Отглеждане на маслодайна роза

От: Отглеждане на маслодайна роза

Ами за това пуснах тема във форума, за да събера някаква информация, относо това, което ме очаква - относно финансовата част, за да знам дали ще ми, е по възможностите изобщо да се занимавам с това на този етап.. време и желание имам, контакти ще се намерят, нерви също мисля, че имам... :D. Докато за теорията, това мисля, че, е най-лесната част - ако трябва ще си закупя книги, ще се обърна към института на розата в Казанлък, дори и на лекции ще отида, ако, е необходимо :D но честно казано с тези заволюирани и анализиращи мнения, които постваш - не ми помагаш особено...
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Трудна работа е, то саденето е най-лесно,после идва работата.
Трябва да се наеме специалист който да следи състоянието на розата(все пак нямаш опита а ще вложиш доста пари).
Трябва да се поддържа,след това идва и брането и там пари а и тази година цената беше ниска.
Но с желание и пари всичко се постига,а това за купуването е най-лесно,ти докарай работата до там
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

...но честно казано с тези заволюирани и анализиращи мнения, които постваш - не ми помагаш особено...

Ами защото все още те преценявам и не знам дали ще си ми конкуренция или ще си помагаме в това отношение. Всъщност ми напомни за стара моя страст. :)
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

хаха..добре. Иначе ми, е пределно ясно, че ще ми бъде нужна помощ(каквато търся в момента) в началото, но просто искам да имам някаква представа за средствата, които ще ми трябват като за начало.. все пак както каза uphero ще вложа не малко пари, които един ден се надявам да си ги върна десеторно..
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Темата ми е любопитна, защото само с градинарство не съм се захващал още, хаха.:)
Ще чакам да се изкаже Вискяр:!:
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

2-3к няма да ти стигнат и за първата година
тук едва ли някой може да ти обясни нещата подробно - само информация от обща култура...
трябва ти човек който знае как се гледат рози - така ще си направиш сметка за разходите

може да се свържеш с тези - http://zp-kasabovi.com
и да ги попиташ каква е цената
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Темата ми е любопитна, защото само с градинарство не съм се захващал още, хаха.:)
Ще чакам да се изкаже Вискяр:!:

Рози за рязан цвят за букети се отглеждат и реализират относително лесно.
Маслодайната роза е като виното - търси се нещо специфично, което е вторичен компонент.
Един пример:
Няколко българи решават да правят вино от много висок клас. Свързват се с френски специалисти. Ако помня добре, са били набелязали около 20-ина подходящи терена. С помощта на французите правят три годишни наблюдения и анализи - климат, почва, и т.н.
След трите години анализ извода сочи терена с най-много камъни - камъни с размер, който икономически не е издържано да се махат от нивата. Уникална почва с уникален климат - около 320 дни ясно небе. Въпреки, че е най-тежкия терен за работа, пристъпват към засаждане на лозето.

Маслодайната роза се отглежда заради маслото. Хубаво и много масло не става на всяка нива. Турция добива много повече розово масло от България. Но качеството е по-ниско. Китай също все по-активно се намесва в този пазар.
Маслодайната роза е като ориенталския тютюн и мавруда - може да се отглежда на много места. Но от цялата Земя единствено Родопите дават високо качество и на двете култури.

Брането е тежък процес - започва се преди изгрев и завършва около 7 часа. Иначе береш само "шума".
 
  • Like
Реакции: Sky
От: Отглеждане на маслодайна роза

Рози за рязан цвят за букети се отглеждат и реализират относително лесно.
Маслодайната роза е като виното - търси се нещо специфично, което е вторичен компонент.
Един пример:
Няколко българи решават да правят вино от много висок клас. Свързват се с френски специалисти. Ако помня добре, са били набелязали около 20-ина подходящи терена. С помощта на французите правят три годишни наблюдения и анализи - климат, почва, и т.н.
След трите години анализ извода сочи терена с най-много камъни - камъни с размер, който икономически не е издържано да се махат от нивата. Уникална почва с уникален климат - около 320 дни ясно небе. Въпреки, че е най-тежкия терен за работа, пристъпват към засаждане на лозето.

Маслодайната роза се отглежда заради маслото. Хубаво и много масло не става на всяка нива. Турция добива много повече розово масло от България. Но качеството е по-ниско. Китай също все по-активно се намесва в този пазар.
Маслодайната роза е като ориенталския тютюн и мавруда - може да се отглежда на много места. Но от цялата Земя единствено Родопите дават високо качество и на двете култури.

Брането е тежък процес - започва се преди изгрев и завършва около 7 часа. Иначе береш само "шума".
Вискяре май не сбрал рози?
Бере се до 9 сабахлн
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

7 или 9 се тая - при сички случаи предполага ставане по време гат аз си лягам егаси!
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Голям уй е брането,а и трудно ще се вредиш от мурвелковците.
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

Вискяре май не сбрал рози?
Бере се до 9 сабахлн

Нямам и желание. Доматите се берат лесно. И по всяко време на денонощието. ;)
Като ученици, класа ходи в Стрелча на бригада за розобер. Нямам спомен защо не ходих и аз. Беряха до 7 - 7,30. Сега всеки сам си определя.
Часът, до който да се бере, би могъл, и би трябвало, да се прецизира за всеки отделен ден - според температурата и влажността на въздуха.
 
От: Отглеждане на маслодайна роза

За цената съм убеден, чувал съм го от хора, които имат по над 100 дка ниви.. иначе не вярвам, че 2-3 бона няма да ме оправят, разходите не мисля, че са толкова високи - 400-500 корена са нужни за декар, за да се запълни, един корен мисля, че е някакви стотинки, но не знам какви точно - грубо да кажем 15-20 ст, най-много, което ще рече за 10 дка - само 1 000 лева за корени, засаждането, подрязването и пръскането сигурно ни ще си го правим, само за орането и за консумативи - торове, препарати и т.н. най-много да отидат да отидат останалите пари...
Доколкото знам розите дават още първата година цвят, в рамките на 100-200 кг, както споменах, в зависимост от условията и поддържането им. Например, ако не ги гледаш целесъобразно, а колкото да кажеш, че гледаш рози може да добиеш и много по-малко от гореспоменатите цифри. Според мои изчисления, би трябвало с първото бране да си върна инвестицията и малко отгоре, като добавим евентуално и субсидията. Хубавото, е, че например след 3-4 години добива се вдига двойно, тройно и дори четворно и ако се полагат необходимите грижи може да се стигне до цифри от 500 до 800 килограма на декар, което, е повече от добре..но нямам преки наблюдения, а и още не съм говорил с човек, който се занимава с това от години, за да съм напълно сигурен в това, което пиша..

ако още те интересува нещо питай
 

Горе