Падане на валутния борд

От: Падане на валутния борд

И на мен всеки това ми подхвърля - бил подочул, били му казали важни хора....че има групи в България, които сериозно клатят борда. Ако падне - ясно е какво ще стане - фалит на банки, мизерия, обезценяване на лева......

Въпроса е, че едно от първите неща, които каза Орешарски е, че стабилността на валутния борд е от най-огромно значение за него и няма да позволи неговото падане.

Според мен някой умишлено иска да предизвика паника.
 
От: Re: Падане на валутния борд

Блеки да но парите си седят на депозит в евро и не се обръщат в лева за да се въртят в икономиката... защо е такъв микро климата ясно (ама темата отива за другия раздел :))

Аз имам на предвид че голяма част от депозитите са евро защото взимат 1-2% по малко лихва но спят една идея по спокойно, психологическия комфорт цена няма... само най крайните изсмукващи лихви в инвестора си говорят за депозити в лева и разбира се малките депозити... до около 1000 лв където няма смисъл поради малката сума...

Всеки друг включително и бате пешо който коментира ако си беден но имаш жилище в центъра да си продадеш апартамента в центъра на София и да сложиш парите на депозит и да си вземеш жилище в Перник говореше само в евро... та идеята ми е: мислиш ли че човек който говори само евро накрая като иде да си направи депозит ще се обърне към лева... няма да го направи... Цифрите не излизат спрямо парите в банковата система защото парите в банките са в не-превалутирано към лева евро, а статистиката ги отчита като лева...

иначе забавния факт който исках да коментирам е от вчера http://www.blitz.bg/news/article/202899 доживяхме най после премията за риск на банката в евро да е по висок от този в лева при дългосрочните кредити това не е било никога досега :D



забванта част е не че ние сме цъфнали и вързали за да е така :) ама щях да развивам теза
Какви са тези фрапантни грешки по банково дело бе Куул :) Нали ако ти депозираш 5к евра, банката въз оснонва на банкиране с частичен резерв би дала 4500 евра в кредит, но понеже сме в БГ ще го превалутира в лева и ще го отпусне и тези пари пак ще се разходят до балнсите на БНБ.
Има едно нещо дето Краси Петров точно това обесняваше - дефицит на левове??!?!?!?!?! Хората предпочитат депозиране в евро но получване кредити в левове. Това го искат и банките искат да имат повече евра в балансите си за сметка на левове. И не случайно депозитите в лева бяха на такива високи равнища. Това, че сега кредит в левове е по-евтин от евра е именно в голямото количество депозити в лева и се кредитира в лева. Когато банките имат нужда от евра вдигат и лихвите по-евровите депозити и не случайно и лихвата по същите депозити е по-висока. Нали знаеш, че голяма част от банките дължат на майките си евра, от къде се взима този ресурс и как се взима в БГ?!

В момента банките са фул в левове, за разлика от преди 6 години като бяха фул с евра. Не случайно и кредитирането е в левове сега и не случайно е по-ниско в левове защото има конкурнеция. Банките не отичат риска от падане на борд, нито отчитат че Германия ще напусне ЕЗ - говоря за нашите банки. Нещата за мен са именно от начина на функциониране и настроивайне на депозити към кредити. Все пак трябва да знаеш, че адски много са паднали нетните лихвени маржове на банките.


Имам един въпрос, колко време отне да влезем в борда от внасянето до вписването, знам че това от всички се искаше. Но не прече в петък Ореха да внесе промяна на законопроект и глупаците цял ден да дебатират и най-накрая в събота да решат приемаме отмяна на борда и после няколко дена банкова ваканция :)

Ако станат батаците дето ги мисля, то борда сам ще си падне просто никой няма иска е вързан ни към еврото ни към долара, май най-добре ще е юана :D

Г. Ангелов: Правителството да се съсредоточи върху пазара на труда

Стандарта ще се вдигне само с бачкане, бачкане и пак бачкане!
 
От: Re: Падане на валутния борд

Стандарта ще се вдигне само с бачкане, бачкане и пак бачкане!

