Някой давали имота си през Airbnb

$INeed$

Well-Known Member
Нещо чета, че много ни се е развил туризма от към отдаване на апартаменти на чужденци за няколко дни през Airbnb.


Цели 4 млн. лв. са набрани от такива наемодатели. Има ли хора от вас, които предоставят имота си по този начин и по-добре ли им се връзва от това да го дават под наем на наематели - месец за месец? Интересно ми и ще се радвам на коментари, ако има такива хора тук. Не е нужно да споделят каквито и да е числа, само да кажат по-добра ли е тази схема.
 
Мой познат ползва услугите на сайта и на вечер в София взима по 70 лв. Да, не е за всяка вечер, но средно в силен месец му е 3-4 пъти зает с по 3-4 нощувки по 100 лв. на вечер. Което в силен месец идват към над 1500 лв. Много лавират нещата. Сподели, че някои месеци са силни, други доста слаби и ключът е доброто представяне в сайт, както и хубавите рейтинги. Разбира се локацията и комуникацията на местенцето не се коментира. Всичко друго си идва от само себе си. Но от първо лице не знам какво е. Спомена, че има и по едни 70 лв. разходи след всяко гостуване - чистене и пране. Всичко там обаче трябва да е на светло, просто като си бизнесмен, си цакаш. :)
 
Мой познат ползва услугите на сайта и на вечер в София взима по 70 лв. Да, не е за всяка вечер, но средно в силен месец му е 3-4 пъти зает с по 3-4 нощувки по 100 лв. на вечер. Което в силен месец идват към над 1500 лв. Много лавират нещата. Сподели, че някои месеци са силни, други доста слаби и ключът е доброто представяне в сайт, както и хубавите рейтинги. Разбира се локацията и комуникацията на местенцето не се коментира. Всичко друго си идва от само себе си. Но от първо лице не знам какво е. Спомена, че има и по едни 70 лв. разходи след всяко гостуване - чистене и пране. Всичко там обаче трябва да е на светло, просто като си бизнесмен, си цакаш. :)
Колко квадрата или стаи е апартамента на този твой познат и в кой квартал?
@$INeed$
За София ако не си в центъра ми се струва че няма файда, по мое менение.
Преди няколко години гледах в сайта произволни апартсменти как им е заетостта за близките месеци и нещо по груби сметки с наемател по-добре ми се струваше....но може и сега да отделиш малко време и да видиш апартаментите в твоя квартал как се справят като се поровиш в сайта.

Въпреки че съм чувал за хора, които взимат апартамент под наем и го дават на airbnb.
 
Колко квадрата или стаи е апартамента на този твой познат и в кой квартал?
@$INeed$
За София ако не си в центъра ми се струва че няма файда, по мое менение.
Преди няколко години гледах в сайта произволни апартсменти как им е заетостта за близките месеци и нещо по груби сметки с наемател по-добре ми се струваше....но може и сега да отделиш малко време и да видиш апартаментите в твоя квартал как се справят като се поровиш в сайта.

Въпреки че съм чувал за хора, които взимат апартамент под наем и го дават на airbnb.
някъде около 80 кв.м. мисля, че ми спомена. В широк център, някъде около Ботев и Тодор Александров. Да, според мен също всичко гледа да вземе нещо в центъра, до нощния живот и заведенията.
 
някъде около 80 кв.м. мисля, че ми спомена. В широк център, някъде около Ботев и Тодор Александров. Да, според мен също всичко гледа да вземе нещо в центъра, до нощния живот и заведенията.
И тази година на ковид пак ли муне по-изгодно спрямо наем?
 
И тази година на ковид пак ли муне по-изгодно спрямо наем?
Тези последните не съм го питам, дори виждал. Той не живее тук. Но определено ще го питам и според мен не мисля, че е по-добре. Но само някой собственик може да каже със точност. Предвид условията, то като цяло туризма не върви добре, а даване на апартамент през Airbnb сигурно още по-малко. Като цяло повечето му потенциалните наематели са чужденци, които идват в София за нощния живот, който доста залипсва последните години, както и да разгледат забележителности, които също трудно се достъпват в тази обстановка. Та не съм го питал, но определено не е като преди. Ако ти имаш също някакви наблюдения, бих се радвал да ги прочета.
 
Аз познавам румънец, който купуваше селски къщи, около курортните селища и ги даваше под наем през главно през TUI на европейци. Booking. com също много хора го ползват в България за да дават под наем на чужденци, но работят на по- голям процент.
 
