Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

Дискусията в 'Юридически и Счетоводни Въпроси' стартирана от screampays, Ян 21, 2014.

  1. screampays

    screampays Member

    Рег.:
    Дек 16, 2013
    Съобщения:
    230
    Харесвания:
    11
    Точки:
    18
    Здравейте,

    някой запознат по въпроса има ли?
    Четой тук, но темата е стара.
     
  2. s1yf0x

    s1yf0x Well-Known Member

    Рег.:
    Юни 12, 2012
    Съобщения:
    2,248
    Харесвания:
    687
    Точки:
    113
    Пол:
    Мъж
    Професия:
    System administration
    Място:
    Sliven/Sofia
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Да, нужна е.
     
  3. screampays

    screampays Member

    Рег.:
    Дек 16, 2013
    Съобщения:
    230
    Харесвания:
    11
    Точки:
    18
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Идеи как да се избегне?
     
  4. s1yf0x

    s1yf0x Well-Known Member

    Рег.:
    Юни 12, 2012
    Съобщения:
    2,248
    Харесвания:
    687
    Точки:
    113
    Пол:
    Мъж
    Професия:
    System administration
    Място:
    Sliven/Sofia
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Да, не работиш с контрагенти, които имат регистрация в EU.
     
  5. screampays

    screampays Member

    Рег.:
    Дек 16, 2013
    Съобщения:
    230
    Харесвания:
    11
    Точки:
    18
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Би ли ми разяснил какво имаш в предвид?
     
  6. rds100

    rds100 Premium

    Рег.:
    Май 14, 2013
    Съобщения:
    523
    Харесвания:
    41
    Точки:
    28
    Място:
    Varna
    Регистрираш си фирмата в друга страна, с по-нормални закони.

    Например Англия.
     
  7. s1yf0x

    s1yf0x Well-Known Member

    Рег.:
    Юни 12, 2012
    Съобщения:
    2,248
    Харесвания:
    687
    Точки:
    113
    Пол:
    Мъж
    Професия:
    System administration
    Място:
    Sliven/Sofia
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Искаш да работиш с Google и facebook = правиш ДДС регистрация
    Не иска да имаш ДДС регистрация = не работиш с Google и facebook
     
  8. veda

    veda Active Member

    Рег.:
    Окт 1, 2011
    Съобщения:
    379
    Харесвания:
    66
    Точки:
    28
    Място:
    София
    От: Re: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    В Англия също ще е длъжен да се регистрира по техния ЗДДС. Както и в която и да е друга страна - членка на ЕС. ;)


    screampays, не си длъжен да се регистрираш единствено, ако НЕ "извършваш независима икономическа дейност, без значение от целите и резултатите от нея".

    За справка: чл. 3 и чл. 97А от ЗДДС
     
  9. rds100

    rds100 Premium

    Рег.:
    Май 14, 2013
    Съобщения:
    523
    Харесвания:
    41
    Точки:
    28
    Място:
    Varna
    Ами не, в Англия до колкото ми е известно първо прагът за регистрация по ДДС е значително по-голям (най-големият в ЕС) и второ се брои оборотът само от страни от ЕС за преминаването на този праг.

    Факт е, че маса хостинг компании, регистрирани в Англия не взимат ДДС.

    И за да не съм съвсем голословен, ето един линк, който обяснява доста подробно как стоят нещата с ДДС-то в Англиа. Обаче е дълго.
    http://www.hmrc.gov.uk/vat/start/register/when-to-register.htm
     
    Последно редактирано: Ян 21, 2014
  10. veda

    veda Active Member

    Рег.:
    Окт 1, 2011
    Съобщения:
    379
    Харесвания:
    66
    Точки:
    28
    Място:
    София
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Понеже често виждам в този форум хора да твърдят, че в Англия било по-различно, ще си позволя да бъда малко по-подробен. Вие гадаете, а аз Ви казвам как е в действителност. Това работя от години все пак. ;)

    Както в България, така и във Великобритания, а и във всички останали страни от ЕС, задължението за регистрация по ЗДДС не произтича само от един - единствен фактор - годишния размер на брутните приходи от продажби. Между другото във Великобритания този праг е 70 000 лири. Но тук не става въпрос за него...

    Задължението за регистрация при аналогичните случаи на описания в чл. 97А от нашия ЗДДС важи за всички страни - членки на ЕС. Основанието за това е промяната в чл. 196 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета на Европа, който задължава, считано от 01 януари 2010 всички европейски държави да променят данъчното си законодателство в съответствие с промените в директивата и в частност горепосочения чл. 196. Ето линк към нея: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2006L0112:20071229:BG:pDF.

    Ето извадка от сайта на HMRC:

    ESLs are currently only required for B2B intra-EC supplies of goods. From 1 January 2010 ESLs will also be required for intra-EC supplies of services, covered by the ‘general rule’ (Article 196 of Council Directive 2006/112/EC) to which a reverse charge applies in the customer’s Member State.

    Източник: http://www.hmrc.gov.uk/vat/ec-sales-lists.pdf

    Ето и извадка от tax guide-а на HMRC:

    When you buy services from suppliers in other countries, you may have to account for the VAT yourself - depending on the circumstances. This is called the 'reverse charge', and is also known as 'tax shift'. Where it applies, you act as if you are both the supplier and the customer - you charge yourself the VAT and then, assuming that the service relates to VAT taxable supplies that you make, you also claim it back. So there's no net cost to you - the two taxes cancel each other out.

