Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

A.Grigorov

Member
Здравейте.

Имах няколко начинания с "Affiliate Marketing" но без успешни.
Тъй като това беше през 2008-ма година, а тогава бях едва на 15 години и си нямах и кой знае какво понятие.
Намерих някакви "Афф" сайтове които ти дават готов "html" сайт с редирект. Единственото което се искаше беше
да си сложа сайта на мой хост и домейн и да го популяризирам. Но както казах бях на 15г. и си избрах да продавам през тях
"вибратори, изкустени вагини и хапчета за отслабване", от тук разбирате защо и от части не се получи нищо.

От 3 години се занимавам от части професионално с изграждане на сървърни игри и потдържах покер общност с безплатни
бонуси и турнири за българи. При сървърите парите секнаха, понеже онлайн игрите се играят определено време и излизат нови,
а новите игри са несигурна инвестиция в по-добра машина. С покор общността всичко приключи след като нашия симпатичен
"БЪЛГАРСКИ" народ почна с шмекери за бонусите и от залите спряха да дават парички.


Смятам да използвам всичките си 3-годишни знания които са въз основа на четене, проекти "осъществени и неосъществени" и
хобито ми "блогове, форуми и сървъри", за да ги насоча в нещо което ще изкарам пари.
Само да вметна, че си имам понятие от WordPress и Joomla, даже с Джомлата се уважаваме доста :)

Но има и до една степен малък проблем, не знам от къде да започна.

1. Не съм се занимавал с това професионално.
2. Нямам си и идея що е то успешен и комерсиален блог/форум.
3. Да речем, че и от SEO, не разбирам много "въпреки, че го знам какво означава и какво точно е".
4. Също така и какви точно е приблизително приличен доход за този бранш.


Благодаря предварително на хората, които ще си направят труда да ме просветлят в областта!


П.С: Моля ви, не вкарвайте излишен спам и негативно отношение в темата.
Нямам лоши намерения към никой, надявам се да не видя такива и от друг! ! !



Поздрави,
А. Григоров
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Моите съвети:
1. Не мисли предварително за парите, които ще изкараш,
2 Помисли с какво би ти било интересно да се занимаваш
3. Направи го така, че и на теб да ти хареса
4. Популяризирай го (Тук има хора, които ще ти помогнат)
5. Бъди сигурен, че щом ти харесва на теб, ще има и други, на които ще хареса
6. Ето че парите започнаха да идват
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Моите съвети:
1. Не мисли предварително за парите, които ще изкараш,
2 Помисли с какво би ти било интересно да се занимаваш
3. Направи го така, че и на теб да ти хареса
4. Популяризирай го (Тук има хора, които ще ти помогнат)
5. Бъди сигурен, че щом ти харесва на теб, ще има и други, на които ще хареса
6. Ето че парите започнаха да идват