На 90м2 апартамент до SCC/Park center в София прихода е близо 3х спрямо постоянно отдаване под наем. В това число допълнителни такси за късно настаняване и тн., които са си основно перо от прихода.
Разходите са с около 5-6%/година надолу, основно защото не се износват толкова много мебели и техника.
На Каваци малко студио към 35м2 е с гарантирана 4% годишна възвращаемост ако го дадеш да го отдава самият комплекс и около 6% до 7% през AirBNB. Разходите са еднакви.
 
1638969796866.png
Тези последните не съм го питам, дори виждал. Той не живее тук. Но определено ще го питам и според мен не мисля, че е по-добре. Но само някой собственик може да каже със точност. Предвид условията, то като цяло туризма не върви добре, а даване на апартамент през Airbnb сигурно още по-малко. Като цяло повечето му потенциалните наематели са чужденци, които идват в София за нощния живот, който доста залипсва последните години, както и да разгледат забележителности, които също трудно се достъпват в тази обстановка. Та не съм го питал, но определено не е като преди. Ако ти имаш също някакви наблюдения, бих се радвал да ги прочета.
Моите наблюдения са от сайта,

Цъкал съм по апартаментите и гледам резервациите им за близките седмици до месец. Ето снимката от днес, това е апартамент на Витошка само утре ще е зает за една нощ искат му 45 - 52 лв на нощ. Виждам че другия месец има още една резервация.
Когато гледах преди години бъдещите резервации бяха доста пълни и като съм правил сметка спрямо наемател нещо не ми се е струвало добро решение.

Особено като добавим, че дори и фирма да ти го чисти, за да бъде на ниво и да те препоръчват хората, трябва постоянно да проверяваш за някакви счупвания и повреди, съответно да си ги отстраняваш, добавям и други минуси:

- Евентуални проблеми със съседи за шум или текучество на хора в блока, аз лично ако някой на общо събрание каже, че ще си дава апартамента на airbnb и го подложи на гласуване ще гласувам против - да ми се мъкнат постоянно някакви хора в блока не ми е ОК.

- За да отдаваш там трябва обзавеждането да е поста "по-дизайнерско" от колкото на наематели

И още една по-груба сметка, имам поглед над южните квартали - Студентски, Витоша, Малинова Долина, сега цъкнах двустаен апартамент (с една спалня) е 40-55 лв на нощ - това не е общата цена, а цената за нощувка, гледам че пише такса за услуга 18 лв и почисстване на някои места. Приемам че печалбата преди данъци ми е 50 лв на нощ - в тези квартали малък двустаен го даваш за 600 лв за няма и 3 дни, това са 12 нощувки по 50 лв - 4 седмици в месеца имаш точно 12 дни Петък, Събота и Неделя, делничните дни е рядко да дойде някой, но дори и да дойде да имаш за 12 месеца средна заетост от по 15-16 дни което е 50% заетост, за мен лично е оптимистичен вариант, но дори и да я постигнеш изравняваш цената от наем 600 лв - който в момента за двустаен е нисък наем.

други думи се бориш да заемеш 2-3 делнични дни в месеца за да изкяриш едни 100 максимум 200 лв в някакъв оптимистичен вариант, но с много повече занимавка.
 
Направих още едно кратко проучване, за София - избрах супердомакин + AirBNBPlus - което не знам какво е, но приемам че е ТОП ОФ ДЪ ТОП :)
излиза ми тоя пич:

88 лв на нощ за 3стаен чисто нов в нова луксозна сграда има и паркомясто, в коментарите прочетох, че е до александър дондуков, излиза на първите места в сайта и почти всичко му е заето за Декември ( 18 нощувки от утре до края на месеца) Средно за месец ако приемем 22 нощувки са 1900 лв.

а това е извадка от имота за 3стаен в центъра: https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=3&slink=7f6yr3&f1=1

Някви кочини за по 600 евро, тия апартаменти които изглеждат като този от airbnb са 900 -1000 евро. Имайте предвид, че само паркоместото в центъра ще му е 150-200 лв на месец ако го пусне под наем, а ако е по-тесен център имам позната, която даваше за няколко стотин лева гараж преди 6-7 години сега не знам колко е.

---------------------------

До тук добре, но ако погледнете коментарите на домакина, от 3-4 прочетени от мен коментара 2-3 споменават че е много responsive, един казва че винаги е на място - демек лично си посреща гостите и съответно си е егати занимавката (спрямо моите виждания), и то наема ако му е 1300 лв с мястото, ако не и повече за 300 или 400 лв на месец да си камериерка, не си струва според мен.

