Относно задаващата се Световна Криза и Пандемията от COVID-19

Статус
Not open for further replies.
Пълно е с инфо, ама кой да чете (друго освен форуми).

Резюме: От заразените, около 16% се разболяват тежко. Заплашени са най-вече хора в напреднала възраст и такива с хронични проблеми от рода на:
  • Белодробни заболявания
  • Сърдечни нарушения
  • Диабет
Предвид, че нарушава дихателните функции, е добре да имате читав белодробен капацитет. Наднормено тегло, цигарки = кофти предпоставки.

Примерен сорс: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/cases-updates/summary.html

Прав си, има държави, в които каратината засегна основно възрастни хора(пенсионери) и тези с изброените от теб хронични заболявания.
За съжаление, за да се случи това се изисква дисциплина в пъти по-добра от тази на българите, така че на практика този вариант е неприложим у нас.

Истински страшното е, че се пренася доста лесно и бързо и много хора, които са убедени че нищо им няма всъщност може да са болни и не се знае колко хора ще заразят, подценявайки опасността.

Лошото е че имам познати, приятели които са млади, и се считат за напълно здрави хора, но вече са прекарвали по 2 пневмонии. Дори не се бяха замисляли, че са потенциални пътници при евентуална зараза, докато не се заговорихме по темата кой какво е карал.

Всички твърдят, че за здравите млади хора не е смъртносно, кара се леко и т.н. Това, което се изпуска е че вируса те държи доста време - от 7 до 30 дни. Дори да имаш леки симптоми. Ако изключим от уравнението тежките случаи и претоварването на здравната система, си представи няколкото милиона работещи да не работят в следващите 2-3-4 месеца, а може и повече(докато всички го изкараме).
Тогава кризата по-лека ли ще бъде?
 
Продължавате да се занимавате с глупости....
Рискът от загубата на няколкостотин живота не е съпоставим с унищожаването на цялата икономика, но короната е удобна за допогребването на илюзиите за демокрация, правов ред и пр измишльотини.
Разбира се, човешко е да искаме всички да сме здрави, но Дарвин има своите неотменими закони.

Темата е за коша заедно с всички паникьори в нея, че тяхното невежство ще донесе следващия вирус - новата икономическа криза.

1584265465588.png
 
Продължавате да се занимавате с глупости....
Рискът от загубата на няколкостотин живота не е съпоставим с унищожаването на цялата икономика, но короната е удобна за допогребването на илюзиите за демокрация, правов ред и пр измишльотини.
Разбира се, човешко е да искаме всички да сме здрави, но Дарвин има своите неотменими закони.

Темата е за коша заедно с всички паникьори в нея, че тяхното невежство ще донесе следващия вирус - новата икономическа криза.

Интересно, на каква база реши че ще са няколкостотин? Ако имаш предвид на ден, съм съгласен, но иначе не разбирам откъде извади тези цифри?
 
Интересно, на каква база реши че ще са няколкостотин? Ако имаш предвид на ден, съм съгласен, но иначе не разбирам откъде извади тези цифри?
Говоря за България, нали темата се върти около положението тук. Да умрат няколкостотин общо тук докато се овладее положението.
Я извадете всички други болести от които дневно умират хора на нашата територия... няма да е толкова шокиращо като ги съпоставите с тези, които умряха и ще умрат от корона простотията.
 
Аз доколкото разбрах опасността е че е силно заразен и може да натръшка безброй хора
Ами общо взето и те не са наясно до къде ще се стигне, но опасността е сериозна, не е е некво си грипче там.
 
Говоря за България, нали темата се върти около положението тук. Да умрат няколкостотин общо тук докато се овладее положението.
Я извадете всички други болести от които дневно умират хора на нашата територия... няма да е толкова шокиращо като ги съпоставите с тези, които умряха и ще умрат от корона простотията.
Италия:
20 хил доказани случая, не се знае колко са реалните, теоретиците твърдят 3-4 пъти повече
Това е под 2% от населението на София.
200-300 човека умират на ден в момента.

