Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Мирчев понеже се правиш на луд че не разбираш за какво става въпрос...

Напротив. Аргументирах всяка цифра. Практически в статията няма нито една вярна стойност. Да не говорим, че не се прави разлика между договор към сервиз и договор към мобилен оператор (което са две различни неща). В предните постове коментирах по-фрапиращите неща в статията, без да се задълбавам в дребните детайли, но явно се налага. В статията пише, че средната стойност на касовите апарати е 100лв. Това също не е вярно. Средната производствена стойност е по-висока, но е различна при отделните производители. Едни произвеждат 200 000 годишно, други 1000, трети са решили да срутят пазара и продават под производствените разходи за тези устройства.
Продължавам с неверните цифри - мобилните оператори няма да имат 1 000 000 нови клиенти ( до момента, 18 дни преди крайния срок те са 180 000 и едва ли ще достигнат дори 300 000), нито пък годишната такса към мобилни оператори ще е 72лв. Всъщност тя все още не е определена, но се знае, че ще бъде между 2-4лв. на месец. Това се различава над два пъти в изнесените в статията цифри. В статията пише, че това било "нерегламентирана държавна помощ", което вече дори не е лаишко, а направо глупаво! :)
Реално от цитираните в статията "над 1 000 000 000лв." се оказва, че общите разходи ще бъдат 7-8% от тази сума. Ако се позачетеш в коментарите по-долу ще установиш, че несъгласните са ти писали още тогава (аз попаднах на въпросната "статия" съвсем скоро). Всъщност единствените две верни цифри в статията са номерът на "Наредба № Н-18" и фактът, че производителите на фискално оборудване са "10-15 фирми". :)
От друга страна мисля, че те разбирам - да напишеш подобен материал е ОК, звучи не лошо, има конспиративен елемент и се харесва на феновете на ШОУ, ШОК и т.н. Лошото е, че няма общо с реалността и манипулира хората.
Иначе и аз искам касовия ми апарат да е безплатен или да го няма и се надявам един ден България да стигне до там.

Излиза че общата сума е по малка от посочената в статията...

Не е по-малка, а е над 10 ПЪТИ (!!!) по-малка.

Относно разсъжденията ти какви мафиоти били българските търговци и как заради някои се е налагало всички да страдат направо съм потресен - искрено се надявам да не си учил икономика защото залудо са отишли парите на държавата...

Това не го разбрах? :)
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Това не го разбрах? :)

Мантата искаше ти кажe, че като товариш бизнеса с много неща - икономиката няма как да дърпа, а и да наказваш масата за малцина е лудост и икономиката адски ще страда и от там всичко по линията - производство, разпределение, размяна(търогвия) и потребление. Та ако се твърди такова становище, по-добре да се къса книжката :D ако някой е следвал икономика
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Г-н Мирчев, то вярно, че в онази статия има доста неточности, но и вие говорите глупости. Таксата на мобилните оператори са опредлени още в началото на миналата година и е 72 лв. за 1 годин, или 6 лв. на мвсец, а тези между 2-4 лв. дето сте ги чули ходейки покрай занимаващите се с касови апарати, са сумите които производителите на касовите апарати искат от мобилните опратори затова, че им събират абонаментите, обаче вече не са между 2 и 4 лв. Сумата е фиксирана твърдо на 3 лв., от които 1 лв. за сервизната фирма и 2 лв. за производителя - до живот и няма вариант да се абонирам само за три месеца например, щото ще работя само през лятото - не анбонамета е или цяла година или нищо.

А относно обира - писал съм по тази тема 1 г. преди да се появи тази тема тук - още през 2010 г. когато се появи промяната в наредба н-18, сега като си чета статията, виждам, че обира е даже по-голям, отколкото тогава ми се е струвало - бил съм с прекалено малка фантазия.
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Абе, Мирчев, не те знам за какво се бориш. Явно не си в бизнеса, а си на хранилка към касовите апарати. Повече от ясно е, че теб тая работа може само да те радва, факт е обаче, че от другата страна на барикадата, кръв капе. Не ме интересува въобще какви са цифрите, когато ме се налага за пореден път да сменям апарати. Умишлено се правят с дупки, че да има работа за бранша ви през 5 години. И днешните ще ни карат да ги сменяме след малко време, не се съмнявам, заради дупките, които им залагате днес.
Аман от криворазбрано мислене - щото не фалираме като ни облагат, дай да ни облагат и още, точно до ръба на фалита.

