Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Ами то и с ЕООД плащаш 15% - 10% данък печалба и 5% данък дивидент.

Не е така. Получава се 14,5%. Освен това имаш право да получиш заплата. Тогава заплатата се води разход на фирмата. Може да увеличиш заплатата до толкова, че печалбата на фирмата да падне точно до нула. Тогава данъчната тежест ще бъде облагането на разходите за труд - осигуровки и данък 10%. Което при големи заплати (над 10 000 лева) прави по-малко от 14,5%. Например при 20 хиляди на месец заплата, данъчно-осигурителната тежест е само 12,6% (при таван 2000 лв, сега тавана го вдигнаха и това ще увеличи осигурителната тежест на получаващите големи заплати).

Виж темата, в която писах - заплата вместо дивидент.

При малки заплати обаче (под 2000 лв или колкото е новия лимит 2200) е по-изгодно да не се получава заплата, а дивидент. Защото за малките заплати данъчно-осигурителната тежест е над 30%. Тогава 14,5% или 15% е по-добре. Обаче ЕТ не знам дали не дължат и осигуровки върху доходите си (целия доход до 2200 лв на месец). При ООД и ЕООД собствениците не дължат осигуровки върху дивидентите.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Според мен ако има подобно нещо, ще удари най-много тези, които работят за себе си.

Не ми се връзва как покачването на осигуретелния доход с 400 лв., ще качи и самите осигуровки с 300 лв... логично е като се качи двойно осигурителния доход да се качат и двойно осигуровките не 4 пъти. Все пак се изчисляват пропорционално.

На ЕООД е малко по-малко от 15%, защото данъка върху дивидента се начислява върху обложената вече печалба. Мисля, че е 14.5% реално. Не че разликата е голяма....

Незнам вече какво става с неразпределена печалба в ЕТ и в ЕООД и как се облагат, защото данък дивидент си се плаща, само като искаш да си получиш парите.

Другото странно е, че до момента няма никаква гласност. Според мен все някой в опозиция щеше да изреве за подобно нещо.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

2. Няколко такива фирмички се обединете. Така пак ще пускате фактури и ще имате легална дейност, но ще си делите разходите за осигуровки, счетоводство и банка. Такова обединение е трудно защото в Бг човек за човека е вълк, но освен че си делите разходи, подобна кооперация може да роди нов потенциал идеи и развитие.

В крайна сметка всички закони, които се гласуват водят до едно - удрят малките фирми, поставят големите в нелоялна конкуренция с малките.

Трудно е това с обединението, защото не всеки иска да разкрива конфиденциалната си информация. Трябва обединяващите се да работят в съвсем различни сектори за да се предотврати изтичане на информация от единия към другия. Ще има много разногласия и в крайна сметка ще губят повече време за разправии помежду си как да се води счетоводството и други подобни за сметка на реалната работа.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Така да вкарам малко разяснение в темата:
Вкаран е текст в закона, който гласи следното карам по спомен тука -> Управителите на дружества трябва да се осигуряват за абсолютно всички рискове, което автоматично ги задължава да преминат на ДУК (договор за контрол и управление)
Този текст е вкаран на второ четене!
Все още не е публикуван в държавен вестник, а до колкото помня от разговора със счетоводителката ми каза, че до края на годианта трябва да го публикуват и там!
Вчера на семинара се е говорило, че много хора ще изгорят с осигуровките.. защото няма да са запознати ..
Аз не знам в каква държава живеем, а и пенсионер или инвалид да си няма спасение!
Ако си управител минаваш на ДУК и си плащаш.. няма намаление никакво!
 
Re: От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Според мен ако има подобно нещо, ще удари най-много тези, които работят за себе си.

Не ми се връзва как покачването на осигуретелния доход с 400 лв., ще качи и самите осигуровки с 300 лв... логично е като се качи двойно осигурителния доход да се качат и двойно осигуровките не 4 пъти. Все пак се изчисляват пропорционално.

На ЕООД е малко по-малко от 15%, защото данъка върху дивидента се начислява върху обложената вече печалба. Мисля, че е 14.5% реално. Не че разликата е голяма....

Незнам вече какво става с неразпределена печалба в ЕТ и в ЕООД и как се облагат, защото данък дивидент си се плаща, само като искаш да си получиш парите.

Другото странно е, че до момента няма никаква гласност. Според мен все някой в опозиция щеше да изреве за подобно нещо.