Това за България не е валидно.Може да си чел много за макро икономика но от психология нищо не разбираш.
Българските работодатели са с мислене от феодалният строй.Те винаги си мислят, че плащат големи заплати.
Винаги се оправдават с ниската производителност на труда. Но нали от тях зависи тази производителност.
Само един пример.Ако примерно бай Иван произвежда тенджери и шефа му е дал един чук в ръката какво очакваш да се случи?
Ще направи една тенджера за цял ден с лошо качество. Същевремено Ханс на пресата ще произведе 1000 тенджери с перфектно качество.
Искам да кажа, че проблема е комплексен. Не е само икономика по книги.В България трябва да се отчетат доста други фактори като: изкривена политическа система,
олигархична икономика, бездушен народ и други.
А що се отнася до валутния борд той рано или късно ще "гръмне" по една единствена причина, че лева е силно надценен.
 
От: От: Re: Падане на валутния борд

Това за България не е валидно.Може да си чел много за макро икономика но от психология нищо не разбираш.
Българските работодатели са с мислене от феодалният строй.Те винаги си мислят, че плащат големи заплати.
Винаги се оправдават с ниската производителност на труда. Но нали от тях зависи тази производителност.
Само един пример.Ако примерно бай Иван произвежда тенджери и шефа му е дал един чук в ръката какво очакваш да се случи?
Ще направи една тенджера за цял ден с лошо качество. Същевремено Ханс на пресата ще произведе 1000 тенджери с перфектно качество.
Искам да кажа, че проблема е комплексен. Не е само икономика по книги.В България трябва да се отчетат доста други фактори като: изкривена политическа система,
олигархична икономика, бездушен народ и други.
А що се отнася до валутния борд той рано или късно ще "гръмне" по една единствена причина, че лева е силно надценен.

а защо не се спомене ,че социализмът направи народа мързелив
 
От: От: Re: Падане на валутния борд

Това за България не е валидно.Може да си чел много за макро икономика но от психология нищо не разбираш.
Българските работодатели са с мислене от феодалният строй.Те винаги си мислят, че плащат големи заплати.
Винаги се оправдават с ниската производителност на труда. Но нали от тях зависи тази производителност.
Само един пример.Ако примерно бай Иван произвежда тенджери и шефа му е дал един чук в ръката какво очакваш да се случи?
Ще направи една тенджера за цял ден с лошо качество. Същевремено Ханс на пресата ще произведе 1000 тенджери с перфектно качество.
Искам да кажа, че проблема е комплексен. Не е само икономика по книги.В България трябва да се отчетат доста други фактори като: изкривена политическа система,
олигархична икономика, бездушен народ и други.
А що се отнася до валутния борд той рано или късно ще "гръмне" по една единствена причина, че лева е силно надценен.
Говориш, че не одбирам от психология, а даваш икономически примерен за дефицит на капиталови инвестиции. Найс ?!? :)
Проблема е психологически в частта работници работят колкото да вършат нещо и работят толкова колкото си оцнеяват труда :) Не случайно взимат никви пари.

Не бъркай Дупница със Сливница, проблемите са в липсата на инвестции, липсата на икономическ, финансова и най-вече предриемаческа култура и мързел като цяло. Всеки иска големите заплтати големите пари, но пък за сметка на това никаква жертва не е направил за да ги получи. Още живеем с тежкото наследство на социализма - държавата да ти казва какво да правиш, защото да не се напрягаш много. В момента колко са предпреимачите на глава от населнието не искам те питам няма да знаеш, а и ако ги сравниш с запада просто ще се откажеш ....

Като казах в бачкането му е майката то се отнасяше за двете страни - инвестиции в капитал демек бизнеси и инвестиции в човешки капитал демек хора.
В момента огромна част от безработените в БГ са до средно образование, в момента в БГ има дефицит на висококвалифицирани кадри - що ли?
В момента всички си чакат на държавата я да им даде повече помощи, я за това я за оново, но най-вече да я минем. Колко бачкат?! В работно време кафенетата са пълни, я иди в някоя западна страна да видиш има ли такова нещо :)

И да за протокола доста съм инвестирал от времето си в психология и в частност поведенчески анализи - пазара представлява кумулативна проекция на нашата психика и емоции.
 
От: От: Re: Падане на валутния борд

Говориш, че не одбирам от психология, а даваш икономически примерен за дефицит на капиталови инвестиции. Найс ?!? :)
Пак разсъждаваш еднострано.Аз го дадох като пример за мисленето на българският бизнес а не като дефицит на капиталови инвестиции.
По темата с образованието сме на едно мнение.
По ми е интересно какво мислиш по въпроса дали валутния борд може да "гръмне" от надценяване на лева.
 
