ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Е как вчера аз миналата седмица направих такъв..
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Вчера официално видях първите новини за това от тяхна страна. Възможно е и по-рано да са ги променили, но да не са го анонсирали.
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Аз пък миналата седмица си изтеглих депозитите, които имат при тях. Сега съм на 1% лихва в ДСК. Но поне до март-април ще остана в ДСК, щото ме съмнява, че покрай КТБ ще има нови сътресения в банките.
Иначе в ПИБ лихвите до преди банковата криза бяха на 9% за последния месец при двугодишните депозити. Което си беше идеално. Хубава банка са и си уважават клиентите. Проблема им е, че са прекалено близки до властта и всякакви политически ексцесии им се отразяват.
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Явно целят нови клиенти с увеличаване на лихвите по депозитите. Това не означава, че са стабилни и мен ме е страх да си държа парите в българска банка след случилото се лятото. Иначе банката предлага много добри условия и очевидно държи на клиентите си. Дано банковата система бъде стабилна, че е лошо за всички
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Вижте ефективно годишно колко е лихвата. Не е много. Нормално е да има повишение, защото преди лихвите бяха много ниски.

Например 3.85% е лихвата за стандартния срочен депозит 12 месеца. Други банки дават повече. При свободния едногодишен депозит, лихвата е 35.63 лв за 1000 лева (3,563%) според калкулатора на сайта им.

Така че твърденията, че лихвите в ПИБ са високи са манипулативни.
 
Хм, интересно и не са никак лошо между другото. Сега ще видя нещо в условията, дали ще ми хареса - за довнасянето на някаква база или без нищо. ;)

Едит: Видях:

свободно довнасяне на суми до края на 3-тия месец;

Ее, това е малко странно, не може ли постоянно. :)
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Наскоро се замислих кое е по-добрия вариант за безрискова известиция - депозит, или купуване на жилище и даване под наем... като гледам възвращаемостта им е горе долу еднаква ...
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Жилището не може да го прехвърлиш на другия край на света (ако се наложи да се спасяваш от ЕС). Ако настане паника няма да продадеш жилището на изгодна цена.
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Жилището не може да го прехвърлиш на другия край на света (ако се наложи да се спасяваш от ЕС). Ако настане паника няма да продадеш жилището на изгодна цена.
Същото е и при банките с високи лихви. Ако стане нещо, каквото стана, обикновено последен научаваш и е късно да прехвърляш каквото и да е.
Колкото е по-рискова банката, толкова по-високи са лихвите.
 
Re: От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Наскоро се замислих кое е по-добрия вариант за безрискова известиция - депозит, или купуване на жилище и даване под наем... като гледам възвращаемостта им е горе долу еднаква ...

И аз бих предпочел недвижимо, но и не е лошо да имаш нещо - да си ликвиден. ;)
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Наскоро се замислих кое е по-добрия вариант за безрискова известиция - депозит, или купуване на жилище и даване под наем... като гледам възвращаемостта им е горе долу еднаква ...

Отговарям ти с един цитат от филма "Жега": Не се привързвай към нищо от което не можеш да се отървеш за 30 секунди когато усетиш жегата зад ъгъла...
 
От: От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Вижте ефективно годишно колко е лихвата. Така че твърденията, че лихвите в ПИБ са високи са манипулативни.

4.10% за 12м, 3,64% за 9м, 3.25% за 6м, 2.79% за 3м

лихвата обаче се получава в края на 12-те месеца, т.е. разполагате само с главницата преди срока

довнасянето е един ден преди да станат точно 3 месеца, иначе отивате на 0,5%/за довнесеното само/

това са същите лихвени проценти от преди 18 месеца, преди да ги променят септември 2013 и след това март 2014
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Преди две седмиици внесах сума в същатата банка. Освен това към договвора се добавя допълнително споразумение за 0,5 процента лихва бонус, а за подновяване на стари депозити отива на 0,7 което заедно със стандартната лихва става може би най-високия процент в момента в страната.
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Всичко това вероятно е свързано с нуждата държавната помощ към ПИБ от атаката срещу нея да се връща скоро, та за тази цел трябва още кеш.....
 
Re: От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Всичко това вероятно е свързано с нуждата държавната помощ към ПИБ от атаката срещу нея да се връща скоро, та за тази цел трябва още кеш.....

Мен повече ми прилича на някаква първа агресивна стъпка, защото в момента политически страната ни е много нестабилна и от там и икономиката не е. Все по-рядко виждате около себе си хора да харчат както са си свикнали, както и все по-малко имат планове за кредити или някакви големи депозити. Всички банки са с никакви лихви по депозитите и стандартни, дори малко неочаквано изгодни (уж) за кредитите, били те ипотечни или потребителски. Точно тези хора от ПИБ са решили малко да разчупят. Наскоро правих проучване - за момента те водят като лихви. Поне по мои наблюдения, ако някой има други. ;)
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Всичко това вероятно е свързано с нуждата държавната помощ към ПИБ от атаката срещу нея да се връща скоро, та за тази цел трябва още кеш.....

Право в десятката - падежа е през ноември :)
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Същото е и при банките с високи лихви. Ако стане нещо, каквото стана, обикновено последен научаваш и е късно да прехвърляш каквото и да е.
Колкото е по-рискова банката, толкова по-високи са лихвите.

Може да си държиш парите в куфар (на банкноти, в златни монети/ключета). Като стане паника - взимаш куфара и бягаш. А може да ползваш и банки в чужбина. А може и в небанкова институция (примерно при някой инвестиционен посредник - може да вкараш в сметката $ без да купуваш акции или да купиш акции само за част от сумата - договорът с ИП не те задължава да търгуваш активно, може по всяко време да си поискаш парите).

Друго решение е да нямаш нито пари, нито имоти. Така ще си спокоен - няма какво да изгубиш.
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

В ЦКБ лихвата ми е 4%, като няма определен период. Тегли се и се внася по всяко време. Единственото условие е, сумата да е над 1000 лева.
 
От: ПИБ вдига лихвите по едногодишните депозити

Това на ПИБ 10к евро за 3+1.2 процента бонус е голяма оферта, ако е евров влог, но лично мен ме притеснява емисията, която трябва да се връща. Никой не може да каже каква доза е истината за поредна атака срещу банките след като стане ясно за КТБ в понеделник ще му мисля пак
 

Горе