Мисля че като Управител може да се осигуряваш на минимум на 700-800 възнаграждения колегите който ги смятат 400 лв за осигуровки мисля че ги смятат с веднъж като самоосигуряващ се и веднъж като управител двойни осигуровки и се получават към 370 лв което си 400 лв за дръжавата работи не работиш и около 1200 лв осигурителен доход ... НЕ СЪМ ЕКСПЕРТ....
 
Re: От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Значи накрая ще излезе най изгодно регистрирате една офшока в държава за която няма изискване за водене счетоводство за 2к след това и плащате годишната такса от няколкостотин долара само за поддръжка и харчите парите на фирмата както намерите за добре директно от фирмената и сметка... ако искате да си купите нещо голямо и фирмата ви прави добри пари си превеждате една голяма сума и си я декларирате като дивидент и и плащате 5% данък и купувате смело....


единствения недостатък е че след време ако се кандидатирате за политиката опонентите ще ви плюят по медиите че виждате ли има нещо съмнително щом някаква офшорка ви превежда някакви пари или дори за това че имате офшорка (едва ли не сте съмнителни) ама политиката е много по мръсен бизнес от това да имаш офшорка... и да използваш активно данъчно планиране...

и пак повтарям консултираите се с експерти (и за адсенс и пейпал трябва по така да изберете страната в която ви е фирмата защото не всички стават ) и ако получавате фирмени чекове ще ви трябва и мейл фоурдинг услуга за да може да си ги осребрите в бг банка във фирмената сметка
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Честито! Двойното увеличение на осигуровките нищо не е. Заслужавате да въведат и минимален данък - който има доход под 1000 лв да се облага при данъчна основа 1000 лв. Защото реално никой не може да се прехранва при доход под 1000 лв месечно, следователно укрива доходи. Същото и за осигуровките - минималния праг да не е 420 лв, не 800 лв, ами направо 1000 лв.

2m7hrau.png


И да се въведе изискване за капитал на фирмата 50 000 лв както беше през 2006 година, ако не бъркам датата. Какви са тези 2 лв капитал, 5000 капитал. Който няма пари - на пазара на труда и по кофите за боклук.

Ей това заслужавате, защото само си псувате по форумите и нищо не правите. Да ви конфискуват имуществото дано, особено на безработните. Ако си безработен, но имаш имущество над 10 000 лв - конфискация на горницата.
 
Последно редактирано:
От: Re: От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Значи накрая ще излезе най изгодно регистрирате една офшока в държава за която няма изискване за водене счетоводство за 2к след това и плащате годишната такса от няколкостотин долара само за поддръжка и харчите парите на фирмата както намерите за добре директно от фирмената и сметка... ако искате да си купите нещо голямо и фирмата ви прави добри пари си превеждате една голяма сума и си я декларирате като дивидент и и плащате 5% данък и купувате смело....

Офшорката си има много недостатъци. Разходите реално не са няколкостотин долара. Около 1000 долара годишно се плаща най-малко - просто за да съществува фирмата. Отделно се плаща за подготовка на документи за откриване на банкова сметка или сметка при инвестиционен посредник ($500 за всеки опит да се открие банкова сметка). Сметката не може да е в България, защото тогава се изисква регистрация на търговско представителство, което ви задължава да водите честоводство и да плащате осигуровки съгласно българското законодателство - това, че имате офшорка не ви спасява от осигуровки, ако офшорката има бизнес в България - ако има редовно клиенти от България може да се счита, че тук възниква място на стопанска дейност. Така че офшорката е полезна само ако фирмата има клиенти (приходите и са от) от други държави - офшорни зони извън ЕС, САЩ, Нова Зеландия и др.

Освен това ще си имате много главоболия докато намерите банка, която ще ви издаде дебитна карта, с която ще си плащате разходите на фирмата. Може да има усложнения с PayPal също така. Осребряването на чековете може да го правите като платите за mail forwarding (виртуален офис - има месечни такси, може би по-малки от осигуровките) и ползвате OKPAY.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Май скоро всеки ще започне да говори 1 за данъци, после за здравезастраховане, образование и най-.....накрая, ако останат $$$ за телефони, таблети, покети, ps2 и т.н
Като говореха 91 год за Америка, никой не казва, колко се плащат данъци там.
 
