1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.

Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

Дискусията в 'Юридически и Счетоводни Въпроси' стартирана от screampays, Ян 21, 2014.

1. rds100

rds100 Premium

Рег.:
    Май 14, 2013
    Съобщения:
    522
    Харесвания:
    41
    Точки:
    28
    Място:
    Varna
    Re: От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

Да де, ама гугъл за да подаде тая VIES декларация, не трябва ли вътре да ти напише ДДС номера? И като не го знае, какво ще напише? Според мен гугъл си е в издънка тук.

П.С.
    Не съм счетоводител.

2. tedkata_m

tedkata_m Well-Known Member

Рег.:
    Юни 5, 2012
    Съобщения:
    1,066
    Харесвания:
    84
    Точки:
    48
    Място:
    София
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

Така, сега последно разяснение: мога ли спокойно да пусна реклама във ФБ, - например CPC, като използвам личен пейпал акаунт? Трябва ли нещо да декларирам, да правя и т.н. Познавам 20 човека, които си пускат и нищо не декларират. Все пак аз купувам реклама, моля за точен отговор. Поздрави!

3. happyslacker

happyslacker New Member

Рег.:
    Юли 14, 2007
    Съобщения:
    6,750
    Харесвания:
    385
    Точки:
    0
    Място:
    Слънчевата система

Ако успееш да излъжеш Facebook да ти начисли ДДС - няма да е законно да го плащаш втори път в България. Ако обаче не ти начислят ДДС ти трябва да го начислиш и да го внесеш по сметка в НАП (за целта трябва предварително да си регистриран по ДДС, защото иначе няма как да начисляваш и внасяш ДДС).

Мисля си обаче, че няма да те хванат (особено ако не си дадеш ЕГН-то и напишеш във FB фалшиви имена и адрес) - не съм сигурен обаче дали няма да ти вземат личните данни през API-то на PayPal.

Много хора се хвалят, че си купуват реклама като физическо лице (и вероятно не си декларират и печалбата - само това може да обясни защо не прекарват тези разходи като фирмени).

Аз не бих ползвал личен PayPal акаунт, но всеки сам си решава доколко да бъде роб.

4. tedkata_m

Рег.:
    Юни 5, 2012
    Съобщения:
    1,066
    Харесвания:
    84
    Точки:
    48
    Място:
    София

"не съм сигурен обаче дали няма да ти вземат личните данни през API-то на PayPal." Това е разковничето значи. Лошото е, че няма как да се разбере това.

5. happyslacker

happyslacker New Member

Рег.:
    Юли 14, 2007
    Съобщения:
    6,750
    Харесвания:
    385
    Точки:
    0
    Място:
    Слънчевата система

Може да ползваш фирмата на някой познат, ако те притеснява да ползваш личния си акаунт. Ще му хареса осчетоводяването на разход.

Много собственици на фирми се чудят как да си намалят данъка върху печалбата и ДДС-то. Някои се лъжат да купуват фалшиви фактури и после плащат като поп всичко дължимо + глобите + допълнителните разходи за адвокати и счетоводители. А фактурите от FB не са фалшиви - 100% автентични.

6. Radost

Radost Active Member

Рег.:
    Май 21, 2011
    Съобщения:
    813
    Харесвания:
    42
    Точки:
    28

Фирмата не е регистрирана по ДДС - тогава?
    Или просто нищо не следва :)

7. happyslacker

happyslacker New Member

Рег.:
    Юли 14, 2007
    Съобщения:
    6,750
    Харесвания:
    385
    Точки:
    0
    Място:
    Слънчевата система

Нарушение е това, че не е регистрирана.

Ако фирмата не е регистрирана по ДДС и получи фактура без ДДС - това е нарушение. А по-горе става въпрос за физическо лице, а не за фирма. Пак е нарушение физическо лице да купи нещо без ДДС от ирландска фирма, която е регистрирана по ДДС, без да бъде начислено ДДС от доставчика на услугата (и двете лице в сделката би следвало да носят отговорност за нарушението).