Хубаво звучи , но днешно време е трудно да не мислиш за парите :)
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Макар и общо зададени въпросите, ще опитам да споделя моя опит и как виждам аз нещата.
И аз като теб от SEO не отбирам, но чета и пробвам, но по-важно е другото:
Първо, освен че искаш да стартираш комерсиално, то имаш ли идея на къде да потеглиш? Какво виждаш ти под "комерсиален блог/форум"? Впечатленията, които имам от блогове на БГ е, че ако не всички, то голяма част са стартирани като некомерсиални проекти, но от хора със знания и опит в конкретна област. Споделянето на тези знания и опит е започнало да привлича публика, а с публиката идва популярността, и едва тогава комерсиалното. Давам ти пример със себе си: имам блог за мобилни телефони, комуникации и тн, който стартирах като място, в което да споделя своето виждане, как аз разбирам това, което се случва в сферата и да кажа какво аз мисля за малките трикове по програми и договори на мобилните ни оператори. Блога никога не е бил голям - в добрите си дни докарваше 1100-1300 посетителя дневно. В един момент с мен започнаха да се свързват дистрибутори, които внасят не така популярни марки у нас, предлагайки ми да напиша ревю за модела срещу заплащане. Правил съм го няколко пъти като условието ми е, да публикувам нещата както аз съм ги видял. И да, правил същото и за без пари.
Ако искаш да е изцяло комерсиално, то не виждам какво освен онлайн търговия. Там нещата според мен могат да бъдат развити в две посоки: или стартираш магазин (да речем за книги) и паралелен блог, за ревюта на новите заглавия ИЛИ стартираш първо блога, а след като натрупаш аудитория и магазина. Ти преценяваш.
Вярно е, че е препоръчително да започваш с нещо, в което се чустваш сигурен и уверен и което познаваш, но това не значи, че е задължително. Просто е по-лесно. Никога не е късно да скочиш в студената вода на нещо ново, но не и без преди това да проучиш внимателно всичко - потенциални доставчици, мнения за тях, възможности, платформи, начини за работа, варианти за популяризация и тн.
И както съм казвал и преди - ако си упорит, ако не се отказваш пред проблемите, а такива ще има много, ако не спираш да мислиш като голям и да търсиш варианти да го постигнеш без оглед колко си малък в момента, то няма начин да не успееш.
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Като за начало може да започнеш с едно блогче, избери си добре някоя ниша, която да ти доставя удоволствие да пишеш за нея, направи задълбочено проучване и започни. Това е хубаво, че имаш опит с CMS системи, направи сайта/блога на платформа която знаеш най-добре и ти харесва. (Аз съм фен на Joomla!)
Когато конструираш сайта спазвай основните правила за on-page оптимизация, но гледай и да е user fr т.е. като някой влезне да не го отблъснеш, трябва да хората да се задържат на страницата ти.
Поразучи какво е и как се прави off-page оптимизация и внимавай с линковете, карай го бавно и натурално, че Г не прощава - не прави спам!
С времето парите ще дойдат, може първия проект да не е успешен, но ти няма да загубиш, защото точно така се учи: проба-грешка, ще натрупаш опит и в следващия проект няма да правиш предишните грешки.

Успех!
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Съвети те ви бяха доста обективни и топли, за което благодаря.

@ekm, и аз съм и фен щото не е крайно сложна и си я въртя на пръста :)

@lqllqlq да речем, че от СЕО разбирам малко, отделно мога да правя приблизително приличен research чрез "Гошо".
Но аз не съм наясно като цяло с тази материя, какво е комерсиален и какво не при сайтовете.
Отделно мислел съм си да направя няколко сайта по хобито ми :) С цел да станат популярни а парите с времето. Звучи и логично :)

@Pavlin, благодаря ти за съветите колега. Аз никога не правя нещо което да не ми харесва, още по-малко некачествено :)



П.С: Въпрос към модераторите:
Възможно ли е да споделя тук проекта и да се следи развитието му, за да може да ме напътстват в реално време колегите
до колкото е възможно ? ! ?
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Записвам се в темата, за да следя.
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Такам, след известно време дебати с мен и моите 3/4 "аз" в главата ми.
Реших следното.

_______________
Домейн: Имам
Онлайн: Хостинг Имам
Знания: Колкото искаш в областта на компютрите и телефоните.
Хоби: Компютри.
И тъй като всичко с сървърите ми приключи преди няколко дена, новото хоби е блога, което и преди си ми е било до известна степен.
Понеже имах сериозен екип, реших да просветля момчетата и да ги внедря в идеята.

А тя е следната:
В началото няма да търсим приходи, тъй като и на 3-ма ни компютри, телефони, лаптопи и таблети са ни хоби, ще пишем за това :)
Отделно ще помагаме на хора с "компютърно грамотни затруднения".
До няколко часа трябва да се ъпдейтнат ДНС-ите, Джомлата е на лице, ще и барнем дизайн, малко модификаций, кодчета и плъгини.
Ще направим основен план в категории и секции на блога и тогава ще започне да се нанася информация.
Да видим какво ще стане, дори и да не се изкарат пари, важното е, че обичаме да се занимаваме с това.

