Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

Ето го и първото увеличение. $AEP обяви вдигане на дивидента с 6.41%. Това прави 3.81% yield на година.

Screen Shot 2022-10-26 at 12.40.54.png

Някой сеща ли се за апликация или сайт, където можеш да се абонираш за такива увеличения? Interactive Brokers не ми изпраща нотификации относно вдигане.

Трябва сам да обхождам всяка компания и да гледам новините. На всичкото отгоре ми го показва само в апликацията на телефона. Не съм проверявал TWS.

Освен да се абонирам някъде за новини свързани компаниите ама така ще идва прекалено много спам.

Едит: интересно, но имам интеграция на портфолиото със https://seekingalpha.com/ ама к*рец - няма нотификация.
 
Последно редактирано:
trackyourdividents пращат мейли при деклариране на дивидент, пък и си ъпдейтват сами, що ти е да дебнеш подобни неща.

Трябва ми нотификация и при промяна (увеличаване/намаляване). Никъде не съм получил абсолютно нищо за тази промяна от AEP.

От две места имам мейл с обобщаване на новините и като цъкна вътре виждам, че са са ги споменали ама изобщо не ми се занимава да филтрирам джънка, който не ме интересува.

Може би платената версия на trackyourdividents ще има такава нотификация?
 
И платената няма такива нотификации. Реално декларирането е новината, в която се вижда дали има увеличение или съкращаване на дивидент. Тъй че инфото с момента на деклариране е достатъчен да метнеш око да видиш какво ще дадат.
В случая мейлите от TYD са само такива, тъй че не е нужно да ровиш и отсяваш, а просто да си ги четеш.
 
Мейла, който изпращат не ми е особено полезен.

Screen Shot 2022-10-26 at 13.21.25.png

Проблема ми е, че съм мързелив. Не ми е достатъчно само да знам обявения дивидент, защото трябва да ходя да проверявам има ли разлика. Като станат голям брой компании за да има всяка седмица дивидент няма да е много приятен спама. :)

Искам само като погледна мейл или таблица да мога да кажа дали има промяна.

Мисля, че ще го излъжа ако вкарам в таблицата колона, която да сравнява текущия дивидент с предишния и да променя цвета на реда ако има разлика. Нещо от тоя сорт. ;)

- едната колона ще е ръчна (тази с последния получен дивидент).
- другата ще е автоматична (взима данните от finviz например).
- ако има разлика променя цвета в червено или зелено.

Като цяло на доста места предлагат такива нотификации, но обикновено са част от скъпи платени планове.
 
Еее, ми търси тогава услуга, като горното с добавка дали има увеличение. :)
Естествено безплатно, защото поне на мен да цъкна 2 пъти не ми коства кой знае кво и не бих плащал. :)

Когато станат 200 тикера няма да са 2 пъти. Аз съм си data driven freak. Не ми обръщай внимание.
 
Е ти верно ли ще правиш дивидентно портфолио с 200 компании?
Макс 50 и може да се очаква през 2-3 дни мейл за деклариран дивидент, не е страшно. А такива мейли са приятни. :)

Знам ли. Aко е за всекидневен дивидент са си над 200. За седмични са около 50, да. :) Ще видим дали ще правя извращения.
 
Май вече съм доволен и съм почти готов. Остава ми само шита за сравнение на транзакциите спрямо SPY. След това ще обявя първата версия. :)

Има едно тайпо ама ме мързи да правя нов шот.

Screen Shot 2022-10-27 at 23.39.46.png
Screen Shot 2022-10-27 at 23.39.58.png
Screen Shot 2022-10-27 at 22.59.28.png
 
Днес прекратих договора си за платения план за Revolut. Плащах за Premium 13.99лв./м., а не ми е нужен вече.

Тези 14лв. ще отидат към планираната минимална вноска + още няколко лева. Вместо $50 ще е $60.

Металната карта продължава да си работи и друг път съм го спирал.

Към $60-те (не винаги) вече ще прибавям и един фиксиран пасивен доход от страничен бизнес. През повечето месеци ще внасям поне $150.