Да, законите не били сложни. Вервам на мъдрите законодатели - те само бели и пушисти закони пишат, лесни са за разбиране и прилагане.

8. Radost

Radost Active Member

Рег.:
    Май 21, 2011
    Съобщения:
    813
    Харесвания:
    42
    Точки:
    28

Оф, какви са тези идиотщини.
    Явно ще трябва да чета цялата тема.
    Благодаря

9. Radost

Radost Active Member

Рег.:
    Май 21, 2011
    Съобщения:
    813
    Харесвания:
    42
    Точки:
    28

Ами аз от години плащам с дебитни карти на близки хора - частни лица.
    Изобщо не знаех, че има таква история :shock:

10. happyslacker

happyslacker New Member

Рег.:
    Юли 14, 2007
    Съобщения:
    6,750
    Харесвания:
    385
    Точки:
    0
    Място:
    Слънчевата система

А какво плащаш? Ако си купуваш стоки от европейски магазини - няма проблем. Проблемът е с някои услуги (например реклама, уеб дизайн).

Ако рекламата е за лични цели следва да ти начислят ДДС и те да го платят (например пуснеш обява, че подаряваш котки). Ти не дължиш нищо на държавата във връзка със сделката (не трябва регистрации, внасяне на ДДС). На теория може да излъжеш, че е за лични цели - тогава ще ти начислят ДДС и единственото нарушение на закона е измамата, че рекламата е за лични цели. Иначе нарушенията са повече.

11. tedkata_m

Рег.:
    Юни 5, 2012
    Съобщения:
    1,066
    Харесвания:
    84
    Точки:
    48
    Място:
    София

Aми некa си ми го нaчислят тогaвa ДДС то, aз не искaм дa ги мaмя. То нaли aз ще се нaбутaм. То излизa, че 90% от бългaрите сa в нaрушение.

12. Business abacus

Business abacus New Member

Рег.:
    Септ 8, 2014
    Съобщения:
    236
    Харесвания:
    26
    Точки:
    0
    От: От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

Абе, защо пишете тия глупости и обърквате хората, написал съм кратко и ясно за какво става въпрос, независимо дали фактурата ви е от Гугъл, Мерцедес, Майкрософт, Мазерати, Бай Генчо или която и да е фирма по света, все едно и също е...

Ако не можете да разберете за какво става въпрос, просто не се занимавайте с бизнес, то бива малоумщина, ама чак път толкова….

13. Bon.Bon

Bon.Bon New Member

Рег.:
    Дек 9, 2015
    Съобщения:
    11
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1

В момента какво е положението? Не са ли го променили? И има ли го някъде описано в условията на Гугъл / Фейсбук - като инфо за рекламодателите? Ако някой е срещал подобни писания, моля за линкове.
    Големи маймунджулъци са тия евро директиви! И се опасявам, че не само български граждани ще имат нарушения, но и от цял ЕС. То, като правиш някакъв закон, следва да го популяризираш, особено ако касае обикновените хорица. Скъсаха се да ми натякват за тия монети от 2 лева, а за санкции трябва да разбираме от слухове, при това гледам, че има разхождение в мненията.
    Моля, пуснете някакви линкове с ясно становище и някакъв ред на действията - от официално лице. Дали на институция, или на ФБ / Гугъл.

14. happyslacker

happyslacker New Member

Рег.:
    Юли 14, 2007
    Съобщения:
    6,750
    Харесвания:
    385
    Точки:
    0
    Място:
    Слънчевата система

По официално от ЗДДС няма.

Проблемът е, че трябва много време да се прочете.

Нямаш си на представа и още колко нарушения на закона правиш без да подозираш - защото никой нормален човек не чете всеки закон, който е влязъл в сила (или скоро ще влезе).

