Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

@metaverse това с единия доларес комисион направо си губи смисъла от месечни или там седмични периоди за закупуване, защото е по-изгодно да купиш веднъж на 3 месеца накуп, отколкото всеки месец. Това е ако спазваме такива единични покупки естествено.
Примера ти със STX показва, че си оставил $0,65 комисион, за да получиш $0,70 дивидент, който реално е 0,63 (като ти дръпнат tax).

С две думи, когато наличните пари са малко, по-добре да не се дробят акциите на компаниите, а и броя на компаниите, в които влизаме.
 
  • Like
Реакции: OSH
@metaverse това с единия доларес комисион направо си губи смисъла от месечни или там седмични периоди за закупуване, защото е по-изгодно да купиш веднъж на 3 месеца накуп, отколкото всеки месец. Това е ако спазваме такива единични покупки естествено.
Примера ти със STX показва, че си оставил $0,65 комисион, за да получиш $0,70 дивидент, който реално е 0,63 (като ти дръпнат tax).

С две думи, когато наличните пари са малко, по-добре да не се дробят акциите на компаниите, а и броя на компаниите, в които влизаме.

Факт малките транзакции излизат по-скъпо. Като цяло винаги има варианти за оптимизация.

На мен лично ми харесва да се занимавам и не ми пречи, че в примера на STX губя 1 дивидент.

Който го притесняват таксите може просто да отиде при https://www.trading212.com/ Някой няма ли акаунт там да каже как стоят нещата?

Освен другите минуси на trading212 ако курсовете са по-зле и превалутирането не е безплатно кел файда, че няма комисионни. :)
 
Сложно е това с чакането според мен. Дали ще спестиш нещо, защото си купил 1 път вместо 3 или ще хванеш момент на по-слаб пазар, когато купуваш, или валутния курс за превалутирането е кофти... Кой знае.

Колкото и да съм го смятал предпочитам да не чакам, защото така си нарушавам flow-a. При друг може да не е така. :)

Като стане някоя със 100 бройки ще ви покажа как да си удвоите дивидентите с абсолютно минимален риск с продажба на covered calls. ;)
 
Последно редактирано:
Следите ли пазара ? Прогнозите не са добри, което разбира се е най-хубавата новина в момента за начинание като това тук. След още 30% спад през 2023 г. ще е време за сериозни покупки. Внимавайте с купуването в момента, не всичко си заслужава. P/E, P/B и тнт в тоя пазар просто са в кофата на фона на макрото..
 
Следите ли пазара ? Прогнозите не са добри, което разбира се е най-хубавата новина в момента за начинание като това тук. След още 30% спад през 2023 г. ще е време за сериозни покупки. Внимавайте с купуването в момента, не всичко си заслужава. P/E, P/B и тнт в тоя пазар просто са в кофата на фона на макрото..

Не съм съгласен. В този пазар фундамента е най-важен. P/E, колко дългове има компанията спрямо печалби и т.н. Не че за това портфолио има някакво значение какво се случва днес или след 1г. За друга тема дискусията :).

Така или иначе всички се движат заедно горе-долу като следват своя мултипъл.

Именно защото навсякъде прогнозите са лоши е чудесна възможност да се купува. Пазарът е нещо като кристална топка (нещата влизат в цената предварително). Или мислиш, че можеш да предскажеш капитулацията? ;) Аз не мога.

Пример: Онзи ден ООН открито започна да моли FED да спрат да вдигат лихвите, защото ще бутнат цялата световна финансова система. 3 банки вече са пред фалит и вероятно ще искат субсидии (credit suisse, deutsche bank и ubs).

Не се знае кога натиска ще е достатъчен и Powel да обърне на 180 както направи в началото на годината, когато твърдеше, че няма намерение да повтаря стъпките на Paul Volcker. Всъщност точно това прави засега като каза, че е много вероятно да продължи да увеличава лихвите и след 2022. Някои даже спекулират, че ще на следващата среща ще вдигне директно със 100 точки (1%).

В момента retail са основно short (обикновено те са загубеняците). В последните дни бяха купени безумно количество put опции от retail, а много хора започнаха и да чистят марджин на загуба.
 
