Някой занимавал ли се е с мейли?

Moko

Well-Known Member
Някой занимавал ли се е с мейли? Да си е купувал листове, да е пращал и т.н. Софтуер, глупости... Някакви съвети как да се заобиколи законовата рамка (в българските "спам" съобщения все по-често виждам някакви наченки на disclaimer от рода на "това е непоискано съобщение... ако не се запишете за бюлетина, няма да получавате повече съобщения") .

Всякакъв фийдбек ще бъде оценен :) Благодаря предварително!
 
Понеже и аз се интересувам, нека да направя допълнение - % кликвания в мейлите, % конверсия от посетителите при таргетиран мейл?
 
От: Някой занимавал ли се е с мейли?

Няма начин да пратиш спам (непоискано търговско съобщение) законно на физическо лице.

Непоискани търговски съобщения могат да се пращат само на юридически лица, които не са добавили адреса си в онзи списък. Ако пратиш непоискано търговско съобщение до фирмен e-mail адрес, който присъства в онзи списък - значи се молиш да те глобят.
 
От: Някой занимавал ли се е с мейли?

Представи си следното - че аз почна да пращам мейлове на твоя бизнес и да спамя наред, мислиш ли че мога да ти фалирам бизнеса с глоби? :)
 
От: Някой занимавал ли се е с мейли?

Няма голям ефект от подобен спам. Ако купиш лист той ще е с яко наспамени мейли и няма да постигнеш повече от 1% отваряния. Отделен въпрос е доколко е законно да го правиш. Аз имам абонати и достигам около 30% отваряния и 10% кликвания, но гледам да не прекалявам с честотата на пращане.
 
От: От: Някой занимавал ли се е с мейли?

Представи си следното - че аз почна да пращам мейлове на твоя бизнес и да спамя наред, мислиш ли че мога да ти фалирам бизнеса с глоби? :)

Зависи от размера на бизнеса. Вероятно можеш.
 
От: От: Някой занимавал ли се е с мейли?

Представи си следното - че аз почна да пращам мейлове на твоя бизнес и да спамя наред, мислиш ли че мога да ти фалирам бизнеса с глоби? :)
Мейл маркетингът може да се прави от твои лист или някой да те включи в неговия, както има и такива услуги. Самоинциативата не е добро решение, особено, ако някой се появи със случаен лист, който също по незнайни причини е събирал от всякъде мейли. Но пък за сметка на това е практика. Правят го идея по-персонално, но в един момент се стига и до масовката. :)

Не си заслужава инвестираното време, усилия и риск да се пращат мейли на произволни хора, които по никакъв начин не са таргетирани или не биха обърнали внимание на такъв мейл. Но може да се включиш в листа на някой, който си праща таргетирани мейли на неговите си събсрайбъри, даже има услуги, които го предлагат. Да не говорим, че някои мейли са регнати и реално може да загазиш. И в случай, че се се прави, е редно да се избегне този момент с този тук - Регистър на непоисканите търговски съобщения. Все пак не е хубаво да започнеш с глоби. Но аз лично не препоръчвам.

Честа практика тук, а и на други места PR агенциите да имат лист от събрани мейли на рекламни мрежи, групи, сайтове и т.н. И всеки един PR да пуснат по линията, пък който публикува. Като цяло се води, че информираш за новостите около клиента, но пак не е много ОК, поне за мен. Спазени са 2 неща тук - има идея таргетираност, защото все пак си информационен сайт, а те ти пращат да публикуваш новина, както и не е чак такава масовка и е до юридически лица, с дисклаймър, линк за премахване от листа и всичко, както си му е реда.

Имах такава случа с 2 агенции, като любезно им пратих мейл да престанат иначе ще ги си маркна като спам на всичките си мейли. Нямам нищо против да ми пращат агенции за публикуване, аз ще ги отразя ако сметна за добре, но в тези два случая - на едната писах преди време и не ме отрази, като само ме прибави в листа си с мейли. Помолих утчтиво да ме премахне. А втората с чест спам с PR материали на един телеком. Писах обратен мейл, пича ми прати контактите на жената-началник на онлайн рекламата. Свързах се и нищо, и пак им казах да не ме занимават.

За това, извода е, гледай какво очакваш като краен резултат и готов ли си някой да ти върне нещо, което няма да ти се понрави. ;) Тук и това се случва. Все пак всеки си гледа интересите, нали? :)
 
От: От: Някой занимавал ли се е с мейли?

Зависи от размера на бизнеса. Вероятно можеш.
Не могат да глобят някой, ако мейл сървъра е в чужда суверенна държава и не могат да докажат връзката между изпращач - мейлове :)
 
От: Някой занимавал ли се е с мейли?

Само високо таргетирани контакти, които сами са си оставили данните има шанс за висок процент на отваряне и клик. И все пак този % няма да бъде повече от 40%-50% отваряне и 15-20% клик. Трябва да се направи и професионална имейл кампания, а не спам. Ако продаваш нещо е добре да не започваш с "Купи сега..." или други подобни, а най-добре е първо да изградиш някакво доверие с потенциалните клиенти.

Колкото и да звучи като клише - Клиентите ще купят, когато те решат, а не когато ти искаш.
Ти само може да им напомняш от време на време за себе си.

СЪбери повече информация за клиентите си - пол, възраст, име, ако може рожден ден - използвай това за персонализирана реклама. Тук обаче трябва да внимаваш със събирането на лични данни.

Предложи бонус - Премиум акаунт, бонус точки или отстъпки, безплатен продукт или услуга, за всички, които си направят пълна регистрация - с данните по-гор.
За всички останали предложи нещо малко - безплатна електронна книга, за "къса" регистрация - само имейл и име.

При изпращане на имейл кампания използвай името на получателя, въпреки, че всички знаят, че това е номер, реагират по-благосклонно когато се обръщаш към тях по име.

Винаги давай възможност за отписване от списъка, но е добре когато някой се отписва да знаеш какви са причините за това. Добре е при отписване да има 3-4 причини, които клиента да попълва. Това ще ти даде обратна връзка какво не правиш както трябва.
 
От: Някой занимавал ли се е с мейли?

Моя грешка :) Никъде не съм посочил, че не искам да пращам мейли на българи :) Леко ми се струва ... безсмислено.
Става дума за пращане на мейли основно на американци. Просто се чудя дали въобще ще си струва. (то зависи и от това, което се предлага, разбира се)
Чудя се CPA лайната дали няма да вървят на мейлинг? Основно за това. И наскоро четох за един изрод, който продава какво ли не по същия начин, но не ми се вярва да е истина.
Чудя се дали да не пусне скрейпа, той май имаше опция за събиране на мейли, вместо на линкове :D Примерно от някъв сайт за фитнес - да рови там и к'вото изкара - изкара. Уж трябва да е таргетирано с ниша 'фитнес' или поне така си мисля аз, де да знам :)

п.с.
това ме накара да се замисля дали си струва такава висока инвестиция :) и кой знае колко време ще глътне още за подредба..
 
От: От: Някой занимавал ли се е с мейли?

Не могат да глобят някой, ако мейл сървъра е в чужда суверенна държава и не могат да докажат връзката между изпращач - мейлове :)

А глобените до сега доказано ли е, че са виновни? Как изобщо се доказва подобно нещо?

Не знаех, че е нужно доказателства за да се налагат глоби. По принцип би трябвало е да обратното - да си виновен до доказване на противното. Обратното би било твърде справедливо и би било съвсем неуместно да се прави в тази държава. Все пак държавата трябва да се грижи за репутацията си на несправедлива и зла държава.
 

Горе