Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Carnation

Member
Току що попаднах на статията:

Оказва се, че ако получаваш някакви плащания от Европа за извършена работа, услуги, продажби, трябва да се регистрираш по ДДС без значение на размера на сумата, която получаваш. Тоест – ако ти си примерно преводач или автор на софтуер, или нещо подобно, и ти платят за свършена работа от чужда фирма, дори 300 евро, трябва да се регистрираш по ДДС. И да платиш съответно 60 евро ДДС. Не става дума само за фирми, а като физическо лице. Срещу това не получаваш никакви права – например да ползваш данъчен кредит като плащаш за ток, разходи, консумативи и т. н.

Цялата новина: http://e-vestnik.bg/9601/kakvo-rodi...ari-ot-chuzhbina-dori-200-evro-plashtash-dds/

Някой да се е опарил? Или да има повече информация?

На мен ми се струва, че някой нещо е недоразбрал, но взел че написал статия, ама по-късно ще ги проверявам тия писания.
 
Да, всички, които ползват адсенс. Това не е точно новина :)
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Чакайте малко. Ако работиш трябва да плащаш не ДДС, а други данъци. ДДС нали е данък, който се прилага само върху стоки и услуги, а не върху работно заплащане?
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Когато издаваш фактура за 300 евро, на отделен ред пишеш: ДДС 60 евро, т.е. клиентът ти плаща бруто 360 евро. Когато ти ги преведат, в края на месеца превеждаш 60 евро ДДС. Но ако през този месец примерно си купиш монитор за 240 евро с ДДС, превеждаш на данъчните 60 - 40 = 20 евро ДДС, защото ДДС-то от монитора ти се приспада.
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Чакайте малко. Ако работиш трябва да плащаш не ДДС, а други данъци. ДДС нали е данък, който се прилага само върху стоки и услуги, а не върху работно заплащане?

Ако си на трудов или граждански договор - да
 
Добър въпрос. Ако работиш за чужда фирма сигурно е по-друга работата.
 
Re: От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Има ли някой, който да е успял да се регистрира по ддс като частно лице? Аз се опитах да го направя в данъчното в един малък град и претърпях пълно фиаско. Ония дебили ме гледаха, като че са ме пуснали от лудницата. И ме изгониха на практика.
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Ако можеш да ги накараш да ти откажат писмено, мисля че ще си гарантираш данъчна амнистия за пари от адсенс :)
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Какво родил Дянков, хахахаха. Палячо от класа. Еми ако го направят, няма да се декларират. Това е ясно...не знам какво ги кара да си мислят, че ще успее това. НО нека го пробват, то вече какво ли видяхме от тия. :) Значи на 300 евро ти даваш от тях 60 евро на държавта, ей така...без оснвание, без нищо, без да получиш каквото и да е, даже не и на момента, но и в близко или далечно бъдеще. Това казвам от сега, че няма да заработи добре. А пък те глупаците нека си го мислят като искат.

Вижте коментара под снимката - дошъл от САЩ, но въвежда соц. закони. Хахаха, нищо не е вденал тоя бастун в университетите в САЩ. Срамота за похарчените пари за образованието му там.

"От първи януари т. г. е в сила поправка в Закона за данък добавена стойност, която вече се превръща в кошмар за хиляди българи. От данъчните служби валят актове за глоби на физически лица и фирми, които не са разбрали за нея, а и тя не е огласена, както би трябвало в цивилизована държава." Ето това е притеснително. Така се стимулира бизнеса и частния сектор като цяло. Важното е да се глобяваме и да правим бастунски изпълнения, като тези. Глупаво правителство, да глобяваш фирми и физ. лица по време на криза, с некви измислени закони. Не е нормално 20% да ти яде държавта при положени, че нищо не получаваш в замяна. Вие знаете ли това колко пари са, особедно ако стане дума за тези, които вкарват от бригадите. Това е много дурварско според мен.
 
Re: От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Ако можеш да ги накараш да ти откажат писмено, мисля че ще си гарантираш данъчна амнистия за пари от адсенс :)

Точно това каза и счетоводителката ми :). За съжаление това е мисия невъзможна.
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Ако извършваш услуги от разстояние на фирми, регистрирани извън ЕС не дължил ДДС.

Ако обаче извършваш същите услуги на фирми от ЕС някой плаща ДДС (в случая в Google Ireland ДДС-то се плаща от Google Ireland), но въпреки, че не е нужно да плащаш ДДС трябва да си регистриран и да си подаваш декларациите.

За да не плащаш ДДС:
1) Може да регистрираш фирма в чужбина, която да получава парите. При получаване на дивидент плащаш 5% данък върху този дивидент. Данъците на фирмата не се плащат в България, ако са изпълнени определени условия (питай си счетоводителя как да стане - аз не мога да нося отговорност за подобни обяснения). Тогава фирмата ще плаща ДДС съгласно законодателството на съответната държава). Това обикновено не е решение на проблема, а е задълбочаване, защото ще имаш разходи и за фирма...
2) Не извършваш дейност (не получаваш пари) - най-лесния вариант, обаче не и най-изгоден...

