Повтаря ли се историята?

От: От: Повтаря ли се историята?

Толкова се изнерви, че бъркаш Сталин и Ленин вече. Аз не съм казал милиарди на година, а милиарди това са две различни неща. Има ли повече смисъл да коментирам? Живей си в пацифистката хипи идилия. СПОМЕНА за Чили, но ти си прекалено умен, за да прочетеш за т.н чилийско чудо или какво реално става в Чили например. Това става в цяла латинска Америка и после и при нас. И ми ги даваш за пример? Ти на каква дрога си бе "приятелю"? Амфетамин, Кокайн, Лепило или барникаш бронза за печка? Защото тотално се омаза. Да те попитам след като таксата е 5%, а ти каза, че нашата е под 2% и големите мини работят за още по-малко, нещо не усети ли как ти се разминаха изказванията?

http://prntscr.com/b55i06

http://prntscr.com/b55iid

Разминаването си е факт, след като поисках примери. Между другото, кои са моите любимци, да не кажеш Русия, защото имам само една женска немска овчарка вкъщи, други любимци нямам или ти знаеш някои? Сам си изкарвам парите и не са жълти, а са бели стотинки, съжалявам, че не съм като теб на висока заплата от посолството на САЩ, "приятелю трол.

Хайде ходи и пийни един нескуик, че виждам, колко си нервен. Все пак после няма сам да си пиша, след като патерицата ти не дойде тук с неговите виждания. Да не кажеш после, че съм лош човек пред тия от посолството. :|

Казах проблем голям е, че не четеш дори какво и пишеш - когато се говори за бизнес се говори за период - когато говорим за концесионни такси, те са начисляват на годишен оборот! Пишеш концесионна такса и после милиарди - какво очакваш те питам?
Върни се и пак, чети такса между 0 и 5% и в същата такса спада и Чили! Казвам ти какъв е глобалният стандарт, а не дали е морално или не!

Какви наркотиците те гонят? Когато искаш да говориш за тема икономика се има минимален минимум от базови понятия, които видимо ти липсват!
 
От: От: Повтаря ли се историята?

Още бисери

Човече ти си опериран от липса на каквото и да усещане от контекст. Пак се върни и чети какво съм писал, в какъв контекст!

Разбрах, че нямаш бизнес. Разбрах, че ми говориш какви детски продукти да пия и после ми говориш за хапове и наркотици - като цяло ме навява мисълта, че още вашите те дондуркат лошо няма, но се чудя какъв го дървиш в теми, които са ти далечни.

От тези няколко твои поста какво се разбра за теб - не четеш какво пишат хората, пишеш неща без да си наясно, не вдяваш от контекст и в добавка се имаш за някакъв професор по история.
Хайде оставям те намира си пишеш въображаемите въжделения за миналото и сегашното и бъдещите конспирации.

Дано по-скоро дойде деня, в който почнеш си вложиш времето за нещо реално със стойност. Като създадеш бизнес не забравяй се похвалиш - все пак това е форум за предприемачи!
 
От: От: От: Повтаря ли се историята?

Човече ти си опериран от липса на каквото и да усещане от контекст. Пак се върни и чети какво съм писал, в какъв контекст!

Разбрах, че нямаш бизнес. Разбрах, че ми говориш какви детски продукти да пия и после ми говориш за хапове и наркотици - като цяло ме навява мисълта, че още вашите те дондуркат лошо няма, но се чудя какъв го дървиш в теми, които са ти далечни.

От тези няколко твои поста какво се разбра за теб - не четеш какво пишат хората, пишеш неща без да си наясно, не вдяваш от контекст и в добавка се имаш за някакъв професор по история.
Хайде оставям те намира си пишеш въображаемите въжделения за миналото и сегашното и бъдещите конспирации.

Дано по-скоро дойде деня, в който почнеш си вложиш времето за нещо реално със стойност. Като създадеш бизнес не забравяй се похвалиш - все пак това е форум за предприемачи!

Това ли успя да измислиш за час и нещо? Браво предприемачо, но това е секция за политика. Видяхме какви ги бръщолевиш, не се излагай повече, няма как да замажеш положението.

Лека вечер.
 
От: От: От: Повтаря ли се историята?

Това ли успя да измислиш за час и нещо? Браво предприемачо, но това е секция за политика. Видяхме какви ги бръщолевиш, не се излагай повече, няма как да замажеш положението.

Лека вечер.

