Новите разпоредби за запаса.

От: Новите разпоредби за запаса.

Абе само аз ли се сещам, какво криене и търчене за медицински беше и как всеки втори беше болен, защото милееше за родната казарма. :D

А сега искат доброволно да ходят на военно обучение, само, че военното обучение без "гърч" не става, според мен, иначе няма да е военно:D, все пак трябва да се научиш на подчинение и да търпиш унижения един вид да закалиш психиката малко, ако не, си ходиш на пейнтбол и стрелба и ето ти обучение.
 
От: Новите разпоредби за запаса.

Именно... за това трябва да е по желание. Това да вземеш някъв зубър от математическата и да го закараш на военно обучение е простотия. Има редица примери със страни в които няма задължителна казарма, а имат голяма и силна армия.
 
От: От: Новите разпоредби за запаса.

Има достатъчно специалисти, които могат да провеждат такива обучения. Ако трябва, ще се създадат специалисти, които ще почерпят опит от швейцарските си колеги. От как свят светува съществуват обучения и обмяна на опит. Нещо троленето ти взе да се изчерпва. Айде, по-сериозно.

Т.е., като нямаш аргумент и взе да приказваш за тролене? Труден е въпросът, отговорът му - още повече. На родна земя НЯМА такива специалисти. Нито програми. Нито среда, в които могат да се проведат. Няма нужната учебна инфраструктура, няма нищо. Преди да се създаде всичко това, което ще отнеме поне 5 години, е пълно безумие да се говори за военно обучение.
 
От: От: Новите разпоредби за запаса.

Т.е., като нямаш аргумент и взе да приказваш за тролене? Труден е въпросът, отговорът му - още повече. На родна земя НЯМА такива специалисти. Нито програми. Нито среда, в които могат да се проведат. Няма нужната учебна инфраструктура, няма нищо. Преди да се създаде всичко това, което ще отнеме поне 5 години, е пълно безумие да се говори за военно обучение.
Какъв е проблема да се докарат чужди военни инструктори, дори и нашите наистина да не стават, което малко ме съмнява, но не ми се спори. Пет години трябвало, как го сметна? Какъв опит имаш в областта, че се изказваш така компетентно? Военен ли си?
 
От: Новите разпоредби за запаса.

общуването с военните се изчерпва до 350-500мл. ракия 55 градуса дневно.
И ти ли си насилван от индобългари в казармата?
 
От: Новите разпоредби за запаса.

Каква е разликата в това да се водиш на икономически отчет с това да се водиш на военен отчет? Значи могат да ти имат всичките данни, да знаят колко пари правиш, какви имоти имаш, за какво харчиш, но се притесняваш за информацията дали си годен за военна служба или не?


Ако утре стане война, какво ще направиш? Кажи бе, ако ни нападне някой и започне да избива всичките ти познати, тогава на кой ще му дреме дали одобряваш или не насилието. Нали се сещаш, че в такъв момент дори да не си мобилизиран, ще ти е нужна елементарна военна подготвка и оръжие, за да оцелееш? Ами ако градът ти бъде обсаден и не можеш да го напуснеш, просто не можеш да избягаш никъде. В Сирия в момента има такива градове.

Прочети това: Какво да правим при започване на война в страната ни

Задай си въпроса дали поне мъничко си готов за това, което МОЖЕ да се случи. Който си мисли, че войните са изчезнали, значи е абсолютен наивник. На 1000 км. южно от нас има война. На 1000 км. северно от нас има война. Защо си мислите, че тук е невъзможно да избухне?

Ние не се нареждаме до великите сили на света, че да правим война, БЛИЗКАТА история ни го е показала.. Българите не обявяват войни, каква сила може да имаме ние за да се правим на големи пред някой..
Вместо света да се бори за една хармония и мир, той се бори за войни и глупости.. Когато избият всичките ми близки и познати, няма да има много смисъл да живея по-добре да ги последвам. А като не ми е призванието да хващам пушката и да ходя да гърмя хора, които също имат близки и познати, каква ли разлика ще направя?

Не ме познаваш лично, не знаеш какво ми е мисленето.. Аз съм по дипломацията, уча се, образовам се, специлиализирам това, влагам средства и време в образованието ми, за да може един ден децата ми да живеят добре, в един по-добър свят, дали ще е тук по-добрия свят или не, не ми пука, аз искам децата ми да го живеят. Не съм спасителя на бял кон, да хващам пушка и да ходя да гърмя хора. В 21 век се работи по дипломацията. А ако Вие тука си мислите, че като научите Бай Ганьо да ходи и да трепи ще се спасим като нация, успех.. ;)

Ако стане война, тя ще приключи доста бързо :)
 
От: Новите разпоредби за запаса.

