От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

lipcho

Active Member
Днес получих имейл от ОЛХ. Обявите вече ще имат лимит, така всяка обява над лимитите ще бъде премахната ако не се заплати такса (изнудват потребителите си). Е личното ми мнение е че това не го правят с цел премахване на неактивни обяви както твърдят, а от алчност. Алтернативата на тази пародия (олх) е базара, скоро обявите в базара ще са в пъти повече от тези в олхто. Лично аз ще премахна профила си от там ...
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Колега извинявай, но...
-сигурен съм, че ти също "изнудваш" - ако не ти платят клиентите и/или работодателите едва ли ще работиш...
-предполагам, че и ти работиш за пари и/или материални облаги, ще предположа, че не е от алчност, а вероятно от друго - моля да споделиш
-обявите, които пускаш с каква цел са, продажба или...?

И за да не се засегнеш, аз също ще си призная, че съм алчен и изнудвам (основно клиентите си).
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

И олх и базара са пъна боза - трагедия направо.
От скоро ползвам kaymu и честно казано всякаш ще станат нещата там.
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

''kaymu'' много странен домейн... и аз го засичам от реклами :)
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Kaymu - нещо като кайма - кюфтета... :)
Нормално е тези саитове в един момент да искат да печелят, няма как само да наливаш пари, ако не очакваш възвращаемост...
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Kaymu - нещо като кайма - кюфтета... :)
Нормално е тези саитове в един момент да искат да печелят, няма как само да наливаш пари, ако не очакваш възвращаемост...

В първия момент ми прилича на 'Каути'... , но всъщност е Кайму....
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Контролът е важна част от бизнеса - като разчиташ на обяви в чужди сайтове го нямаш. Затова трябва всеки сам да си прави онлайн магазин, че дори и в брандинг да вложи усилия, че иначе се разчита пък на един-два рекламни канала и оттам също могат да ти спрат кранчето. Трудно се достига до 100% пълен контрол, не всеки може да е гугъл, ама бизнес, разчиташ на олх за излагане на продукти си е неустойчив, винаги може някоя идиотщина да им хрумне, в крайна сметка приоритет им е крайния потребител, бизнеси дето да пускат обяви винаги ще има. Иначе и аз не ги харесвам, тая стратегия обаче найстина може би ще подобри качеството на сайта, подобно на както фейсбук намалиха рийча. Е, и пари ще изкарат, няма как :)

''kaymu'' много странен домейн

Мда, по зле е дори от olx, което си е постижение...хем прилича на кайма, хем е трудно за помнене, да се чуди човек kaumy или kaymu е.... това е поредния пример че името на домейн има почти нулево значение, е ще видим до колко ще успее де, но няма да се учудя, иначе е интернационална фирма не съм сигурен каква точно, Африканска май.
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Аз още преди 2 дни видях и писах в друга тема тук. Днес ми се обадиха ди ми разяснят по телефона. Схемата е следната, имаш право горе-долу на 4 обяви в подкатегория безплатно. Всичко друго е платено. За 100 обяви около 100 лв. на месец. Ще има смисъл само ако рязко се увеличи брой на сключените сделки в случай, че намалеят обявите и хората започнат по-често да виждат публикуваните обяви. Иначе е доста голяма такса.
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Сещам се че мегапартс имаха към 20к обяви, каква ли цена ще плащат за да им стоят обявите ?
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Чак сега разбрах каква им е идеята, еми нормално, мисля че ще е по-добре за крайния потребител така...Иначе найстина пишеш радиатор за кола примерно и между всеки нормален резултат излизат по 15 страници само резултати на боклуците от мегапартс...Е вярно може да се нагласи само частни обяви ама не винаги е оптимално...Така найстина ще се вдигне качеството, а обикновенните потребители дето си продават старите неща няма да имат проблеми.
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

То и преди имаше лимит до 100 обяви на бизнес профилите. Не знам как е имало по 20 хиляди, освен с доста профили. То и сега ще се прави така масово. Всеки с по 10 профила, само че аз лично няма да се занимавам, че ще е голяма играчка и не си струва времето. По-скоро мога да оставя само 8-10 обяви, там в 2-3 категории и ако има повечко продажби като преценя ще си плащам за съответният месец и за другите обяви.
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Логиката е елементарна: физическите лица, които си продават личните вещи, нямат нужда да плащат абонамент. Просто защото едва ли имат над 3-4 продукта от всяка ниша за продажба. А когато вече продаваш над 5 часовника, тогава ставаш търговец и трябва да си платиш. Аз лично днес платих 70лв. за 33 броя обяви в категория мода. Надявам се качеството на обявите ще се повиши, защото чрез платения абонамент ще изчезнат амбулантните търговци, които внасят от Китай без никакви такси и мита и продават с мижави надценки. Разбира се, платеният абонамент може да бъде заобиколен. Всеки акаунт има право до средно 5 обяви в една категория. Правите 10 акаунта към 10 различни пощи и ето Ви 50 безплатни обяви. Само дето трябва да имате и 10 различни телефона, че като видят еднакви номера в два акаунта, блокират и двата...
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Днес им писах на админите в ОЛХ и изразих също недоволство от тази рестрикция. Свързаха се с мен и се опитаха да ме убедят, че не гледат печалбарски на нещата, а е с цел оптимизация. Казах им, че ще се случи същото както докараха на този хал и Aukro.bg в миналото. Сега както казва колегата ще има хем повече обяви, но и повече профили. А относно тези с бизнес и повече обяви мога да кажа да не се биете много в гърдите за коректни данъкоплатци знаем се :)
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