Ти сериозно ли мислиш, че съм като теб без работа и да отговарям веднага на всеки пост?
Върни се чети какви си писал, какво съм писал и на кого съм писал, в какъв контекст и т.н. абе просто чети бавно и спокойно и после мисли!
А когато си направиш бизнес, сподели, радвам се на чуждият успях и се уча от него - мога и от теб да науча нещо, не се знае.

Лека и на теб.
 
От: От: От: Повтаря ли се историята?

Казах проблем голям е, че не четеш дори какво и пишеш - когато се говори за бизнес се говори за период - когато говорим за концесионни такси, те са начисляват на годишен оборот! Пишеш концесионна такса и после милиарди - какво очакваш те питам?
Върни се и пак, чети такса между 0 и 5% и в същата такса спада и Чили! Казвам ти какъв е глобалният стандарт, а не дали е морално или не!

Какви наркотиците те гонят? Когато искаш да говориш за тема икономика се има минимален минимум от базови понятия, които видимо ти липсват!

Май ти не вдяна нищо от написаното от мен, ама пак си говориш простотиите.
До сега разбрах от написаното ти, че едва ли не българите сме кръгли идиоти и само заради нас сме на този хал. Доста смешно мислене през 21 век, само ограничен човек ще го изкаже това убеждение.

Имаме пет тона злато. Странно елката май ти е повредена.

Сталин и Ленин ги бъркаш, но ми говориш за история. Коментара тук е излишен.

Даваш ми за пример страни, които са били ограбени по най-варварския начин като Чили и го смяташ това за нормално, не ми отговори на нито един въпрос почти, може би защото отговора щеше да ти опровергае смешните изказвания.

Повтаряш едно и също като робот, без грам въображение и логическа мисъл, разчитайки на три термина от икономиката. Доста лошо представяне в раздел политика.

Американците са невинни за всичко, руснаците са виновни за всичко.

Ти си над мен, съветваш ме да си уплътнявам времето с нещо полезно, изкарваш повече пари от мен, а влизаш и пишеш в раздел политика, точно както мен, но нивото ти е мега зле.

Коментарите повече са излишни.
Лека вечер.
 
От: От: От: От: Повтаря ли се историята?

Ти сериозно ли мислиш, че съм като теб без работа и да отговарям веднага на всеки пост?
Върни се чети какви си писал, какво съм писал и на кого съм писал, в какъв контекст и т.н. абе просто чети бавно и спокойно и после мисли!
А когато си направиш бизнес, сподели, радвам се на чуждият успях и се уча от него - мога и от теб да науча нещо, не се знае.

Лека и на теб.

Мисля и то доста, но май ти си се закотвил в мислите си и не приемаш фактите, които са на лице. Не познаваш изобщо историята на света, но дава страни за пример. Колегата Маззини също ти даде поводи да мислиш, но ти си знаеш заученото май, май и само него рецитираш. Така нищо няма да постигнеш в спор като този, а ако нищо не искаш да постигнеш то това е именно ролята на троловете. Да провалят дискусиите.
 
От: Повтаря ли се историята?

Илиянче, ще направя последен опит - този път, няма да те карам да четеш какво съм писал, или да те карам да вникнеш в контекста защото ти е трудно ще ти го поднеса на тепсия, смялно като някой на някой ватник.

1. Никъде не съм казал, че българите са кръгли идиоти - писах, че огромна част от проблемите са наши и са вътрешни. Кой е виновен, че нямаме съдебна система?
Мисленето към 21 век, не е да заравяш главата в земята и да виниш други за проблемите си, а да ги решаваш сам!

2. Правиш ли разлика между добив на злато на компания и златен залеж в страна? Знам, че ти е труден контекста за златото, но се чудя как така не видя, че съм писал добив на злато?

3. Да, голямо богохулство направих, като в бързината обърквам Ленин със Сталин, и после си го поправям. Някак си, явно е свещена грешка да объркаш един болшевишки изрод с друг - вярно единият е избил няколко милиона души повече, та не трябваше ги бъркам.

4. Чили викаш варварски ограбена? Как така една варварски ограбена страна с един от най-големите БВП на глава по PPP в Южна Америка? Как така варварски ограбена страна има пенсионна система изцяло базирана на капиталов принцип с активи повече от БВП на Чили? Тука ББ иска национализира капиталовият стълб за да финансира фалиралата пенсионан система, а в Чили са точно на опаки и нямат никакъв проблем! Халал такива варварски ограбени страни, където са силно пазарно ориентирани и са водеща сила в Юж. Америка към ден днешен!

Наясно ли си какво е варварска ограбена страна и какви са проявленията на този акт или пишеш за спорта?

