Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Аз заради всичките простотии си спрях фирмата и се отказах от това, тук не си заслужава да се прави бизнес, тази държава потъва все повече. Отказвайте се докато е време и се ориентирайте към някоя по-нормална :)

Е сега какво работиш и как се издържаш?
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

http://www.parliament.bg/bg/bills/ID/14143

Чл. 8. (1) Определят се следните размери на месечния осигурителен доход за 2013 г.:
1. минимален месечен размер на осигурителния доход през календарната година по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно приложение № 1;
2. минимални месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2011 г. като самоосигуряващите се лица:
а) до 5400 лв. – 420 лв.;
б) от 5400,01 до 6500 лв. – 450 лв.;
в) от 6500,01 до 7500 лв. – 500 лв.;
г) над 7500 лв. – 550 лв.;
3. минимален месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители – 240 лв.;
4. максимален месечен размер на осигурителния доход – 2200 лв.
(2) Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2011 г., както и за започналите дейност през 2012 и 2013 г. е 420 лв.
(3) За лицата извън посочените в чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване, за които осигурителният доход за социално и/или здравно осигуряване е обвързан с минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, се взема предвид доходът по ал. 1, т. 2, буква „а”.


Май няма такова нещо. Освен ако не е шибнато някъде другаде.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Май няма такова нещо. Освен ако не е шибнато някъде другаде.

Не е ли точно тази точка "а"

2. минимални месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2011 г. като самоосигуряващите се лица:
а) до 5400 лв. – 420 лв.;
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Сега отново говорих със счетоводството, каза ми, че вчера на семинара това са объждали!
И ми вика лектора едва ли ще ни лъже, бяхме доста хора все счетоводители.
Това нещо е гласувано скоро като промяна в закона за осигуровките и е въпрос на дни или седмици да се публикува промяната в държавен вестник.
Искрено се надявам някой да не е разбрал правилно и да грешат! :)
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Бойко му идва края и е решил да не потъва сам... след него ще остане потоп май... Колкото и пари да изкарваш тва 700-800 лева за осигуровки ми се виждат много - това би могло да ти е вноската по кредит от 50К за 10 години...а с 50К капитал могат да се направят доста неща.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Бойко му идва края и е решил да не потъва сам... след него ще остане потоп май... Колкото и пари да изкарваш тва 700-800 лева за осигуровки ми се виждат много - това би могло да ти е вноската по кредит от 50К за 10 години...а с 50К капитал могат да се направят доста неща.


Не не е 700-800лв вноската за осигуровки :) Това е прага.. по ДУК.
Вноската е 350-450лв.. което автоматично значи "Задна ножица" за малките фирми..
ОК ние продаваме онлайн и предлагаме онлайн услуги, ами тези с наемите и заплатите ... мъка!
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

..Освен ако не е шибнато някъде другаде.

Май има нещо такова. В КСО са изменили текста от това:

Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са:
7. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 74 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) изпълнителите по договори за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите;

На това:
http://dete.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/225/reports/ID/3908
§ 6. В Кодекса за социално осигуряване .. се правят следните изменения и допълнения:
1. В чл. 4:
а) в ал. 1:
аа) точка 7 се изменя така:
„7. управителите, прокуристите и контрольорите на търговски дружества и на едноличните търговци, синдиците и ликвидаторите, членовете на управителните, надзорните и контролните съвети на търговските дружества, както и лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицираните дружества;”
 
Re: От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Скоро имаше в една от темите линк за посредник, който ти открива ЕООД в УК, където условията са доста по-добри от тукашните.

мдам аз го пуснах

има глоба само ако не си подадеш декларациите в срок трябва това да спазиш само.....

иначе тяхната система просто те оставя да работиш няма касов апарат няма алабала и може напълно законно да работиш и с хора от България на българска територия понеже UK е в ЕС

Що накрая си мисля че е по лесно да се регистрира една англииска фирма готова след 4 часа и след още ден готова и с регистрация по ддс и на нея да и се направи бизнес пейпал... хъм... за малко повече от 200 паунда ... със всичко



http://www.eformations.co.uk/how-to-buy/
 
От: От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Май има нещо такова. В КСО са изменили текста от това:

Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са:


На това:
http://dete.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/225/reports/ID/3908

Тия промени търсех, но са ми убегнали.