Стига с това глупаво смесване на казарма и военно обучение. В казармата е имало военно обучение, но това не е била основната й цел, а да се използва ангария за няколко години безплатният труд на млади и силни мъже, като междувременно има и налична армия в случай, че някой от съседите ни нападне. За военно обучение не са нужни години и хората не трябва да бъдат затваряни насила някъде месеци наред. Спокойно могат да си живеят по домовете и да ходят когато имат часове. Това се прави, когато се провежда обучение - насрочват се часове на определени дати. Какви казарми, какви пет лева?
 
От: Новите разпоредби за запаса.

@moneff, спести ми оправданията си. Като порастнеш още малко, може да ти дойде акъла. Пък ако не ти дойде, здраве да е, част от хората дори и да ги разстрелят като кучета, пак ще си плямпат глупостите за мир и гълъбчета. Пацифизмът е олигофрения сравнима с комунизма. В 21-ви век се работело с дипломацията :lol: Това че при нас няма война, не значи, че войната е спирала. Войната никога няма да спре, докато има хора. Това е в природата ни. И ако станела война щяла да приключи бързо - тоталната глупост. Ти новини не следиш ли, не гледаш ли каков се случва по света. Като гледам, войните не приключват бързо, нито се водят както едно време на фронта. Сегашните войни са неконвенционални, партизански войни, водещи се предимно в градски условия. Коя от сегашните войни е приключила бързо? Тая в Сирия, тая в Украйна?

@Тест, той авторът на темата за това говори - за военно обучение.
 
От: От: Новите разпоредби за запаса.

Какъв е проблема да се докарат чужди военни инструктори, дори и нашите наистина да не стават, което малко ме съмнява, но не ми се спори. Пет години трябвало, как го сметна? Какъв опит имаш в областта, че се изказваш така компетентно? Военен ли си?

Работил съм по достатъчно военни проекти. И не само у нас. Имам пряко, лично наблюдение. Познавам един-единствен умен военен, беше преди 20 години, и взе, че влезе в затвора покрай имплементацията на Макрони.
Но ей така, за до получиш сам отговора си, знаеш ли колко са загиналите наши войници в чуждестранните мисии?
 
От: От: Новите разпоредби за запаса.

Работил съм по достатъчно военни проекти. И не само у нас. Имам пряко, лично наблюдение. Познавам един-единствен умен военен, беше преди 20 години, и взе, че влезе в затвора покрай имплементацията на Макрони.
Но ей така, за до получиш сам отговора си, знаеш ли колко са загиналите наши войници в чуждестранните мисии?
И аз имам пряко, лично наблюдение. Едни от най-стойностните хора, които познавам, са военни (не е задължително действащи). Едни от най-стойностните хора в българската история, също са били военни. Разбира се, винаги има по някой лош пример, но както се казва - всяко стадо си има мърша. Това обаче не прави тази професия нещото, което се опитваш да я изкараш.

Колкото до войниците, не знам точната бройка. Ако ще ми показваш нещо, нека бъде официален документ с бройката, а не цифри свободно съчинение (не че има някакво отношение към темата).
 
От: Новите разпоредби за запаса.

За какво точно ти е официален документ, имаш съмнения ли? 13 войника имаме загинали в чуждите мисии. 7 от тях - в невоенни обстановка - разбирай, некадърност.
Иначе се радвам, че си виждал свестен военен. Наистина си невероятен късметлия, помисли и за някаква лотария.


ПП И изобщо не намесвай и не сравнявай военните от преди 44та с военните сега. Щото нашата армия приключва там някъде.
 
От: Новите разпоредби за запаса.

Ами като приключва там някъде (според теб), не ти ли се струва редно да се възстанови в някакъв вид? Ако не обичаш военните, то не обичаш реда, дисциплината и патриотизма. А нещастни случаи има винаги и навсякъде. Нима в американската армия няма хора загинали в невоенна обстановка?
 
От: Новите разпоредби за запаса.

Знаеш ли, нещастни случаи наистина има, но когато те са над 50%, тогава иде реч за некадърност. И при това говорим за най-подготвената част от армията ни, защото в Ирак не пращат новобранци, нали знаеш...

