Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

Copy Trading-a е много лоша идея и ще ти обясня защо.

Освен ако нямаш някакъв начин, по който да верифицираш каква доходност имат тези хора за продължителен период (например за 15г. назад) е почти сигурно, че никой от тях не успява да бие общия пазар - а именно S&P500. Т.е. реално губят пари.

След като си начинаещ виж горния ми пост. IKBR пуснаха Recurring Investments. В 3 стъпки можеш да си настроиш всичко и да забравиш за 5-10г.
- автоматично захранване от банката към Revolut.
- после от Revolut след 2-3 дни пращаш към IKBR.
- в IKBR автоматично купува индекс.

Thank me later.

Не се занимавай с Copy Trading. ;)
Смятам да те послушам за S&P500 или алтернативно VOO/SPY, макар че цената му хич не ми харесва, тъй като капиталът ми не е особено голям.

Също така смятам да влагам на месечна база и в дивидентни акции, може би 5-6 на брой. Ти кои би ми препоръчал, които да купувам редовно, които не са с висок риск, което само по себе си означава, че е дивидентът няма да е голям като процент, но това не ме бърка на този етап.
 
Смятам да те послушам за S&P500 или алтернативно VOO/SPY, макар че цената му хич не ми харесва, тъй като капиталът ми не е особено голям.

Също така смятам да влагам на месечна база и в дивидентни акции, може би 5-6 на брой. Ти кои би ми препоръчал, които да купувам редовно, които не са с висок риск, което само по себе си означава, че е дивидентът няма да е голям като процент, но това не ме бърка на този етап.

Понеже си начинаещ ти препоръчвам да не подбираш акции, а вместо това всеки месец да инвестираш в индекс с дивиденти. Популярен е $SCHD, но има и много други. $SPY също дава дивидент.

Ако си млад (20-30г.) според мен купувай SPY и не го мисли.

Българите не съм сигурен какво купуват, защото повечето нямат достъп до американски или не се сещат да потърсят заобиколка.

Ако номера с recurring не мине (не съм го тествал още, но ми разрешава да го настроя) има европейски алтернативи.
 
Последно редактирано:
Не бой се, ще паднат. :)
Коледното рали се забави и почна по-късно, ама чак вече абсурдно стана помпането, тъй че скоро ще има обратен завой.

А аз направих грешна стъпка, върнах част от печалбата и това доведе до продажба на вече закупени позиции,защото не искам да ми стоят в марджин, а да ползвам наличната кешовица. Е.. реших да продам малко повечко от позициите, та портфолиото се сви от 14к, до 9400 инвестирани. :)) Кеш сега има остатъчен, ама на инат ще чакам по-ниски цени. Като се познавам, накрая ще купя други позиции и така.. :)

Не си обновил snowball. ;)

Аз пък нямам от какво да се оплача. Slow is good.

Screenshot 2023-01-28 at 0.48.15.png
Screenshot 2023-01-28 at 0.50.04.png
 
Понеже си начинаещ ти препоръчвам да не подбираш акции, а вместо това всеки месец да инвестираш в индекс с дивиденти. Популярен е $SCHD, но има и много други. $SPY също дава дивидент.

Ако си млад (20-30г.) според мен купувай SPY и не го мисли.

Българите не съм сигурен какво купуват, защото повечето нямат достъп до американски или не се сещат да потърсят заобиколка.

Ако номера с recurring не мине (не съм го тествал още, но ми разрешава да го настроя) има европейски алтернативи.
Млад съм все още, като цяло имам и не малка сума пари, които успях да събера откакто работя - 5 години някъде. Държа ги в банка, но като цяло парите там ме е страх да ги пипам и да ги набия на борсата все още, тъй като тепърва започвам да се интересувам от инвестиране.

Добре, няма да пипам на този етап индивидуални акции, а ще се насоча към индексите, които препоръча.

Лоша идея ли е да инвестирам в 2-та фонда, които спомена $SCHD и $SPY или е добра идея да избера един и да акумулирам само в него.
 
Според мен и двата са ок. Ако ги сравниш ще видиш, че даже имат близка доходност, когато се добавят дивидентите.

При кризи SCHD се държи по-добре.

Ако си събрал доста пари можеш да купуваш на етапи с DCA.

Примерно всеки месец по 2,000лв. Все тая колко. Така ако има волатилност си малко защитен и спадовете са плюс.

Минус е, че ако мечия пазар приключи ще си по-назад.

Може би вместо SPY VOO. Пак е S&P500. Има по-ниска такса.
 
А бе как ще приключи мечия пазар. Това, че е много вероятно FED да одобрят само 25 пункта увеличение на лихвата не е равносилно нито на спиране на увеличението, нито на сваляне, а надеждата е, че прогнозно през другата година лятото ще почнат да свалят надолу. А това дори не е сигурно.
Това сега си беше очаквано рали, което дори малко прекали. Но от друга страна големите играчи, които изкараха милиарди по пътя надолу през изминалата година, явно ще направят бърз дубъл в рамките на месец + още толко в обратната посока, която пак ще е тяхно дело през идните месеци.
Нямам нищо против да продължи посоката нагоре, просто не го вярвам, а и не е логично.
Естествено резултатите от първото тримесечие ще дадат основната посока на движение. Същевременно идната седмица ако вдигнат с 50 пункта ще стане мармалад.