За поддръжката ок ама където са 600 там са и 800 и 1000 след пръвата година може да не си плащаш на посредника (бг посредниците риселват за чужди адвокатски кантори) а директно на този за който реселва или на държавата в която е фирмата

Ами аз не знам за дейност в България написах не съм експерт... ама за чужбина е ок... проблем има само ако имаш две фирми бг и чужда и прехвърляш пари между тях че се получавали свързани лица....

За банковата сметката от една банка ми обясниха че може да е в България няма никакъв проблем чужда фирма да си открие сметка и да си я ползва... само с преведени легализирани документи или ако имаш голям обем в офиса на същата банка само че при чуждестранния и собственик също можело да си откриеш сметка на 1000 километра София ... офертирахаме и за виза с гарнационен депозит при откриването и после само се допълват пари.... (това ми казаха в банката като питах пак за експертите ви напомням да питате) Сигурен ли си че ти където си питал не са те разкарли неграмотни служители (с каквито е пълно) само и само да не им сервираш купчина документи и да се окажат неграмоти да се оправят с тях?

Иначе сега чувам Малта много я тачат за сметки на офшорки и пак може да идеш на място да си я регистрираш без да пращаш документи с апостил и за $500 да изкараш една добра ексурзия... вместо за документи да идат...
 
От: Re: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

За поддръжката ок ама където са 600 там са и 800 и 1000 след пръвата година може да не си плащаш на посредника (бг посредниците риселват за чужди адвокатски кантори) а директно на този за който реселва или на държавата в която е фирмата

Не може директно на държавата да плащаш, защото посредника прибира пари за nominee directors и евентуално за nominee shareholder (обикновено ако си платиш за директори ти дават и nominee shareholder без допълнително заплащане).


За банковата сметката от една банка ми обясниха че може да е в България няма никакъв проблем чужда фирма да си открие сметка и да си я ползва... само с преведени легализирани документи или ако имаш голям обем в офиса на същата банка само че при чуждестранния и собственик също можело да си откриеш сметка на 1000 километра София ...

Банката изисква не само документите на фирмата. Изисква и документи, издадени от Агенцията по вписвания в България. Такива документи се издават когато офшорната фирма си регистрира търговско представителство. Не съм питал служители, пише го на сайта на АлфаБанк (виж "Документи за откриване на сметка на офшорна компания"). Ето го текста:

10. Карта за идентификация по регистър
БУЛСТАТ, издадена на името на законния
представител на юридическото лице.

След като я направиш тази регистрация започваш да дължиш осигуровки като българска фирма.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Според мен нещо се бърка в тълкуването, което се прави. Според мен всичко си остава абсолютно същото минимално изискване е самоосигуряващо се лице да си плаща на 420лв. осигуровките, което е около 123-125лв с болничния ...

Подобно шоково увеличение на осигуровките щеше да е топ новина по информационните блокове така че най-добре без паники :)
 
Аз съм ги питал в БГ банка преди да ни приемат в ЕС признавам... За номиналните директори съм съгласен. Ама може да платиш по сметка на правителството такса за поддръжка... или директно на чуждата адвокатска кантора

Алфабанк не е Българска Банка а само клон може да идеш в Алфа Гърция да ги питаш но там няма как да те питат за Булстат...

Тук пишат хора от банките трябва ли ни по последно законодателство за откриване на сметка в Бг банка: Карта за идентификация по регистър БУЛСТАТ, издадена на името на законния представител на юридическото лице. като няма дейност в България и няма представителство...

Ако няма кой да отговори мога да го разпечатам това и да ида в някой офис да ги питам :)

Представителство се открива ако искаш и апартамент да си вземеш на името на фирмата например а не да платиш 5% данък дивидент и тогава да го купиш... пожелавам на всички да им е толкова успешен бизнеса...
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Честито! Двойното увеличение на осигуровките нищо не е. Заслужавате да въведат и минимален данък - който има доход под 1000 лв да се облага при данъчна основа 1000 лв. Защото реално никой не може да се прехранва при доход под 1000 лв месечно, следователно укрива доходи. Същото и за осигуровките - минималния праг да не е 420 лв, не 800 лв, ами направо 1000 лв.

И да се въведе изискване за капитал на фирмата 50 000 лв както беше през 2006 година, ако не бъркам датата. Какви са тези 2 лв капитал, 5000 капитал. Който няма пари - на пазара на труда и по кофите за боклук. Ей това заслужавате, защото само си псувате по форумите и нищо не правите. Да ви конфискуват имуществото дано, особено на безработните. Ако си безработен, но имаш имущество над 10 000 лв - конфискация на горницата.