Иначе, да се възстанови - чудесно, но този процес не започва с военно обучение, а започва със създаване на структури, инфраструктура и методологии. Нема нужда да преоткриваме Америка.

Колкото до личния въпрос, какво обичам и какво не - да, със сигурност считам дисциплината за някакво изостанало схващане от 19ти век, вредящо на всички сфери, в които намира място. Радвам се, че те са все по-малко. За патриотизъм да не говорим, че гледайки модерната политика и модерните патриоти у нас, то по-скоро отива към отрицателно явление.
 
От: Новите разпоредби за запаса.

Ох, пак се започна с глупостите...мине се не мине и все тея глупост с казарми, военни обучения и тн. Казармата е абсурд, военното обучение за седмица-две е супер, но нямаме нужните капитали за това. Цялата работа е да се намерят работни места на държавната хранилка, 104 канцеларии и седалища с тулумбички.
Единствения начин да подкрепя подобна идея е, ако обучението е от частна фирма, платено от държавата, максимум 70 лева на човек. Да включва 5 дни от9-до5 сподсигурен обяд+ обучение с поне 3 вида огнестрелни оръжия + поне два пълнителя изстреляни с всяко от 3-те оръжия. По ден на оръжие, другата част от времето - обучения/семинари за поведение в извънредни положения, бедствия, аварии, първа помощ и толкова. С оглед на 800лева средна заплата в страната - такава цена за такова обучение е супер. Еднократно за всеки желаещ между 16 и 46 години.

Едит: дори дните обучение на поле могат да бъдат съкратени до 3 + един ден здравно образование в БЧК + един ден лекциики в което и да е училище, и без това базата не се ползва през лятото. Стрелбища бол...

Пс. Хубавото на нашата бедна държавичка е, че всичко е мега евтино и има свръх нереализиран потенциал. Ако наистина искаш нещо,имаш акъл и го правиш с визия (а не с - дай да окраднеме) - може със сравнително малко ресурси да бъдат постигнати завидни резултати.
 
Последно редактирано:
От: Новите разпоредби за запаса.

Съгласен съм, но да не е 1, а повече фирми - на теория има няколко големи охранителни фирми, където им е никакъв проблем да обучат, който и да е как да използва всякакво оръжие - от пистолет, до Калашник.
Сългасен съм и с БЧК-то, по-добра медицинска/здравна подготвка не се сещам от къде ще научим на сравнително добро ниво.
Единствено което остава са техниките за оцеляване, набавяне на ресурси и тяхното им запазване + техники за защита и нападение и най-вече всичко приложимо в градски/селски места. Общо взето ефективни методи за партизанска война.
Остава вече силовата подготовка + техники за самозащита и именно тук може се диференциира от общо военно със силова или сбита, без силова но с всички техники от по-горе, реално за няколко седмици и си готов за базата, че и не само.
 
От: Новите разпоредби за запаса.

Няма как с един курс за 4 седмици да те научат да воюваш, ще те научат да държиш автомат, някой бойни техники за оцеляване и това е, след няколко месеца няма да помниш как се слага пълнителя на автомата, нещата не са толкова прости.

Паралела с казармата има смисъл, защото въпреки, че беше голяма глупост, до някъде там се каляваше волята и издръжливоста, което няма как да стане за един месец, има някакъв смисъл, ако този месец си изцяло откъснат от цивилизацията един вид сървайвър, за да осави това обучение по-дълбок отпечатък в съзнанието.
 
От: Новите разпоредби за запаса.

Огнестрелното оръжие е за примати. Ако можеш да смениш батерията на дистанционното и да си пуснеш тв -ще се справиш и с пистолет. Няма нужда да придаваме излишна сложност на прости неща. С пистолет мога да боравя от 8 годишен, така е с баща военен. Няма нищо сложно. Уважавам военното дело, но просто нямаме пари за повече от едноседмично обучение.
Не, че е лошо всеки да мине 4 седмичен курс....ама то и червено ферари и мацка с беонзов тен за всеки - пак не е лошо...ама няма.
 
От: Новите разпоредби за запаса.

Бил съм свидетел как човек който борави с автомат Калашников от няколко месеца да го зарежда точно като примат с цевта към лицето:D, добре, че беше с халосни патрони иначе щеше да си отнесе главата.
 

Горе