Последно редактирано:
Ето и покупките от днес. Общо $521,23
  • 2x $BBY
  • 2x $GILD
  • 0.25x $AVGO
  • 0.5x $AMGN
  • 0.73x $INTC
$72 доходност на година или 44% увеличение.

Screen Shot 2022-10-07 at 22.04.56.png

При параметри с вноска $100 на месец, 8.62% ръст в дивидента и 3% ръст на акциите след 20г. това портфолио ще има стойност около $102,500 и годишен дивидент от $10,300. Чудесен подарък за бъдещите деца. ;)

Screen Shot 2022-10-07 at 22.12.31.png
 
Не съм съгласен. В този пазар фундамента е най-важен. P/E, колко дългове има компанията спрямо печалби и т.н. Не че за това портфолио има някакво значение какво се случва днес или след 1г. За друга тема дискусията :).

Така или иначе всички се движат заедно горе-долу като следват своя мултипъл.

Именно защото навсякъде прогнозите са лоши е чудесна възможност да се купува. Пазарът е нещо като кристална топка (нещата влизат в цената предварително). Или мислиш, че можеш да предскажеш капитулацията? ;) Аз не мога.

Пример: Онзи ден ООН открито започна да моли FED да спрат да вдигат лихвите, защото ще бутнат цялата световна финансова система. 3 банки вече са пред фалит и вероятно ще искат субсидии (credit suisse, deutsche bank и ubs).

Не се знае кога натиска ще е достатъчен и Powel да обърне на 180 както направи в началото на годината, когато твърдеше, че няма намерение да повтаря стъпките на Paul Volcker. Всъщност точно това прави засега като каза, че е много вероятно да продължи да увеличава лихвите и след 2022. Някои даже спекулират, че ще на следващата среща ще вдигне директно със 100 точки (1%).

В момента retail са основно short (обикновено те са загубеняците). В последните дни бяха купени безумно количество put опции от retail, а много хора започнаха и да чистят марджин на загуба.

Не слушаш. Забил си се в микрото и не виждаш макрото. А то не е розово. Момента за покупки тепърва настъпва. Виж си портфолиото колко е на червено и ще разбереш какво казвам. Както казах, внимателно с DCA кога ще започнете, тепърва идва момента за това.
 
Не слушаш. Забил си се в микрото и не виждаш макрото. А то не е розово. Момента за покупки тепърва настъпва. Виж си портфолиото колко е на червено и ще разбереш какво казвам. Както казах, внимателно с DCA кога ще започнете, тепърва идва момента за това.

Пич, бъркаш темите. Пак изпускаш каква е целта и за какво става въпрос.

@Ivo_ ще ти обясни, защото аз нямам нервите. :D
 
Ще ти отговоря с цитат на Mike Wilson от Morgan Stanley:
That light you see at the end of the tunnel, is actually a freight train.
Целта на темата е дивидентно портфолио. За да го има, трябва първо да се набавят съответните активи (в момента пасиви ;) ), които уж да генерират някакъв income от дивиденти. Само че при сбъдване на всички прогнози, income няма да има, защото ще си толкова на червено, че дивидента няма да има значение дълго време. Това е общото с темата.
А извън темата - за soft landing-а, който описа, не си и помисляй на този етап - шанса е под 10% да се размине цялата история.
 
Ами и аз съм на мнение, че нещата ще се забатачат още повече, но същевременно вече е доста благоприятно за такъв тип покупки. Както и следващите няколко месеца, евентуално и повече от година, в които ще видим повече от няколко нови дъна, съответно благоприятни условия за изграждане на дивидентно портфолио. Няма как да знаем кога ще обърне посоката, затова сегашните ежеседмични/ежемесечни покупки са си напълно ок. За дивидентно портфолио в бъдещите 10-20 години си е точно подходящия момент. Стига да не стане нещо прекалено страшно и компаниитте, които считаме за стабилни не заминават в небитието. :D
 
Ще ти отговоря с цитат на Mike Wilson от Morgan Stanley:

Целта на темата е дивидентно портфолио. За да го има, трябва първо да се набавят съответните активи (в момента пасиви ;) ), които уж да генерират някакъв income от дивиденти. Само че при сбъдване на всички прогнози, income няма да има, защото ще си толкова на червено, че дивидента няма да има значение дълго време. Това е общото с темата.