    Източник: http://www.hmrc.gov.uk/vat/managing/international/imports/importing.htm#3
     
    Последно редактирано: Ян 22, 2014
  11. rds100

    rds100 Premium

    Рег.:
    Май 14, 2013
    Съобщения:
    523
    Харесвания:
    41
    Точки:
    28
    Място:
    Varna
    Офф, аз нещо не съм прочел правилно явно, извинявам се за което.

    Това, което човека пита, е дали трябва да си регистрира фирмата по ДДС, ако ще купува услуги от други държави от ЕС, т.е. ще дава пари. Вероятно трябва, до колкото разбирам от членовете, които са цитирани.

    Аз говорех за случая, когато дадена (Английска) фирма получава пари, от други фирми в ЕС и дали от това автоматично произтича задължение за регистрация по ДДС. Ама явно съм недочел / недоразбрал и се извинявам за шума :)
     
  12. ¦•••SHERIFA•••¦

    ¦•••SHERIFA•••¦ Well-Known Member

    Рег.:
    Окт 1, 2010
    Съобщения:
    1,710
    Харесвания:
    388
    Точки:
    83
    strana харесва това.
  13. s1yf0x

    s1yf0x Well-Known Member

    Рег.:
    Юни 12, 2012
    Съобщения:
    2,248
    Харесвания:
    687
    Точки:
    113
    Пол:
    Мъж
    Професия:
    System administration
    Място:
    Sliven/Sofia
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Ти колко предприемача с ел. магазини имаш на обслужване, които не извършват независима икономическа дейност?!? Цялата работа е да се съкратят възможно най-много разходите за счетоводно обслужване. Не че ретистрацията е толкова страшна....

     
  14. s1yf0x

    s1yf0x Well-Known Member

    Рег.:
    Юни 12, 2012
    Съобщения:
    2,248
    Харесвания:
    687
    Точки:
    113
    Пол:
    Мъж
    Професия:
    System administration
    Място:
    Sliven/Sofia
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Въпросния член, който е цитирал Веда е двупосочен. Тоест важи и в двете описани от теб ситуации. Слушайте какво ви пее, човека е няколко класи над средностатистическия счетоводител в БГ и пяма да ви гледа като на разстрел ако го питате за казус свързан с онлайн търговията.


     
    Последно редактирано: Ян 22, 2014
  15. webstil

    webstil Well-Known Member

    Рег.:
    Март 21, 2009
    Съобщения:
    1,665
    Харесвания:
    86
    Точки:
    48
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Тоест да обобщим, ако искаме да си пуснем реклама във фейсбук, трябва фирмата ни да е регистрирана по ДДС иначе ни чакат глоби, така ли?
    А ако получаваме фактури с изчислено ДДС не е нужно или? Говоря например за фактури от Prodavalnik, където ДДС-то си е платено и вкарано в цената.
     
  16. s1yf0x

    s1yf0x Well-Known Member

    Рег.:
    Юни 12, 2012
    Съобщения:
    2,248
    Харесвания:
    687
    Точки:
    113
    Пол:
    Мъж
    Професия:
    System administration
    Място:
    Sliven/Sofia
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Не плащаш през фирмената сметка и не го отчиташ като разход. Фактурите от продавалник са издадени от фирма, установила независимата си икономическа дейност в рамките на страната, а не извън нея, но в EU.
     
  17. webstil

    webstil Well-Known Member

    Рег.:
    Март 21, 2009
    Съобщения:
    1,665
    Харесвания:
    86
    Точки:
    48
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Ясно поне в началото ще е така, да стане ясно има ли файда от цялата работа, а после вече сигурно ще се минава на фирма с ДДС, то е неизбежно май, ако искаш да се разрастваш.
     
  18. s1yf0x

    s1yf0x Well-Known Member

    Рег.:
    Юни 12, 2012
    Съобщения:
    2,248
    Харесвания:
    687
    Точки:
    113
    Пол:
    Мъж
    Професия:
    System administration
    Място:
    Sliven/Sofia
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Последващата регистрация обаче е нож с 2 остриета. Ще ти виснат на главата данъчните за да правят ревизия, без значение дали се регистрираш на общо основание или по чл. 97а. На фирма без дейност е лесно, проверяват че фирмата не е фиктивна и ОК, но на фирма с дейност: дай фактури, дай банкови извлечения, дай договори за тези плащания, дай бележника от пети клас и т.н.
     
  19. pdevelopments

    pdevelopments Member

    Рег.:
    Март 29, 2012
    Съобщения:
    95
    Харесвания:
    12
    Точки:
    8
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Винаги има вариант да ползваш някой посредник. Примерно superhosting срещу 5% комисионна за adwords ти зареждат сметката. Вярно връзват си акаунта с твоя, ама не вярвам да се възползват от статистическите данни впоследствие.

    Все пак считам, че е оферта пред това да трябва да се регистрираш по ДДС.

    Впрочем pazaruvaj също не са с регистрация в България, май май и тях да ги ползваш ти трябва фирма рег. по ЗДДС.

    Третия вариант е просто да не искаш фактура, да не плащаш с фирмени средства и парите да не се водят като разход на фирмата. Този вариант важи за всичко.
     
    happyslacker харесва това.
  20. screampays

    screampays Member

    Рег.:
    Дек 16, 2013
    Съобщения:
    230
    Харесвания:
    11
    Точки:
    18
    От: Нужна ли е регистрация по ЗДДС за фактури от Google Adwords и Facebook

    Това звучи добре ако е истина обаче поне на сайта не видях да се обявили подобна услуга. Ще проверя
     

Сподели страницата

  1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice