Образец за договор между фирми

rcbandit2

New Member
Имам следния въпрос. От известно време търся как да се правят договори между фирми, на скоро попаднах на няколко стандартни договора - образци който фирми пращат за да се сключи договор. Интересно ми да ви попитам ако копирам тези образци на договори и ги използвам в моя бизнес само със сменено име дали мога да бъда санкциониран по някакъв начин ако реалният автор на договора разбере че съм го копирал? Пари нямам да давам на адвокати, за това гредам типично по български да мина.
 
От: Образец за договор между фирми

Кой ще те знае, че на някой му ползваш стандартния договор. Щом ти върши работа - действай, само гледай да не оплескаш нещо, поне счети ако имаш - питай дали е ОК д-ра.
 
Имам следния въпрос. От известно време търся как да се правят договори между фирми, на скоро попаднах на няколко стандартни договора - образци който фирми пращат за да се сключи договор. Интересно ми да ви попитам ако копирам тези образци на договори и ги използвам в моя бизнес само със сменено име дали мога да бъда санкциониран по някакъв начин ако реалният автор на договора разбере че съм го копирал? Пари нямам да давам на адвокати, за това гредам типично по български да мина.

Като е публичен, няма проблем, още повече, че няма как да е 1:1, защото всеки договор е индивидуален, освен ако не говорим за някакъв общ рамков. Моят съвет е просто да си платиш на някой юрист и да ти напише един, защитаваш твоите си интереси, а не някой, който не е много ясно какво защитава и коя страна го е писала. Казвам го от опит. Виждал съм на мои партньори и на техни клиенти, повярвай ми има разлика и умния юрист го знае и знае защо я има. :)

И аз хванах един образец да редактирам по мои виждания, така де с доста голяма помощ, но стигайки до 1/3 от него видях, че аз пиша направо нов. Така, че замисли се върху тази опция. ;) Може да взаимстваш, да се подсещаш за точки, и други, но ти казвам, че всеки договор обслужва много частни случаи. Поне добре направените договори.

Договорът е да те защитава, не ползвай някакви си шернати в нета образци и там който каквото е съумял да качи. Твоят договор е като бронирана жилетка. Не си позволявай да минават през нея куршумите. Това ми повтаря един юрист нон стоп. Друг е въпроса как си търсиш правата по него с нашата система. :) Но честно казано, като ангажираш един юрист да ги прозвъни тия дето са се засрали в договора малко се стряскат. ;) Така, че има полза.
 
От: Образец за договор между фирми

Определено ползването на образци от интернет пространството не е препоръчително.
Това, че на пръв поглед един договор може да ти изглежда наред, не означава, че не е изпускаш нещо между редовете.
Недей така, както сам казваш "типично по български". Знаеш ли колко често се получава следното - ползват се разни "модели и образци", по-късно когато се окаже, че всъщност никак не са били добри, с оглед твоите права...пак пропищяваш и пак стигаш до адвокат. Но тогава вече може и да бъде късничко.
Най-важното, според мен, са точно добре написаните договори. Именно те могат да ти спестят впоследствие сериозни разходи и главоболия.
 
От: Образец за договор между фирми

Еее щом не могат да се ползуват готови договори, значи адвокат Генчева ще ти помогне
 
От: Образец за договор между фирми

fen, този коментар не ми хареса. Не съм предлагала на никой нищо, освен съвет защо и какво не е добре. Или даването на съвети не е ок?
В крайна сметка, кой какво ще ползва си е негова работа, но добре е да знае, че понякога има и недотам добри идеи.
Нали темата е за юридически въпроси?
 
От: Образец за договор между фирми

Няма значение, човека пита за примерни договори, ама пък се притеснява да ги ползува,,, явно е голяма шубе
Затуй му казах, шом гое страх да си плаща, т.е. както ти го посъветна,,, не виждам съм та засегнал нешо, пък коса чустваш подбъзикната - Извинявай
 
От: Образец за договор между фирми

Това ползването на договори между фирми в нашата държава е умряла работа.
И да имате договор и едната страна ако го наруши, ще има да си висите по съдилищата с години и накрая нищо няма да получите.
 
От: Образец за договор между фирми

Това ползването на договори между фирми в нашата държава е умряла работа.
И да имате договор и едната страна ако го наруши, ще има да си висите по съдилищата с години и накрая нищо няма да получите.

Само,че отдавна бизнесът не се ограничава само с НАШАТА страна. Така, че договорите съвсем не са само "нещо на хартия".
 
Re: От: Образец за договор между фирми

Само,че отдавна бизнесът не се ограничава само с НАШАТА страна. Така, че договорите съвсем не са само "нещо на хартия".
Да, или шаблонни, предоставени фри в нета. ;) Сериозни документи са, за това трябва и сериозно да се отнасят хората това. ;)
 
От: Образец за договор между фирми

Blinky, в крайна сметка всеки сам преценява за себе си - шаблони или индивидуално изготвени.
Въпрос на мислене и манталитет. Въпросът е, че на по-късен етап идва въпросът "Ама защо се получи така?". Да,ама малко късничко е понякога.
Затова зависи, дали просто се отбива номера или се иска реална защита.
Или както казва един мой колега с над 30 години стаж - "Ти защо се ядосваш за това, че има хора, които не са мислили на време за собствените си интереси?"
 
От: Образец за договор между фирми

Blinky, в крайна сметка всеки сам преценява за себе си - шаблони или индивидуално изготвени.
Въпрос на мислене и манталитет. Въпросът е, че на по-късен етап идва въпросът "Ама защо се получи така?". Да,ама малко късничко е понякога.
Затова зависи, дали просто се отбива номера или се иска реална защита.
Или както казва един мой колега с над 30 години стаж - "Ти защо се ядосваш за това, че има хора, които не са мислили на време за собствените си интереси?"

