От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Blinky

Owner
По предложение на депутати от ГЕРБ беше забранено пушенето и на детски площадки, стадиони и други открити спортни обекти, летни кина и амфитеатри

stop-smoking.jpg

Парламентът въведе пълна забрана за тютюнопушенето на закрити обществени места.

С гласуването на второ четене на текстовете от промените в Закона за здравето се забранява тютюнопушенето и в помещенията с обособени работни места, както и в помещенията към тях със спомагателно и обслужващо предназначение.

Предстои да бъдат гласувани и текстовете откога забраната влиза в сила. Очаква се това да стане от 1 юни.
По изключение ще се допуска пушене в обособени самостоятелни помещения, разположени в сградите на летищата.
Там няма да се разрешава присъствието на лица до 18-годишна възраст.

Тези помещения трябва бъдат отделени с въздухонепроницаеми стени, плътно затварящи се врати, да имат вентилационна инсталация и да бъдат ясно обозначени.
Парламентът забрани тютюнопушенето на детските площадки и стадионите.

По предложение на депутати от ГЕРБ беше забранено пушенето и на стадиони и други открити спортни обекти, летни кина, амфитеатри - по време на спортни и културни прояви, за които зрителите са закупили билети. Текстът не е подкрепен от водещата здравна комисия, но получи одобрение в пленарна зала.

Забранява се пушенето на прилежащите терени и тротоари на детските ясли, детските градини, училищата, ученическите общежития и местата, където се предоставят социални услуги за деца.
Ограничението важи и за площадките за игра и за открити обществени места, на които са организирани мероприятия за деца и ученици.

Не беше прието предложението да се забрани цигареният дим на спирките на обществения транспорт.

Щом забраняваме тютюна, да забраним и патладжана, и в него има никотин, заяви депутатът от левицата Любен Корнезов
по време на дискусията по промените в закона. Ако има 100 единици никотин в тютюна, в патладжана те са 120, посочи Корнезов. Тогава дайте да забраним и производството на патладжан и да не го ядем, добави той. Корнезов отбеляза, че няма пушач, който да страда от Паркинсон.

Той прогнозира, че България ще търпи 230 милиона лева годишни загуби от забраната и ще загуби 18 хиляди работни места. Бизнесът е инвестирал 50 милиона лева за преустройство на заведенията заради изискванията за пушене, кой ще им ги върне, попита депутатът и заключи, че забраната е по-вредна от тютюнопушенето.

Петър Петров от ГЕРБ попита каква е връзката между тютюнопушенето и фалитите. Единствените губещи са производителите на тютюневи изделия, смята той. Според него има икономика, когато има здрава нация. Освен това никой няма да престане да ходи на заведения, а напротив, посещаемостта ще се увеличи, смята той.

Независимият Кирил Гумнеров каза, че Хитлер е въвел забрана за тютюнопушене, но тя е била по-мека от тази, която ще се приеме сега.
Йордан Андонов от ГЕРБ заяви, че има много доказателства за вредата от пушенето върху здравето на човека, включително и че повишава риска от сърдечносъдови заболявания. Може би и мозъците на пушачите са увредени, щом не разбират това, каза Андонов.

Източник: vesti.bg

На мен лично не ми пречи....не съм бесеш пушач и припалвам като ми е тъпо или като пия. Не знам как ще се отрази като цяло. :)
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Със забраната за пушене на работните места, закрити спортни зали и подобни съм съгласна, за заведения, открити стадиони и т.н. ми е все едно, тъй като не пуша. Преди време имаше някакво предложение след 22 ч. да може да се пуши в заведенията.
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Аз пък съм си страстен пушач и за мен това не е нищо повече от дискриминация, и да ще фалират много заведения и ще понесе икономиката много загуби. И всичкото това ще е зареди пържолите, картофите и тиквите от герб.

Това, ако не е диктатура тана.
 