Ако получа и позволение от модераторите да сложа линк към блога тук, ще го добавя като се заформи нещичко
"за хората които са любопитни до къде може да се стигне с работа по хоби и знания в определена област". :)
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Линка можеш да го сложиш като нелинк. Поне докато "навършиш пълнолетие". ;)
Както и всякакви други линкове.
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

...
1. Не мисли предварително за парите, които ще изкараш,
2 Помисли с какво би ти било интересно да се занимаваш
3. Направи го така, че и на теб да ти хареса
...
5. Бъди сигурен, че щом ти харесва на теб, ще има и други, на които ще хареса
6. Ето че парите започнаха да идват
Като мярнах това и ме напъна да заявя, че е наивно.
Ама изчаках да видя какво точно е хобито.
За съжаление очакванията ми се оказаха в границите.

При такова хоби, трябва да направиш един тежък избор - или хобито, или парите.
Проблем: хобито е прекалено популярно, всеки 3-ти българин се пали по компютри и телефони.
Проблем 2: В резултат на горното, отдавна е пълно с такива сайтове и блогове.

Изключение може да се получи ако темата е някаква строго специализирана.
Но ако ще е на български, работата се обезсмисля.
Вариантът е : нишово и на английски.
Останалото е губене на време и енергия (ако парите са някаква цел).

И преди съм го писал - парите са там, където повечето хора не могат или не искат да нагазят.
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

това е най-голямата грешка на повечето стартиращи - никой не го интересува на теб какво ти е интересно, приятно и т.н
Важното е да задоволяваш някаква негова нужда!
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

това е най-голямата грешка на повечето стартиращи - никой не го интересува на теб какво ти е интересно, приятно и т.н
Важното е да задоволяваш някаква негова нужда!
Принципно си прав , но ако изграждането на сайт не ти е основно занимание , ако не ти е интересно има риск бързо да ти омръзне .
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

road_runner, ще пробвам да го представя по този начин.

Нуждата от компютри няма смисъл да я коментираме.
Допълнението ще видите по-късно в процеса на изграждане, което е от голяма нужда за всички начинаещи потребители и голяма част от средното ниво.
По сайта работа вече 5/6 часа и мисля, че имам приличен напредък с подредбата ;)

Дори вече се свързах с съппорта на "GigaByte", за да имам и някакви отношения с "големите" ако мога така да се изразя.
Това и да ми казвате, че е грешно, от опит знам, че не е!

Мисля да се свържа и с един сервиз в който съм постоянен клиент, хем те ще имат безплатна реклама, хем ще получавам компетентно мнение и съвети за различни теми.


Никога не съм си и представял да се занимавам с нещо което не ми е приятно!
А още повече, че информативен сайт, който има и форум за помощ по въпроси на потребителя. . . мммм не, не мисля, че е лоша идея!


И благодаря, че пишете по темата, така виждам различни мнения и ми хрумват различни идеи.



П.С: Може ли някой набързо и накратко да вметне какво е SEM ?
Не цяла тема, в общи линии.
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Абсолютно съм съгласен с road_runner

Да почнеш да се занимаваш с нещо, което харесваш си струва само и единствено ако то е от следните 3 неща:

1. Здраве (диети и прочие)
2. Любов, връзки, секс и прочие
3. Финанси (прави пари онлайн, далавери, бизнес съвети, бизнес книги и прочие)

Не съм привърженик на това някой да прави сайт на база на хобито си, защото му е интересно и да с надява да направи пари покрай хобито си. Ти можеш много да се кефиш на федербала, но ако направиш сайт за федербал освен да си му се любуваш.... схвана ми мисълта.

Всеки, който иска да прави сериозни пари трябва да се насочи към афилиейт, построяване на сайтове, или каквото и да е върху горните три теми.

И постоянно мисли за парите. Това е мотивацията ти да работиш. Все пак много ясно, че го правиш за пари. Нали така?

А иначе из Интернет има толкова материали кое как става, че стига да се разровиш ще намериш отговор на всички други твои въпроси.
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Абсолютно съм съгласен с road_runner

Да почнеш да се занимаваш с нещо, което харесваш си струва само и единствено ако то е от следните 3 неща:

1. Здраве (диети и прочие)
2. Любов, връзки, секс и прочие
3. Финанси (прави пари онлайн, далавери, бизнес съвети, бизнес книги и прочие)

Не съм привърженик на това някой да прави сайт на база на хобито си, защото му е интересно и да с надява да направи пари покрай хобито си. Ти можеш много да се кефиш на федербала, но ако направиш сайт за федербал освен да си му се любуваш.... схвана ми мисълта.