Ще си позволя да ти отговоря с по-дълъг пост.

Освен ако не стане 3-та световна income ще има от дивидента независимо от макро. Както искаш гледай над това.

Дохода от дивидента се инвестира обратно с DRIP и средната цена пада ако текущата е по-ниска. Това е красотата на DCA. 401к в САЩ работи точно на този принцип.

Да дам и малко по-интересна задача ->

При наличие на 100 бройки нищо не те спира да продаваш covered calls с това портфолио. Най-малкото ще удвои дивидента ако ще да няма обем в опциите. А акции с повече обем предлагат сравнително добър премиум и при 0.3-0.2 делта.

Малко крив пример, но някои хора използват SPY като част от дивидентното си портфолио, защото те закотвя за перформънса на пазара, не им се занимава с индивидуални акции или не искат да дават такси за ETF.

Засичал съм, че при 0.2 делта SPY може да връща по около $500 до 1,000 месечно ако пускаш 3 пъти седмично (SPY има 3). Срещу $36,000 към днешната цена това са $6000 + $654 от дивидента на година на контракт (100 бройки) или 18%.

Подобно е това, което правя с the wheel в трейдърския ми акаунт. Имам позиции, които повече от 8 месеца са с големи червени цифри. Не ми пречи да продавам covered calls и реално да свалям средната си цена всяка седмица или всеки месец. При спад covered calls са хедж.
Трудно се нацелва кога има bear market rally и затова препоръчвам никога да не се пуска страйк под средната цена и ако не си готов да се разделиш с акциите си на тази цена.

При the wheel е по-различно, защото идеята там е акциите да ти бъдат взети (ако е възможно с печалба не само от премиума, но и върху самата акция).

При дивидентите е обратно и трябва да се внимава около ex-dате, защото не искаме да бъдат взети. При определени условия ще ти ги гепят дори ако опцията е на загуба за купуващия.

Разбирай ако дивидента е по-голям или равен на оставащата присъща стойност.

Така, че както виждаш нещата не са толкова стряскащи ако човек има план какво да прави. Като цяло са базови неща. За хората, които не се занимават активно тъп DCA е достатъчно.

Ще стигнем до там да има и тук 100 бройки и ще го демонстрирам нагледно ;).
 
Последно редактирано:
Ами и аз съм на мнение, че нещата ще се забатачат още повече, но същевременно вече е доста благоприятно за такъв тип покупки. Както и следващите няколко месеца, евентуално и повече от година, в които ще видим повече от няколко нови дъна, съответно благоприятни условия за изграждане на дивидентно портфолио. Няма как да знаем кога ще обърне посоката, затова сегашните ежеседмични/ежемесечни покупки са си напълно ок. За дивидентно портфолио в бъдещите 10-20 години си е точно подходящия момент. Стига да не стане нещо прекалено страшно и компаниитте, които считаме за стабилни не заминават в небитието. :D

Ти не беше ли казал, че ако до края на годината не си избиеш парите ще обръщаш по старчески в дивиденти? :) Аз търпеливо си чакам абонамента за WSJ.
 
Днес се забавлявах с нова таблица. Не съм вкарал реални данни. Искам да направя нещо гъзарско и да го пусна с един newsletter. ;)

Никоя готова таблица не ми дава това, което искам... Опитвам да сглобя от няколко това, което ми трябва.

А пък тъпия Google продължава не работи добре с IMPORTXML и IMPORTHTML :confused:.

Screen Shot 2022-10-09 at 23.47.33.png
 
Който го притесняват таксите може просто да отиде при https://www.trading212.com/ Някой няма ли акаунт там да каже как стоят нещата?

