От теб покрива – от нас инвестицията!

harkon

New Member
Ще ми бъде интересно да чуя коментари по тази оферта. Открих я от реклама във Фейсбук.

Какво предлагаме?

Капман Грийн Енерджи Фонд АД предлага финансиране и инсталиране на соларни модули, в партньорство с водещ в областта европейски доставчик – австрийската Алпине Енерджи Остеррайх Гмбх.
Защо си заслужава да помислите?

Не плащате нищо - Капман Грийн Енерджи Фонд АД финансира на 100% доставката и инсталирането на соларните панели върху покрива или фасадата ви.
Получавате регулярен приход от произведената енергия в размер на 7% годишно за период от 20 год.
И не на последно място – внедрявайки екологично чиста технология, давате своя принос към всеобщия проблем свързан с климатичните промени.

Какво е необходимо да направите?

Попълнете формата и изпратете своите контакти, за да се свържем с вас и уговорим посещение и оглед.
 
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Блеки ги чатка тези с възобновяемите доста. Предполагам на тези далаверата им е да съберът субсидията пук другите приходи после не ги интересуват чак толкова.
 
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Тази оферта актуална ли е?
Защото имаше някакви промени в условията на изкупуването на енергията, произведена от соларните станции.
По този начин няма да им се налага да купуват терени за монтаж на оборудването - отпада им голям разход.
Ако някой възнамерява да се възползва от предложението им, добре е да проучи за какъв период от време е фиксирана изкупната цена на произведеното електричество, какви колизии евентуално са възможни да се случат в този период и т.н. подобни проучвания на ситуацията на пазара на ел.енергия. И да поиска повече от 7%, може би.
 
На мен ми е адски интересно. Имам един голям покрив (около 800 квадрата), който стои неизползван пък не ми се занимава сам да ги слагам тези панели. Някой по-вещ да сподели има ли смисъл и колко електричество може да се произведе в Северозападналия регион, за да знам дали си заслужава да се занимавам за стотинки.
 
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Далаверата е проста. Инвестират в изграждане на електроцентрала без да имат терен. За да не ти плащат наем ти плащат процент от печалбата, която по принцип е гарантирана, тъй като всички се връзват към общата електропреносна мрежа. Аз ако искам соларни панели, няма да искам да продавам енергията.
 
Re: От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Далаверата е проста. Инвестират в изграждане на електроцентрала без да имат терен. За да не ти плащат наем ти плащат процент от печалбата, която по принцип е гарантирана, тъй като всички се връзват към общата електропреносна мрежа. Аз ако искам соларни панели, няма да искам да продавам енергията.

Но колко е % :) Никога не съм се интересувал от тази тема и едно е 7% от 10 000лв, друго от 100 000лв и т.н. Един вид питам защото търся подобно нещо, пък за 1000лв годишно примерно не си заслужава особено.

А и още нещо, какво става след тези 20 години? Събират си панелите и се махат или си ги оставят и си печелят безвъзмездно?
 
От: Re: От: От теб покрива – от нас инвестицията!

А и още нещо, какво става след тези 20 години? Събират си панелите и се махат или си ги оставят и си печелят безвъзмездно?

След 20 години, покривът ти става техен. :lol:
 
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Цената на енергията от ВЕИ, ще пада малко по малко, докато се изравни с другата. Така, че тия 7% ще са на далавера само първите години.
А в тоя случай, ще трябва разрешение от всички комшии/съседи/съсобственици, и става малко сложно.
 
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Ето ви повече инфо:

http://capman.bg/?Action=352

Готина е идеята, ще бъде стил АДСИЦ само дето няма да е в земя, а в енергетика. Приходите от енергията ще се разделят м/у акционерите във фонда, като за вас ви дават доход от 7% - проблема е че 7% от печалбата или 7% в/у инвестицията не знам кое ще е. Идеята, е че това е пасивен доход/дивидент за акционерите във този фонд, а как става това ами като им отдавате части :)

Четох проспект на този фонд за листване на борсата ни. Като четох на бързо до 5kwp финансират. Врътката е че на покривни инсталации ще вземат от 5-20% повече доход от соларен парк на земя не знам защо. Та и затова е тази оферта. Това което гледам е явно набират колкото се може повече хора за покривни инсталации, реално погледнато набраните кинти от борсата отиват за директно финансиране на тези проекти. Преди 6 месеца като правих проверка една такава соларна станция е около 20к лв. Но цените са паднали така че и по ниско. Идеята е че давате място, безплатно срещу Х доход - така те си минимизират доста от разходите при равни други условия и увеличават прихода. Вас няма какво реално ви притеснява като гледам, всички рискове са за акционерите, а и като гледам фиксирани цени на ел. енерегията ще има за 20 години така че и риск от промяна на цената пак няма ви касае, е разбира се ако тези 7% са на инвестицията базирани. Като цяло добър пасивен доход, за тези дето имат покриви :D A и като гледам няма да бъде бъдат много бройките покриви - целят 2 милиона да съберат капитал от БФБ. До колкото си спомням преди като проучвах слънчевата карта на БГ има определение райони и като цяло повечето бяха южна и източна БГ, така че да знаете, ако не ви изберат


П.С. И още инфо Панелите ще са позиционирани на юг и югоизток така, ако не хванете тази линия на покрива или имате сенки и пречки от други обекти няма да минете. Но като цяло както казах добра е идеята тук вие и фонда печелите, като риска е поеман от акционерите.
 