Остава единствения вариант - управител, който да не работи възмездно, а да е самоусигуряващ се. И тогава остава на 420. А печалбата я взима като дивидент, след съответното облагане 5% (ако не се лъжа).
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Във връзка с по-горното искам да предложа на управляващите да поискат от собствениците на онлайн бизнеси да се осигуряват не само като собственици и управители на фирми, а и да включат още няколко професии. Все пак голяма част сами си ръководят фирмата и сами си вършат повечето работа, а и с цялата си наглост са и собственици на фирмите си.. Това естествено означава, че трябва да им бъдат търсени осигуровки и за следните професии:

  • Писател
  • Редактор
  • Уеб Дизайнер
  • Програмист
  • Маркетинг директор
  • Директор продажби
  • Общ работник
  • Връзки с обществеността
  • Шофьор


Даже и да има някой брашнян чувал (предприемач), който си е наел хора за някои от длъжностите, пак съвместява поне половината от изброените и следва да му се търсят осигуровки, за професиите, които практикува безнаказано.

Получава се една прекрасна сума за бюджета, затова действайте:)
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Но тия промени както ги чета засягат следните нови групи:

*членовете на управителните, надзорните и контролните съвети на търговските дружества
*лицата, работещи по договори за управление на неперсонифицираните дружества;

Още трябва да има, за да стане това, което се опасяваме.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Хора, айде да не пускате такива теми, рано сутрин (т.е. в 2 на обяд) щото ми се върна ла....то нагоре... :D

Иначе не мога да разбера защо не се направи минимален необлагаем доход годишен на фирми на собственик и свързаните с него лица примерно 15 хиляди и да се следи това нещо просто? През две години тоя лимит да се дига с по 1000 примерно и да се гледа как вървят нещата. Вече имаме касови апарати - като намалее паричния поток към септември примерно - идват ти на гости. Качиш ли се над дадените пари - просто плащаш данъка - не да ходиш да се регистрираш, да попълваш 1356 формуляра и т.н. Ти пак се самоосигурявай, но накрая да можеш да си вземеш печалбата (ако си под лимита) без др. данъци. Парите от дивидент и данък печалба на тези фирми не вярвам да са повече от няколко милиона годишно, така или иначе.

Плюсове:
- по-добри възможности за стартъп на малките нискобюдежтни фирми
- повече самонаети хора.

Минуси:
- леко затруднен контрол, но лимита трябва да е толкова нисък, че да не е икономически изгодно да имаш 10 фирми на името си или името на жена/мъжа си
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Дайте варианти за заобикаляне на това :cry:
Бесен съм... Бизнеса ми е нов и все още работя на нулата дори и лек минус.
Ако това влезе ще убие и малкото прохождащи фирми с не-голям капитал.
Безобразие!

И аз в момента разучавам как да се заобиколи. Обмислям да регистрам фирма в друга държава, където имам адрес и т.н. и да търгувам с нея. И без това всичко, което правя е онлайн. Добре че съм от хората, които първо проверяват всичко, че мислех тук да правя фирма. Да си гледат работата... Като направят още 1000 човека като мен после да се чудят защо няма пари.

Хора, айде да не пускате такива теми, рано сутрин (т.е. в 2 на обяд) щото ми се върна ла....то нагоре... :D

Иначе не мога да разбера защо не се направи минимален необлагаем доход годишен на фирми на собственик и свързаните с него лица примерно 15 хиляди и да се следи това нещо просто? През две години тоя лимит да се дига с по 1000 примерно и да се гледа как вървят нещата. Вече имаме касови апарати - като намалее паричния поток към септември примерно - идват ти на гости. Качиш ли се над дадените пари - просто плащаш данъка - не да ходиш да се регистрираш, да попълваш 1356 формуляра и т.н. Ти пак се самоосигурявай, но накрая да можеш да си вземеш печалбата (ако си под лимита) без др. данъци. Парите от дивидент и данък печалба на тези фирми не вярвам да са повече от няколко милиона годишно, така или иначе.