Аз даже не знам как да реагирам. Нито ми е някакво дискриминативно, нито ми е много готино, че ще е така. В чужбина имат какви ли не гаври, но тук и туризма ще пострада от това. Не виждам как в дискотеките ще се излиза навън през януари месец, за да се пуши. Ако това се случи - ще има много фалити. Къде къде на хората им е по-тънко да правят партита по домовете, като се редува всеки път. Аз даже предпочитам да съм на такова парти отколкото на се бутам в някоя дискотека. Даже не искам да коментирам какъв ще е цирка, ако това се забрани в кръчмите и баровете. То там за какво друго да ходиш? :) Сигурно има, но никога няма да е същото, ако пред заведението за извива опашка от нервни пушачи с разбити амбиции за приятно изкарване.

Не знам какво точно целят. Но явно тютюневата индустрия ще пострада много. Аз мисля от тогава пак да се пробвам със спирането, този път завинаги. И сега като се замисля, това може да се яви и като причина. И не е тайна за никой, че много хора ще се пробват точно от тази дата. Колко ще успят е друг въпрос. И без това ми писна да давам пари за този шит. И ми беше леко намекнато от медицинско лице, че ако продължавам, макар и толкова рядко, ще си създам проблем с гърлото. ;)
 
От: Re: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Не виждам как в дискотеките ще се излиза навън през януари месец, за да се пуши. Ако това се случи - ще има много фалити.

То не само дискотеките ами и заведения и още сумати и неща покрай тях както казваш и туризма.

А за това което целят господата то явно е да фалират вече фалиралата ни държавица.
 
Аз не знам реално как ще ги разграничат, защото ако го направят за всички категории - от заведения за хранене до дискотеки и барове, то реално ще е голяма пустош. Или голяма част ще правят едно бързо ядене или пийване и ще се прибират да си го правят густо по къщите.

За офисите и раб. места винаги може да се измисли една пушилня на покрива, но и там ми е повече все тази. Много хора ще кажат, че си отишъл да работиш, а не да димиш, но всеки има право да почива както иска в предназначеното му за това време или обедна почивка. :)
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

По изключение ще се допуска пушене в обособени самостоятелни помещения, разположени в сградите на летищата.
Там няма да се разрешава присъствието на лица до 18-годишна възраст.


Не беше прието предложението да се забрани цигареният дим на спирките на обществения транспорт.

Къде ще пушат на летищата непълнолетните? Къде ще стоят малките деца в летището, ако мама или татко отиде да пуши?
Бебета, малки деца, непълнолетни - няма ли вече да пътуват с обществен транспорт?
Летищата са спирки на обществен транспорт. Следва, че може да се пуши навсякъде в и около летището. :D
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Едни ще спрат да пушат, други от съкратения персонал да ядат...абе важното е да го духа бизнеса. Още носим на безработица. :mrgreen:
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Айде стига, все едно не се знаем. Винаги ще остане вратичка, как я виждата всички от Синсити или която и да е друга чалготека, да стоят и да пафкат отвън.
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Това е един антилогичен закон и скоро ще бъде променен - Ако подобна забрана действително се спазва рязко ще падне потреблението на цигари включително и на такива без бандерол което що доведе до големи загуби на цигарената мафия и имайки в предвид с кого е свързана очаквайте скоро включване на задна.
 
Re: От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Къде ще пушат на летищата непълнолетните? Къде ще стоят малките деца в летището, ако мама или татко отиде да пуши?
Бебета, малки деца, непълнолетни - няма ли вече да пътуват с обществен транспорт?
Летищата са спирки на обществен транспорт. Следва, че може да се пуши навсякъде в и около летището. :D
Това е цитат от тях. Реално не съм се замислял, но все някъде трябва да обособят места. Не сме по светци от западняците, които имат такива. Може навсякъде да се пуши, въпроса е да не те хванат. :)

@gangster, то ще носим още, важното е да има на къде да се потъва. :)
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Аз пък много се радвам че най-накрая дойде в сила(трябваше много по рано да стане, преди години), колко ще се спазва друга бира, най-ми са смешни заплахите, че целия бизнес прогром ще настъпи то кво излиза всички ходят само за да пушат :D В средно срочен план ще има сътресения но в дългосрочен ползите ще са в пъти повече. А и така или иначе до две години щем не щем трявбваше се приеме този закон спрямо ЕС директивите, целия бял свят може ние не можем там като гледам не им са западнали бизнесите
 
