Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

След вчерашните данни за наети лица и безработица, прецених, че е подходящ момент да отворя две позиции в O&G сектора.
Взех EQNR и OXY.
OXY очаквам да направят сериозно увеличение на дивидента, иначе нямаше да отварям позиция. :)
 
@Ivo_ аз ли бъркам нещо или IKBR удържат само 1% за AQN?

Счетоводителкат ми много ще се зарадва на такива единични "елементи". :hankey:
 
Като импортна през API-то пак така си ми го смята.

Има някаква разлика в двата дивидента.

The dividend payment is classified as follows: (1) ordinary dividend; and/or (2) payment in lieu of dividend. The former designation is for a payment received directly from the issuer or its paying agent.
 
Ами ако на тези 11,57 не са ти удържали нищо, то си напред 5%, щот на НАП ще дадеш 10.
При мен подобно съчетание имам на LAND, обаче си имам удържано х10% и на двете суми.
А за канадски акции, данъка за дивидента си е 15% (BNS)

Screenshot_20230206_152833_atws.app.jpg
 
Да, на други от Канада си ми удържа 15%. Включително AQN от декември месец. Ще видим другото тримесечие.

Което ме подсеща, че трябва да проверя и AQNU как ще се осчетоводи, когато дойде 2024г. Ако цената се задържи под $15 за всяка бройка ще получа 3.33 акции. Предполагам ще е същото като сплит.
 
Точно мислех да задам въпрос за данъци/дивиденти и гледам сте го обсъдили...

В контекста на регулацията, че дивидент (5%) не се дължи, когато се търгува на европейски борси или европейски акции (поне така съм се информирал от няколко сайта) - по какъв начин е обоснована инвестицията в американски индекси през американска борса?
Иначе попитано, 5% данък не са ли повече от спестеното от таксите?
И се извинявам ако съм се информирал грешно за някое от горните твърдения...
 
Точно мислех да задам въпрос за данъци/дивиденти и гледам сте го обсъдили...

В контекста на регулацията, че дивидент (5%) не се дължи, когато се търгува на европейски борси или европейски акции (поне така съм се информирал от няколко сайта) - по какъв начин е обоснована инвестицията в американски индекси през американска борса?
Иначе попитано, 5% данък не са ли повече от спестеното от таксите?
И се извинявам ако съм се информирал грешно за някое от горните твърдения...

Това е моята гледна точка.

Ако става въпрос за индекси:
  • Американските имат повече ликвидност и по-добър спред.
  • Обикновено са с по-ниски такси.
Ако става въпрос за компании:
  • Отново имат по-добра ликвидност.
  • Моето скромно мнение е, че дългосрочно САЩ ще се представя по-добре от ЕС.
За индекси и индивидуални компании.
  • В бъдеще, когато се съберат 100 бройки може да се продават covered calls за допълнителна доходност, с която многократно си избивам разликата в данъците. За мен това е основното.
 
Много ценен отговор, благодаря!
За човек, който иска просто регулярно да инвестира в индекс, но няма време да следи/варира не е ли вариант примерно индекс като SWPPX пред VOO от гледна точка на това, че Schwab е европейски и не би следвало да се дължат такси, въпреки че се търгува на щатска борса (IBKR), въпреки минималната разлика в такси/ликвидност?
Опитвам да разсъждавам отново въз основа на прочетена/събрана информация, за чиято достоверност не съм убеден.
Поздрави!
 
А аз вече няколко пъти споменавам, че моите счетоводители са убедени, че данък дивидент от акциите от чужбина е 10%, а не 5%, както аз си мислех, и както тук всеки пише. Някой има ли достоверна информация за целта, щот има значение дали се внася 5 или 10% на дивиденти, които предварително не са удържани от IBKR.
Същевременно има ли как да се спре това предварително удържане и да си ги внасяме сами у Бг?
 
Много ценен отговор, благодаря!
За човек, който иска просто регулярно да инвестира в индекс, но няма време да следи/варира не е ли вариант примерно индекс като SWPPX пред VOO от гледна точка на това, че Schwab е европейски и не би следвало да се дължат такси, въпреки че се търгува на щатска борса (IBKR), въпреки минималната разлика в такси/ликвидност?
Опитвам да разсъждавам отново въз основа на прочетена/събрана информация, за чиято достоверност не съм убеден.
Поздрави!

Ако правилно разбирам SWPPX e взаимен фонд, а не индекс. https://investors.interactivebrokers.com/en/index.php?f=2262&exch=Schwab

Няма такси за транзакции само ако имаш Schwab акаунт. Expense ratio в IKBR си е 0.02%.

В САЩ популярно портфолио е така нареченото 60-40. https://www.bogleheads.org/wiki/Lazy_portfolios Не съм проучвал какви алтернативи има за нас.

Между другото конкретно SWPPX сега опитах да направя тестова транзакция и ме отряза с "country restrictions."

Screenshot 2023-02-07 at 13.40.52.png

А аз вече няколко пъти споменавам, че моите счетоводители са убедени, че данък дивидент от акциите от чужбина е 10%, а не 5%, както аз си мислех, и както тук всеки пише. Някой има ли достоверна информация за целта, щот има значение дали се внася 5 или 10% на дивиденти, които предварително не са удържани от IBKR.

Мисля, че зависи от борса, държава и някои други въпросителни. Няма едно общо правило. Една от причините да гледам да инвестирам само в САЩ - по-простичко е.

Същевременно има ли как да се спре това предварително удържане и да си ги внасяме сами у Бг?

И тук има много променливи и зависи от много неща. Може да има някой брокер, който не го удържа. Радвай се, че все пак на места има някаква спогодба и не е 30-50%.
 
Е Revolut (DriveWealth) са щадящи за дивиденти от някои компании, което и там е странно, щот за едни се удържа, за други не.
В случая за липсата на данък в Европа се има предвид през европейска борса предполагам, а не за европейски компании? Щот норвежците ще ми резнат голям процент, ако има как да го избегна ще е добре :D
 
EQNR обявиха 50% увеличение на дивидента + екстра $0,60 на акция извънреден дивидент. На тези изобщо не мога да им хвана спатиите с дивидентите, ама важното е да плащат. :)
BP също увеличиха с 10% дивидента
MMM увеличиха с 0,7%
 
И аз имам няколко с увеличения ама нещо не ми остава време да седна да видя кой с колко. :)

Иначе това са ми последните транзакции.

Screenshot 2023-02-08 at 15.38.51.png


За Март месец май ще това засега.

Screenshot 2023-02-08 at 15.40.36.png
 

Горе