Всеки, който иска да прави сериозни пари трябва да се насочи към афилиейт, построяване на сайтове, или каквото и да е върху горните три теми.

И постоянно мисли за парите. Това е мотивацията ти да работиш. Все пак много ясно, че го правиш за пари. Нали така?

А иначе из Интернет има толкова материали кое как става, че стига да се разровиш ще намериш отговор на всички други твои въпроси.

Да прав си, има информация из интернет колкото искаш.
Но хубавото е, че българския потребител е научен да търси индиректно това което търси.
Какво ще рече това ! ? !
Че нямат навика да търсят директно решението на проблема като четат на 100 места.
А са свикнали да намерят къде да питат и да чакат отговора да долети.

Идеята ми е там, че всичко това е една ниша и е насочено към компютрите и мобилните устройства.
И всеки потребител би се радвал да види секция "Попитай тук", след което на въпроса му за точно определено нещо
каква конфигурация му трябва в част и пари, естествено ще бъде доволен.

Не ми се споделя цялостната ми идея, но и когато се разрасне сайта, защо пък да не вземам парички за ревюта, на разни фирми за пц части и готови конфигурации ?
И отделно ако ги и прилъжа да им продавам боклуците. . .

Не знам защо повечето хора си мислят, че като го правя щото ми е хоби, не съм го обмислил в по-широк аспект.

Сега как ви се струва, като видяхте малка част от идеята :?
 
Re: От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Но хубавото е, че българския потребител е научен да търси индиректно това което търси.
Какво ще рече това ! ? !
Че нямат навика да търсят директно решението на проблема като четат на 100 места.
А са свикнали да намерят къде да питат и да чакат отговора да долети.

Като теб в момента ли? :)

Иначе - либерален форум сме, поствай линка, че ми е интересно да следя развитието.

Noke ти го каза - да направиш такъв сайт е все едно да си купиш боксови ръкавици и на следващия ден да излезеш на ринга в тежка категория. Нишата е препълнена и никога няма да си първи. Нито втори... нито пети. Ще си някъде там забравен и дори да имаш приличен трафик, добри пари няма да можеш да изкараш. Ако искаш да ти е хоби - няма лошо. След години упорита и тежка работа, най-вероятно ще се радваш на приличен трафик и популярност. Лошото е, че парите са стимула на всеки, а при теб като ги няма, след година сайтът ще тъне на някой хард забравен.

Още нещо щях да пиша, ама забравих... пу, късметлии.
 
От: Re: От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Мисля, че все още е рано за линк.
Каквото стане, аз съм длъжен да опитам ;) !
Като не се получи, човек се учи от грешките си, все пак ще е някакъв допълнителен опит :)
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Умните гледат, ако има чалъм, да се поучат първо от грешките на другите.
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Не знам защо обезкуражавате предварително човека.
Ами не всеки иска да пише за диети.
Казах че това което прави трябва да му е интересно, защото ако не е така - много личи, че го прави за пари. Аз поне не харесвам такива блогове и не ги чета.
Това че нишата е препълнена не значи че няма място за нещо по-интересно и оригинално.
Ако ще пишеш за мобилни телефони, пробвай да включиш и приложения за Андроид/ iPad.
Някой тук знае ли, че най-добрият офис пакет за Андроид например е написан от БГ компания и 2 седмици беше номер 1 в Google Play при платените приложения.
Пак българин е направил едно от най-теглените приложения (Фенерче) - мисля с над 10 милиона тегления.
Ами потърси ги тези хора, направи интервюта, разкажи как са го постигнали...
Сигурен съм че на много хора ще им е интересно да четат такъв блог. На мен поне със сигурност!
Успех и гледай положително на нещата!
Стоя твърдо зад думите си че ако харесваш и разбираш от нещо и го правиш с мисъл, любов и постоянство, то ще се получи!
 
От: Няколко въпроса, за това как се прави успешен и печеливш сайт ! ? !

Интересен факт е, че приложение за iPhone също беше на 1во място по сваляне и отново писано от БГ фирма, ако не греша приложение за сканиране на бар код, а фирмата от Русе... :)
 

Горе