Освен другите минуси на trading212 ако курсовете са по-зле и превалутирането не е безплатно кел файда, че няма комисионни. :)

- за превалутиране долар евро е нормален курсът, базовата валута ти е само една, засега преводите са евтини в евро, ако решиш може базовата ти валута да е долар и да нямаш превалутиране, но ще те ограбят за SWIFT натам, а после и наобратно...

- минималната поръчка е 50 валутни единици за лимитирана поръчка, по-малките трябва да се пуснат по пазарна, и в двата случая всичко минава OTC, оттам си вземат комисионната и ти дават акциите под наем без да ти плащат/и питат/, както е в IB.

- може да се направи портфолио с до 50 акции в него и при депозит да ти ги купува без да се занимавате с ордери, за 50 броя за да сработи трябва да има депозирани 200 валутни единици, т.е. минимумът е 4/акция
- има тестов акаунт/в синьо, достатъчно е само регистрация име/парола, без минаване на верификация, и тестовия работи с данни в реално време, реалният е в оранжево, има CFD акаунт, пак в синьо, там е хазарт...

промо линк, ако някой си мисли, че ще спечели много от него, >=1K евро депозит...Do you want to get free shares worth up to €100.
 
- за превалутиране долар евро е нормален курсът, базовата валута ти е само една, засега преводите са евтини в евро, ако решиш може базовата ти валута да е долар и да нямаш превалутиране, но ще те ограбят за SWIFT натам, а после и наобратно...

SEPA (от евро към евро) трябва да са безплатни. Зависи как пращаш де, но през Revolut например излизат без такси. Поне към IB.

SWIFT е безумно да се използва.

На мен лично много ми допада в IB базовата да ми е в $ и да превалутирам безплатно от евро към $ при покупка.
- по-рано правалутирах ръчно към $, но така има такса.
- минус на превалутирането при транзакция е, че в момента валутния курс е много променлив.

А от миналата седмица, когато превода е обратен можеш да пращаш директно в домашната ти валута, но не съм го тествал. Т.е. няма нужда да обръщаш в евро или лева преди да изпратиш към банката си.

- минималната поръчка е 50 валутни единици за лимитирана поръчка, по-малките трябва да се пуснат по пазарна, и в двата случая всичко минава OTC, оттам си вземат комисионната и ти дават акциите под наем без да ти плащат/и питат/, както е в IB.

В IB трябва изрично да кажеш, че искаш да ги дават под наем. Доходността обаче е нищожна и има изисквания за поне $50к кеш акаунт или да си с марджин акаунт.

Ако си закупил акции с марджин имат право да ги дават под наем без да те питат. Не съм проверявал дали има някаква доходност.

- може да се направи портфолио с до 50 акции в него и при депозит да ти ги купува без да се занимавате с ордери, за 50 броя за да сработи трябва да има депозирани 200 валутни единици, т.е. минимумът е 4/акция

Nice, but kinda useless. :D

- има тестов акаунт/в синьо, достатъчно е само регистрация име/парола, без минаване на верификация, и тестовия работи с данни в реално време, реалният е в оранжево, има CFD акаунт, пак в синьо, там е хазарт...

Тестов с данни в реално време май почти всички имат. CFD не ги броя, защото са булшит.

промо линк, ако някой си мисли, че ще спечели много от него, >=1K евро депозит...Do you want to get free shares worth up to €100.

Ще си направя акаунт май да разгледам ама нещо не ме привлича. Може би колкото да туря и аз един афф линк в английската версия на сайта, който правя.
 
сметката им е в Лондон, с Револют засега няма допълнителни такси, но ако пращаш от бг-банка вече слагат и на СЕПА-та такси, може да откриеш сметка при тях в долари, за да ги захраниш ще трябва да е през Swift, няма СЕПА за долари.
 
сметката им е в Лондон, с Револют засега няма допълнителни такси, но ако пращаш от бг-банка вече слагат и на СЕПА-та такси, може да откриеш сметка при тях в долари, за да ги захраниш ще трябва да е през Swift, няма СЕПА за долари.

Това имам предвид като казах, че е по-изгодно в ИБ с Revolut.

Банките имат такса едно евро за SEPA плюс месечна такса ако трябва да държиш еврова сметка.
 

Горе