Относно задаващата се Световна Криза и Пандемията от COVID-19

Статус
Not open for further replies.
Аз за най-меродавни имам сравненията със Сърбия - сходен климат, манталитет, хранене и т.н. политическите лидери са с аналогично поведение. Т.е тук се справяме по-дабре от тях.

Да, просто въведохме тежки мерки по-рано и здраво задържахме хода на заразата. Малко хора го осъзнават, но реално тия дървета горе ни спасиха от сценария на Италия, затова пък ни го набиват икономически. :)
 
Да, просто въведохме тежки мерки по-рано и здраво задържахме хода на заразата. Малко хора го осъзнават, но реално тия дървета горе ни спасиха от сценария на Италия, затова пък ни го набиват икономически. :)

То не се знае коя икономика ще и по-изтощена след края на нещата. Тука поне мъждука нещичко, а там май съвсем е спряло и може и да е за по-за дълго. Медицинското лечение също ще е от значение, защото е скъпо. Отделно жертвите и намалялото населении, дори и пенсионери, биха намалили икономическата активност
 
Като дойдат поръчаните лично от Баце Бойче 1мил. теста, ше ги догоним, споко. Сигурно се бавят някъде по складовете на еконт.

Интересното е след 12-тата минута, Чирак Емо... "От днес имаме нова фирма...", само вижте как Баче Бойче го погледна... Хахахха :D

 
Да, просто въведохме тежки мерки по-рано и здраво задържахме хода на заразата. Малко хора го осъзнават, но реално тия дървета горе ни спасиха от сценария на Италия, затова пък ни го набиват икономически. :)
До някъде е така, но защо ли си мисля, че САЩ ще минат италия по процент умрели/заразени, което въобще не е ок. Не само, че умират хора, но и глобално икономиката ще пострада много сериозно. Всъщност до някъде си мисля, че нещата които направиха преди месец, като бустнаха акциите и индексите като цяло, е подсъдимо?? Наясно са какво ще стане след 1-2 месеца, тоест към днешна дата, като америка отбелязва рикордно високи нива на безработица, до вчера или миналия ден бяха 3,35 милиона ако не се бъркам, което е около 2 пъти над прогнозите. Вече си мисля че реалната криза ще дойде след като се стабилизират нещата с covid19 и започнат да се калкулират щетите. Дано да не съм прав :( НО кризата създава много добри възможности за хората, които са готови да я посрещнат, за неподготвените е много ама много лошо.
 
До някъде е така, но защо ли си мисля, че САЩ ще минат италия по процент умрели/заразени, което въобще не е ок. Не само, че умират хора, но и глобално икономиката ще пострада много сериозно. Всъщност до някъде си мисля, че нещата които направиха преди месец, като бустнаха акциите и индексите като цяло, е подсъдимо?? Наясно са какво ще стане след 1-2 месеца, тоест към днешна дата, като америка отбелязва рикордно високи нива на безработица, до вчера или миналия ден бяха 3,35 милиона ако не се бъркам, което е около 2 пъти над прогнозите. Вече си мисля че реалната криза ще дойде след като се стабилизират нещата с covid19 и започнат да се калкулират щетите. Дано да не съм прав :( НО кризата създава много добри възможности за хората, които са готови да я посрещнат, за неподготвените е много ама много лошо.
Няма да е само сащ, но там защото са световна сила ще го усетим чак ние като им потъне икономиката. Италия се пече на бавен огън, Испания започва и тя, след тях са ЮК и Холандия - и двете със закъснели и неадекватни мерки, първоначално мнение че ще изграждаме имунитет.... сега ще изграждат огнища да горят трупове за жалост.
 
Няма да е само сащ, но там защото са световна сила ще го усетим чак ние като им потъне икономиката. Италия се пече на бавен огън, Испания започва и тя, след тях са ЮК и Холандия - и двете със закъснели и неадекватни мерки, първоначално мнение че ще изграждаме имунитет.... сега ще изграждат огнища да горят трупове за жалост.
Съгласен съм че не е само сащ, но за сащ говорих тъй като са водеща сила както каза и ти, същевременно долара е "валутата на света". И ще стане мазало. А да, това не го бях споменал на бандинанди :D много интересен модел забелязвам, със сигурност не само аз го виждам. Броя на мъртвите, заразените и излекуваните в Холандия и Юк, взаимен имунитет :D Банди Нанди, още ли е просто грип, както твърдеше преди 1-2 седмици или вече поддържаш тезата че е опасен ама не трябва да се пазим?
 
