности и неистини... И е писана от някой, без каквито и да е познания в тази област.

Казва се mantaman и е бивш бесепар, попарен от идването на ГЕРБ на власт до такава степен, че се наложи да бяга от родината за да избегне правораздаването :lol: Може да го срещнеш тука из форума да пикае газ против бат Бойко :)))
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

А защо просто не решат всички глупости само с 1 закон - На всеки човек да му се връща процент от представените разходи за годината, под формата на приспадане от данъците му. Така всеки ще си иска касовите бележки, за да може на края на годината да му се върне процент от данъците. Белите държави отдавна са го открили. Така потребителите контролират фирмите и издаването на бележки. Няма да се налага данъчните да следят всеки магазин, та даже и смяна на апарати понеже хората ще си контролират сами
 
От: От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Самият факт че нито една нормална държава не е въвела подобна глупост не означава че при тях не се укриват данъци а че са си направили много добре сметката че тия пари не трябва да се мъчат да ги взимат.

Напротив, точно това означава. За Германия например един познат, дето живее там наскоро разправяше - всичко може да правиш само с данъчните не се ебавай, щото ще ти съсипят живота. Вика там чуят ли за данъчен и настръхват. Няма такова нещо като тука да си делнеш паметта на касовия апарат и тем подобни.
И по чужди фирми из ИТ бранша не съм виждал ни една, дето да си осигурява хората на по-малка заплата, за разлика от българските, където сигурно 2-3% я го правят я не.

Та причината да няма такива мерки по белите страни до голяма степен е точно че там нямат чак толкова катастрофални злоупотреби - от най-малкия до най-големия всички по веригата.
Как иначе да го спреш това? По-добре ли е да го криминализират и да лежиш в затвора, както по другите страни?
 
От: От: От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Първо по статията:
Касовите апарати не са 1 000 000. На никой не е ясно колко са, но цифрата може би е около 300 000 броя.
Средната цена не е 500лв. В момента има оферти, с които покупката на касов апарат може да излезе дори под 200лв. (при определени случаи). Стандартно 250-270лв. Това е наполовина на цитираната сума. Като тук влизат всички услуги, а не само цената на касовия апарат.
Цитираната "годишна такса" от 72лв. е максималната възможна на пазара (има я в районите, в които сервизи са уговорили константни цени). Аз познавам сервизи, които взимат по 12лв. на година. На повечето места цената се върти около 35-45лв. на година.
Практически цифрите в статията са силно преувеличени. Заключенията са неверни.

Относно производителите на касови апарати - без да искам да им се превръщам в защитник, но за тях българският пазар за тях не е толкова интересен. Най-голямата компания Datecs е с над 100млн. приходи от продажби, от които българският пазар едва ли генерира над 7-8%. Останалото са други пазари (В Румъния делът им е над 65%), оборудване на всички Apple store (това не се знае особено в България) в света с устройства Datecs и т.н. Преминаването към GPRS свързаност не е някаква световна революция, а стандартна практика в страна, в която сивия сектор е много над здравословните стойности.




Има и в други държави. По спомен: Гърция и Грузия, а сега се планира и в Украйна. Не защитавам никой и съм убеден, че това няма да е провал, още повече като знам мащабите на триене на фискални памети в България...


Не настоявам някой да ми вярва, аз просто изразих мнение. :) Силни и компетентни форумни писачи, разбира се има много! :)


Нямам никакво намерение да обяснявам - не се чувствам "експерт" в областта. :)


Относно разходите съм съгласен. В някои държави се субсидира покупката на фискално устройство. По отношение на "малката група стопански субекти" - от нея могат да бъдат изключени производителите на софтуер. Те нямат кой знае какви ползи от промените - само в частта ползващи системи с фискален принтер, но бъдете убедени, че приходите от обновяване на софтуера не са нищо особено като суми...
WOW ... ама във всички 361 магазина ли има касови апарати от датекс?? По 2 - 3 апарата в магазин - цели 1000 касови апарата ... уникално е :))))
 
От: От: От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

WOW ... ама във всички 361 магазина ли има касови апарати от датекс?? По 2 - 3 апарата в магазин - цели 1000 касови апарата ... уникално е :))))

Къде пише, че това са касови апарати? Ако си влизал в такъв магазин знаеш за какво става дума. Относно броят на устройствата - над 30 000 е!