Твое задължение е да познаваш данъчното законодателство и в случай, че твоите господари пишат твърде много закони е редно да вземеш някакви мерки - например да смениш господарите. Проблема е, че и другите господари гласуват голямо количество закони, които хората нямат време да следят. Няма къде да избягаш.

15. Maverick

Maverick Well-Known Member

Рег.:
    Апр 3, 2008
    Съобщения:
    2,167
    Харесвания:
    143
    Точки:
    63
    Професия:
    www.Nmarket.bg
    Място:
    www.Nmarket.bg

Фактурата от Г от коя фирма ти идва? Гугъл Ирландия или Гугъл България? Имам спомен, че регистрираха тук фирма. Ако е 2то значи не си задължен да си по ДДС.

16. Bon.Bon

Bon.Bon New Member

Рег.:
    Дек 9, 2015
    Съобщения:
    11
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1

@Maverick, и аз имам някакъв такъв спомен. А фактурата от Фейса не можеш ли Щатска да си я получиш? Каква е па ся тая Ирландия.

Е, аз ползвам счетоводители, ужким са много печени, че работим отдавна и са се доказали. Но по тези въпроси, за които говорите в темата, се разминаха в мненията. В момента и те се допитват до колеги, а аз изръчках приятели-жокери, но... Като че ще направим официално запитване по тоз казус до Господаря, както казваш. Да си го имаме черно-на-бяло, ако някой нещо се изрепчи. Ама викам, дай първо до тези прекрасни хорица във форума да се допитам - дето ги чета от толкова много години :) Може да се е прояснил въпросът.

17. Bon.Bon

Bon.Bon New Member

Рег.:
    Дек 9, 2015
    Съобщения:
    11
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1

Вчера пуснах запитване към Гугъл, а счети - към НАП.
    Гугъл ми отговориха вече, ще ви копирам кореспонденцията, за НАП също ще ви държа в течение, защото те пък са нашия Важен Тип :)

(моля за пардон, но ще пусна двете писма в два отделни поста, за да изхитря мъничко врътката с 10-те поста одобрение)

18. Bon.Bon

Bon.Bon New Member

Рег.:
    Дек 9, 2015
    Съобщения:
    11
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1

Пълния текст на отговора:

Можело да съм физическо или юридическо лице, за да ползвам техните услуги без регистрация по ЗДДС, просто трябвало да оставя "това поле" празно. И дори твърдят, че фактурата ми ще бъде осчетоводена като разход.

За точка 2.3 не могат да дадат отговор.
    А за български фактури в близко бъдеще да не разчитаме - ако се появи като възможност, Гугъл ще го обяви официално.

Последно редактирано: Дек 11, 2015
  19. s1yf0x

s1yf0x Well-Known Member

Рег.:
    Юни 12, 2012
    Съобщения:
    2,160
    Харесвания:
    631
    Точки:
    113
    Професия:
    System administration
    Място:
    Sliven/Sofia

само са пропуснали да те осведомят, че ако оставиш полето за регистрация по ДДС празно, ще ти начислят и ДДС-то и рекламката ти ще стане една идея по-скъпа.

по точка 2.3. Какво ще обясниш на данъчните? Скрито разпределение на Дивидент, айде още 5% отгоре данъче.

20. Bon.Bon

Bon.Bon New Member

Рег.:
    Дек 9, 2015
    Съобщения:
    11
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1

А мнението и тълкуването на моите счетоводители (те са екип в счетоводна фирма) на ЗДДС е, че и като физическо, и като юридическо лице могат да се ползват рекламните услуги на Гугъл и Фейса - но да не се осчетоводяват с фактура като разход, няма санкции и задължения. Като за физически лица счетитата са категорични, че нямат това задължение да се регистрират по ЗДДС и да внасят ДДС-то - фирмата (Гугъл) била длъжна да го внесе в държавата си (Ирландия в случая). За фирми... имало някакви финансови прагове на направените услуги и прочие подробности.

Ще чакаме отговора на НАП така или иначе.

Сподели страницата