По горното ми мнение успяха да ми дадат червена репутация. :)

bgtupanfighter каза:
щото в еуфорията си пропускаш това, че хората живеят от заеми ден за ден...

Абе хора, не разбирате ли от сарказъм?

s2dteu.jpg
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Съвет от личен опит. Прехвърлете фирмата на инвалид с ТЕЛК (близък роднина - майка , баща, баба дядо..) истина е, че ни сме единствените дето пълниме бюджета, но ... айде стига ..
купете шейна за детето си, вместо да налеете пари в бездънния скъсан чувал управляван от Дянков.. .. и ако милиционер иска да ухапе която го храни ..тояга!
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Каква е файдата собственикът да е инвалид? Може би имаш предвид управителят да е инвалид? Защото собственикът не дължи осигуровки, а само данък върху дивидента (ако изобщо получи такъв).

Инвалидите не дължат ли същите осигуровки като другите? И изобщо инвалидите имат ли право да работят, няма ли бюрократични пречки за това? Тоест ако спипат някой инвалид да работи няма ли да глобят работодателя, че няма необходимите бумаги (както например, ако спипат някой непълнолетен да работи)?
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

управителят да е инвалид?
Да Защото ставаше дума за ЕООД и ЕТ, в общия случай собственика и управителя са едно и също лице. Има инвалиди с право на работа 3 група. Те не дължат осигуровки и данъци по общия ред.. не е мястото да пиша повече смятам, че можете да откриете достатъчна инфо. по темата. Особено ЕТ - имат доста привилегии. Вярвам заинтересованите имат грамотни счетоводители, които ще ги консултират.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Ако мислите да правите сериозен бизнес последното нещо което трябва да ви минава през акъла е да регистрирате ЕТ.

Писал съм и по други теми казаха го и други най удачният вариант е регистриране на ЕООД на пенсионер - баща баба дядо и тн.

Регистрирането на чуждестранна фирма с цел да избегнете осигуровки или да спестите от данъци съм го проучвал и не съм намерил работещ вариант - В общи линии развиваш ли дейност на територията на страната трябва да имаш представителство което си дължи всичките осигуровки - не съм сигурен само дали в този вариант не се избягва плащането на осигуровките за ДУДУКА щото такъв предполагам че може да липсва.

В крайна сметка истината е само една и колкото по рано я прозрете толкова по добре - Събирайте чертежите и дим да ви няма.

Както съм писал и преди за мен знаков момент беше избирането за президент на онова недоразумение с меката китка, това за мен беше ясен сигнал че нещата в тази държава са тотално изпуснати и че нищо добро не ни чака.
Следващата много важна дата са изборите догодина - който е оптимист нека все пак изчака може и да се случи чудо и да загубят изборите въпреки целият финансов медиен и силов ресурс който са концентрирали. Но останат ли на власт за още един мандат трябва да си доказан мазохист и след този сигнал да не си биеш камшика.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Мантамане, връщай се да правиш бизнес в България, ти, продажен данъчен емигранте. :mrgreen:
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Ако мислите да правите сериозен бизнес последното нещо което трябва да ви минава през акъла е да регистрирате ЕТ.

Писал съм и по други теми казаха го и други най удачният вариант е регистриране на ЕООД на пенсионер - баща баба дядо и тн.

Регистрирането на чуждестранна фирма с цел да избегнете осигуровки или да спестите от данъци съм го проучвал и не съм намерил работещ вариант - В общи линии развиваш ли дейност на територията на страната трябва да имаш представителство което си дължи всичките осигуровки - не съм сигурен само дали в този вариант не се избягва плащането на осигуровките за ДУДУКА щото такъв предполагам че може да липсва.

В крайна сметка истината е само една и колкото по рано я прозрете толкова по добре - Събирайте чертежите и дим да ви няма.

Както съм писал и преди за мен знаков момент беше избирането за президент на онова недоразумение с меката китка, това за мен беше ясен сигнал че нещата в тази държава са тотално изпуснати и че нищо добро не ни чака.
Следващата много важна дата са изборите догодина - който е оптимист нека все пак изчака може и да се случи чудо и да загубят изборите въпреки целият финансов медиен и силов ресурс който са концентрирали. Но останат ли на власт за още един мандат трябва да си доказан мазохист и след този сигнал да не си биеш камшика.

А ако аз съм собственик на фирма ЕООД, а управителя стане пенсионер, какви осигуровки ще се дължат?
 

Горе