Последно редактирано:
От: От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Врътката е че на покривни инсталации ще вземат от 5-20% повече доход от соларен парк на земя

Само не ми казвай, че е от разстоянието до слънцето. :mrgreen:
 
От: От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Само не ми казвай, че е от разстоянието до слънцето. :mrgreen:

Виж тук не знам, може би няква регулирана цена за градски условия знам ли - намалване на емисийте в градски условия за това е по-висока цената като стимулиране - и за мен е ново това честно.

Аз си мисля основно заради намаление на разход(най-малкото не плащат охрана, нито наем/земя и други административни разходи, че и лицензи, наредби и глупости) от колкото 1 парк солараен и диверсифициране е друг плюс с такива малки станции. Реално щом дават 7% ползите са много повече от това да е на земя :) А и да не забравя къщите са вързани с енергото. няма кво да ходи копат пускат високоволтов ток :D До колкото си спомнях до макс 2 месеца от инсталирането вече енергийната компания ти приема документи и всичко и почват да текат парите - в Германия това става за 1 ден
 
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Който се интересува от слънчева енергия - да чете.
Нещата трудно се обясняват с 200-300 думи.

и почват да текат парите - в Германия това става за 1 ден
В Германия да. Там си монтираш панелите, подаваш един документ в общината и нямаш повече грижи.
Тук до преди година-две искаха пълен архитектурен проект като за ново строителство. Пълна дивотия. :twisted:
 
Последно редактирано:
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

За по-обстойно инфо и тук:

http://www.bpva.org/

То не че много ги интерсува целия технологичен процес, щото финсирането е частно и 100% - но за обща култура не пречи.

Ами така си е в Германия всичко за отрицателно време, те добре че за ВЕИ процедурите вече са по-бързи.
 
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Според досега проведените изследвани и измервания , очакваното енергийно осигуряване е от порядъка на 500kWh до 800 kWh на година и на квадратен метър площ на колектора. При цена от 26 ст. за квч. Да предположим, че пече много слънце и правим по 800 квч. на година. Това прави 208 лв. на година от м2 площ. Или трябва да имате над 30 м2 за да може да произвеждате ток на стойност 500 лв. 7% от тези 500 лв. са 35 лв. И като се има в предвид, че ще има загуби по мрежата, не винаги може да се позиционират колекторите така, че да произвеждат макс енергия, неясно колко облачни дни и д.р. се получава, че от 1 м2 ще се печели по 1лв. на месец.
 
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

При цена от 26 ст. за квч.
Не беше ли 70 ст за кВтч зелена електроенергия?
Или са я намалили?
 
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Не беше ли 70 ст за кВтч зелена електроенергия?
Или са я намалили?

Те нали гръмнаха медиите, че са ги завишили много и НЕК трябваше да ги покрие с по-високите цени на тока
 
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Яко сте обърквания та да ви дам малко разяснение:

1 панел е средно 1,5м на 0.80 м ето пример за много добър такъв мисля взимам http://solar.anidi.net/2011/02/фотоволтаичен-модул-cnm240p-60/ Една добра инвестиция за покрив е 5kwp или средно 5к киловата на година фул мощност.

Това което дават финансиране е точно това:

http://www.motto-engineering.eu/pdfs/0-prod137.pdf

6 пъти повече демек 30к киловата на година

Та цени по 70 стинки бяха до последно сега с новите регулации не знам колко ще е.

Та за една 5 kwp прави около 3500 лв на година а инвестицията е около 20к лв резонно това което ви дават е 30kwp или 120к лв тяхно финансиране

Така че от 30 kwp покрви се взима 3500x6=21 000приход за 1 година. От тях взимате 7% или 1470 лв на година (после правете сметки аджеба що им излиза по ефтино на покриви, а не на отделни парцели)
 
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Според Велизар Киряков с решението си ДКЕВР ще доведе работещите зелени централи до фалит, за да може след това да бъдат купени на безценица от "правилните хора".

http://darikfinance.bg/novini/81643...EF%F0%E0%E2%E8%EB%ED%E8%F2%E5+%F5%EE%F0%E0%3F

Отново има промени в закона, дали ще се српът най-накрая на едно
 
От: От теб покрива – от нас инвестицията!

Е сега избори ще свалят, ама ако иска да са сериозни по-друг начин трябваше да действат нов данък прогресивен за видовете станции - така както е в момента падат цените на новите ВЕИ-та старите са си със старите цени договорите не ги барат - така че кел файда - най-добре е тази комисия отпадне и всичко по пазарен принцип ама тогава няма има "инвеститори", а сега имаме много инвеститори хахха сладката работата изкупват ти всичко на преференциални цени за 3-4 години си избил цялата инвестиция и разбира се парите са заминали от БГ, кой няма да иска е такъв инвеститор сладката работа е
 

Горе