До някъде е така, но защо ли си мисля, че САЩ ще минат италия по процент умрели/заразени, което въобще не е ок. Не само, че умират хора, но и глобално икономиката ще пострада много сериозно. Всъщност до някъде си мисля, че нещата които направиха преди месец, като бустнаха акциите и индексите като цяло, е подсъдимо?? Наясно са какво ще стане след 1-2 месеца, тоест към днешна дата, като америка отбелязва рикордно високи нива на безработица, до вчера или миналия ден бяха 3,35 милиона ако не се бъркам, което е около 2 пъти над прогнозите. Вече си мисля че реалната криза ще дойде след като се стабилизират нещата с covid19 и започнат да се калкулират щетите. Дано да не съм прав :( НО кризата създава много добри възможности за хората, които са готови да я посрещнат, за неподготвените е много ама много лошо.
Според мен по-точно преценка ще дойде ако има сравнение на база брой тествани -> брой открити.
Това, че САЩ за такова кратко време излязоха на първо място не означава, че за няколко дни са се заразили всички, а просто че са тествали ужасно много хора което според мен е безсмислено.

Имаме някакъв план за целия перидо на епидемията, което според мен е добре:

Проф. Мутафчийски цитира данни на СЗО, според които единственият достоверен начин към момента за установяване на коронавирус е с PCR тест.


"1000-1200 случая дневно могат да се правят. Което е около 30 000 теста месечно. Като цени това е около 930 000 лева месечно. В поръчката, която е извършена в Европейската комисия, за България са отделени 600 000 теста", допълни той.


По думите му, вторият начин е с тестове на базата на антиген. Пробата се взима по същия начин, по който се взима и при PCR теста. Затова се счита, че е надежден метод, но фирмите дават около 70 процента гаранция за достоверност, обясни Мутафчийски.


Според него, в момента такива тестове се прилагат на две места, включително Военномедицинска академия.


"Става бързо за около 5 минути с портативен апарат. Подобно на тестовете за бременност. Вече имаме поръчка за такива машини. Тези тестове ще дадат възможност да се популяризират масово, така че ние предвиждаме, че те могат да се правят до 20 000 дневно. На месечна база около 300 000 теста, които съобразно цената в момента са около 10 милиона лева месечно", обясни проф. Мутафчийски.



Третият начин на тестуване ще бъде приложен при пика на епидемията, когато броят на болните се стабилизира.


"Тогава започват бързите тестове, с които може да се установи колко души са разболели без да разберат и са придобили имунитет. Това се предвижда да бъде правено в широки граници - до 40 000 души дневно. Което в пари също е около 10 милиона лева месечно", каза още шефът на Националния оперативен щаб.


Той посочи, че първият вид тестове е важен заради безспорния резултат, вторият - защото открива новозаболели и става много по-бързо и те се предвиждат за рискови групи, а третият вид тестове са важни след втората половина на епидемията, защото ще дадат реалната снимка за това колко са придобили имунитет.


"На базата на тези данни ние ще можем да оформим кохорти от хора, които съвсем спокойно могат да работят. Това ще даде основата, за да се освобождават мерките една по една и да се възстановява икономиката", заключи Венцислав Мутафчийски.


Премиерът Бойко Борисов уточни, че поръчката от ЕК е за 600 000 PCR тестове и 400 000 бързи тестове.


Министерският съвет реши днес да бъде одобрен междудържавен договор подписан от Министерството на здравеопазването за покупката на едни милион маски и 50 респиратора. Тестовете, които към момента сме поръчали към ЕК са два вида. Единият е за тест на основата на рибонуклеинова киселина - 600 хиляди бройки и още 400 хиляди бързи тестове. Ще се опитваме да поръчаме още 500 хиляди теста в тази обществена поръчка на ЕК, но ако не успеем, ще търсим начин да ги доставим, добави Борисов.


