Някой занимава ли се активно с Affiliate Marketing?

Ico Hristov

New Member
Здравейте! От няколко дни проучвам как се прави Affiliate Marketing. Днес посетих този форум за първи път и видях, че има постове за Affiliate Marketing още от 2007 година. Mогат да се правят пари с този бизнес модел или е оставял?
 
Правят си се пари, в последните години приходите са ми основно от афилиейт, адсенса го занемарих.
 
Green Bars За БГ ли говориш или САЩ?
Питам понеже мисля да пробвам как са нещата с profitshare но гледам доста разнообразни мнения има по въпроса. Имаш ли някакви наблюдения за тях?
 
Аз се занимавах с това доста активно до преди една година.

Ще бъда кратък.

Първо като цяло и съвсем грубо affiliate marketing може да се раздели на две групи.

Първата група е ако рекламираш стоки и услуги,например хостинг, хапчета, обучения, и тн.

Втората група са в стил Charles Ngo където се рекламират разни lead gen, email submit, sweeps и да не ги изброявам всички.

Който и модел да избереш можеш да печелиш по над 10к на месец, някой печелят много повече, но болшинството не печелят нищо или се радват на жълти стотинки.

Това е бизнес като всеки друг и иска адски много четене, мислене и опит. Трябва да му се посветиш за да научиш кое как работи, как се прави и тн.

Има вариант да си докараш полу-пасивен доход но не се заблуждавай - не е лесно.

Аз никога не съм работил на българския пазар и не знам нищо за него. Всичките ми сайтове и кампании са били на английск, но имам много приятели които тагретират non english world където конкуренцията е по малка.

Като цяло може да се се разчита на псевдо безплатен трафик (плащаш с време и труд) или реклами където освен труд даваш и пари за трафик. Втория вариант дава по бързи резултати, но изисква стабилен бюджет.

Много мога да говоря по въпроса на базата на 10+ години опит но предполагам да се чуем защото материята е толкова огромна че трябва да изпиша цяла книга.

Питай ако имаш въпроси.
 
Здравейте! От няколко дни проучвам как се прави Affiliate Marketing. Днес посетих този форум за първи път и видях, че има постове за Affiliate Marketing още от 2007 година. Mогат да се правят пари с този бизнес модел или е оставял?
Здравей. Все още може. За разлика от някои ад мрежи, афф маркетинга винаги съм го смятал за в пъти по-доходоносен. За жалост има някой неща, които са леки минуси - едно от тях е, че нещо социалните мрежи не се кефят много на сайтове, пълни с афф. линкове. Доколкото знам, не съм пробвал де, но режат ги. И все си мисля, че има начини да се мине. Да речем, че ползваш някоя от програмите, споделени тук: https://www.predpriemach.com/forums/Афилиейт-Програми-affiliate-programs.15/

То определено може да се печели добре. Да речем сайта ти има около 300 посещения на ден, конверсията на ревютата в сайта ти са 1:50, то реално средно би трябвало да имаш около 6 продажби на ден. Средната комисионна е около $40 на продажба. И това автоматически прави едно $240 на ден или $7200. Доста оптимистично, но е и в същото време доста реално. :)

Само ще кажа, че афилиейт маркетинга е един от най-бързите, да не кажа най-бързия, начин да ускориш продажбите на бизнеса си, ако предлагаш такава програма. Ако си афилиейт, промотиращ продуктите на сайта си, е един от най-симпатичните начини да правиш пари. На практика ти само развиваш сайта си, докарваш трафик, пренасочваш този трафик и ги превръщаш в купувачи. След всеки месец взимаш своята събрана комисионна, която ако имаш добър трафик и желан продукт е никак малка. :) Какво по-хубаво. Не се занимаваш с клиенти, не сменяш мейли постоянно, не се занимаваш с нищо от бизнеса модела на човека, предоставящ този продукт, ти си се грижиш за твоя си модел - трафик, който конвертираш в продажби. И това е. :)
 
Здравей. Все още може. За разлика от някои ад мрежи, афф маркетинга винаги съм го смятал за в пъти по-доходоносен. За жалост има някой неща, които са леки минуси - едно от тях е, че нещо социалните мрежи не се кефят много на сайтове, пълни с афф. линкове. Доколкото знам, не съм пробвал де, но режат ги. И все си мисля, че има начини да се мине. Да речем, че ползваш някоя от програмите, споделени тук: https://www.predpriemach.com/forums/Афилиейт-Програми-affiliate-programs.15/

