Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

На този линк ще откриете услугата за електронни търговци и възможността от неиздаване на касов бон при продажба: econt.com/2012/02/cod/


Sent from my iPad using Tapatalk
 
От: Онлайн магазините могат и без касов апарат да работят

Благодаря, много полезно
 
Знам, че е старо и писано много, но след днешната си среща с НАП бих искал да коментираме следното:
До тук предъвквахме това:

Наредба Н 18, чл. 25, 1. (доп. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 29.06.2010 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2011 г., в сила от 24.06.2011 г., изм. - ДВ, бр. 102 от 2012 г., в сила от 21.12.2012 г.) по чл. 3, ал. 1 - за всяко плащане с изключение на случаите, когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит, чрез наличен паричен превод или пощенски паричен превод по чл. 3, ал. 1;

Обаче днес ме подгряха с това и нещата не отиват на добре:

Наредба Н 18, чл. 25, 1. (доп. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 29.06.2010 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2011 г., в сила от 24.06.2011 г., изм. - ДВ, бр. 102 от 2012 г., в сила от 21.12.2012 г.) по чл. 3, ал (2) При разносна търговия фискалната касова бележка се издава от лицето по чл. 3 и се предава на разносвача, който от своя страна я предоставя на купувача при плащането

И преди да скочите за разносната търговия да ви покажа дефиницията за същата по тази наредба:

Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на тази наредба:
1. "разносна търговия" е продажба на стоки или услуги извън търговския обект по предварителна заявка; за разносна търговия се счита и продажбата на вестници и списания за обекти, специализирани само за вестници и списания;

или с други думи: идва поръчка, тоест предварителна заявка и бизнеса ти става разносна търговия, което влече касовия апарат и касов бон
 
И сега какво излиза , вече не става с онова споразумение на паричен превод към банкова сметка ?

По-лошо! Излиза, че никога не е минавало.

И понеже сме спорили и аз съм защитавал тезата за без касов и прочие сега да ви кажа от първа линия: Идват и са с нагласата, че си нарушител. И не те ще доказват, а ти обратното. Коментирахме го и им казвам, че дори има питания към тях по тоя казус, а единия с усмивка каза: Добре де! Като има ще ми донесеш да го чета. Нали знаеш, че ти доказваш, че си прав, а не аз?

Ще е дълга сага и ще ви споделя. Най-лошото, което се очертава към момента ако не успея да докажа е 3000 глоба за липса на касов апарат.
 
Добре де , питах познат който каза че в нап софия няма проблем с това и ги е питал при проверка.. след това.. ами ЕМАГ как пращат и те са така? и друг въпрос 80 % от онлайн магазините така работят? да не би да си имал лош късмет от към заядливост ?
 
Я някой набързо да сподели какво ми трябва за онлайн магазин, за да си нямам проблеми с КЗП и НАП - регистрация за съхранение и обработка на данни; SSL сертификат; касов апарат... друго?
 
Актуално си е и минава. На колега преди месец му правиха данъчна ревизия и нямаше никакъв проблем с липсата на касов апарат. Има си договор с Еконт, парите му се превеждат по фирмената сметка и всичко е ОК.
 
Пичове, аз не споря с никой. Споделям ви 3ч, които прекарах в не много приятни разговори.
Излишно е да казвам, че има значение на колко дървен философ ще попаднеш и как той си обяснява неща, които не разбира. При това пречупени през схващането му за закон.
Прочетете внимателно извадката от закона, която цитирам. Запитайте се поръчката заявка ли е? Ако да, според тълкуването разносна търговия ли е? Ей, така им тече на тях мисълта.
Всичко друго тук си го приказваме ние.
По - напред в мненията има цитирано ей това :
http://accountantbg.com/content/sta...2-otnosno-naredba-no-n-18-ot-13-dekemvri-2006

И е супер, само че е редактирано от данни кое от 4те подразделения като градове го е дало. А аз не мога да намеря някъде в оригинал за да мога да се позова на него в този му вид. Защото ако пусна запитване може друг отговор да получа, което не е прецедент. Кратък ресърч в Гугъл ще ви покаже за какво става дума и че на едно и също дават различни отговори.
 