И при тази статистика пак ти казвам - ако не се ограничат нещата тези няколкостотин смъртни случая, че ще са на ден, а не тотал!!!
 
Препоръчвам на филмарчетата в темата да се запознаят със следните информационни ресурси:

1. Много готина карта с информация за случаите на корона вирус, вкл. оздравели и смъртни (смъртността е около 3,7%)

2. Много добра направена инфографика

3. Свободен пазар VS Социализъм или защо Италия (и доста вероятно целият ЕС) се проваля в борбата срещу вируса
Тук повечето промити мозъчета нищо няма да разберат, но и един да разбере, ще е от полза.

Инфографиката ясно доказва посоченото в статията:

Screenshot 2020-03-15 at 12.08.08.png


Какво друго е важно да отбележим и да се заислим:

Screenshot 2020-03-15 at 11.57.43.png

Screenshot 2020-03-15 at 11.57.58.png

Screenshot 2020-03-15 at 11.58.02.png
 
Последно редактирано:
Човек, говориш нелепи неща, сравняваш домат със самолет.
1. Сравняваш нов вирус(пандемия) с познати от значително повече време болести.
2. Работиш с това, което имаш налично, не можеш да промениш фундаментални неща, та в тази връзка, тъй като гледаме България - ние до кои сме по-близо до корейците или италианците?
3. Това с медийния бум е прекалено, но то допринася само за паническото запасяване с провизии и факта, че всеки олигофрен вече има собствено мнение по темата(естествено напълно противоположно на медицинските лица и официалните източници), със смъртните случаи не виждам как е свързано.

Самия факт, че твърдиш че без взимане на мерки ще има едва няколкостотин смъртни случая в България показва, че или не си информиран, или грешно тълкуваш данните.
 
Според мен тези които се подиграват на хората взимащи някакви мерки (запасяване с храна, маски, лекарства и спирт и др.) го правят (подиграват се) по същата причина поради която другата група (на запасяващите се) го правят. А именно: страх ги е. Да отричаш нещо също е вид защитна реакция.
Подиграващите се не го правят нарочно или пък защото са много интелигентни или пък защото имат секретна информация. Точно по тази причина не трябва да се подиграваме и на подиграващите се.
Да приемаш нещо лекомислено или пък да изпадаш в паника е еднакво лошо (не глупаво, а лошо).


Рюме: От заразените, около 16% се разболяват тежко. Заплашени са най-вече хора в напреднала възраст и такива с хронични проблеми.
Резюме на резюмето: Застрашени са над 80-90% от близките на незастрашените 84%?
 
Човек, говориш нелепи неща, сравняваш домат със самолет.
1. Сравняваш нов вирус(пандемия) с познати от значително повече време болести.
2. Работиш с това, което имаш налично, не можеш да промениш фундаментални неща, та в тази връзка, тъй като гледаме България - ние до кои сме по-близо до корейците или италианците?
3. Това с медийния бум е прекалено, но то допринася само за паническото запасяване с провизии и факта, че всеки олигофрен вече има собствено мнение по темата(естествено напълно противоположно на медицинските лица и официалните източници), със смъртните случаи не виждам как е свързано.

Самия факт, че твърдиш че без взимане на мерки ще има едва няколкостотин смъртни случая в България показва, че или не си информиран, или грешно тълкуваш данните.
Хващай самолета за Корея, чиче, като толкова те е страх.
По-забавното е колко е близо Корея до Китай (горе-долу колкото сме ние до Италия, но какво се получава там и защо така се получава - съветвам те внимателно да прочетеш отново статията, ако въобще можеш да асимилираш информацията, написана в нея).