От: Падане на валутния борд

нека гръмне ,че мноо пари имам да връщам
и на мтел и нма топлофикация и на кат и на мутрите опс банките де:)
 
От: От: Re: Падане на валутния борд

Пак разсъждаваш еднострано.Аз го дадох като пример за мисленето на българският бизнес а не като дефицит на капиталови инвестиции.
По темата с образованието сме на едно мнение.
По ми е интересно какво мислиш по въпроса дали валутния борд може да "гръмне" от надценяване на лева.

Е аз ти писах липсата на култура + дефицит на инвестции е това което ми даваш - това са двете страни на една момента. Една психолгоическа другата икономическа. Ако държиш и по-двете мога говоря, но мисля че е ясно.
Аз съм писал за борда, това което може да стане както викаш за надценността е да кажат от утре сме курс 3 лв за 1 евро или 4 за 1, но пак да е фиксиран - това е политически акт! Не съм политически експерт - питай псведо експерта Алана :D
 
От: От: Re: Падане на валутния борд

Всеки иска големите заплтати големите пари, но пък за сметка на това никаква жертва не е направил за да ги получи.

Има и друг момент - работодателите назначават на принципа тоя е син на втората ми брачедка, дай да го назнача него, все пак сме си наши хора. Докато шуробаджанащината е на почит в България работната ръка масово ще е некомпетентна и мързелива. Така че първоизточникът на проблема си остава работодателя. От него зависи дали ще си назначи работна или мързелива ръка. От него зависи колко голямо ще е производството - не от работника. Ако на работника му се осигурят условия за по-голямо производство, той ще произвежда повече. Ако не произвежда ще дойде следващия работник и така докато не попадне на точния човек. Затова разбира се трябва да има едно добро заплащане, а не да метнеш едни 300 лв и да очакваш "бачкане, бачкане, бачкане".

Не можеш да очакваш и с един плуг, едно магаре и една каруца да си конкурентен на немеца Ханс, който има последни модели трактор и комбайн. Тук пак е отговорен работодателя, а не работника.
 
От: От: От: Re: Падане на валутния борд

Има и друг момент - работодателите назначават на принципа тоя е син на втората ми брачедка, дай да го назнача него, все пак сме си наши хора. Докато шуробаджанащината е на почит в България работната ръка масово ще е некомпетентна и мързелива. Така че първоизточникът на проблема си остава работодателя. От него зависи дали ще си назначи работна или мързелива ръка. От него зависи колко голямо ще е производството - не от работника. Ако на работника му се осигурят условия за по-голямо производство, той ще произвежда повече. Ако не произвежда ще дойде следващия работник и така докато не попадне на точния човек. Затова разбира се трябва да има едно добро заплащане, а не да метнеш едни 300 лв и да очакваш "бачкане, бачкане, бачкане".

Не можеш да очакваш и с един плуг, едно магаре и една каруца да си конкурентен на немеца Ханс, който има последни модели трактор и комбайн. Тук пак е отговорен работодателя, а не работника.

За даденият сектор е така. Но малко трудно ей така, чрез шуробаджинащина и мързел и нивки уменията да бачкат за SAP или HP :)
Разбира се, че проблема е в работодателя, но той е споделен и с държавата. Държава не стимулира по никакъв начин предприемчивото.

А иначе просто може да сравним нивото на човешки капитал на нашите безработни и на безработните на запад. Уменията и специализицияита си казват думата. Да разбира се няма как всички да взимаме западни заплати, но при еднакви инвестции и човешки умения то много близко даденият сектор да настигне западния.

Важният въпрос е защо е толкова ниско нивото на бизнеса в БГ? Това включва трите страни работници, работодатели и държава. Дали ако се подобрят условията и всеки работи за това, няма стане по-добре? Проблем, че държавата не работи за малките, а за големите бизнеси - както и не работи за народа си. Като има такива дисбаланси после си търси сериозни пари.
 