EDIT: Ето малко повече информация: http://www.datecs.bg/bg/news/Ustrojstva-prednaznacheni-za-magazinite-na-APPLE/481
http://blog.barcoding.com/tag/easypay-touch-pos/
http://retail.mysuccess.bg/?p=1028

P.S. Допълнително от тези устройства продадоха на големи вериги в САЩ и Европа и доколкото знам общата бройка е над 300 000.
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Аз за последните 10 години за трети път купувам нов касов апарат, заради промяна в изискванията. Последния го взех още през януари за 290 лв + безплатно бракуване на стария. Обаче тук, в малкия град е страшно. Магазини затварят, по главната половината магазини са с табели, че се дават под наем. Същото е в търговския център, а вчера чух, че един магазин, който го мислех за много вървежен, разпродава стоката и ще се закрива...Много мои познати, които продават на пазара или държат магазини споделят, че ще затварят обектите, защото нямат достатъчно приходи да си покрият раходите, а покупката на нов апарат в тази ситуация е невъзможна.
 
От: От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Аз за последните 10 години за трети път купувам нов касов апарат, заради промяна в изискванията. Последния го взех още през януари за 290 лв + безплатно бракуване на стария. Обаче тук, в малкия град е страшно. Магазини затварят, по главната половината магазини са с табели, че се дават под наем. Същото е в търговския център, а вчера чух, че един магазин, който го мислех за много вървежен, разпродава стоката и ще се закрива...Много мои познати, които продават на пазара или държат магазини споделят, че ще затварят обектите, защото нямат достатъчно приходи да си покрият раходите, а покупката на нов апарат в тази ситуация е невъзможна.

В повечето малки градове положението е такова и ми се струва, че накрая ще останат само хранителни магазини и някое кафенце.
 
От: От: От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Относно разходите съм съгласен. В някои държави се субсидира покупката на фискално устройство. По отношение на "малката група стопански субекти" - от нея могат да бъдат изключени производителите на софтуер. Те нямат кой знае какви ползи от промените - само в частта ползващи системи с фискален принтер, но бъдете убедени, че приходите от обновяване на софтуера не са нищо особено като суми...

Как да нямат полза - само една от фирмите ми е платила по 3-4к за актуализация на софтуера на всеки обект - бензиностанция.

А аз не искам да мисубсидира покупката на касовияапарат, аз искам да ми субсидира абонамента към мобилния оператор, защото аз нямам никакво желание да плащам абонамент за нещо, с което те си събират информацията. А да не ви казвам каква търговия вече върви със събраната информация - тоова е най-лесния път да проучиш обектите на конкуренцията. От гледна точка на сигурноста на предоставената информация НАП е една продупчена кошница от която непрекъснато тече и никой не може да даде гаранция, че това което аз изпращам в НАП ще се ползва само за данъчен контрол.
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Г-н Мирчев преди да правите заключения дали статията е вярна или не е вярна погледнeje кога е писана - и какви са били цените към даденият момент.
Това че сега са по евтини касовите апарати не променя същността на статията просто обирът е за по малко пари !!! - А основният акцент на статията не е колко точно са парите а дали това е държавен обир или не е.

Радвам се че правителството след три години управление ни нареди до такива видни и преуспяващи държави като Сърбия Гърция и Грузия - Как хубаво звучи горд съм като фалирал грък.

Радвам се че увреме си обрах партакешите от тази държава и се надявам да не ми се налага да се връщам докато хора с такова мислене я управляват.
 
Последно редактирано:
От: От: От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Къде пише, че това са касови апарати? Ако си влизал в такъв магазин знаеш за какво става дума. Относно броят на устройствата - над 30 000 е!

EDIT: Ето малко повече информация: http://www.datecs.bg/bg/news/Ustrojstva-prednaznacheni-za-magazinite-na-APPLE/481
http://blog.barcoding.com/tag/easypay-touch-pos/
http://retail.mysuccess.bg/?p=1028

P.S. Допълнително от тези устройства продадоха на големи вериги в САЩ и Европа и доколкото знам общата бройка е над 300 000.

Епъл сторовете са точно 361, това означава по 100 такива неща на магазин ... А даже по 150 защото в сащ са около 200 магазините :)
Осъзнайте се малко ...
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Нетсърф не си разбрал правилно то не става въпрос само за касовите апарати ами в тази бройка влизат и таблетите и телефоните на служителите които също са производство на Датекс.
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Само имам въпрос средно колко е вече цента на апарт+год. разходи - доста се промениха и актулзираха данните.

Има само 1 начин да се защити всичко от уркиване, но още не сме дорасли е на запад и УСА вървят по напред от нас и са почти на прага.