По принцип имам 5-6 обяви при тях. Не смятам, че това го правят с цел оптимизация, както се опитват да ни излъжат. До колкото си спомням имат дати за валидност на обявите и бутон обнови, определено ако профила не е активен и обявите няма да са активни. Изглежда приходите от реклами и випове им се струват малко, опитват се да изнудват хората и то по-много долен начин. На мен това не ми повлиява, но определено намразих сайта им.

"alexer":
- Изглежда не си схванал тази тема и пишеш глупости ...
- Не мисля, че изнудвам някой. Подписват се договори и се спазват. Пример: бай Гошо е авто-бояджия, договаря се с Иван, че за сумата ХХХ лв. ще му боядиса колата. Бай Гошо е стар майстор, всички във въпросният град го познават и има изключително много доволни клиенти. Та бай Гошо боядисва перфектно колата на Иван. Да ама Иван гъзар, казва му това не ми харесва и няма да ти платя. Въпроса е, как се чувства бай Гошо? Предполагам, че така ще се почустват и повечето потребители на олх.
- Бъди сигурен с 5-6 обяви не целя забогатяване, това изнудване което правят от олх ме отвращава. Добре, че има конкуренция и съм сигурен, че след като въведат тази нагла глупост, базара ще излезе пред тях с броя на обявите.
 
От: От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Тази приказка как Базар-а щял да изпревари OLX я дъвчем от сумати и време.
 
От: От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Тази приказка как Базар-а щял да изпревари OLX я дъвчем от сумати и време.

Чeстно казано bazar-a хич, ама хич не ми харесва... Нито дизайн, нито функционалности, нито нищо. Аз се чудя дали скоро измежду двата сайта няма да се появи 3ти, който да грабне недоволните хора?
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

zbm е изключително прав. Не можеш да разчиташ на такъв тип бизнес.
Тези сайтове са пълни с пишман търговци, които вече се бият в гърдите, че са и online търговци. Не им изисква компютърна грамотност. Не им коства никакви пари... само малко време да набият някакви снимки и описания.
Трудно ми е да повярвам, но има хора, които правят пари именно от това. И в един момент когато ти отрежат безплатното кранче и край бизнеса спира... Не може да се оставиш толкова зависим от един сайт.
И сега са много по-хитри от мен защото видиш ли аз троша пари за SEO, за заплащане на човек който прави сайта и ако се наложи някаква промяна по него. А заедно се засичаме по куриерските офиси без те да са вкарали и една стотинка или да са прочели и 1 страница смислен текст за online бизнеса.
Само, че сега им заклаха златната кокошка и аз продължавам с едно ремарке пратки, а те с 2 пакета /което пак не разбирам как и до това достигат/

Много от нас са зависими от google примерно, но там лично чувствам доста по-голяма сигурност. И все пак отново както каза zbm е добре да си развиеш бранд който да те освободи и от тази зависимост донякъде.
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Добре, но не се замисляш, защо тези хора не тръгват да си правят онлайн магазини. Не е заради неграмотност, а затова, че: нямат фактури/продават реплики/внасят нелегално/нямат фирма/не декларират доходи от такива продажби/не им е изгодно да спазват правата на клиента(пример 14 дневен срок за връщане) и много други причини. При такива обстоятелства най-идеалният вариант са сайтовете за обяви. Там няма правила и задължения. Ако си намерят решение на всички тези проблеми, тогава спокойно тръгват да правят и онлайн магазини. Знам как стоят нещата и от двете страни... преди продавах като тях, сега вече имам фирма.

В единия случай НЕ плащат мито, ддс, такси, лицензи, разрешителни, касов апарат, данъци, осигуровки и куп други такси и продават да кажем със 100% печалба.
В другия случай плащат всичко посочено и продават със 20% печалба. Че и на всичкото отгоре държавата те съсипва от проверки и като платиш тея 180лв. в категория мода за 100 обяви, я сметни на колко процента ти е маржа за тези 100 продукта...

Докато няма контрол от страна на държавата и конкретно от митниците и НАП, амбулантната търговия ще продължава да съществува и прогресира.
 
От: От olx започнаха да изнудват потребителите си ...

Не, примерите ми са с хора които имат и offline магазини и имат и фирми и всичко. Че не издават документи си е вече тяхно решение.
Както писа някой по-горе не ми се търси сега да не се правим и ние на толкова изрядни защото се е случвало и при нас /аз лично съм работил с много хора тук и въпросът "без фактура може ли?" не е рядък/.

А че вече всеки 3-ти влачи боклуци от Китай директно си ги внася яко скапва пазара защото те го правят за да подбиват цените после като ги скофтят нещо китайците, което като гледам никак не е рядко и гризват дръвцето. И за това пак не се напечелват кой знае колко.
 

Горе