Умрели ще има, може и ти да си, може и аз да съм сред тях.
Не съм ти казал да не се вземат предпазни мерки, а да не изтирясвате тук (или другаде).
Нито ти, нито аз ще променим нещо кой знае какво в цялата картинка. Не сме медицински лица, не ни е работа. Има си хора, чиято работа е да пробват да се преборят с това, ние не сме сред тях.

Това, което искам да кажа, е че такива като теб и останалите паникьори и филмарчета ще съсипят икономиката.
Вирусът ще отмине, не е първият, няма и да е последният. Умрели ще има. Въпросът е какво ще се случи със живите след това. И мен това ме вълнува повече, щото смятам да съм от тях.
 
Да сте чули за COVID в Индия??? За незапознатите, това е държава, в която сутрин всичкото мангал влиза в реката - едни се мият в нея, а други облекчават естествените си нужди. Дезинфектант не вЕрвам да ползват, а и тоалетна хартия едва ли...
Coronavirus live updates: No new cases in Karnataka; Total confirmed cases in India rise to 107
 
Я извадете всички други болести от които дневно умират хора на нашата територия... няма да е толкова шокиращо
За голяма част от болестите се знае достатъчно много, има лечение, лекарства и т.н.
Освен това от която и да е болест да се разболееш (от тези които визираш) имаш достатъчно време. Дори от рак да се разболееш имаш време и терапия която може да увеличи това време.
Като изключим наследствените болести, голяма част от другите могат да бъдат избегнати когато човек се грижи по-добре за здравето си (най-малко редовни профилактични прегледи, но и други мерки).
 
Хващай самолета за Корея, чиче, като толкова те е страх.
Умрели ще има, може и ти да си, може и аз да съм сред тях.
Не съм ти казал да не се вземат предпазни мерки, а да не изтирясвате тук, нито ти, нито аз ще променим нещо кой знае какво в цялата картинка. Не сме медицински лица, не ни е работа. Има си хора, чиято работа е да пробват да се преборят с това, ние не сме сред тях.

Това, което искам да кажа, е че такива като теб и останалите паникьори и филмарчета ще съсипят икономиката.
Вирусът ще отмине, не е първият, няма и да е последният. Умрели ще има. Въпросът е какво ще се случи със живите след това. И мен това ме вълнува повече.

Чиче.. пфф... мерси :)
За Корея ти започна темата, просто ти казах че не можеш да сравняваш.. не знам що ме пращаш там.
Първо не съм се паникьосал нито ме е страх, дразня се на хората, които подценяват ситуацията и не спазват никоя от вече толкова популярните мерки за превенция.
Нито съм пазарил за месеци напред, нито съм си купувал тоалетна хартия. Дразня се на информационната буря, която води в множество грешни посоки!

Ако го гледаме СТРОГО икономически, вируса е много полезен в дългосрочен план, убива пенсионерите и хронично болни(част от тях нетрудоспособни). Европа е застаряващ континент, знаеш нататък... Но никое правителство не го гледа така(или поне никое не си признава).
 
Чиче.. пфф... мерси :)
За Корея ти започна темата, просто ти казах че не можеш да сравняваш.. не знам що ме пращаш там.
Първо не съм се паникьосал нито ме е страх, дразня се на хората, които подценяват ситуацията и не спазват никоя от вече толкова популярните мерки за превенция.

Ако го гледаме СТРОГО икономически, вируса е много полезен в дългосрочен план, убива пенсионерите и хронично болни(част от тях нетрудоспособни). Европа е застаряващ континент, знаеш нататък... Но никое правителство не го гледа така(или поне никое не си признава).

Опитвам се да ти обясня, че проблемът с това, че Европа не успява да се справи достатъчно добре с вируса, има и икономически оттенък, който лежи в начина по който ЕССР (по-известен като ЕС) функционира.
Всичките фондове и простотии изкривяват реалния пазар (дори и този на здравеопазването) и при такива ситуации се вижда колко нищо не работи. Отново прикачвам графиката (от 13 март е, днес данните са различни, но не мисля, че ще има голяма промяна в % отношение)

Screenshot 2020-03-15 at 12.08.08.png

Защо според теб в Корея смъртността е 0.9%, а в Италия - 6.7% и как държава от "третия" свят като Иран има по-ниска смъртност от нашия уж цивилизован ЕССР?
 
