Ново изискване на НАП за събиране на лични данни

camino

Member
Здравейте,
на фона на скандала с опазването на личните данни на НАП, това изискване пак на НАП по-долу ми идва в повече (пратки за чужбина или с наложен платеж). Реално то означава, че :

1. Имаме договор с фирма (дали Еконт, дали Спиди, пощи, ТНТ..) в който фигурират лични карти, ЕГНта и прочие.
2. При изготвяне на товарителницата пак се удрят печати на фирмата, подпис на изпращащия и имена.
3. Новото и най-абсурдното - при предаване на пратката, на случаен куриер (куриерите са текучество) този който ги предава (може да е различен от горните) си дават имената и ЕГНто (всеки ден по няколко пъти). Това предаване става примерно на улицата пред баничарката им - минават случайни хора и прочие...

От една страна носим отговорност, от друга нямаме контрол, от трета нямаме избор.
Много се надявам да се осъзнае някой за абсурдите и противоречията на подобни наредби и както се е случвало да я премахнат или видоизменят.
Аз спрях да работя с фирмите имплементирали наредбата сляпо за момента, докато поне имам избор.


Промени в Закона за пощенските услуги за работа с личните ви данни

От 9 юли (вторник) 2019 г. влязоха в сила промени в Закона за пощенските услуги
(чл. 20, ал. 1, т. 11), които регламентират нови правила за събиране и
съхранение на лични данни при предоставяне на куриерски и пощенски услуги.

Всички доставчици на пощенски услуги, се задължават да събират
и съхраняват следната информация за вас:

  • Три имена и ЕГН или Личен номер на чужденец за физически лица;
  • Име и ЕИК на юридическо лице, както и идентификационни данни на
    упълномощено лице (три имена и ЕГН или Личен номер);
Ще изискваме тази информация само в описаните от закона случаи:

  • При изпращане на вътрешни и международни пратки с наложен платеж –
    данни на подателя;
  • При изпращане на международни пратки (малки пакети и пощенски
    колети), във всички случаи, включително без наложен платеж – данни на
    подателя;
 
За всяко изпратено писмо по пощата изискват вече ЕГН. Това са пълни абсурдни. В целия европейски съюз няма такава дивотия. Не знам кой ги пише тези закони! Това не е ли нарушаване на закона за личните данни? Това не е ли нарушение на конституцията, където имаме права за опазване на личната кореспонденция? От къде накъде всяка леля от пощата ще изисква ЕГН и информацията за личната ми кореспонденция ще е обществено достъпна???
 
За всяко изпратено писмо по пощата изискват вече ЕГН. Това са пълни абсурдни. В целия европейски съюз няма такава дивотия. Не знам кой ги пише тези закони! Това не е ли нарушаване на закона за личните данни? Това не е ли нарушение на конституцията, където имаме права за опазване на личната кореспонденция? От къде накъде всяка леля от пощата ще изисква ЕГН и информацията за личната ми кореспонденция ще е обществено достъпна???
Пощата е оператор на лични данни , така че няма проблем да ти ги иска. Дали ще ги предоставиш е личен избор.
Личната ти кореспонденция няма да я четат на глас или разлепват ксерокопие от нея за да не е опазена.
Иначе си прав, нарича се схвръх регулация !
 
Пощата е оператор на лични данни , така че няма проблем да ти ги иска. Дали ще ги предоставиш е личен избор.
Личната ти кореспонденция няма да я четат на глас или разлепват ксерокопие от нея за да не е опазена.
Иначе си прав, нарича се схвръх регулация !
Тази свръх регулация изглежда че вирее само по нашите географски ширини. В Германия подателят може и името да не си напиши. Тук не е въпрос на избор! Длъжен си да си изпратиш писмото с ЕГН и да си в системата, за да ясно с кого водиш кореспонденция.Как е защитено ЕГН то ми, като го казвам на висок глас пред опашка от 20 човека?.. и защо на нас ни е необходим Закона за защита на личните данни????
 
#colori , изборът е да пуснеш писмото през този оператор или да избереш друг.
Напиши ЕГН-то на листче, текст на телефона и си ОК с опашката, която хищно гледа да ти докопа ЕГН-то.
И по-горе писах, че несъм за тази свръх регулация но това е действителността, тук. Точно заради подобни “филми”, както и наредба 18 чета как да взема e-citizenships и да не ми дреме за регулациите в България, както и на бизнесът ми.
 
Точно това е много дразнещо!! Всичко е свръх регулирано, един куп безсмислени наредби, тежка административна система, създаваща само бариери пред всеки бизнес. След това се чудят, ама защо са намалели драстично чуждите инвестиции??.... ами няма ги, даже и българските ще се изнесат!
 
Че е безсмислено - безсмислено е. Но недейте да си мислите, че ЕГН-то ви е някаква толкова поверителна информация. Има го почти навсякъде, общо взето не са го намерили просто защото не са поискали. Всички дето имаме фирми - погледнете в ТР - ЕГН-тата, подписите и трите имена са ви публично в учредителния акт на фирмата и всеки може да ги види само като напише името в Гугъл.
 
Абсолютно точно, но защо са тези глупости да съхраняваме в специални сейфове личните данни на персонала и куп безсмислени действия за Защита на личните данни.. да не пропусна и глобите за нарушение (около 5000лв, ако не се лъжа)... а иначе само в супермаркета не са поискали ЕГН.. за сега!!!!
 
Абсолютно точно, но защо са тези глупости да съхраняваме в специални сейфове личните данни на персонала и куп безсмислени действия ...