пп. Сега като си прочетох мнението - знам за какво се бориш - за заплата + бонуси (не те знам де си, гледай само да не те карат да ги връщаш после :D), но това не те прави прав.
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Г-н Мирчев, то вярно, че в онази статия има доста неточности....
Практически изяснихме, че в нея няма нищо точно освен наредбата и приблизителния брой на производителите на фискални устройства. :)

Таксата на мобилните оператори са опредлени още в началото на миналата година и е 72 лв. за 1 годин, или 6 лв. на мвсец, а тези между 2-4 лв. дето сте ги чули ходейки покрай занимаващите се с касови апарати, са сумите които производителите на касовите апарати искат от мобилните опратори затова, че им събират абонаментите, обаче вече не са между 2 и 4 лв.
Покажете къде това е определено и къде го пише? В момента продължават преговорите с мобилните оператори за цената след първата година и тези суми не ясни или поне не са публично известни.
Относно договорите:
- Има договор с мобилен оператор
- Има договор за сервизно обслужване

За първата година първият влиза в цената на устройството и е различен за различните производители (например някои работят само с един оператор). След първата година той ще се заплаща. И това е сумата между 2-4лв. на месец, като там отново да подчертая няма яснота как точно ще се процедира при различните проиводители и оператори.
Относно договора със сервиз - имаше го и преди. В някои райони цената му беше 10-12лв. на година, в други 50лв. за 3 месеца или 72 лв. за година. Варианти много в зависимост от това дали (типично по български) сервизите са се разбрали и са договорили минимални цени (сиреч спретнали са си мини картелче).

А относно обира - писал съм по тази тема 1 г. преди да се появи тази тема тук - още през 2010 г. когато се появи промяната в наредба н-18, сега като си чета статията, виждам, че обира е даже по-голям, отколкото тогава ми се е струвало - бил съм с прекалено малка фантазия.

Някакви аргументи за "по-големия обир"? :)

Абе, Мирчев, не те знам за какво се бориш. Явно не си в бизнеса, а си на хранилка към касовите апарати. Повече от ясно е, че теб тая работа може само да те радва, факт е обаче, че от другата страна на барикадата, кръв капе. Не ме интересува въобще какви са цифрите, когато ме се налага за пореден път да сменям апарати. Умишлено се правят с дупки, че да има работа за бранша ви през 5 години. И днешните ще ни карат да ги сменяме след малко време, не се съмнявам, заради дупките, които им залагате днес.
Аман от криворазбрано мислене - щото не фалираме като ни облагат, дай да ни облагат и още, точно до ръба на фалита.

пп. Сега като си прочетох мнението - знам за какво се бориш - за заплата + бонуси (не те знам де си, гледай само да не те карат да ги връщаш после :D), но това не те прави прав.

От 6 години не съм "в бранша". Работя в софтуерна фирма и допирът ми с касови апарати е скромен и съм далеч от това да имам личен интерес.
Относно това, че касовите апарати се правят "с дупки" - част от тях наистина са така. Някои производители имат подобни практики и те са известни в НАП и агенцията по метрология, но мерките срещу тях са полвинчати.
За финал - не съм в бранша, не печеля от касови апарати (самият аз миналата седмица трябваше да си взема), нито искам да продам на някой касов апарат. :) Причината да пиша тук е цитираната в първия пост статия и мисля аргументите, които съм дал са достатъчни всеки да направи за себе си съответните изводи.
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Извадка от автобиографията:

• Дати От 10.VIII.2007г.
• Име и адрес на работодателя Microinvest Ltd.
• Вид на дейността Разработка на софтуер
• Заемана длъжност Мениджър маркетинг
• Основни дейности и отговорности Организиране и ръководене на всички маркетингови дейности, определяне на политиката
на развитие, очертаване на основните стратегически цели на компанията, развитие на
международните пазари

Я ни светнете сега г-н Мирчев, каква политика определихте на развитие на работодателя ви и какви се ви стратегическите цели в българско? Може би следващата стъпка е втори касов апарат? Ама това вече го играхме веднъж, но не пречи да ни натаковате пак...