Вирусът ще отмине, не е първият, няма и да е последният. Умрели ще има. Въпросът е какво ще се случи със живите след това. И мен това ме вълнува повече, щото смятам да съм от тях.
С икономиката ще се случи същото като след всяка икономическа криза.
Ако твоето павилионче за банички фалира или пък след края на епидемията не го отвориш отново защото си умрял, ще има други предприемчиви ЖИВИ (за разлика от теб) хора които ще отворят павилионче за банички. И най-интересното е че може да бъде на същото място.
 
С икономиката ще се случи същото като след всяка икономическа криза.
Ако твоето павилионче за банички фалира или пък след края на епидемията не го отвориш отново защото си умрял, ще има други предприемчиви ЖИВИ (за разлика от теб) хора които ще отворят павилионче за банички. И най-интересното е че може да бъде на същото място.
И това е нещото, което според мен трябва да се обсъжда във форум с името ПРЕДПРИЕМАЧ.
Лекарските казуси - отидете в puls.bg и си спамете там.
Както @Blinky обичаше да ми трие постовете с песни от ютуба, го съветвам сега да затрие това недоразумение, което се създаде тук и да отворим нова тема в която да обсъждаме икономчиеските последици за предприемачите с павильончета за банички и други бизнеси.
Това, мисля, отговаря на името на форума....
 
Тука келеша, който вади някакви статистики колко е безопасна ситуацията и карантина не трябва да има, защото щяло да има финансова криза май никога не е чувал златното икономическо правило на 21-ви век, което го учат всички още през първия си, втория, третия и 101-вия урок по икономика в гимназията, университета и колежа( това го знам от опит, защото имам диплома по икономика от гимазия, университет и колеж, представи си):

Една страна е толкова силна икономически, колкото са силни съседките й.

Дори България да не вкара карантина и да се примири, че някакви си там 5% или другояче казано 300 000 човека пребиващаи в страната няма да доживеят до края на 2021 заради коронавирус и липса на контрол, вемсто 200-300 които хвърля дадения гений, когато 25-50% или всичкидруги страни си затворят икономиките като Италия, защото виждат накъде отиват нещата, от къде ще внасяме всички жизненоважни неща, които ни трябват, като никой не ги произвежда. А тук заводите и да продължат да работят, на кой ще продаваме продукцията, като гранците са затворени, и там във всички страни, в които изнасяме, хората са си вкъщи, и нито има кой да ни пусне продукцията, нито кой да я обработи, още по-малко кой да я продаде локално, и да дойде за още.

Живеем в световна икономика, в която дори само Китай да беше засегнат, пак щеше да се отрази, защото всички правят бизнес с Китай. Но не е само Китай, кризата повлича и други страни и е въпрос на време да се стигне до момента, в който всички а направят карантина едновременно ще е по-добре не само за ограничаване на вируса, ами и защото така няма половината икономики да кретат, след което другата половина да се сетят след 6 месеца и те да направят пауза, и така всеки да работи на 25% до края на 2022.

То се иска малко акъл да се мислят тези неща и много се радвам, че простаците са в тази тема, а не по управляващи позиции, които трябва да вземат отговорните решения, които ще се отразят на нашата икономика независимо дали решенията се взимат в България или в Китай, защото световната икономика е скачени съдове.
 