А защо не ги стигнем по доходи, а по директиви ги гоним. :) Това все ми изплува в главата, когато някоя бяла якичка започне да ми обяснява от трибуната, че ги стигаме с невки такива - пушене, ACTA, и к'вото се сетите, но не и подобряване на стандарта на живот. :)
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Тук виждам само противници на закона. Толкова ли сте ограничени ?
В Англия например как за една седмица всички свикнаха да пушат на вън, дори и тези които най много се съпротивляваха.
Заведенията пак са си пълни, дори е много по приятно вътре.
Ама вие като допотопни балканци искате да ви е мъгла и после да смърдите на цигари.
Е аз искам като отида на заведение да ми е приятно и свежо, да не ми димят в лицето и тн.

Определено потреблението на цигари ще спадне, което дори се иска от повечето пушачи. Тези които нямат воля, така по лесно ще ги намалят.
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

А какво общо има доходите със забраната на пушенто половината от населението като непуши кво го засяга, а и честно казано това си е индивуален акт ако някой иска да си пуши ок но на определните места. Не може за некой му е кеф се трови и аз да се превръшам пасивен пушач. А и всичко реве няма пари, ама по 300 кинта на месец за циагри хвърля, това като теория на алогичността :D

Това е глупост всичко ще фалира, ако това е единствния стимул то ебаси и заведенията, по добре са фалирали. Това яко си бичи на социолизъм ама в извратена форма, как на запад пред всяко заведени има групички и пушат и след малко се връщат не им прече тук ни прече :D

Плюс това има две ниши в тютюнопушачите - тези дето искат се откажат но нямат воля и тези който им е все тази, така че това ще им се отрази добре - пак ще се повторя като ти се пуши, пуши си сам никъде не е казано че пушенето трябва с хората :D
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

За някой места съм съгласен,че трябва да има забрана,но това да седна някъде да пия без да мога да си запаля цигара си е мъчение за мен.
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

А защо не ги стигнем по доходи, а по директиви ги гоним.

Отговора тук е много прост: Защото ние не искаме да ги стигнем по доходи.
Логиката е: Нашите управници не искат да завишат доходите на население, защото имат файда от това. А тия управници ние сме си ги избрали и си ги търпим най-вече, хем гледаме как ни лъжат и подиграват. Така че в крайна сметка НИЕ сме си избрали да имаме ниски доходи.

Някой да е видял свястна стачка за вдигане на доходите или мащабен протест на жълтите павета?
Извода какъв е: Всички са доволни!
 
  • Like
Реакции: Alf
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

А и да допъня игриту, доходите не ги определя държавата в частния сектор, а и една строга фиксация или реглментиране на доходите, води след себе си доста прогрми. При нас проблем е че държавта не прави това което трябва прави - да улеснява и пази от монополи и картели и се бори за подбряване на производителността, но това пак трябва се намесим и ние и бизнеса - и аз се чудя как има хора дето за нищото бачкат, но не сядат да учат и подобрят клалифацикяата си да не говоря за по високи неща като предприемчаство
 
Re: От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Някой да е видял свястна стачка за вдигане на доходите или мащабен протест на жълтите павета?
Извода какъв е: Всички са доволни!
Мда, това е. В фен страницата на "Да защитим морската градина на Варна" членуват няколко хиляди души, а на протеста отидоха не повече от 200. Така че да го приемат и който иска - знае къде да ходи да плачи. Всичко говореха за АСТА, колко не било правилно, а видях само един познат. Няма никой нищо да направи и това ще им позволи и това да наложат. Пък и нека, щом хората нямат против.

А има общо, защото всеки плащащ данъци ще иска да мислят за неговото нормално съществуване, а не да мислят по цял ден глупости. Защото за мен лично пушенето не е проблем №1 на тази държава. А ако мислят, че е така, значи те първа ще гледаме изпълнения. :)
 
От: От 1 юни няма да се пуши в заведения, нощни барове, работни места и офиси

Това за доходите е дълга тема но положението е че българите не искат промяна. Те са свикнали само да мрънкат и до там. А за да има промяна, трябва да се действа.
А аз от години виждам как само българина лапа въдицата на разни "спасители" .. Бойко, Цара и тн и чака да го оправят. Ама те го оправят само ана*но :)
 

Горе