Всъщност, може би е време да помислите и за фискализирането на безкасовите разплащания, а колко много пазар ще се отвори :D
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Това, което написах не е публично известно и не е написано никъде, защото е общоизвестно, че картелните споразумения не се изнасят на показ, защото са преследвани от закона. Приемете, че съм малко по-близо от вас до информацията. Както ви казах има си безброй не съвсем законни начини да се сдобиеш с такава информация. Да кажем, че съм запознат както с дейноста на повечето производители, ткаа и с дейноста на доста сервизни фирми. Това дето не е ясна цената за в бъде ще не е съвсем така, защото първите апаратис връзка с НАП са продадени още януари 2011 г. и вече са с подновени абонаменти. А това, че цените на всички мобилни оператори са еднакви, въобще не подлежи на коментар.
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.


От написаното си личи, че не си толкова запознат с дейността им. От няколко години тече разследване срещу част от производителите, публичните подробности ги знае Google... :) Непубличните се знаят в тези среди. Относно картелите при сервизите - такъв например няма във Варна или София, но има други градове. Лошото е, че държавата стои отстрани и гледа, а губи дребния и среден бизнес...
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Ами не знам колко съм запознат - имам издадено удостоверение за сервизен техник от метрология и имам фирма регистиррана като сервиз на ЕКАФП в метрология и с лицензи от всички производители с изключение на Дейзи и това не е от вчера от 1999 г. и съм минал през всичките простотии с тези касови апарати.
А аз ви говоря за картели при производители, а не при сервизи.
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

За картели при производителите не искам да коментирам... :) Но историите са безкрайно любопитни... :)

Ще те уволнят като издадеш, че сте в картелче, а?:D
 
От: От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Ще те уволнят като издадеш, че сте в картелче, а?:D

Лошото е, че половин българия знае какво е дереджето, а и не само в този сектор, но няма резултат :(
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Хаха :) Не, не сме в картелчета... Микроинвест е компанията с най-изгоден софтуер в България... При наличие на картел трябва поне цените да са близки, а те не са... :)
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Лошо е когато масата вижда как маркетинг мениджера почва се опрвада или преиначинява нещата, и същевремн лобира ама нещо с куц ПР :D
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Нямам за какво да се оправдавам. Писах по темата, защото цитираната статия не отговаря на истината. Чак пък да лобирам в този форум?!?! :) Виж ако беше БГ-МАМА или нещо подобно сигурно има някакъв смисъл. Нямам връзка с производители на касови апарати, нито защитавам друг интерес. Това, което написах бе точно аргументирано по самата статия. И за да няма други съмнения - спирам да пиша в темата, в частта си касаеща написаната "статия" тя е изчерпана.
Но ако някой дълбоко се вълнува от скромната ми персона да посети блога ми - там наистина лобирам за... ;)
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

Все повече се замислям как хората ще почнат да излизат в сивия сектор...250лв за една малка фирма този месец са много, това може би е половината от това, което собственика изкарва. В един то секторите в които съм чувам коментари "февруари работих за 30лв печалба". Така ще направят че хората да не им пука и да почнат да работят на черно. То като си направиш сметката по-изгодно излиза вместо да имаш магазин и хиляди главоболия примерно да продаваш чрез обяви във вестника, разнос и какво ли още не. Много хора ще излязат онлайн и то онлайн в чужбина...Толкова простотии измислиха, че вместо да си гледаш бизнеса ти колекционираш излишни документи...защо мамка му трябва замерване на светлината в магазин ???
 
От: Новите Касови Апарати - ОБИР за 1млрд.

За това е кризата тези пишман търговци които само мътят водата да отпаднат.
Не ме разбирайте погрешно аз не съм за големите вериги които всячески тъпчат средния и дребния бизнес като вземат без пари от нашите доставчици а нас ни цедят да плащаме.
Но тези които правят по 30 лв. печалба са си виновни сами когато на теб нещо не ти достига да запазваш позиции в кризата не можеш да виниш другите.
Иначе да тези касови апарати не им ловя смисъла много.
Но точно покрай тях хванах страшна оферта от фирмата в която работи колегата Иво Мирчев и за тях просто не мога да кажа нищо лошо.
Не съм на процент нито ми плащат за реклама но вече 2ма мои клиенти работят с Микроинвест понеже горещо ги препоръчвам винаги когато някой има нужда от подобни услуги. И ми звучи малко не приятно да се плюе по фирма с която явно не сте имали никога допирна точка. Понеже Софийския и Търновския им офис с които съм общувал са просто страхотни. Най-добрите цени уникално отношение предвид честото досаждане с за тях сигурно елементарни въпроси.

Знам че основната тема не е въпросната фирма но не се сдържах от плюенето по Иво Мирчев и работодателите му!
 

Горе