Някой с опит в продажбите в Румъния?

grigorov

Active Member
Разгледах в някои от моите ниши как са нещата в Румъния, като цени и конкуренция.

Като цяло е добре работата. Но имам няколко притеснения, които опитни колеги във форума може да са ги прегазили.

1. Някой работил ли е с наложен платеж със Speedy/Rapido? Нещата, които ще изпращам са евтини... от 10 до 60 лева. Това което още не съм проверил е как пазаруват все пак румънците, а и не знам от къде. Дали ползват наложен платеж? И ако е разпорстранено. Как се случват нещата те плащат на куриера в тяхната валута, а той ми превежда по сметката в лева? И ако пускам касови бележки /да не сме съвсем в сивият сектор/ предполагам трябва да имам и такава опция на апарата което съвсем ми се струва, че ще се забатача.

До сега винаги съм оперирал на БГ пазара. Но разбиранията ми са че трябва да има някакъв износ за да има просперитет за страната и за фирмата :) И сега това ми е целта. И започвам от някъде.

2. Как се оправяте с езика... Към оборотите няма да са особени със сигурност. Ако има във форума някой с Румънски език. Първоначално ясно ще му платя някаква сума за превод на сайта на румънски. Но после ако има запитване по e-mail от клиент с google ще отговаряме като цигани... Евентуално ако има някой навит да му се плаща на обработен мейл... някаква сума. Поне за началото ми се струва адекватно.

3. Някой работил ли е по SEO на румънски сайт?

Това са въпросите които ме тормозят към момента... ако се престраша да захвана работа по-сериозна вероятно ще изникнат още въпроси. Ще се радвам да обменим опит. И да засилваме работата на там. Че ни изцедиха парите тези румънци с разни емагове, 20 сайта големи за парцалки и тнт...
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Аз също се интересувам от такава услуга!
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Спиди - Рапидо ползват под-изпълнители за Румъния, които развалят услугата - но пък цените са им ниски. Еконт си имат своя логистика и са по-бързи, но цените са им по - високи. Ако не се борите за супер бързина - плащането ако е предварително - в евро - печелите Румънците - огромен пазар.
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Така до тук от темата какво научихме.

1. Опитните не препоръчват работа със Speedy и Rapido - въпреки, че цените са най-добри.

2. Не разбрах последното от zoomaniak - Имаш предвид, че Румънците обичат да плащат в Евро, предварително или по-скоро ние да се стремим към това. В моят конкретен случай не е много оферта да ги приучавам, защото нещата ми са дребни евтини и по-скоро не са уникални въпреки че са с много добра надценка. Могат да намерят аналог ако желаят на румънска земя...

3. По въпроса с оптимизацията по-скоро за сега идеята на колега беше просто да се преведе сайт съществуващ и добре класиран в БГ и да го засилим натам... А аз честно казано си представях нещо .ro, при това да се вдигне бавно и славно от нулата и да е само за румънският пазар.
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

моя е .bg/ro и пак купуват. Да почнеш от нулата електронен магазин сега си е ..............
ако ви интересува изпробвана работеща логистика пишете ми на лични .
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Аз не схванах кои точно тук са "Опитните" ...

zoomaniak колко средно на месец тоалетни за котки продаваш в Румъния?

Rapido са най евтините .. наложения платеж трябва да е в Леи

Добро решение са и Interlogistika например!
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Със Speedy доставката е около 6 лв. от няколко месеца са стъпили на румънска територия много добре.
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Аз не схванах кои точно тук са "Опитните" ...zoomaniak колко средно на месец тоалетни за котки продаваш в Румъния?

Тоя форум трябва да ви научи да станете предприемачи - демек БИЗНЕСМЕНИ. Ти сега ебаваш ли се с мене - за чии ми е да продавам в Румъния :) - един от топ 3 магазини в Румъния работи с нас и внасяме негова стока с ПАЛЕТА. Внасяме храна и всичко каквото ни е интерес с тонове.

