Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

От: От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Извинявайте за тъпият въпрос, но препрочетох 2 пъти темата и така и не успях да си отговоря точно на въпроса.
Имам ООД, възнамерявам да стартирам бизнес с онлайн магазин(всъщност почти всичко е готово).Тъй като това няма да е основното ми занимание и доход не мисля първоначално да си взимам касов апарат, а чак като потръгнат нещата. Говорих с еконт относно техният пощенски запис (със статут на касовия бон) и мисля да го използвам. До тук добре, а после как продължата отчитането и най-вече осчетоводяването. На база на какво си плащам данъци и как въобще разбира държатата колко пари съм изкарал от онлайн търговията. Мерси предварително.
 
От: От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

това и да ти го обясня трудно ще го разбереш- осчеводяването е работа за счетоводители :)
 
От: От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Извинявайте за тъпият въпрос, но препрочетох 2 пъти темата и така и не успях да си отговоря точно на въпроса.
Имам ООД, възнамерявам да стартирам бизнес с онлайн магазин(всъщност почти всичко е готово).Тъй като това няма да е основното ми занимание и доход не мисля първоначално да си взимам касов апарат, а чак като потръгнат нещата. Говорих с еконт относно техният пощенски запис (със статут на касовия бон) и мисля да го използвам. До тук добре, а после как продължата отчитането и най-вече осчетоводяването. На база на какво си плащам данъци и как въобще разбира държатата колко пари съм изкарал от онлайн търговията. Мерси предварително.

Когато парите от наложените платежи влизат по банковата сметка на фирмата ти, на тази база си плащаш данъците. Няма нищо сложно. Споразумение с ЕЕ за изплащане на наложен платеж по банков път + пощенския запис и си перфектен
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Всъщност моя счетоводител ми разясни така нещата:

С тази опция не съм длъжен да издавам касова бележка, но на всеки клиент трябва да се издаде фактура, за да могат да се отчетат приходите. И всеки, който има вземане даване със счетоводител знае, че никой няма да те търпи с 100 - 200 фактури за 250лв ... и ще ти искат поне с 50-100лв повече т.е. инвеситрането в касов апарат ще ти спести тревоги. 350лв касов апарат една книга и си чист и щастлив!
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

ако питаш точно как ти се формулира печалбата:
тези пари , които ти постъпят от клиенти , от тях ддс-то си го внасяш/ ако си регистриран/ останалото са ти Приходи от клиенти. От тези приходи си вадиш разходите за стоката, заплатите, амортизации, услуги и т.н. и разликата е Печалба. Тази печалба се облага с 10 процента данък , който внасяш на държавата. Държавата разбира за това по Годишната данъчна декларация по чл. 92 , която трябва да подадеш до 31 март на следващата година.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Тази печалба се облага с 10 процента данък

И после каквото остане след облагането с плоския десятък се облага още един път с данък върху дивидента 5%. Голяма част от данъчната тежест представлява осигуровките.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Всъщност моя счетоводител ми разясни така нещата:

С тази опция не съм длъжен да издавам касова бележка, но на всеки клиент трябва да се издаде фактура, за да могат да се отчетат приходите. И всеки, който има вземане даване със счетоводител знае, че никой няма да те търпи с 100 - 200 фактури за 250лв ... и ще ти искат поне с 50-100лв повече т.е. инвеситрането в касов апарат ще ти спести тревоги. 350лв касов апарат една книга и си чист и щастлив!

Много правилно, да не говорим, че ако продаваш по-скъпи продукти ти е по-изгоден касов и превод на наложения по банка, дори да не е прословутата услуга на Еконт.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Не съм убеден, че се налага писане на фактури за всеки клиент. Питай някой счетоводител, който разбира. Мисля, че някъде account-bg беше писал поне няколко мнения по форумите, че издаването на фактури не е задължително, могат да се осчетоводяват приходи само с информацията от банковото извлечение.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

какво пише на извлечението? изброени ли са физическите лица?
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Изброен е само Еконт като платец на обща сума от инкасираните платежи.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Трябва да се правят фактури за всяка продажба,иначе няма как да се осчетоводят парите,които Еконт превежда.Срещу всяка сума от банковото извлечение трябва да има насрещен документ.Така е при мен,имам онлайн магазин от скоро и по този начин процедирам,тъй като все още отлагам закупуването на касов апарат.Но както имаше мнения по-горе,ако имаш повече продажби,респективно повече фактури ще се увеличи и таксата за счетоводител,така че искаме или не касовият апарат е нужен рано или късно.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Здравейте,

Това не е вярно. :) Ако клиентите Ви не са пожелали изрично да получат фактура, можете да отчетете всички продажби за месеца чрез един единствен документ, който се нарича отчет за извършените продажби (за справка: чл. 119 от ЗДДС и чл. 112 от ППЗДДС).
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Здравейте,

Това не е вярно. :) Ако клиентите Ви не са пожелали изрично да получат фактура, можете да отчетете всички продажби за месеца чрез един единствен документ, който се нарича отчет за извършените продажби (за справка: чл. 119 от ЗДДС и чл. 112 от ППЗДДС).

Точно, освен това на частни лице никой търговец не е длъжен да издава фактура
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

ЗДДС
Чл. 113.
.
.
(3) Фактура може да не се издава:
1. за доставки, по които получателят е данъчно незадължено физическо лице;


Я си сменете счетоводителят. Е ако ви е симпатичен и ви кефи нищо не пречи да си издавате фактури (все пак не е забранено).
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Не си струва играчката да се пишат фактури за нещо, за което не си задължен, пък и те си имат подреденост , само главоболия си докарвате. Ама ако счетоводителят Ви ги дава тия акъли и после Ви таксува по брой фактури .....8)
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Аз също ползвам тази опция на Еконт от време на време, защото нямам касов апарат. Когато изпарщам стоки от името на фирмата ми и получавам сумите по банкова сметка с този паричен превод на Еконт, моят счетоводител иска на края на месеца да издам една обща фактура с получател "ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА", където включвам общо всички суми, получени от Еконт като паричен превод.
 
Ние за пордажби през интернет фактури издаваме само ако са за фирма в България или за фирма в Еврона с европейски ДДС номер. Всички други се вписват като продажби, но фактури не се издават. Не е нужно да издаваш фактури за всичко.
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Много готин трик от Ekont. Можем само да им благодарим. :)
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Имам онлайн магазин от 1 година, работя с Еконт (те ми издават фантурите), не ползвам и нямам касов апарат и не мисля да взимам.
 

Горе