Плюсове:
- по-добри възможности за стартъп на малките нискобюдежтни фирми
- повече самонаети хора.

Минуси:
- леко затруднен контрол, но лимита трябва да е толкова нисък, че да не е икономически изгодно да имаш 10 фирми на името си или името на жена/мъжа си

В "белите" държави е точно така.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

В последните броеве на Държавен вестник няма нищо по темата. Предстоят празници, едва ли ще се приеме предколедно такава промяна.
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Сега като се зачетох, заличават и текста 'и получаващи доходи' за изборните длъжности в следващата точка. Демек майната му на принципа, че само възмездната трудова дейност е повод за осигуряване.

Биаро ще излезе прав, две основания за осигуряване са ни малко, искаме още 8)
 
Re: От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Във връзка с по-горното искам да предложа на управляващите да поискат от собствениците на онлайн бизнеси да се осигуряват не само като собственици и управители на фирми, а и да включат още няколко професии. Все пак голяма част сами си ръководят фирмата и сами си вършат повечето работа, а и с цялата си наглост са и собственици на фирмите си.. Това естествено означава, че трябва да им бъдат търсени осигуровки и за следните професии:

  • Писател
  • Редактор
  • Уеб Дизайнер
  • Програмист
  • Маркетинг директор
  • Директор продажби
  • Общ работник
  • Връзки с обществеността
  • Шофьор


Даже и да има някой брашнян чувал (предприемач), който си е наел хора за някои от длъжностите, пак съвместява поне половината от изброените и следва да му се търсят осигуровки, за професиите, които практикува безнаказано.

Получава се една прекрасна сума за бюджета, затова действайте:)

И да ги дебнат дали се пускат в отпуски :) ако в периода в който трябва да си отпуска си посещаваш сайта значи работиш и фирмата ти е нарушила трудовото законодателсво понеже работиш в отпуската и трябва да и пишат акт или да мислите....

не става нищо от тея
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

Е сега какво работиш и как се издържаш?

С писане за сега, не е кой знае какво, ама горе-долу се оправям, докато се измисли нещо :)
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

http://www.parliament.bg/bg/bills/ID/14143

Чл. 8. (1) Определят се следните размери на месечния осигурителен доход за 2013 г.:
1. минимален месечен размер на осигурителния доход през календарната година по основни икономически дейности и квалификационни групи професии съгласно приложение № 1;
2. минимални месечни размери на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица съобразно облагаемия им доход за 2011 г. като самоосигуряващите се лица:
а) до 5400 лв. – 420 лв.;
б) от 5400,01 до 6500 лв. – 450 лв.;
в) от 6500,01 до 7500 лв. – 500 лв.;
г) над 7500 лв. – 550 лв.;
3. минимален месечен размер на осигурителния доход за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители – 240 лв.;
4. максимален месечен размер на осигурителния доход – 2200 лв.
(2) Минималният месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, които не са упражнявали дейност през 2011 г., както и за започналите дейност през 2012 и 2013 г. е 420 лв.
(3) За лицата извън посочените в чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване, за които осигурителният доход за социално и/или здравно осигуряване е обвързан с минималния месечен осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, се взема предвид доходът по ал. 1, т. 2, буква „а”.


Май няма такова нещо. Освен ако не е шибнато някъде другаде.

То и сега си е така осигуряваш се на 420 лв и плащаш 123лв. осигуровки или аз нещо се лъжа :)
 
От: Осигуровките за малките фирми скачат с 200%!!!

То и сега си е така осигуряваш се на 420 лв и плащаш 123лв. осигуровки или аз нещо се лъжа :)
Какво искаш да кажеш, че се осигуряваме на 420, а всъщност плащаме 123 лева на месец ????
 

Горе