От: Падане на валутния борд

не разбрахте ли тук сакат да не рабтят и да искат големи пари
тук племето е мързеливо
вижте едн ТУРЦИЯ какъв бум направи
да не говорим за бизнеса там и обслужването им
клиента е цар
затва мноо ходят по техните туристически комплекси на почивка а при назе идват бедни западняци да се напиват и оливат
 
От: От: От: Re: Падане на валутния борд

Важният въпрос е защо е толкова ниско нивото на бизнеса в БГ? Това включва трите страни работници, работодатели и държава. Дали ако се подобрят условията и всеки работи за това, няма стане по-добре? Проблем, че държавата не работи за малките, а за големите бизнеси - както и не работи за народа си. Като има такива дисбаланси после си търси сериозни пари.

Да, за жалост у нас, не се набляга на малкият и среден бизнес, а той е основата на всяка една държава. Докато не започне да се набляга на него, няма да си дигнем доходите. Всяка една голяма икономика разчита най-вече на малкият и среден бизнес.
 
Re: От: Re: Падане на валутния борд

Какви са тези фрапантни грешки по банково дело бе Куул :) Нали ако ти депозираш 5к евра, банката въз оснонва на банкиране с частичен резерв би дала 4500 евра в кредит, но понеже сме в БГ ще го превалутира в лева и ще го отпусне и тези пари пак ще се разходят до балнсите на БНБ.
Има едно нещо дето Краси Петров точно това обесняваше - дефицит на левове??!?!?!?!?! Хората предпочитат депозиране в евро но получване кредити в левове. Това го искат и банките искат да имат повече евра в балансите си за сметка на левове. И не случайно депозитите в лева бяха на такива високи равнища. Това, че сега кредит в левове е по-евтин от евра е именно в голямото количество депозити в лева и се кредитира в лева. Когато банките имат нужда от евра вдигат и лихвите по-евровите депозити и не случайно и лихвата по същите депозити е по-висока. Нали знаеш, че голяма част от банките дължат на майките си евра, от къде се взима този ресурс и как се взима в БГ?!

В момента банките са фул в левове, за разлика от преди 6 години като бяха фул с евра. Не случайно и кредитирането е в левове сега и не случайно е по-ниско в левове защото има конкурнеция. Банките не отичат риска от падане на борд, нито отчитат че Германия ще напусне ЕЗ - говоря за нашите банки. Нещата за мен са именно от начина на функциониране и настроивайне на депозити към кредити. Все пак трябва да знаеш, че адски много са паднали нетните лихвени маржове на банките.


Имам един въпрос, колко време отне да влезем в борда от внасянето до вписването, знам че това от всички се искаше. Но не прече в петък Ореха да внесе промяна на законопроект и глупаците цял ден да дебатират и най-накрая в събота да решат приемаме отмяна на борда и после няколко дена банкова ваканция :)

Ако станат батаците дето ги мисля, то борда сам ще си падне просто никой няма иска е вързан ни към еврото ни към долара, май най-добре ще е юана :D

По принцип ДА може да се мисли че банките имат повече левове и затова е така с лихвите :) Аз съм учил мениджмънт - 9 мениджмънта и другите предмети набързо набързо по един семестър :) Значи онова беше и леко забавна интерпретация на ситуацията....

Аз продължавам да твърдя че повечето депозити са в Евро, и хората който могат да си позволят да има такъв продължават да си го избират... понеже вече сме дискутирали тук не мога да пусна анкета която безпристрастно да измери нагласите ама ти може да разпиташ хората около теб за да сондираш за нагласа ... Не ги питай имат ли пари на депозит и в каква валута го държат - ще се притесняват да ти отговорят.... питай ги в каква валута биха ти предложили да ти да си отвориш депозит да видиш масовите нагласи са за еврото ... :) Банките се възползват от това и винаги са давали леко по нисък процент за еврото въпреки че в периода около 2009 им трябваше здраво евро...

Онтнос мултипликатора и кредитите ръста в последните години клони към нулата, а периода от преди кризата не е толкова голям че да са изплатени най масовите дългосрочни кредити са евро за жилища от бума и в момента най първите такива доближават средата на периода си повечето са на една трета една 1/4 период от изплащането :) Не че банките не дават хорат не искат или не се чустват сигурни че ще справят в тези времена с изплащането

А колкото до най черния сценарии и юана китайците от години си дъжът юана нисък и не му дават да поскъпне и по този начин си стимулират износа и изсмукват бизнес от западния свят така че ще го смъкнат отново ако западните валути тръгнат да се обезценяват за да могат да си продават стоката :) така че не бих му вярвал и на него...
 