Нещата са много сложни и без консултация със счетоводител изобщо няма смисъл да се занимавате да правите бизнес...

Не разбрах обаче защо получаващия доходите ще ходи да плаща ДДС - това би трябвало да го прави този, който дава парите (покрай случая с Google Ireland стана ясно, че Google ireland плаща ДДС-то).
 
Последно редактирано:
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Чакайте малко. Ако работиш трябва да плащаш не ДДС, а други данъци. ДДС нали е данък, който се прилага само върху стоки и услуги, а не върху работно заплащане?

В същност ДДС-то го плащаш не защото работиш, а защото си продал труда си. Например, ако беше на трудов договор с Google AdSense нямаше да плащаш ДДС. Обаче не си на трудов договор, а на договор за продажба на някаква услуга.

Когато си на трудов договор бачкаш за сметка на възложителя, а не му продаваш услуга.

Предполагам, че това е логиката на закона (а каква е точната формулировка в правни термини не мога да кажа).

Идеята на данъчното законодателство е да създава пречки за развитие на бизнеса. По този начин хората ще мизерстват и ще цапат по-малко "майката Земя". Загрижили се за екологията фанатиците... (Това разбира се не е официалната теза на законодателя.)

Заслужавате да ви стрижат и доят, защото сте овце. Някога българите са вдигали въстания заради глупави данъци, а сега сте силни само по форумите.

http://mladite.com/index.php?level=6&sub=253
http://www.ndt1.com/article.php/20040707144959267

Селският бунт при Дуранкулак, както и предшестващите го вълнения при Варна, Красен и Тръстеник, имали стихиен характер.
Той не е бил последица от предварителна политическа подготовка. Самият бунт бил логичен завършек на стихийното недоволство на селяните против въведения от правителството натурален данък, наричан тогава и по-късно "десятък".
Бунтът и неговото кърваво потушаване намерило отклик сред българския народ и неговата интелигенция. Вестниците помествали информации за "клането" в Добруджа, а Дуранкулак наричали "новия Батак". Големият ни поет Пейо Яворов изразил съчувствието си към добруджанските селяни, загинали в клането, в стихотворението "Край огнището" и в поемата "Сизиф", в стихотворенията "Бабини приказки" и "Недей ме пита". Поетът Цанко Церковски написа стихотворението "На героите", а Антон Страшимиров - романа "Кръстопът".
През 1901 г. правителството на Петко Каравелов отмени закона за натуралния десятък и въведе поземления данък. Тогава са били амнистирани и участниците в селските вълнения и бунта.
Така бяха написани тези кървави страници от недалечната история на нашия роден добруджански край, преживял и две румънски окупации през 1913-1916 и 1919-1940 г., както и тежките години на тоталитарния режим, за да достигне тази хлебодатна българска земя до наши дни и да пребъде през вековете като "златна житница" на майка България.
 
Последно редактирано:
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Мда,сега да видими ТИ happyslacker големия народен будител http://www.predpriemach.com/member.php?u=334 какво направи за да се отли4иш от така презираните от ТЕБ овце.Аргументирай се за да поемеме и ние ОВЦЕТЕ по твоя велики път,не се крий там зад пц-то няма да боли, обещавам:)
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Мда. Навремето цяла война сме водили срещу Византия заради данъци и търговия. По-точно заради преместване на българското тържище на неподходящо място. Само че тогава е бил Златния век и не сме цепили басма на никого, а сега казваме ДА, още преди отвън да са поискали нещо.
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Заслужавате да ви стрижат и доят, защото сте овце. Някога българите са вдигали въстания заради глупави данъци, а сега сте силни само по форумите.

http://mladite.com/index.php?level=6&sub=253
http://www.ndt1.com/article.php/20040707144959267

Не овце а СКЛАВЯНИ (РОБИ)

Аз бунта отдавна съм го вдигнал-незнам какво е това данъчна декларация нито пък трудов договор

Ако ви стиска последвайте ме.......:twisted:
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Очаквайте в скоро време когато минавате през тоалетната си вкъщи пак да ви вземат ДДС.
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Много го затягат он бизнеса нещо.В офф е по лесно-цигани, черноработници,не се плащат осигуровки,печели се добре.
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Да живее сивата икономика! :wink:
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

аз отдавна мисля да си направя една офшорка и тогава НАП ще хванат дедовия :)
 
От: Плащаш ДДС на пари получени от чужбина

Те НАП обичайно си хващат дедовия покрай офшорките, тъй че едва ли ще им направи впечатление една в повече. Основната кръвчица/данъци идва от дребните бизнесмени и обикновените граждани, върху които реално трябва да се крепи икономиката. Тая държава вече 20 години не успява да осъзнае, че систематично гони златните си кокошки към чужди кокошарници.
 

Горе