България за да се лансира на Румънският пазар - първо трябва да има представител - поне жалак офис в Букурещ... Румънците говорят перфектно UK-USA идват и правят заявка минимум за 1 000 евро.......... не играят на дребно - защото пазара им е милионен :)

Наш колега - управител е ходил поне 4 пъти до складовете им - докато го допуснат да прави бизнес с тях..........

Опитните са тея дето отиват с гориво за 200-300 лв и разходи по хотели за да договарят условия на бизнес.
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Аз говорех по-скоро за директни продажби... на крайни клиенти. Но благодаря на всички в темата които споделят. Надявам се да запазим добрият тон :)
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Ще дам конкретен пример от миналия месец
Клиентка от едно село в Румъния ,което даже не мога да го намеря на картата не си хареса клина,който и пратих
Писахме си и се разбрахме да пратя куриер да вземе обратно клина от тях и после като си получа стоката да и пратят парите
Комуникацията беше по имейл на англииски
Веднага пратихме куриер и и върнахме парите
Аз лично с клиенти не се разправям веднага връщаме заменяме , понеже един негативен коментар във форум за мами може да съсипе бизнеса ми.
 
От: От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Тоя форум трябва да ви научи да станете предприемачи - демек БИЗНЕСМЕНИ. Ти сега ебаваш ли се с мене - за чии ми е да продавам в Румъния :) - един от топ 3 магазини в Румъния работи с нас и внасяме негова стока с ПАЛЕТА. Внасяме храна и всичко каквото ни е интерес с тонове.

България за да се лансира на Румънският пазар - първо трябва да има представител - поне жалак офис в Букурещ... Румънците говорят перфектно UK-USA идват и правят заявка минимум за 1 000 евро.......... не играят на дребно - защото пазара им е милионен :)

Наш колега - управител е ходил поне 4 пъти до складовете им - докато го допуснат да прави бизнес с тях..........

Опитните са тея дето отиват с гориво за 200-300 лв и разходи по хотели за да договарят условия на бизнес.

Аз пък да ти кажа друго - в този форум съм толкова години, защото твърде рядко някой се перчи. Твърде рядко ми "боде" очите с високопарни приказки. Честно, опитвам се да те подминавам вече месец, но ти си като гъба - никнеш постоянно и навсякъде. Сори, ще си ми първия ама дай да те видим малко и теб г-н Внасям-на-палети-опаковам-гранули-на-брой-уча-Еконт-как-да-правят-логистика!
Та какво казва ТР:
За 2013 приходи от продажба на стоки - 217 хил лв
Приходи от услуги - 40 хил лв

Разходи на дружеството 246 хил лв, от които 160 хил за стоки, 45 хил за персонал, външни услуги.
За отчетният период 2013г дружеството ПРИЗНАВА печалба от 10 хил лв.

За същият период дружеството декларира:
- задължения към финансови предприятия - 50 хил лв
- задължения към доставчици - 20 хил лв
- други - 22 хил лв
ОСИГУРИТЕЛНИ - хиляда лева
Данъчни - хиляда лева

Та Мистър Много-съм-отворен-за-мен-света-е-тесен-а-тировете-с-храна-за-животни-са-ми-на-опашка-като-в-митница айде малко да се спреш, а?!
За НЕсчетоводно грамотен е видно, че :
10 хил лева печалба? WTF?
Имаш ОСИГУРИТЕЛНИ И ДАНЪЧНИ задължения по отчет!
Всъщност "висиш на пирона" на не малко доставчици с тия 20 хил лева...