Почти цялата вноска в момента ми идва от оптимизирани разходи и малко side hustle. По никакъв начин не съм си променил бюджета. Или защо за мен, когато един млад човек твърди, че няма пари да инвестира просто си търси извинение да харчи парите си за глупости. ;)
 
Равносметка за Октомври:
- предишна стойност на портфолио: $982.25
- нова стойност: $1810.56
- доход от дивиденти: $4.21
- очакван доход за следващ месец: $7.42

Изкушавам се при BP около $4к да направя акаунта марджин за да мога по-рано да имам 1-2 позиции със 100 бройки за covered calls, което удвоява дивидента. Не съм решил все още. :rolleyes:

Screen Shot 2022-11-01 at 11.24.07.png
Screen Shot 2022-11-01 at 11.25.10.png

Screen Shot 2022-11-01 at 9.21.00.png
 
Поредното увеличение. EMR вдигна с 1% от $0.51 на $0.52.

Все е нещо. Познавам хора без стотинка увеличение на заплатите им в продължение на години. :D

Също вчера получих първия дивидент за ноември. ;)


IMG_7784.jpeg
 
Еми давай. Много хубав подарък е за дете.

За ноември и декември има избор. Тези изкачат в скенера ми за ноември към днешна дата.

Едит: всъщност шота е от вчера и най-долните 2 отпадат.

Скоро ще плотна и dividend growth rate за да има в табличката с какъв ръст расте дивидента в селектираната компания за 5, 10 или 15г. Този параметър не го намирам почти никъде, а ме интересува.

Screen Shot 2022-11-03 at 15.58.54.png
 
Понеже нали съм фен на оптимизацията.

Правя поне 1-2 на месец покупки от Amazon за разни джаджи за офиса вкъщи и не бях забелязал разликата.
- тяхно превалутиране 157.04лв.
- превалутиране в Revolut 154.52лв. (€78.88)

Плащане на наем по банков път.
- 3 наема по левче на месец. 36лв. на годишна база.
- в Revolut превода няма такса. ;)

И по темата следващата компания мислех да е O, но май си намерих нов кандидат.

DLX - това е бившият ми работодател. :D:eek: Изкочи в скенера и параметрите на компанията ми допадат. Изобщо не се бях сетил да ги проверя тях.

Канадци са, компанията е много стара и с много интересна история още от времето на факс машините.
 
Последно редактирано:
Хаха, говорейки за оптимизация... По принцип не вярвам в разни езотерични и астрологични теории, но как по друг начин да обясниш някои неща? :)

Ще суична другия месец, защото преди няколко дни се поднови текущия план, който е $14.95/м.

Получих нотификацията в пощата. Не се бях замислял дали може да има някаква оферта.

Screen Shot 2022-11-04 at 20.34.22.png
 
Следващата покупка както споменах ще е DLX.

Ще добавя и малко AQN за да сваля средната си цена. Това е позиция в портфолиото, която в момента е най-червена.

Две компании от Канада, но просто не си харесах нищо друго, което не му изпуснах ex-date.

Screenshot 2022-11-07 at 18.43.06.png

Общо около $205. Каквото остане по стотинки вероятно ще добавя към INTC за да закръгля на 6 бройки.

И три интересни упражнения, което ще правя през следващите седмици :). Портфолиото засега е съвсем произволно по-късно ще се правят изводи според тях.
  1. Изчисляване на коефициент на Шарп.
  2. Изчисляване на рисково коригирана възвръщаемост спрямо S&P500.
  3. Изчисляване на паритет на риска. Като тук целта е в някакъв етап да има процес, който ребалансира портфолито към равен паритет веднъж на Х време. Т.е. вместо да смятаме капиталова алокация (както е сега и както правят повечето аматьорски фондове) ще бъде спрямо риск.
Който е чел книгите, които споделих в темата за кога е подходящо да се инвестира трябва вече да е запознат и с трите параметъра.

Ще споделя Python демонстрации как се прави като безплатни курсове в блога си.
 
Ето ги и покупките. Не остана за закръгляване на INTC, но няма значение. :)
  • 5х DLX
  • 10x AQN
DLX е мой бивш работодател. ;) Т.е. на практика сега притежавам част от компанията, която преди време ми даваше заплатата и получавам част от доходите им.

Общо $208.22

Годишната доходност вече е около $105. Или увеличение с 22.09% спрямо предния месец. Табличката изостава, защото finviz още не е са обновили някой стойности.

А дивидента е достатъчен за да плати всички месечни сметки за един месец.

Screenshot 2022-11-08 at 16.02.39.png
Screenshot 2022-11-08 at 15.59.16.png
Screenshot 2022-11-08 at 16.06.10.png
Screenshot 2022-11-08 at 16.06.43.png

Screenshot 2022-11-08 at 18.44.26.png
 
Последно редактирано:

Горе