То определено може да се печели добре. Да речем сайта ти има около 300 посещения на ден, конверсията на ревютата в сайта ти са 1:50, то реално средно би трябвало да имаш около 6 продажби на ден. Средната комисионна е около $40 на продажба. И това автоматически прави едно $240 на ден или $7200. Доста оптимистично, но е и в същото време доста реално. :)

Само ще кажа, че афилиейт маркетинга е един от най-бързите, да не кажа най-бързия, начин да ускориш продажбите на бизнеса си, ако предлагаш такава програма. Ако си афилиейт, промотиращ продуктите на сайта си, е един от най-симпатичните начини да правиш пари. На практика ти само развиваш сайта си, докарваш трафик, пренасочваш този трафик и ги превръщаш в купувачи. След всеки месец взимаш своята събрана комисионна, която ако имаш добър трафик и желан продукт е никак малка. :) Какво по-хубаво. Не се занимаваш с клиенти, не сменяш мейли постоянно, не се занимаваш с нищо от бизнеса модела на човека, предоставящ този продукт, ти си се грижиш за твоя си модел - трафик, който конвертираш в продажби. И това е. :)
Кой е най-добрият начин да докарам трафик и продажби към сайта на продавача ? Според мен с Instagram influencers или със собствен блог.
 
Кой е най-добрият начин да докарам трафик и продажби към сайта на продавача ? Според мен с Instagram influencers или със собствен блог.
Социалните мрежи са добър начин да докараш трафик. И то не лош. Но по мои наблюдения и винаги ме е прави впечатление - е трафика именно от търсачките, Google. Bing, Yahoo, и други. Определено трафика от там винагии е докарвал доста добри конверсии. Няма да забравя преди време как с позиции на първа страница дори и в не толкова напред, да се правят страхотни конверсии. И не само за главните, ами лонг тейла кл. думи - там вече си е друго, защото обхваща изцяло желанието (или поне в пъти по-голяма степен) на потребителя от нещо общо. Да речем продаваш подложки за мишки, но никой няма да напише това, ще напише подложка за мишка Стар крафт или нещо такова. Нещо, което си иска. Точно специфично. ;)

Лично аз бих заложил на органичния трафик, може би платен също, трафика от статии на релевантни сайтове, блогове, мейлинг листи, събирани от твоя сайт, с цел бъдещи кампании. Тематичните форуми. Да, социалните мрежи, няма как без тях. ;)

Според мен комбинацията от няколко канала е успешната стратегия, да не кажа на всички. Вече след време може да проследиш кой канал води качествен трафик и продажби и да се съсредоточиш върху него. От моя опит, това винаги е бил - ограничния от търсачките. :) Трудна работа, но веднъж добре направена - това ще ти е ресурса. Да, не е добре да се разчита изцяло на търсачките, особено когато говорим за сайт, разчиташ на афф., но пък и изграждането на бранд посредством тази оптимизация е редно да се мисли успоредно. ;)
 
Здравейте,
доста стойностни мнения сте изказали.
И аз покрай изолацията се насочих към афилиейт маркетинга и изгледах доста видеа и няколко курса. Направих си регистрация в една от горепосочените програми и реших да пробвам да рекламирам някой продукти - не съм вкарвал пари в трафик (все още), но направих word press сайт & instagram профил за единия продукт, а за другите разчитах на спам в групи, свързани с другите продукти ( от фейк профили, признавам ).
Та имам следното питане: Мисля да вкарам пари в реклами на Гугъл Адс - да речем $ ХХ на ден и искам да попитам дали е добра идея да рекламирам направо рефералния си линк/ афилиейт линка(повечето от тях са с готови сайтове с видео и информация, които ако трябва да съм честен не мисля, че мога да ги направя по-добре) ?
Всъщност направих една продажба със спама във фейса- не е кой знае каква сума дори, но някак си ми дава надежда, че могат да се изкарват пари.
Предварително благодаря за отговорите ви, които могат да ми бъдат мног полезни :)
 
Няма да стане с твоя линк или линка на лендинг страницата, който са ти дали. Обикновено фб реже тези линкове съвсем, не дава да се постват в публикации и дори да се пращат на лично съобщение. Вариант е да си купиш домейн за доларче от godaddy и да пишеш на афилиейт мениджъра ти да ти помогне да го преместиш. Често се използват и пре-ленд страници, зависи за какво става въпрос. А щом спамиш в социалните мрежи подобни продукти, по-добре си приготви от сега още фейк профили.