За контрол над населението. Това "оператор на лични данни" означаваше ли нещо за някой преди година-две? Появи се оная GDPR глупост, някой и друг скандал с фейсбук и гугъл, и изведнъж термина GDPR става по-известен от Selfie. Съвсем буквално - https://trends.google.com/trends/explore?date=today 5-y&q=gdpr,selfie
Тръгваме от защита на личните данни, а в следващия момент личните ни данни са навсякъде - при този оператор, при онзи оператор, та дори и за свободно изтегляне в интернет. Очевидно целта е не да разполагаме с личните си данни, а да разполагат с личните ни данни.
 
Да ни види Европа какви красавци имаме. Там щяха да си подадат оставката всички, от службата, че можеше и някой друг министър. Тук е поредната "нормална" издънка, която явно не е от значение. Може би сте забелязали, че просто вече всеки има супер ниски очаквания от управляващите и за това си гледа смело напред и не обръща внимание на "напъните" им, ама и те пък от своя страна все намират с какво да ни изненадат. Разбира се, в лошия смисъл на думата. :)
 
Много се надявам някой Евро комисар от Европа, който е участвал в изготвенето на Закона за защита на личните данни да се опита да си изпрати писмо с бг поща, след това да му сканират паспорта в банката, хотела... и да видим за какво и кого са тези закони?
 
Хайде да направим нещо по въпроса? Тук сме се събрали хора, които всеки един се сблъскваме с подобни безумия... на мен вече ми омръзна от тия "нови" закони, които уж ни защитават, а всъщност се случва точно обратното..
Защото до сега ако леличката от еконта или пощата не ти е знаела егн-то, сега вече и тя го знае..
Закона може би трябва да се прекръсти на "Закон за разпространение на личните ни данни"..
Нямам думи..
Хайде се пробваме да променим нещо..
 
#Self-employed , прави се в определени, спешно-важни области за да работим.
 
Човек, хората нон стоп се борят и не съм чувал за някакви положителни резултати. Тук таме нещо, но го плаща данъкоплатеца. Нужно е да има някаква независима институция, комуникираща само и единствено с Европарламента, без никакви глупости, за да могат хората тук наистина да бъдат чути и да им се помогне да развиват бизнес в нормални условия. И да не глобяват тукашните институции, защото ще е всеки месец все за нещо, а просто да се налагат санкции с еврофондовете. Като им се спре хранилката от там, може и да се замислят за по-адекватни закони и поставяне на условия спрямо бизнеса. Надявам се, ама силно се съмнявам, че ще се случи, новите евро депутати да направят нещо в тази насока.
 
Туроператорите и те се събудиха. Новата наредба 18 обхваща и предварителните записвания и лични данни на чужди туристи. Как ще ги накарат германци, англичани... да ги регулиране ние? дали ще стане.. или тоя туристически поток изобщо не ни интересува? Това лято и без това ги няма!
 
С вземането на ЕГН-тата само се увеличи бумащината. И евентуално контролът от страна на НАП, която може да засича от името на колко фирми пращаш пратки.
Как не помислиха с какво да подпомогнат е-търговията, ами точат нова брадва за края на септември. Те имат ли представа, че завършена поръчка на сайта не означава продажба?! Ще настане пълна лудница...
 
Аве шибана държава , примерно нас ни натискат яката тези които продаваме.. 1000 проблема.. А тези дето бачкат примерно като фризиорските салони , бръснарчетата никой не ги следи и нищо не правят.. никой не чука бележки и си прибират парите в джоба.. много пари правят там..

Да не говорим за зъболекарите.. една пломба 50 лв. хайде в джоба.. никой не ги следи тях.. те пък правят на ден по 1000 лв.
 
@devilx, спомням си преди време когато касовите апарати взеха да стават задължителни, имаше кампания всеки който купи нещо да изисква касова бележка. Даже в магазините имаше такива стикери "Моля, изисквайте касова бележка!". Целта е била това да влезе в съзнанието на хората, и е постигната. Сега ако някой не ти даде касова бележка, ти ще го възприемеш като измамник и ще искаш да го издадеш. Пред кой е измамник обаче? Нали ти като купувач си се съгласил с цената, платил си я и си получил каквото си купил. Би трябвало всички да са доволни. Ти обаче смяташ, че търговеца е измамил теб, а на практика само е заобиколил рекет от държавата.

Цялата тая схема с касовите апарати и бележките е само и единствено за да може държавата да рекетира търговците по-успешно. До преди това проблема е бил, че не е било лесно да знаят кой търговец колко точно получава, защото добрия стар кеш е непроследимо средство за разплащане. А сега държавата получава не само повече постъпления в хазната, а и информация кои бизнеси колко точно печелят. Когато имат толкова много информация и власт, това ги превръща в силен контролен орган. И ето, ако установят че даден вид бизнес печели повече отколкото им харесва, просто ще измислят разни нови регулации и печалбите за бизнеса ще секнат. А ти си мислиш, че фризьорите и зъболекарите ти крадат парите :)
 
С вземането на ЕГН-тата само се увеличи бумащината. И евентуално контролът от страна на НАП, която може да засича от името на колко фирми пращаш пратки.
Как не помислиха с какво да подпомогнат е-търговията, ами точат нова брадва за края на септември. Те имат ли представа, че завършена поръчка на сайта не означава продажба?! Ще настане пълна лудница...
Много ми е чудно, ако някой ми използва ЕГН то(както си се движи свободно между оператори за 'защита на лични данни') за теглене на кредит, куриерски оборот и др.. в качеството си на невинен гражданин, как ще мога да се защитя? Би трябвало да измислят някакъв вид онлайн регистрация . Всеки да си въвежда личните данни и да има контрол върху тях.
 

Горе