Пари на заем.

Leverage

Well-Known Member
Какво правите, когато сте дали сериозна сума пари на заем на приятел, който "забравя" да ви ги върне? :)
 
Ееее, все едно дежавю, когато дадеш пари на приятел и той забрави за това, фактически се вижда кой ти е истински приятел, имал съм го тоя случай.
 
Ееее, все едно дежавю, когато дадеш пари на приятел и той забрави за това, фактически се вижда кой ти е истински приятел, имал съм го тоя случай.

Боли от некоректното отношение. За другото както и де е.
 
Боли от некоректното отношение. За другото както и де е.

Това са чести случки с "близките" хора. Взимаш го за урок, че повече не трябва даваш пари на познати и близки и това е.
 
Това са чести случки с "близките" хора. Взимаш го за урок, че повече не трябва даваш пари на познати и близки и това е.

Не мога, човек, все се опитвам да помага, когато имам възможност...
 
Не мога, човек, все се опитвам да помага, когато имам възможност...
Правилно си постъпил, но неправилно че го пускаш това в публичното пространство.
 
Правилно си постъпил, но неправилно че го пускаш това в публичното пространство.

Не мисля, че е неправилно, защото не соча никох с пръст - виждаш ли той е лош. Питам принципно как биха хората постъпили.
 
Една басня казва следното - глината краде глина. Не е по темата, но има резон.
 
Аз не давам. Или поне бих дал на човек, който наистина му трябват и знам, че ще ми ги върне. Веднага ми идва наум на кой бих дал и знам, че на 100% ще ми ги върне, и веднага пък ми идва мисъл на кого не трябва да давам. :) На един човек може да правиш добро през целия му живот, но няма да го оцени, а на друг веднъж да му направиш и цял живот ще ти е благодарен.
 
Аз считам такива пари за плащане на прекратяване на отношенията. Помосли, повече няма да ти пише, да ти се обажда, да те занимава този човек, просто щто ти виси пари :) перфектно е.
 
Аз очаквам известно време (няколко години) да се сетят да направят нещо по-въпроса, после в един хубав ден просто ги изгорирам завинаги. Така съм игнорирал няколко човека и нито те ми липсват, нито парите :)

Сега бих дал само сравнително малки сумички на някой на който никога не съм давал. Имам и един приятел, който вечно е зле с парите и от време на време ми иска по някоя стотачка. Но за да я получи обикновено трябва да ме убеждава седмица-две o_O
 
Не мога, човек, все се опитвам да помага, когато имам възможност...

Аз бях същия, но в един момент се убеждаваш в противоположното. Когато някои хора сами не искат да си помогнат, няма как ти или аз да го направим. Това е един хубав урок в които разбираш дали близките ти хора са ти наистина близки.
Затова аз също вече давам само малки суми и то след като разбера за какво са. Хората които не са ми ги върнали, не си ги търся, но и тях не търся повече. Няма никакъв смисъл.
 
Чисти сметки-добри приятели са казали хората :) Това ми напомня на онази тъпа реклама на кредисимо :D Съвета ми е да даваш пари на заем на хора, които биха дали и на теб. А до колкото длъжниците - ако напомниш 1, 2,3 пъти и до обещаната дата не си ги получил- отписваш този "приятел" ;)
 
Не мога, човек, все се опитвам да помага, когато имам възможност...

Това в повечето случаи не е никаква помощ, даже вреди. Хората в това положение трябва да се научат да работят по-добре с парите си, а това да получат лесни пари само ги разглезва още повече. Така че който го е закъсал с парите - пращай го да се образова финансово. Ако не ще, проблема си е негов. Щом наркоманите винаги намират начин да се сдобият с кинти за поредната доза, значи всеки може.
 
Първо изясни какво значи "приятел"?
Наистина ли сте приятели или просто познати, които чат-пат се чуват и излизат за по бира? Щото ако е така, това не е приятел, а просто познат.
На познати пари не се дават.
Приятел може да имаш един-двама. На тях може.
Много хора не правят разлика между приятел и познат.
Ако ти е истински приятел, ще се сети да ти ги върне. Ако е просто познат, става като оная реклама с кредитите по телевизията.
 
Спокс. Дано не са много пари. Важното е и какъв стана вече и периода, в който не се "сеща". Някак си след някакво време вече има и давност по мои наблюдения. :) Нещо като дълбока амнезия след няколко години. По-принцип, които е по-прясно, толкова по-добре да му се напомни, но след години вече амнезията е станала още по-голяма и шанса да стигнете до спор дали са върнати или не е реален. :)
 
Аз пари на заем не давам, освен ако човека не е много близък и не видя с очите си колко е закъсал. Прости хора и използвачи бол. За да спечеля тези пари съм направил нещо, трудил съм се, за това не смятам, че трябва да ги подаря на някого.

Бих дал, само ако се подпишат документи и ми се плати лихва, а парите са изискуеми с ЧСИ. Ама не съм убеден, че има законов механизъм о който това да стане.

Иначе - сети се как фирмите за бързи кредити си събират парите. Приложи същата тактика. Обикновено такива хора не разбират от дума, а трябва бой.
Да не дотърчи на другия ден да връща пари....
 
Пичове, знам че не сме приятели, но който има възможност нека ми даде крупна сума на заем. Пък аз от своя страна обещам да не му звъня до края на живота си или ако го срещна на улицата, да сменя посоката.
Ако е неизбежно да не се засечем, обещавам също да се правя на обиден и да се държа така сякаш не аз, ами ти ми държиш пари.

Сега сериозно, вярвам в максимата: ако имаш добър приятел дай му пари назаем, и забрави за него.
В смисъл че отдавна не давам повече пари назаем отколкото мога да опростя, след като не можах да си взема 1000 лв от двама "приятели", вече крупни суми назаем - само вземам!
 
Последно редактирано:

Горе