Та хайде, когато човек пита със желание да научи, ако нямаш нещо смислено да кажеш просто да подминеш, а? И под "смислено" визирам неща, които да не ни занимават с леко прекаленото ти самочувствие....
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Аз не се крия в Интернет - имам си и адреси и всичко. И никога не ми пука кой какво мисли за мен - нямам време да се замислям за оценките ти. И да ровиш още 10 години все тая.... ти не си важен за мен :) видял си една от всичките фирми свързани с мен :) е и нещо сега да седна да се притеснявам ли... кажи ми да се притеснява ли :) и си мислиш, че само ти знаеш да достигнеш до тая информация - тя е сложена там с определена цел - да я види всеки.........

Еми защо да не се перча и да кажа на хората:

- Да възможно е да имате приходи от Интернет и без да сте дали и 1 лв инвестиция :) така направихме първият ни магазин и още работи.

- Да възможно е да правите от два сайта среден месечен оборот от 20 000 лв и среден дневен от над 800 лв

- Да възможно е да внасяте с ТОНОВЕ - но Евро пале - с Рапидо/Спиди - стоката се разпределя в трите магазина даже се побира в един ако се напънем...

Няма невъзможни неща - Търговските регистри ги ползват точно определени хора по характер :) но нека не ги уточнявам....

- Да възможно е да продавате колкото един магазин и през Продавалника...

- Да възможно е да имате лоялна програма и с над 500 броя потребители от цяла България

- Да възможно е да си подбирате вече и клиентите като стигнете едно ниво

- Да възможно е да искате капаро и с цената на капарото да купите стоката на клиента и да му я пратите.

lqllqlq :) заеби ги регистрите............ те са за замазване на очите на определени хора. Всичко е една хитра игра :) за играчи, които обожават да правят пари от продажби.

- Да възможно е да купя нещо за 1 лв и да го продавам за 30 лв и от натрупаната печалба да си направя два нови сайта/магазини. Стоката е в целият свят и е пред мен.

- Да възможно е да купувам през името на майка ми и да не разбере никой за кого е стоката...

- Да възможно е да дължиш на Еконт 10 000 лв и да им кажеш, че ще плащаш по 150 лв на месец. Те естествено никога няма да се съгласят :) и започват да ти водят дело /предвидих го/ и губиш делото и получаваш + 700-1000 лв оскъпяване заради Съдебни дела... накрая Държавен съдебен изпълните слага запор на заплатата на Надето от 130 лв месечно ахахахахха /предвидих го/ и пак постигнах моето предложение към Еконт - даже по-ниско с 20 лв.

Кой спечели - Еконт или аз :) пак ще им върна парите - НО така както искам АЗ........... регистъра не ме плаши ахахаха.
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

и аз търся човек с опит на румънския пазар и с желание за работа през наш интернет магазин, пишете ми на лично съобщение
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

На 10 000 задължение разходите са над 3000 за съдебни, адвокатски, и съдия изпълнител. Щом си я докарал да имаш да им даваш и да не можеш да платиш значи ти е зле бизнеса.
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Повдигам темата.
Ползвате ли вече Еконт за доставки до Румъния? Обещават доставка за 1,2 дни и прилични цени.

За Еконт не знам!

Нямал съм никакви проблеми със Спиди, а Румънците дори и в малки населени места се шашкат за бързата доставка
 
От: Някой с опит в продажбите в Румъния?

Не знам какво и на кого там продавате, но за последните 3 месеца нито един румънец не е искал да плати предварително. Всички си питат за наложеният платеж. Същото като тука.
Колко са шашнати от бърза доставка също не знам, на мен ми правят фасони, че нямам представителство там, а на 2 дни доставка реагират като на компромис.
Относно Еконт - доставят до 2 дни до офис. Иначе може и 5 дни до адрес. Ценатата...не знам. Според мен е висока, но всеки си преценява. Зависи и клиента как я приема. По система виждаш пратката до излизане от БГ, след това към партньорите на Еконт в Румъния и следващият етап е - предадена на клиента. Не е чак толкова разбито следенето както при пратки в БГ.
 
  • Like
Реакции: 3des

Горе