От: Re: От: Re: Падане на валутния борд

По принцип ДА може да се мисли че банките имат повече левове и затова е така с лихвите :) Аз съм учил мениджмънт - 9 мениджмънта и другите предмети набързо набързо по един семестър :) Значи онова беше и леко забавна интерпретация на ситуацията....

Аз продължавам да твърдя че повечето депозити са в Евро, и хората който могат да си позволят да има такъв продължават да си го избират... понеже вече сме дискутирали тук не мога да пусна анкета която безпристрастно да измери нагласите ама ти може да разпиташ хората около теб за да сондираш за нагласа ... Не ги питай имат ли пари на депозит и в каква валута го държат - ще се притесняват да ти отговорят.... питай ги в каква валута биха ти предложили да ти да си отвориш депозит да видиш масовите нагласи са за еврото ... :) Банките се възползват от това и винаги са давали леко по нисък процент за еврото въпреки че в периода около 2009 им трябваше здраво евро...

Онтнос мултипликатора и кредитите ръста в последните години клони към нулата, а периода от преди кризата не е толкова голям че да са изплатени най масовите дългосрочни кредити са евро за жилища от бума и в момента най първите такива доближават средата на периода си повечето са на една трета една 1/4 период от изплащането :) Не че банките не дават хорат не искат или не се чустват сигурни че ще справят в тези времена с изплащането

А колкото до най черния сценарии и юана китайците от години си дъжът юана нисък и не му дават да поскъпне и по този начин си стимулират износа и изсмукват бизнес от западния свят така че ще го смъкнат отново ако западните валути тръгнат да се обезценяват за да могат да си продават стоката :) така че не бих му вярвал и на него...

Отвори си статистиката на БНБ с депозитите и ще видиш как са нещата. Да всички са на евра от моите познати, но под 5к, но имат и левови примерно заплата не си я обръщат от лв в евра или долари. Щом левоте кредити са по-ниски и евротовите по-високи, кво ще рече че банките имат повече в лева да отпускат. Иначе кредитирането не е спряло както мислиш, а преди кризата си бе огормно. Юанът може да е фиксиран, но той е по-силен от Долар, евро, паунд йена. Другите валути масово се девалвират, Япония засвиделства двойна парична маса за 1 година йената яко девалвира. Чайнетата печат юани само и само да обеменят срещу тях доларите не случайно китай има 3.3 трилиона долари резерв. Знаеш ли колко юана трябва печат :) Китай са си много добре така валутата им е сравинтелно скъпа. Експорта и Импорта им е супер.
Всичко е супер щото произвеждат.
 
Последно редактирано:
Блеки казвам ти каква е народо психологията :) това е нещо много силно в бг , масово депозитите в бг са в евро :) товйте познати са евро, вероятно и на тените родители са евро, както и на познатите на техните познати, както казах само най крайните изсмукващи лихви в инвестора си говорят за депозити в лева ... непредставителна извадка е но много трудно ще срещнеш човек с депозит в лева (освен ако са пари предназначени за харчене след няколко месеца) :) човек продал жилище в евро държи ги държи в евро не ги превалутира :) човек даже хора дето нямат грам представа къде живеят визирам една стюардеса която е с оригинална чанта на луй витон :) е с депозитче от 1300 евро резервни пари а споменавам чантата щото вероятно струва колкото и е депозита и догодина пак ще си вземе таква да не е демоде :) това е много масово явление тя под въздействие на тълпата като и се е наложило да взима финансово решение го е взела :) Смятам че и по големи хора с депозити го правят само че БНБ вади статистика само в лева...

А да се върнем от къде тръгна спора че бнб няма достатъчно лева да обмени всичките депозити аз ти казвам че сметката на излиза защото те депозитите са масово в евро не левове минали през бнб, а статистиката отчита всички депозити в лева...


