Ново начинание - дивидентно портфолио (fixed income)

Равносметката за изминалата седмица:
week.jpg

Върнах си позиция в O, открих в MPW.
PADI-то стана $1066 :)
Общо 28 компании станаха и вече се появиха възможности за dca, но пък и възможности за откриване на нови позиции, та проблема си остава в липсата на достатъчно кеш. :)
holdings.jpg


INTC вече е с около 2% доходност. Който му се точеше на $27, вече може да пазарува на $25.
 
Това е от другата тема за трейдването с колелото, но ще го пусна тук, защото е за MPW. :)

Общо взето от няколко месеца насам с идеята да намаля нивото на риск търгувам основно с акции, които имат дивидент и с QQQ/SPY.

В събота ми асайна 300 бройки MPW. Сега чакам подходяща цена да продам covered call. През това време ще ми изплаща дивидент - на 15-ти им е ex-date.

Т.е. нямам причина да бързам, защото дивидента доста над лихвите. ;) Поне засега. :hankey:

Продадох и още една позиция за 300 броя на $10.5 ако падне още.

П.С. - по този начин могат да се купуват индекси от САЩ.

Screenshot 2023-02-27 at 17.25.23.png
 
Пробвал ли си го това с индексите, защото примерно исках да взимам ETF-та, уж с автоматизацията, ама нъцки. :)
Преди там 2-3 седмици мина успешно сетването, ама така и не влезе покупка, като проверих - беше изтрито. Пробвах да добавя пак - директно ми пише, че не става.
 
Да, автоматичното не минава.

С опции обаче минава. Т.е. можеш да продадеш put опция за SPY (100 бройки) и като ти я асайне да разкараш например 99 броя, да си оставиш 1 и да я стискаш. И така всеки месец.

Много е вероятно в някакъв етап вместо индивидуални компании да превключа на индекси. SPY, SCHD, JEPI и още няколко. Хем няма риск от драматичен срив ако някоя компания направи нещо тъпо, хем имат много голям обем за опции. Някои като SPY даже имат дневни.

Бих купувал и европейски алтернативи, но там просто няма този обем, опциите са :hankey: и таксите са много по-високи.

Ето един пример с QQQ. Kато ми я асайне ако толкова желая мога да продам само някаква част и останалото да си го задържа. Като в същото време има и премиум за продажбата на самата опция. Т.е. тази позиция няма да има средна цена $300, а около $291.

Screenshot 2023-02-28 at 11.59.10.png
 
  • Like
Реакции: Ivo_
Аз чакам една трейдърска позиция да приключи за да пазарувам.

С други пари ще купя малко CCI, TROW и WU, защото са с подходящ ex-date и също са паднали под средната ми цена.

Шота е от преди няколко дни. Още не съм сядал да прегледам в детайли.

Screenshot 2023-02-26 at 13.00.19.png

П.С. имай предвид, че MPW са с много големи проблеми и може да не оцелеят. Доста шейди компания е. С нетърпение чакам възможност да я заменя.
 
Последно редактирано:
Момчета, в IBRK има опция за търгуване на крипто валути, а на мен не ми позволява (не обяснява защо).
Регионално ли е ограничението или е към акаунта ми?

Ами направо да ползвам поста да попитам и за другия филм - чета в Редит, че го имат всички потребители в Европа от известно време. Не позволява закупуване на SPY да речем поради:

Trading Restricted
This product requires a KID in a language approved for your country. Retail clients can trade packaged retail products only if an appropriate KID is available. More information is available in https://ibkr.info/article/4718 .
 
Последно редактирано:
Понеже си ми писал и на лично съобщение.

Като цяло темата е обсъждана много пъти. Поради регулации от ЕС не може да се купува директно SPY. Можеш да пазаруваш европейски алтернативи, които следят SPY. Популярни са SXR8, VUAA, XDPU, CSPX.

Експозиция към SPY може да се получи и чрез деривати.

Това е поне що се отнася до IKBR.
 
Понеже си ми писал и на лично съобщение.

Като цяло темата е обсъждана много пъти. Поради регулации от ЕС не може да се купува директно SPY. Можеш да пазаруваш европейски алтернативи, които следят SPY. Популярни са SXR8, VUAA, XDPU, CSPX.

Експозиция към SPY може да се получи и чрез деривати.

Това е поне що се отнася до IKBR.
Благодаря още веднъж за бързите отговори!

Точно и аз прочетох на сайта на Карол, че могат да се търгуват директно само европейски ЕТФи (те дават за пример CSPX) и всъщност като сравних как се представя, таксите спрямо SPY и факта, че най-вероятно, бидейки европейски по нашето неясно законодателство би следвало да отпадне дори данък дивидент, се чудя защо инвестиция в SPY/VOO би била по предпочитана в определен момент за европеец?

 
За повечето хора CSPX е отличен избор. Просто и ефективно.

За други хора като мен VOO е по-добър избор, защото:
- Не желая инвестициите ми да се деноминират в €. Доходите ми са в Европа и нямам нужда от повече експозиция.
- Има много по-добра ликвидност.
- В бъдеще мога да продавам covered calls и cash secured puts за допълнителен "дивидент".
 
Миньорите не ме привличат. Грешно място от гледна точка на веригата на стойността - по-надолу downstream се правят повече пари за цикъл.

Макар че при лития напоследък се обърнаха малко нещата.

Screenshot 2023-03-07 at 11.27.11.png
 
За миньорите SBSW дават експозиция на доста метали, включително и литий скоро. Добиват и рафинират. Като цяло доста диверсифицирани.
Сега покрай проблемите в ЮАР може да се вземат на ниска цена, а вероятно и на още по-ниско по някое време. За дългосрочно са ок в портфолиото.
 
Последно редактирано:
NVDA в момента е 76% над дъното преди няколко месеца. Това е една от дългите ми позиции.

Жалко, че успях да добавя съвсем малко. ;)

 
Dear Client,

IBKR has worked with Wise to offer more currencies to fund your brokerage account.

We would like to invite you to try the new 'Bank Transfer via Wise' and 'Transfer from Wise Balance' funding methods. These methods let you use Wise to fund your IBKR account directly from Client Portal.

If you already have a Wise account, you will be able to link it to your IBKR account. Otherwise, you will need to easily initiate the Wise account creation from within Client Portal.

Benefits include:
  • Additional funding currencies: Fund your account with Brazilian Real (BRL), Bulgarian Lev (BGN), Indonesian Rupiah (IDR), Malaysian Ringgit (MYR) and Romanian Leu (RON).
  • Faster processing of deposits: Our integration with Wise ensures the transaction contains the correct routing and processing information. In addition, Wise payments initiated from Client Portal are not subject to a credit hold.
  • Ease of use: Once you authorize and link your Wise account with your Interactive Brokers account, you can transfer to and from your Wise multi-currency account without leaving Client Portal.

Някой пробвал ли го е?
 

Горе