От личния профил в Гугъл ли смяташ да рекламираш, защото е доста вероятно да го баннат по някое време?
 
Няма да стане с твоя линк или линка на лендинг страницата, който са ти дали. Обикновено фб реже тези линкове съвсем, не дава да се постват в публикации и дори да се пращат на лично съобщение. Вариант е да си купиш домейн за доларче от godaddy и да пишеш на афилиейт мениджъра ти да ти помогне да го преместиш. Често се използват и пре-ленд страници, зависи за какво става въпрос. А щом спамиш в социалните мрежи подобни продукти, по-добре си приготви от сега още фейк профили.

От личния профил в Гугъл ли смяташ да рекламираш, защото е доста вероятно да го баннат по някое време?

Въпроса ми беше относно Гугъл Адс -дали мога да пускам кампания за афилиейт линк ( лендинг страница)?Относно ФБ разбрах, че спама не е удачна форма, именно заради това съм се насочил към Гугъл. Не мисля да рекламирам от личния си профил, за да избегна банване. Възможно ли е да пусна реклама в Гугъл адс примерно на този мой афилиейт линк и дали е добър вариант?
 
Не мога да ти отговоря конкретно за Гугъл Адс, но имай в предвид, че url shortener-а не ти крие аф. линка. Може да пробваш и така, но ти препоръчвам да дадеш $1 за домейн и да пишеш на аф. мениджъра ти.
 
Здравейте, имам някои въпроси свързани със афилиейт маркетинга. Имам блог по типичния модел, където споделям информация/мнение по някаква тема и пиша статии. Но да кажем, че реша да пробвам да изкарам някакъв доход, мога ли да си партнирам с чуждестранни търговци/рекламодатели и ако да, може ли някой с опит да сподели лесно ли се е свързал със същите? Към този въпрос стигнах, след като без да имам някакъв предишен опит в тази сфера, се запитах, дали има за афилиейт маркетинга почва в България, което може да се брой като моя втори въпрос. Благодаря изключително много на всеки, който отдели време да прочете и отговори на моите въпроси.
 
Афф е да си платена курва, развиваща чужд бизнес. Във всеки един момент тоя бизнес може ти каже, че лийдовете ти/продажбите ти са фрод и да те отреже колкото/когато си иска.
 
Афф е да си платена курва, развиваща чужд бизнес. Във всеки един момент тоя бизнес може ти каже, че лийдовете ти/продажбите ти са фрод и да те отреже колкото/когато си иска.
Доста крайно изказване. :) В интерес на истината е така, до някъде, но и не е така, ако нямаш собствен продукт или рекламните мрежи не ти осигуряват добър доход за трафика, който изливаш към тях. В повечето случаи се избира именно такава алтернатива.

Честно казано афф. програмите и мрежите тук не дават кой знае колко в сравнение с чужбина, и най-вече по-белите държави. Закономерността е ясна - броя рекламодатели и кой колко дава за реклама. Както и малкия ни пазар, да не забравяме. ;)

Моят съвет е да пробваш с едните, после с другите (афф. и мрежи), и ако не е това, което си очаквал, а в повечето случаи е така, помисли за дропшипинг, или както написа @John Galt , продавай собствен продукт / услуга. За директна реклама също щях да дам съвет, но за жалост тук е трудно и определено се иска голяма маса от трафик.
 
Дропшипингът в повечето случаи е афилиейт за хиперактивни калинки с мазохистични наклонности. За България - да не говорим.
Няма да повярваш какъв голям % от големите онлайн магазини са на този принцип. Да, хамалогия си е. Но или играеш или не. Печалбите си остават за теб, оправяш се с куб бомащина от рода на връзки с дропшипъри, производители, осчетоводяване (ако нямаш счетоводство), и още много други административни глупости, като успореедно с това си движиш магазина. Хубавата новина е, че при растежа на продажбите, ще имаш възможност да наемаш хора, който да отговарят за съответните пера. ;)
 
привет, мисля че едни от най-големите предизвикателства пред афилиейт маркетинга са свързани с преодоляването на ad blocker и и ITP - intelligent tracking prevention, който доколкото разбирам вече се имплементира по дефоу във все по-вече браусъри.