...
c изĸлючeниe нa cлyчaитe, ĸoгaтo плaщaнeтo ce извъpшвa чpeз ĸpeдитeн пpeвoд, диpeĸтeн дeбит или чpeз нaличeн пapичeн пpeвoд или пoщeнcĸи пapичeн пpeвoд пo чл.3, aл. 1.
 
Пичове, аз не споря с никой. Споделям ви 3ч, които прекарах в не много приятни разговори.
Излишно е да казвам, че има значение на колко дървен философ ще попаднеш и как той си обяснява неща, които не разбира. При това пречупени през схващането му за закон.
Прочетете внимателно извадката от закона, която цитирам. Запитайте се поръчката заявка ли е? Ако да, според тълкуването разносна търговия ли е? Ей, така им тече на тях мисълта.
Всичко друго тук си го приказваме ние.
По - напред в мненията има цитирано ей това :
http://accountantbg.com/content/sta...2-otnosno-naredba-no-n-18-ot-13-dekemvri-2006

И е супер, само че е редактирано от данни кое от 4те подразделения като градове го е дало. А аз не мога да намеря някъде в оригинал за да мога да се позова на него в този му вид. Защото ако пусна запитване може друг отговор да получа, което не е прецедент. Кратък ресърч в Гугъл ще ви покаже за какво става дума и че на едно и също дават различни отговори.
Точно Пловдивския НАП е дал становището:
http://ekspertis.bg/document/view/p...81ccffec73ec_eefda39b783d19d23608dbb3f87d910a
Тук се вижда. Цитирай им изходящия номер и дата и да си го прочетат господата събота и неделя по няколко пъти и дано го разберат......
 
Точно Пловдивския НАП е дал становището:
http://ekspertis.bg/document/view/p...81ccffec73ec_eefda39b783d19d23608dbb3f87d910a
Тук се вижда. Цитирай им изходящия номер и дата и да си го прочетат господата събота и неделя по няколко пъти и дано го разберат......

Много благодаря! Понеделник щях да пускам запитване аз
 
До тук пристигна само отговор на запитването, който гласи, че:

Предвид гореизложената нормативна уредба и при условие, че плащанията от клиентите към търговеца ще са само и единствено чрез пощенски паричен превод, извършен от лицензиран пощенски оператор, не е на лице задължение за въвеждане в експлоатация на фискално устройство и отчитане на продажбите чрез издаване на касови фискални бележки.

Все още чакам какво ще измислят по проверката...
 
Нищо. Чакам да се вземат в ръце и да приключват.
 
Здравейте , темата няма скорошна активност , но все пак някой има ли яснота по въпроса с или без касов апарат. След като изчетох темата и становището на НАП от следния линк :
https://ekspertis.bg/document/view/...81ccffec73ec_eefda39b783d19d23608dbb3f87d910a
Част от текста:
"Във вашия случай, ако клиентите заплащат сумите по куриера, съгласно разпоредбата на чл. 25, ал. 2 от Наредба № Н-18/2006 г. фискалната касова бележка следва да се издава от дружеството предварително и да се предава на разносвача (куриера), който от своя страна я предоставя на купувача при заплащането на цената на стоките. Следователно издаваните фактури следва да са придружени с фискален касов бон."
...
"Предвид горната разпоредба и при положение че плащанията на стоките се извършват единствено чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги, не е налице задължение за въвеждане в експлоатация на касов апарат и отчитане на извършваните от физическите лица продажби чрез издаване на фискални касови бележки по реда, определен в Наредба № Н-18/2006г. на МФ."
...
И от тук идва объркването ми . Продажбата на стоки по интернет - разносна търговия ли е? Уж щом парите се плащат с пощенски паричен превод няма проблем , а след това било разносна търговия и трябва да има фискален бон ? Някой , който работи БЕЗ КАСОВ АПАРАТ може ли да сподели ? Благодаря .
 

Горе