Относно кредитирането особено на домакинствата имаме намаляване от години то си личи и в графиката че отива под нулата като ръст

krediti.png

а относно юана те добре произвеждат ама трябва да го продават иначе ще стане криза и при тях... ако западния свят фалира лекинго на кой ще продават

тяхния "фиксиран курс" всъщнос си е валутна война спрямо запада, пуснат ли курса да се качи производтвото в китай ще поскъпне и част от бизнеса във времето ще се върне към западните дъжави и няма да им се налага да печатат пари... но как и да е
 
От: Падане на валутния борд

ВАЛУТНИЯ БОРД СМУЧЕ НАРОДНАТА КРЪВ
Още през 1990 година, МВФ/Международен валутен фонд/, заби смъртоносния кърлеж в тялото на България. Валутният борд в България е въведен през 1997 г. от правителството на Обединените демократични сили след изкуствено предизвикана икономическа криза през 1996-1997 г. Валутният съвет - наричан по-често неправилно валутен борд, също и паричен съвет, е орган за парична политика, както и неговата система, при която дадена парична единица се диктува от външни политики и се поставя в зависимост от чуждата валута. Исторически, парите възникват под формата на стокови пари, но почти всички съвременни парични системи използват декретни пари. Декретните пари нямат стойност сами по себе си, а стойността им произтича от тяхното обявяване от държавата за законно платежно средство, което задължително трябва да бъде приемано при плащания в границите на съответната юрисдикция. Пари ли са изобщо парите в евро-американския свят днес? Европейската банка и Федералния резерв раздадоха на банките милиарди и то невъзвръщаеми, за да удържат срива на банковата система, но тя продължава да се срива. Действителни пари ли си прехвърлят банките? От десетилетия американския Федерален резерв (който е частна еврейска банка, а не държавна институция) печата долари в огромни количества без покритие. Курсът на долара се поддържа изкуствено от десетилетия с не икономически (чисто политически) средства. Парите са определящият фактор за постигане на растеж, а не фискалната политика, заяви в София бащата на валутния борд у нас проф. Стив Ханке. Да ви питаме, професоре, защо тогава ни го натресохте този съвет? Докато еврейския ФЕД, ПЕЧАТА ЛИ, ПЕЧАТА ХАРТИЙКИ за да осигури на американската икономика растеж, България се гърчи във Валутен съвет, опитвайки се да върже двата края чрез данъци. До преди 2-3 години реалното покритие (стойност) на 1 долар беше ... 4 цента, според независими анализи. Днес покритието му е още по-малко. Към този обезценен долар е обвързана цялата финансова система на евро-американския свят. Ето как чрез Валутния борд бе обезценен българския лев, а сега се изнася и златото на България за да бъде обезценен напълно. По-рано банките си прехвърляха обезценени хартийки без покритие. Днес парите в тази евро-американска система дори нямат материален носител - вече не са и книжни банкноти. Днес те са виртуални цифри в електронната система на банките. По този начин Европейската банка и Федералния резерв могат да раздадат на държавите хартийки, обвързани с лихви, които поглъщат реалните богатства. Необходим ли е на България валутен борд??? Всеки да си отговори сам. С днешната криза всъщност се обяснява закономерното изчерпване на ресурса на спекулативната еврейска икономика на евро-американския свят и фиктивната й финансова система. Този срив се засилва от конкуренцията на независимите икономики по-света, които работят на реални начала. Това стои всъщност зад днешната криза и не е необходимо човек да е финансист, за да го види.
 
От: Падане на валутния борд

Куул, то той народа не случайно влиза в евра няма доверие в лева, всеки гони твърда валута, кой долари кой евра, кой злато срербо.
Съгласен съм с факта, който продава в евра държи в евра и преалутира само транзакицонни разходи, но сега си играх да видя цялата банкова система от 82 милиарда активи - банките са привлекли 31 милиарда лв стойност еврови депозити, 34 милиарда в лева и близо 5 в чужда. Тук си прав махаме евровите 31 и остават 39(левове и чужди), но към това трябва да добавим и 10 милиарда капитал, който пак е в лева и стават 49 милиарда в системата, при БНБ баланси 28 милиарда - БНБ няма да може да отговори на останалите 21 милиарда лева.

Куул сега като гледам банките са отпуснали и близо 39 милиарда евра в кредити при 31 милиарда депозити, а на 34 лева депозити са дали 20 милиарда в кредити. Сега вече разбираш по-горе като ти казах, че са фул от към левове в смисъл не са ги оползотворили, как ги оползтворяваш ми сваляш лихви :)

Иначе теорията ти като цяло е права, но се губят малко нещата ето ти линк http://www.bnb.bg/BankSupervision/B...inansReports/BSCIFRBankingSystem/BS_201304_BG сам да провериш.
Само не знам кредтините институции тези с бързите кредити дали са отчитат в банковата система то там е дебело всичко е в лева. Като цяло левчета в банковата система са повече от еврата и повече от балансите на БНБ.