Ако се върнем на Imot.bg, има наеми и по 900 евро и 1100 дори, ако успееш да го дадеш на някой за 1600 лв на месец с паркоместото, тогава пак е да се намираш на работа. Това е хотелска услуга - което означава, че за да те предпочитат хората и да си пръв, трябва да има лично отношение, а то не става както си го мисли всеки начинаещ бизнесмен - ще си пусна апартамента на airbnb има си фирми за почистване, те ще ми вършат работата, ключа ще си го взимат от пощенска кутия....да ОК, но няма да сте на първо място и да имате 20 дни в месеца, а ще имате 10 дни, защото има още 300 места за настаняване, а от тях няколко човека могат да са решили да се занимават професионално с това и да имат няколко апартамента в един блок и да си обгрижват наемателите.

--------------

Ако ще го прави това някой, да си наеме топ апартамент за 1 нощ да види како ще получи от най-добрия и да прецени може ли да се конкурира, ако не да дава под наем и да си гледа сайтовете :) ... както е трудно да се класираш на първа позиция в гугъл, така и да си пласираш апартамента в airbnb.

Разбира се правя уговорката, че при някакъв пик на туризма и разкрване на нови самолетни линии до София от Европа, и с не много улия ще върви
 
Последно редактирано:
88 лв на нощ за 3стаен чисто нов в нова луксозна сграда има и паркомясто, в коментарите прочетох, че е до александър дондуков, излиза на първите места в сайта и почти всичко му е заето за Декември ( 18 нощувки от утре до края на месеца) Средно за месец ако приемем 22 нощувки са 1900 лв.
Сам човек или двойка няма да си вземат тристаен. По скоро родители с 2 деца или 2 двойки, тогава отиваме на 150лв на вечер. Този апартамент има капацитет до 6 човека, или казано по друг начин в пари за нощувка, от 88 до 225 лв на вечер му е капацитета. Простата аритметика показва, че ако си взел 3 стаен апартамент за 1000лв под наем за да го даваш на нощувки ви трябват между 4 и 12 запълнени дни в месеца да се избият разходите. На годишна база е минимум между 48 и 144 дни (като абсолютен минимум) заетост . Средно клиента на такъв вид апартамент би бил, да речем 2 възрастни с едно дете или 3 възрастни (цената е еднаква) то за 3-ма е 125, това са 96 дни за година. Средно 3 месеца в годината апартамента трябва да ти е пълен за да си избие разходите на годишна база (или 8-10 дена на месец) .:cool:

Разходите са с около 5-6%/година надолу, основно защото не се износват толкова много мебели и техника.
- Евентуални проблеми със съседи за шум или текучество на хора в блока, аз лично ако някой на общо събрание каже, че ще си дава апартамента на airbnb и го подложи на гласуване ще гласувам против - да ми се мъкнат постоянно някакви хора в блока не ми е ОК.
За това тези гимнастики се правят с апартаменти под наем, ако има проблем с комшии се оставят и наемат други апартаменти в близост. Амортизация на мебели и техника, все тая, собственика да му мисли ;) Но ако си изтеглил заем за апартамента, по-добре свестни и тихи наематели за дълъг период от време за да нямаш проблем ;):D
 
Последно редактирано:
Сам човек или двойка няма да си вземат тристаен. По скоро родители с 2 деца или 2 двойки, тогава отиваме на 150лв на вечер.
Да ако са 4 човека, но за двама пак е 88 видях, но ако има повече гости вече има логика, а и щом хора го правят има някаква файда, но тук разглеждам един от най-посещаваните имоти (поне го дава на първо или второ място сред препоръчаните имоти)

За това тези гимнастики се правят с апартаменти под наем, ако има проблем с комшии се оставят и наемат други апартаменти в близост.
Логично е собственикът да познава съседите си, което значи че ще бъде информиран в рамките на седмица две, че се изреждат различни хора в този имот. И да не стане за няма и месец наемодателя да задъжи 1 наем + един депозит.
 
Аз имам опит като ползвател, само че за букинг. На изпращане винаги са ми давали номер за директен контакт за следващ път щото през букинг било секира за наемодателя. Иначе е страшно удобна система. Тва за букинг.
 
Да ако са 4 човека, но за двама пак е 88 видях, но ако има повече гости вече има логика
Отвори сега хотелите по центъра и виж как вървят по -50-60лв .
И въпрос, защо двама или двойка да похарчат 88лв за 3 стаен а не 50-60 ?
Логично е да го наемат повече от двама при тези обстоятелства

Логично е собственикът да познава съседите си, което значи че ще бъде информиран в рамките на седмица две, че се изреждат различни хора в този имот.
Не съм съгласен, много имоти са купени с инвестиционна цел от предприемачи или агенции за недвижими имоти. Какъв е проблема, като влизат и излизат хора, особено ако не създават проблем ? Да не забравяме, че клиентите на такива места по София не са като пияните англичани на морето, има разлика.
 
