Онлайн магазин за козметика - продажба на тестери?

SlaviP

Member
Здравейте колеги,

От два дена звъня по институциите на България със следния въпрос:

Може ли да се продават тестери на парфюми чрез електронна търговия?

По принцип знам, че този вид продукти са забранени за продажба. Но реших да поровя малко. Звъннах на КЗП, но оттам казаха, че това не е в техния ресор и ме насочиха към Министерството на здравеопазването. След няколко прехвърляния не можаха да ми дадат категоричен отговор и ме насочиха към Закона за Електронна търговия. Там обаче няма чисто становище по въпроса...

Много сайтове изписват тези продукти като "без опаковка", други директно пишат "тестери"...

Въпроса ми към вас е същия: може ли да се изписват като тестери в сайта. Ако някой се е сблъсквал с този проблем нека каже решението.

Благодаря предварително!
 
От: Онлайн магазин за козметика - продажба на тестери?

След като държавните институции не могат да ти дадат отговор, то отговора трябва да е, че точно затова няма да имаш проблеми, поне скоро. Другото, което виждам е, че големите в бранша като парфимо , ензо, гет.бг рекламират за тестери и ги използват в страници www.parfimo.bg/testeri https://parfium.bg/damski-parfiumi-bez-opakovka (в title) има и много сайтове при търсене на тестери, които открито предлагат и се класират за тази кл. дума.
Щом това се прави от големите, би трябвало за теб да не е проблем също. В кварталния хранителен супермаркет също продават тестери - ама директно на флакона си го пише на английски - тестер не предназначен за продажба :) Ако изпълняваш всички други разпоредби за касови бележки ,данъци , гаранции и т.н. предвидени неща в закона за електронна търговия, то само затова да се хванат за теб, преди да са хванали по-големите... ами изглежда малко вероятно. Още повече, че си питал държавни институции и никой не ти е казал, че е незаконно.
 
От: Онлайн магазин за козметика - продажба на тестери?

Мерси за времето, което си отделил по темата. Реших да го направя малко по-различно. В самата страница няма да споменавам никъде думата "тестер". Ще я използвам само в URL-то и Мета описанията на продуктите от този тип.

Знам ли дали няма да им скимне нещо след 10 дена, да направят "акция" и да натряскат някакви глоби на тези, които продават тестери. Знаете в каква държава живеем...

Ако и други имат опит с подобна ситуация, нека се включат в темата. Парфюмите спадали към категорията Здравни продукти - козметика... Така, че тестер може да е и спирала примерно....
 
От: Онлайн магазин за козметика - продажба на тестери?

Добре бе момчета, не можете ли сами да си отговорите на въпроса?!? Това ограничение го налага производителя защото го дава безплатно. И всички, които предлагате подобна стока- вярвате ли че купувате тестери?!?
 
От: Онлайн магазин за козметика - продажба на тестери?

Идва и логичния въпрос, как така има толкова много тестери на пазара, предвид че на няколко закупени парфюма се подарява един :)
 
От: Онлайн магазин за козметика - продажба на тестери?

Интересно ми е как парфюм в разфасовка над 10-15 мл (дори и това е много) се определя като тестер или мостра? Когато чуя тестер, представям си миниатюрно двуграмово флаконче - безплатно или от порядъка на 1-3 лева. Днес дори не се прави разлика между тестер и парфюм. И 100 мл флакон се предлага като тестер, и то на цена, която с нищо не отстъпва на цената на редовен парфюм. Не мога да приема, че парфюмът без опаковка (и с тегло над 15 мл) е тестер.
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Онлайн магазин за козметика - продажба на тестери?

Петя , такава практика се наложи, защото е пестелив вариант. Ако е отделно разфасован в малки опаковки, клиента минава , събира и пак се връща , когато свършат. С големите опаковки вървят тест ленти , на които можеш да пробваш аромата и за търговеца е значително по-евтино.
 
От: Онлайн магазин за козметика - продажба на тестери?

Петя , такава практика се наложи, защото е пестелив вариант. Ако е отделно разфасован в малки опаковки, клиента минава , събира и пак се връща , когато свършат. С големите опаковки вървят тест ленти , на които можеш да пробваш аромата и за търговеца е значително по-евтино.

Да, прав си. За търговците е пестелив вариант. Дори самостоятелната продажба на малките разфасовки компенсира безплатното им предлагане към големите опаковки. Клиентът ги свършва за същото време, за което използва и редовен парфюм, а цената на същото количество тестери дори излиза по-висока от тази на редовния. В словашките онлайн магазини тестерите (1,5 мл) се продават от 0,40 € до 2 €. Вероятно има сметка, за да ги продават масово. Обаче не е етично към производителите (ако са ги получили безплатно).

Относно питанката на автора, Noke е отговорил в тази тема. Наблягам на това, че продуктите са нотифицирани в CPNP, когато са обменна търговия в рамките на ЕС. Онлайн търговията е на друг принцип, но не би следвало да има проблем с изписването на "тестери", след като те са производни (отрочета) на нотифициран вече парфюм или веднъж внесен такъв. Единственият проблем може да възникне от страна на производителите. Лично мнение.
 
От: Онлайн магазин за козметика - продажба на тестери?

Аз също съм поръчвал парфюм- тестер както онлайн така и от магазин.Нямало е проблем.
 
От: Онлайн магазин за козметика - продажба на тестери?

Аз имам сайт за дропшипинг на парфюми ( perfumefiesta . com ) за Щатите и Канада и мога да ви дам малко разяснения.
Тестерите са легитимни парфюми, които се различават единствено по опаковката си - обикновено в безлична бяла или кафява кутия или без капачка или с някаква семпла капачка. Обикновен са по 100мл.
Те са в кашоните с другите парфюми и се ползват във физическите магазини за демонстрация. Когато се продава онлайн нищо не забранява да се продават и те(имат си EAN и UPC). Разбира се за този от веригата, който ги получава безплатно е най-доволен от тази работа.
Ако са оригинални и от легитимен доставчик са добра покупка и за клиента защото са по-евтини. За съжаление не много по-евтини :)
Да не се бъркат с мостри(sample, vial), които са по 1-2мл и се раздават в магазините безплатно. Те също могат да се продават онлайн - справка моя сайт (не ги получавам безплатно - дропшипъра ги продава).
Мини парфюми(mini, travel size) - са 5-10мл и са с брандирани опаковки и капачки. Един вид като пътуваш да не носиш голямата разфасовка.
Има и не малко сайтове и ФБ групи, където се продават decants( splits ) - разфасовани в малки опаковки парфюми. Пак не е забранено, но продавача трябва да има добра репутация за такава търговия. Обикновено се разфасоват нишови парфюми или разни колекционерски едишъни.
 
От: Онлайн магазин за козметика - продажба на тестери?

Абсолютно вярно!
Проблема е в това че се продават ментета, уж тестери, за да минава номера с по ниската цена.
 

Горе