За чайниците, нали ти е ясно, че още утре могат фалират САЩ ако решат да продадат няколко стотоин милиарда ДЦК. Како ще стане като фалират?Ами просто чайниците няма да им дават реални блага срещу хартийски демек обещания за бъдещо плащане ДЦК. Какво ще стане ако ти обработваш домати, а аз ябълки и разменяме с теб и един ден те сполетява буря и ти разква играта какво правиш заемам ти ябълки като в бъдещеото ще дадеш повече домати. Е ако в един момент решиш само дълг ми даващ и аз се съглсявам ти давам ябълки срещу ДЦК в един момент като ми писне ти фалираш, но аз имам още ябълки и ще си отглежда. Същото е с Китай, там е прозиводството те продават срещу нищо в замяна, при фалит на запада а да питам, кой ще е по-добре тези дето имат реални прозивдства или услуги ?:)

А иначе по-горе ставаше дума за мултипликатора, не за нормата на кредитиране
 
Последно редактирано:
Хъм точно за депозитния мултипликатор имам мнение :) Въртеше ми се цифра в главата по спомен че е 1,5 :) значи трябва сме благодарни на някой умен човек като е правил законите преди години че сме с 1:1,5 а не с 1:10 както е в западните икономики... и да имаме 600 милярда насреща заеми на населението - е тогава щяхме да сме "цъфнали и вързали" в кавички :) Както и да не вярваме на имотните тролове който казваха че българина не бил задлъжнял достатъчно :)

ще се съглася за левовете и поевтиняването на реусурса. А за доверието в системата ще кажа че: не че пада и затова отиват към евро депозитите а че след като доверието беше на нулата 1996 година още не се качило достатъчно :) хората помнят :)

Общо взето и двамата сме прави и обобщено можем да кажем че няма нужда от притеснение от самосрутване на системата :) По стабилна е коя да е западна такава :)

Въпроса че и аз ги слушам някакви такива от хора.... Явно някой имат нужда от дестабилизация и паника (то не бяха новини че това че гръцките банки трябва да си продадат клоновете в България означавало фалит итнт един спамеше в коментарите на блиц устоичиво няколко дни... и за борда паника сега се разпространява... )

А за Китай ще си направим тема и ще си спорим там само че не дне че имам и друга работа :)
 
От: Падане на валутния борд

Веднага казвам, защо няма начин валутния борд да падне - падането на борда означава фалити на много банки и хора, необслужвани кредити и нови кредитни милионери. Хиперинфлация. Разликата с 96 - година е, че банките са в частни ръце и си дават кредити една на друга. Ако една фалира в България ще фалира и ЕС ...а от там сещайте се... Докато през 96 година обикновените хора имаха спестявания и депозити - кой 1000, кой 2000 лв. коя баба 10 000 кой дядо 50 000 ... и смисъла на врътката беше да се откраднат от хората тези депозити по схемата - 1 000 000 кредит = на 1 000 000 депозити - хората с депозитите изядоха тоягата, а тези с кредитите станаха кредитни милионери (повечето от, които си върнаха дори и кредитите след деноминацията) ... Вярвам се досещате, че сега средностатистическия българин има кредит, а не депозит ... освен това сега има защитни клапи и далаверки.. не се надявайте на хиперинфлация и деноминация няма как да стане... за съжаление...
 
От: Падане на валутния борд

Куул, мисля че мултипликаторът ние много по голям от 1.5, но не знам точно с колко трябва проучва. Ами да ти кажа винаги едно нещо може падне въпроса е как :) Когато са замесени любимите ни политици иди им хвани спатиите :D
И за протокола ако стане батак, трябва е ясно че ще има масово бягоство към баките - при 10% кеш в баките какво става ако масово има бягство - ами не са хубави неща. Като цяло банковият свят е един много фин механизъм - едно политическо решение може ги съсипе от раз и не са виновени банкерите а просто системата е такава - като се банкира с частичен резерв.

Има и една добра страна ще се изчистят всички задължения и ще почнем от 0-та, дано с повече акъл и стимули за работа и бизнес. Тогава държавата якооооо ще го е яла, то и ние де.
 

Горе