Ето една интересна статия по въпроса

Ще се радвам знаещи и опитни колеги в областта на афилиейт маркетинга да споделят мнение по въпроса, използват ли някакви вече готови решения, как е положението с платформи извън България, защото тук в някои от платформите, без да споменавам имена, продължават да се губят комисиони в следствие на горните два проблема.
 
Последно редактирано:
Всъщност това важи за повечето, да не кажа всички рекламки. Дали ще са афф. банери или просто такива от някоя мрежа, ад-блокърите спират всички към крайния потребител. Но ако си добър афилиейт това не би могло да те притесни много. Доста афилиейти освен банер рекламата пишат и правят ревюто, от които пренасочват трафика си вече към продуктовите сайтове. Да, не можеш да направиш 200 ревюто, но правиш на основните продукти, които са най-продаваеми и продължаваш на там. Плюсовете на този вид промотиране са много, като основните два са: Можеш изцяло сам да надградиш селс копито, и да го направиш в пъти по-силно от това на продуктовия сайт - подкрепено със силни селс послания, изображения и куп други спомагателни материали (инфографики, уиджити, полезни препратки и др.). Второто е: Добре написано селс копи има голяма вероятност да бъде добре позиционирано в търсачките, както и да бъде споделяно между потребители. Честно казано, случвало ми се да споделям повече ревюта на продукти на мои приятели, разбира се с обективен поглед, отколкото продуктова страница. :)

Едно нещо е в основните на онлайн маркетинга и трябва да се има винаги в предвид - Първосигнално хората не влизат в интернет с идеята веднага да купят нещо. Те първо се информират. Или казано с други думи - хора търсят информация, нашата работа е да им продадем покрай това търсене. Изключвам тези, които наистина знаят какво искат и преди това по един или друг начин (офлайн) са си проучили продукта / услугата.

Голям минус на това да си афилиейт в днешни дни е, че не може да се разчита на Facebook. Там такъв тип сайтове не се толерират, да не кажа, че не са позволени. При най-малкото съмнения за афилиейтинг, социалната мрежа взима мерки срещу сайта, а ако случайно си попрекалил и срещу създадената към него страница във Facebook. Ето един нагледен пример - форум за афилийетъри:

128057844_686375045211985_1157358643273320168_n.jpg

Колкото до директории - има доста, едни от най популярните са:

  • affiliateseeking.com
  • bestaffiliateprogramreviews.com
  • affiliateguide.com

има и много други де. :) Дано съм бил полезен. :)
 
Благодаря за полезната инфо. В тази връзка става ли безпредметно ползването на афилиейт платформа? Защото ако ще пишем ревюта за продуктовия сайт, ние трябва да имаме конкретна договорка с този сайт? И на база на какво се получава възнаграждението за афилиата, на трафик, или на проследяване на продажбата, но без кукита, както е описано в статията по-горе?
 
Винаги е имало и ще има смисъл от това да се промотира афилиейт програма. Лесен, бърз и доста сигурен начин, че трафика ти може да ти се отплати. :) На практика нормалните афилиейт програми дори предоставят статии в платформите си именно с тази цел - да даде някакъв тласък на афилиейта да започне да упражнява някакъв вид контент маркетинг или просто да направи собствено представяне на продукта им при него. Правили сме го хиляди пъти и е вършило доста повече работа, от това един банер да те отведе някъде. А и какво точно инфо ще поднесе един банер - най-много да хване интереса с 1-2 булета от него (цена, някоя характеристика, или нещо там яко мига). ;)

Иначе, да, може да се пита съответната програма за позволени. Все пак не всеки има такива методи. Спомням си преди време как една глупава афилиейт програма на мой познат му смърдеше чрез мейли, за това, че е качил собствено ревю на сайта и се ранкваше по-добре от самия продуктов сайт. Еми да, едното е мислено и е вкарана някаква идея, а другото е суха глупост с цена. :)

Принципът е CPA - Cost Per Action, дали ще е клик, лиид, продажба. Плаща се само и единствено при направено действие. Класическите аф. програми са на база продажба или лиид, но най-вече продажба. Принципът е ясен, ако те печелят, ти печелиш. Твоята работа е само една единствена - да докараш таргетиран трафик, който да конвертираш в продажби. И тук ще напиша нещо важно: Не разчитайте на продуктовия сайт да ви направи конверсията, да това им е идеята, но добрият афилиейт разчита единствено и само на себе си. ;)
 

Горе