Не се чуствай отговорна за всички договори, а само за тези, които си изготвила ти
Да спориш, че няма образци за договори, които могат да се използват е също така грешно
Защитавай си реномето по друг начин, а не да се дърлиш с такива като мени
 
От: Образец за договор между фирми

fen, в написаното от теб няма нищо вярно:
1. Не става въпрос за какво се чувствам отговорна аз, а затова, че се ядосвам на това, че хората не мислят навреме.
2. Не споря, че има образци на договори, а че същите все пак са шаблони и това не е "плюс" за качеството.
3. Да се "дърля" с теб или с когото и да било?Бъркаш глаголите...Тук коментираме, "дърлене" не съм забелязала.

:lol:
 
От: Образец за договор между фирми

Да споделя малко от моя опит с договорите :
Преди 5 години започнах да се занимавам с управление на имоти. Веднага свалих 2,3 договора избрах най-доброто и сглобих един който започнах да ползвам. Трябваха ми 2 години да изчистя всички детайли по него, имаше дребни пропуски който не са нито фатални нито правят кой знае какви проблеми, но образован човек който чете добре договорите преди да ги подписва можеше да си намери вратичка. Бях пропуснал клаузата за минимален срок, клауза за недопускане на домашни животни.. просто не си водя кучето и котките с мен и не ми се беше видяло важно в този момент. На 2-3 пъти се опарих, добавих си клаузите и си оправих нещата. От тогава проблем нямам.
В началото ми попадна и договор писан от адвокат, спокойно мога да кажа, че се бях справил на неговото ниво и бях много доволен от което. На 2рата година обаче трябваше да работя с една фирма в същия сектор която държеше да работим по нейния договор, след като прочетох договора им разбрах каква е разликата между адвокатите и хората с опит. Договора беше перфектен, изчистен и всички неща който на мен ми се налагаше да уча с проба грешка, бяха покрити предварително при тях. Личеше си, че човека изготвил договора е знаел какво прави, тогава се заговорих с хората и се оказа, че договора е писан от бивша служителка на фирмата която не е юрист, но си е направила труда да почете , а явно е отделила и време да усъвършенства договора.

Моя съвет към теб е, ако си грамотен човек и не става въпрос за големи пари е да си напишеш договора сам. Свали няколко мостри, провери дали не можеш да намериш договор от някоя фирма в бранша и да видиш те какво ползват. Реално не можеш да допуснеш фатални грешки. Може да направиш пропуски с който да имаш пропуснати ползи и да изхабиш малко време, но ще разбереш как работят нещата и след няколко такива случай, ще имаш договор който покрива възможните слабости в твоята работа и след това ще ти вървят нещата добре.
Дори и да се решиш да платиш на адвокат, ако този човек няма опит в сферата за която пише договора пак ще има такива пропуски въпреки, че ще е написан на издържан юридически език, детайлите пак ще трябва да ги изчистваш с метода проба - грешка.
 
От: Образец за договор между фирми

Това на някой колко ще му е полезен един шаблон не зависи от шаблона, а от това кой и за какво го ползва. Така че хайде без генерализации и от двете страни.

Човек, който си разбира от бизнеса( от това, което прави и/или смята да прави) - не е особено трудно да вземеш един примерен договор на друга фирма от нишата и да го моделираш така, че да ти върши работа на теб. Аз като отивам при адвоката да ми пише договори не го питам какво ще пише вътре, а му казвам на мен какво ми трябва, за да се чувствам сигурен от този договор и удоволетворен, че документа ще служи за моите цели.

И моето разбиране е, че трябва всеки уважаващ себе си бизнесмен да може да направи същото. Човек не може да разбира от всичко, но кой за какво може да ти се хване, или да ти се заяде, или да се опита да те излъже в твоя собствен бизнес - това трябва да ти е ясно.

Да не мислите, че адвокатите седят като някакви машинопистки да пишат договори по цял ден? Взимат един шаблон, редактират няколко параграфа за индивидуалните нужди на съответния клиент и го принтират. Точка.

От тук следва въпроса - ако човек знае какво трябва да включва един договор, за да защити бизнеса си, то какъв е проблема да си редактира сам шаблона? Отговор - никакъв.

Когато смятам, че мога да редактирам договор по начин, който да го направи bulletproof - ами правя си го сам. Да не съм неграмотен, та да давам излишни пари за глупости? Обаче когато не съм убеден, че ще мога да направя договора перфектен - отивам до адвокат и си плащам, за да помогне. Толкова.

Не съм юрист. Учил съм право в гимназията и университета, но правото като цяло го разбирам като смесица от комън сенс и познаване на разни закони дотолкова, че да ги впрегнеш в помощ на бизнеса си. И както казах - всеки уважаващ себе си бизнесмен според мен трябва да отдели някакво време да се поограмоти в тази насока, с идеята, че като идеш да плащаш на адвокат - най-малкото си длъжен да можеш да оцениш стойността на продукта и/или услугата, която получаваш насреща. Защото както има кадърни адвокати, така има и изключително некадърни такива, както във всяка професия по света. Това също не е за пренебрегване и факта, че си отишъл до адвокат нищо не значи, освен ако не си отишъл до правилният адвокат за правилното нещо.
 
От: Образец за договор между фирми

Тук има няколко примерни договора, които са ми вършили работа за основа. Но примерните договори затова са примерни, за да се стъпи върху тях и да се модифицира съгласно конкретния случай и интересите на двете страни.
 

Горе