А къв е прага - Това е като се въведат масово ел. парите като се примат като легално разлщателно средство за купуване на стоки и услуги и разпкащане на дългово, която замества сегашнаите кинти(процеса е дълг, но като гледам как е в САЩ доста напредва, там ако кажеш че вярваш в златния стандрт и че то ще ни спаси ФБР те обявява за екстремист :D ) - през банаката и магазина данъчните правят двойни проверки засичат нещата то и няма как иначе да е, като потока от пари иде от едно място и всичко е с унифириани пос терминали - логват се базата данни и ..... Но има време за това, след няколко години може и стане на запад реалност и тогава ще стане много красиво за тяхната въхрушка без проблеми ще се опрваят с дулгоовете си дървжите, вече без проблем ще печат както и сега необезпечени хартийки, просто въвеждат Х нули и това е. Както банката ти създва пари в кредитната карта, като начуква няколко нули и потребителите мислят реални пари имат :D


Иначе Съм съгласен със Snux, така ще е як контрола от страна на потребителите. А и аз не вярвам това с касовите апарати, толкова е напреднала че толкова лесно се маниполира от ел. гледна точка, но дори и така да е - пак ще си изпират парите с невеорятни начуквания на края на деня или ще укриват оборот като не въвеждат, това е така щото няма засечка със стоково материлния инвентар, а дори и да има засечка пари под масата и дантчния не пита. Така че освен лобистки, това не виждам къв закон, ще е . Факт че при нас яко се укрива, но за редица сектори този номер с фис. няма мине - то последно имаше смисъл за внос/износ компаниите да има такива апарти че там шашмите са яки и с митниците яко се върти, и повече може се увеличи от там съберамостта, но като цяло не знам колко ще спомогне. Да си върнеш касовите бончета/разписки и на еди си къв праг еди си колко приспадния от данъци да ти правят или мега оферта cash back :D това е смисъла
 
От: От: От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Как да нямат полза - само една от фирмите ми е платила по 3-4к за актуализация на софтуера на всеки обект - бензиностанция.

Нямам информация как стоят нещата при бензиностанциите. Аз говоря за масовия софтуер, който се използва от малки и средни фирми. И там "далавера" няма, дори при по-голяма част от фискалните устройства не се налага актуализиране на софтуера за връзка с тях, тъй като някои от новите работят по стар протокол.

Г-н Мирчев преди да правите заключения дали статията е вярна или не е вярна погледнeje кога е писана - и какви са били цените към даденият момент.

По-горе написах част от аргументите защо мисля, че статията е написана от човек, който си няма представа от този пазар и не искам да се повтарям. Иначе като конспирация не звучи зле, но не съм фен... ;) Относно цените през юни 2011 - касовите апарати, които сега са по 200лв. тогава бяха не повече от 300, а не 500, както се твърди. За 500лв. може да се вземе качествен фискален принтер подходящ за БИЛЛА, Кауфланд и т.н. (т.е. обекти с голямо натоварване)... Простата истина е, че статията е написана лаишки и лошото е, че много хора на пръв поглед й вярват. Хубавото е, че във Facebook групата са само 239 човека, т.е. излъгани много няма.
И не ме разбирайте погрешно - аз не съм за смяна на фискалните устройства на 5г. (както се случва сега). Но от друга страна си спомням какви касови апарати отпаднаха по време на предната подмяна - такива, които можеха да се манипулират и от ученик по електроника. А България е страна с развит туризъм, много заведения със собственици мутри, за които това да откраднат е първата идея при откриване на нов обект. Лошото е, че заради тях и коректните към бюджета фирми трябва да си сменят апаратите.

Епъл сторовете са точно 361, това означава по 100 такива неща на магазин ... А даже по 150 защото в сащ са около 200 магазините :)
Осъзнайте се малко ...

Ако си прочел информацията в линковете това нямаше да го пишеш... :) Ако нещо българско в теб остава неудовлетворено - ползвай Google, там всичко си пише. Не искам да се превръщам в рекламен агент на Datecs, написах това в подкрепа на факта, че малък процент от оборота им се реализира в България. А фактът, че за мобилни устройства при плащане в Apple store се използват български разработки мен ме радва! :)

Само имам въпрос средно колко е вече цента на апарт+год. разходи - доста се промениха и актулзираха данните.

В момента такъв може да се намери за 229лв. с ДДС и вкл. всички разходи в рамките на година. Т.е. това е крайната цена за готово за употреба устройство.
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Мирчев понеже се правиш на луд че не разбираш за какво става въпрос ще ти го напиша по лаишки може и да го разбереш с един виц
- Един баровец отива при една готина мадама и я пита ако ти дам един милион ще легнеш ли с мен?
- Е как няма разбира се
- А за два лева ще легнеш ли с мен?
- Ама вие за каква ме взимате - аз да не съм проститутка.
- Абе то е ясно каква сте сега просто уточняваме цената.

Та да си дойдем на думата - да приемем че цената е била 300лв (нямаше такива цени по това време) да приемем че касовите апарати ще са 300 000 а не един милион. Излиза че общата сума е по малка от посочената в статията, но не разбрах това според твоята логика обир ли е на бизнеса или не е.

Относно разсъжденията ти какви мафиоти били българските търговци и как заради някои се е налагало всички да страдат направо съм потресен - искрено се надявам да не си учил икономика защото залудо са отишли парите на държавата
 

Горе