Последно редактирано:
през букинг било секира за наемодателя. Иначе е страшно удобна система. Тва за букинг.
Някъде 10% средно взимат. Няма как иначе, те 5-7% дават на афилиейт сайтовете, ако им изпратят човек и направи резервация, нали трябва да им остане нещо и на тях. ;)
edit: Извинявам се, намалили са комисионните на 4-5% към афилиейт партньорите
 
За Стара Загора като съм търсел апартамент за гости никога нищо не съм намирал в букинг или това еърбнб - всичко от olx и фейсбук.
 
За Стара Загора като съм търсел апартамент за гости никога нищо не съм намирал в букинг или това еърбнб - всичко от olx и фейсбук.
Да, няма за този град. Странно. За някакви такива местенца да няма. :) Не са Лисабон, но са красиви градове.
 
а това е извадка от имота за 3стаен
Сметките са ти много грешни, имай го предвид ако решиш да се пробваш.
Особено като гледаш тия звездни цени за наем в центъра (900, 1000 и тн), брой си в пъти по-ниска запълняемост от постоянни наематели, от колко от airbnb. А след малкото, които ще го наемат за кратко, очаквай да ти се плаче от освежавания.
Разберете, че хората не са толкова прости, че като им кажеш "център" и те да те пляснат по главата с една торба пари. Не, че в "престижни" квартали дето дори нямат улици не се намират луди провинциалисти да изсипят всичките пари от продадената нива, но това е за покупка. Не се случва същото когато говорим за наем.
И малко по-общо: Ако някой мисли да "инвестира" в апартамент с цел отдаване под наем, това е пълна простотия. Има безброй други начини да си умножи човек парите. АКо става дума за бизнес, т.е. повече бройки имоти, тогава е друго.
 
Сметките са ти много грешни, имай го предвид ако решиш да се пробваш.
Особено като гледаш тия звездни цени за наем в центъра (900, 1000 и тн), брой си в пъти по-ниска запълняемост от постоянни наематели, от колко от airbnb. А след малкото, които ще го наемат за кратко, очаквай да ти се плаче от освежавания.
Разберете, че хората не са толкова прости, че като им кажеш "център" и те да те пляснат по главата с една торба пари. Не, че в "престижни" квартали дето дори нямат улици не се намират луди провинциалисти да изсипят всичките пари от продадената нива, но това е за покупка. Не се случва същото когато говорим за наем.
И малко по-общо: Ако някой мисли да "инвестира" в апартамент с цел отдаване под наем, това е пълна простотия. Има безброй други начини да си умножи човек парите. АКо става дума за бизнес, т.е. повече бройки имоти, тогава е друго.
Не мисля, че сметките са ми грешни, затова сложих и по-малък наем, а при първия ми пост сметнах евентуално как стоят нещата в квартали в които имам пряк поглед.

Но дори да вземеш 50% над наема че и повече, за мен занимавката не си струва.

Основния аргумент ми е, че хората които имат посещавани апартаменти влагат лично отношение, останалите стоят празни, а лично отношение е се едно си на работа като хотелиер но за 1 апартамент, за мен това не е ОК предпочитам да си взимам 600 лв наем и да не се разправям с никой всеки ден, отделно като ти се изредят 50 двойки ( 100 човека ) за 2 месеца или 3 , не може да ме убедиш, че ще има по-малко нужда от освежаване от кратки наематели, подпбрани добре. Защото процент от хората са мърлячи, един мърляч и за 2 дни ще направи това, което възпитан човек няма да направи и за една година - в духа на студентския празник, предполагам си бил и ти и останалите участници в темата на 8-ми декември в Боровец или Банско, какво се случва с хотел Рила за една нощ....
 
Нека някой, който има реален бизнес с Airbnb да седне и да провери колко всъщност му е ROI? Че иначе са само приказки.

На теория с Airbnb би трябвало да има по-висока доходност. Но колко точно?

Средно имот в София (например тристаен апартамент), който се отдава дългосрочно под наем има 3% доходност.

Ако приема, че с Airbnb ще имам 5 пъти повече доходност това прави 15%. Пак няма да си струва усилията. Особено ако взема предвид, че трябва или аз да отделям време за да се занимавам с наемателите или разход да наема фирма за това.

Такава поне е ситуацията според мен в София. За провинцията нямам наблюдения. За чужбина стоят по друг начин нещата.
 

Горе