Моя извод от текущото - за момента ще се въздържа от покупки. :)
 
Мен пък не ме интересува посоката. DCA all the way.

Особено за това портфолио.

Даже сега с новата функционалност в IKBR ще автоматизирам покупките и ще добавя експозиция към някой друг US индекс.
 
Лошо няма, но пък, когато се очаква да върне назад не виждам логика да купувам акции, заради очакван приход от дивидент, който е в пъти по-малко от евентуалната цена при спад на пазара.
Затова не харесвам резките скокове, защото не мога да гледам как дадена позиция е направила за няколко дни печалба, равна на няколко години очакван приход от дивидент и да не си я прибера, а да гледам как спихва.
 
А какво мислите за Intel, ще намалят дивидента най-вероятно, но и цената се очаква още да се коригира през Q3/4 на тази година. Как ви се струва ?
 
Интел или трябва да направят някаква генерална промяна в управлението си, или ще намалят дивидента. Друг вариант нямат. От 20 милиарда gross на 14. :hankey:

В момента дивидента се държи основно, защото ще изгонят много DG инвеститори, които са купили заради дивидента. След няколко групи, в които всички се гласят да продават. А който има cost basis под текущата цена вече е продал.

Според мен дългосрочно (10-15г.) е добър избор. САЩ започнаха политика за деглобализация и искат да произвеждат локално. Става въпрос за CHIPS Act, който беше гласуван през 2022г. В ЕС имаше подобно гласуване и също ще има фабрики. Общо взето е въпрос на национална сигурност.

Краткосрочно са си черна дупка. Аз имам позиция и смятам да добавям още.
 
Мда и аз смятам да пълня голямата кошница с INTC и смятам, че long term не е лоша инвестиция, ама да видим...
 
@metaverse, таблицата, която си направил и споделил малко може да лъже, в зависимост от това в каква валута е тикърът в Google Finance. Примерно в таблицата е $, но VUSA в Google Finance е в паундове и си го скрейпва така. Intel е в $. Аз се чудех защо ми свети голяма загуба в таблицата, докато в T121 си ми показва зелено, а то просто брои в друга валута.

За момента успях да го закърпя с:
Код:
=IF(ISBLANK(A2),"", googlefinance(A2, "price") * (1 / GOOGLEFINANCE("CURRENCY:USDGBP")))
в колоната "Share Price" (от лист-а "Positions"), разбира се - само там, където има тикър в GBP.
 
@metaverse, таблицата, която си направил и споделил малко може да лъже, в зависимост от това в каква валута е тикърът в Google Finance. Примерно в таблицата е $, но VUSA в Google Finance е в паундове и си го скрейпва така. Intel е в $. Аз се чудех защо ми свети голяма загуба в таблицата, докато в T121 си ми показва зелено, а то просто брои в друга валута.

За момента успях да го закърпя с:
Код:
=IF(ISBLANK(A2),"", googlefinance(A2, "price") * (1 / GOOGLEFINANCE("CURRENCY:USDGBP")))
в колоната "Share Price" (от лист-а "Positions"), разбира се - само там, където има тикър в GBP.

Да, знам. При мен всичко е в $ и затова така.

По едно време мислех да вкарам полета за валута, но не съм се заигравал.
 
@metaverse дай си априлските, че планът беше да се купува INTC, ама докато ми влязат парите ги изпуснах май.
 
@metaverse дай си априлските, че планът беше да се купува INTC, ама докато ми влязат парите ги изпуснах май.

С какво пращаш, че става бавно? Превеждам със SEPA и ако ги пусна рано сутрин до края на деня са там.

Имай предвид, че вече могат да се заобиколят регулациите в IKBR - чрез автоматичен Recurring Investment можеш да купиш индекс от САЩ.

Например за дивиденти можеш да купиш $SCHD или $JEPI. И двата са популярни сред хора, които събират дивиденти.
- $SCHD плаща март.
- $JEPI плаща април.

Screenshot 2023-02-03 at 15.18.49.png

Аз лично ще започна да добавям от време на време.

Тези са ми за април.

Screenshot 2023-02-03 at 14.39.27.png
 
С какво пращаш, че става бавно? Превеждам със SEPA и ако ги пусна рано сутрин до края на деня са там.
Карта -> Revolut -> IB, най-добре от към такси, ама няколко часа си отиват.

Един тъп въпрос, има ли начин при акумулиращите ETF да се разбере цената от натрупани дивиденти ли се е вдигнала или просто пазара е такъв. Димек как да преценя дали е на далавера да купя :D
 
Карта -> Revolut -> IB, най-добре от към такси, ама няколко часа си отиват.

Един тъп въпрос, има ли начин при акумулиращите ETF да се разбере цената от натрупани дивиденти ли се е вдигнала или просто пазара е такъв. Димек как да преценя дали е на далавера да купя :D

Не го мисли дали е далавера. Никога няма да можеш да нацелиш и това е трейдърско мислене. :)

Купувай автоматично с DCA и остави за 10-15г. компаундинга да си свърши работата.

Използвай калкулатор, който ще ти даде представа какво можеш да очакваш. Споделял съм една таблица.

А DCA ще те предпази ако има волатилност.
 

Горе