Опитвам се да ти обясня, че проблемът с това, че Европа не успява да се справи достатъчно добре с вируса, има и икономически оттенък, който лежи в начина по който ЕССР (по-известен като ЕС) функционира.
Всичките фондове и простотии изкривяват реалния пазар (дори и този на здравеопазването) и при такива ситуации се вижда колко нищо не работи. Отново прикачвам графиката (от 13 март е, днес данните са различни, но не мисля, че ще има голяма промяна в % отношение)


Защо според теб в Корея смъртността е 0.9%, а в Италия - 6.7% и как държава от "третия" свят като Иран има по-ниска смъртност от нашия уж цивилизован ЕССР?

Основната причина е ясна на всички, Италия е 2-рата най-застаряваща държава в света(след Япония), всичко други причини са до голяма степен догадки.

Колкото до предстоящата рецесия - прав си за някои неща, за други не съм наясно и няма да говоря, но да допълня и че ЕЦБ също допринесе немалко, тия 120 млд не се появяват от нищото, напечатаха една огромна торба пари, която няма как да повлияе позитивно на инфлацията след като се овладее положението.
 
Тука келеша, който вади някакви статистики колко е безопасна ситуацията и карантина не трябва да има, защото щяло да има финансова криза май никога не е чувал златното икономическо правило на 21-ви век, което го учат всички още през първия си, втория, третия и 101-вия урок по икономика в гимназията, университета и колежа( това го знам от опит, защото имам диплома по икономика от гимазия, университет и колеж, представи си):

Една страна е толкова силна икономически, колкото са силни съседките й.

Дори България да не вкара карантина и да се примири, че някакви си там 5% или другояче казано 300 000 човека пребиващаи в страната няма да доживеят до края на 2021 заради коронавирус и липса на контрол, вемсто 200-300 които хвърля дадения гений, когато 25-50% или всичкидруги страни си затворят икономиките като Италия, защото виждат накъде отиват нещата, от къде ще внасяме всички жизненоважни неща, които ни трябват, като никой не ги произвежда. А тук заводите и да продължат да работят, на кой ще продаваме продукцията, като гранците са затворени, и там във всички страни, в които изнасяме, хората са си вкъщи, и нито има кой да ни пусне продукцията, нито кой да я обработи, още по-малко кой да я продаде локално, и да дойде за още.

Живеем в световна икономика, в която дори само Китай да беше засегнат, пак щеше да се отрази, защото всички правят бизнес с Китай. Но не е само Китай, кризата повлича и други страни и е въпрос на време да се стигне до момента, в който всички а направят карантина едновременно ще е по-добре не само за ограничаване на вируса, ами и защото така няма половината икономики да кретат, след което другата половина да се сетят след 6 месеца и те да направят пауза, и така всеки да работи на 25% до края на 2022.

То се иска малко акъл да се мислят тези неща и много се радвам, че простаците са в тази тема, а не по управляващи позиции, които трябва да вземат отговорните решения, които ще се отразят на нашата икономика независимо дали решенията се взимат в България или в Китай, защото световната икономика е скачени съдове.
Куца ти математиката. 5% от населението ли ще умре от теб? По-скоро 5% да се разболее от които 5% да умрат и цифрата става доста различна (като дори това е прекалено - няма държава където 5% от населението да е заболяло, под 0.1% са реално заболелите...). Хайде отново да се върнеш на уроците по математика, а после ще говорим за икономика, филмарче.
 
Последно редактирано:
Основната причина е ясна на всички, Италия е 2-рата най-застаряваща държава в света(след Япония), всичко други причини са до голяма степен догадки.

Колкото до предстоящата рецесия - прав си за някои неща, за други не съм наясно и няма да говоря, но да допълня и че ЕЦБ също допринесе немалко, тия 120 млд не се появяват от нищото, напечатаха една огромна торба пари, която няма как да повлияе позитивно на инфлацията след като се овладее положението.
Виж смъртността в Япония - 2.7% и то има доста по-малко заболели като обща бройка...
Съгласен съм, че застаряващото население има значение, но със сигурност средната възраст в Япония е по-висока.

Screenshot 2020-03-15 at 12.33.27.png
 
Статус
Not open for further replies.

Горе