Премиерът сравни предварителното проучване за коронавирус, което ще се прави тези дни, като социологическа извадка, а последващото масово тестване за болестта - като избори. Предлагаме проучване на 1000 души с тестове за коронавирус, което ще ни даде представителна извадка. След 4, 6 или 8 седмици, когато докторите кажат, ще ни трябват между 10 или 20 хиляди теста на ден, за да се види колко хора са боледували и вече се търсят производители на тези консумативи, добави той.
 
Банди Нанди, още ли е просто грип
Чек ся, на всички ни беше втълпено, че вирусът е опасен само за възрастните и хронично болните. Мнението ми е било на база сериозността на заплахата. И все още не ми се връзва това - споко, стойте си вкъщи, докато не приумирате, ама междувременно "ние сме във война".
След снощния филм (препоръчвам го на всички, които не са го гледали, защото сходствата с настоящата ситуация са плашещо много), се чудя какво ли точно скриха от нас? Първоначално мислех, че преувеличават, ама сега... май са премълчали доста.
 
Чек ся, на всички ни беше втълпено, че вирусът е опасен само за възрастните и хронично болните. Мнението ми е било на база сериозността на заплахата. И все още не ми се връзва това - споко, стойте си вкъщи, докато не приумирате, ама междувременно "ние сме във война".
След снощния филм (препоръчвам го на всички, които не са го гледали, защото сходствата с настоящата ситуация са плашещо много), се чудя какво ли точно скриха от нас? Първоначално мислех, че преувеличават, ама сега... май са премълчали доста.
Каке, кажи ни едно "извинявайте, не бях права". Напълни ни душичката изстрадала залежала!
 
Каке, кажи ни едно "извинявайте, не бях права". Напълни ни душичката изстрадала залежала!
На теб не съм ти кака. :)
Рано е още да се извиняваме. След развръзката ще броим правите и кривите. ;)
 
@nandibandi

Филма е базиран на случващото се при предишната пандемия със свинския грип, много от мерките предприети сега са сходни с тогавашните, проблема сега е, че все още няма ваксина.

 
@nandibandi

Филма е базиран на случващото се при предишната пандемия със свинския грип, много от мерките предприети сега са сходни с тогавашните, проблема сега е, че все още няма ваксина.

Да, това се разбра накрая на филма, когато показаха контейнера с ваксини за AH1N1.
То при всеки нов/мутирал вирус липсва ваксина в началото, въпросът е защо сега при този се вдигна такава врява? Излишно ли е, както твърдят Мангъров и проф. Бакди от клипчето на Biaaro, или е дори недостатъчна мярка?

Как ще коментирате клипа на Biaaro, между другото. Дали и тоя учен има лаборатория и лобира за нещо?
 
Лично мое мнение е, че ако не бяха кинтите от ЕС нямаше да разберем толкова рано за тоя вирус тук! :)
В един от брифингите се поизпуснаха, че имало жена болна от 03.08.. като уж първия обявен беше от 08.08... Но може би така стана по-добре, защото отрано се взеха по-строги мерки вместо като ония лумпени да седим и да чакаме групов имунитет в крематориумите..
 
969 жертви в Италия за 24 часа... Това си е национална трагедия. Не ми се мисли, ако това чудо не започне да отшумява след месец-два...
 
Според мен или пикът все още е далеч, или вече процента на покачване ще се увеличава с някакъв показател всеки ден за да стигнем пик в следващите 4-5 седмици или се справяме много добре. За съжаление вероятността да е третото е 30%, а за другите остават 70-те.

Да, това се разбра накрая на филма, когато показаха контейнера с ваксини за AH1N1.
за кой филм става въпрос?
 
Нанди гледам е изперколясал още, почнал е да раздава духови команди наляво надясно.
 
въпросът е защо сега при този се вдигна такава врява?
For perspective: last year Italy saw nearly 1,800 deaths a day from all causes, mostly natural.
пс: Днеска са 969, 919 е неточна информация, ще я поправят.

Грипче бе, грипче, нищо особено. От сезонния грип умирали толкова :D
До кой клас си изкарала математиката? Май май си ходила да метеш улиците след 4ти клас

Ей това да изнервиш трола си е талант :cool:
 
Статус
Not open for further replies.

Горе