5. Явно и понятие си нямаш какво ми мнението за Хамериканците - стотици пъти съм го писал, но явно както винаги не четеш. Знам, че пак ще се сопнеш - та ще ти кажа огромна част от проблемите на БГ не произтичат щото имаме някакви хамерикански военни бази, които нямат никакво касетелство с икономиката. Дори и проблемите ни не са от факта, че зависим на руският енергиен монопол! Въпреки това, може да се реформира цялата съдебна система и да се вкарат стотици официални лица в затворите ... Румъния е пресен пример там може тук не може, а?

Когато проявиш малко мислене и си наясно с причинно следствените връзки съм сигурен, че може се заформи и подобие на дискусия с теб! Сигурен съм, че ако не влагаш време и енергия да търсиш конспирации и търсиш чуждо влияние, то ще спреш да бачкаш за пари(или най-малкото ще си вдигнеш дохода) и да си разменяш времето срещу пари и ще започнеш да работиш за активи, които ти носят пари и ти купуват време. Все пак това е целта на този сайт! Успех ти желая!
 
Последно редактирано:
От: Повтаря ли се историята?

Противопоказно е да се говори без дата в днешния дигитален век.
https://www.pwc.com/gx/en/energy-ut...ns/pdf/pwc-gx-miining-taxes-and-royalties.pdf

Ето тази фирмичка е направила един много красив репорт за какъв % се дава при добив на злато и други метали и т.н.
Процентите варират от 0% до 20%. Австралия, като една много развита икономика има 1,5%, докато първобитните в Конго и подобни имат 6%-8% и нагоре. В Канада варира между 0% и 16%. Какво ни говори това?
Че тея проценти са базирани цялостно на колко трудо/капитало-емко е целия процес с добиването на злато. В крайна сметка всичко опира до един процент възвръщаемост на инвестицията - %ROI; %ROCI и т.н.

При дадена ситуация фирма може да плаща 15% данък и да се къпе в печалби, в други - може да плаща 1% данък и да е на загуба.

Грозното е, че в нашата мила родина едни хора без никакъв ценз обсъждат темата и си мислят, че едва ли не - ако концесията беше друга - щеше да лежим по гръб, да шлякаме златки и да се къпем в злато ;- ) Е да ама не... Това е контра-продуктивно мислене.

(Далеч съм от мисълта, че около 2% концесията за дънди прешъс е оптималното, което сме могли да вземем, сто процента е имало далавера и процента е могло да бъде малко по-висок, но това е безсмислено да го коментираме). Концесията на търг дава право на тоя с най-добрата оферта да спечели. По един или друг начин - тази е била най-добрата...

Ресурсите са проклятие за недоразвитото общество, примери бол. Единствените примери за процъвтяваща държава, богатееща от ресурси са Норвегия, може би и Кувейт, но за последните не е сигурно.

А на нашите земи лесно-достъпно злато и добри златни находища няма. Ако е имало - да са разработени 45-89'. Ако не друго - съветския съюз е бил ЦАР на помпането (и разхищението) на полезно-изкопаеми. Не вярвам да имаме всичкото това злато, което пропагандират, и "братския" съюз да не се е възползвал.. Но това си е лично мое мнение.


Едит- целта е пазарна икономика и либерализиране на пазарите. Само това може да доведе до някакво увеличение на благосъстоянието.
@blackout - накара ме да се замисля за един сектор с пазарна икономика. Измислих отделни услуги, цял сектор не. Примерно ISP е доста либерализиран пазара - резултата е видим, в топ 10 на най-качествения нет сме. Теле-комуникационния сектор като цяло не е чисто пазарен, затова и мобилните ни оператори са до долу... жалко, много жалко.
 
Последно редактирано:
От: Повтаря ли се историята?

Не трябваше да го даваш този доклад на pwc, сега някой хора, ще тръгнат го четат като дявола евангелието - не случайно не го дадох, а и темата съвсем щеше се забие. Но щом е твоя, ще допълня и аз.
Не трябва използваш термини важното, е че трябва им се блъсне някаква брутална такса - как така ще ни крадат златото - сякаш влизаш в мината и копаш злато в излети 400 унциеви кюлчета ...
Златодобива е изключително труден бизнес и свързан с много разходи - това, че има мина не значи нищо - трябва се проучи и се планира разработването, а реалната оперативна дейност е свързана с огромна капиталова инвестиция. Последните няколко години редица големи компании свиват бизнеса, а малките фалират или затварят кепенците - няколкото държавни мини по целият свят са в жестока загуба с огромни разходи и нулева ефективност. Ти го каза за ценза, но този ценз не е само за хората от тази тема, но и за държавата. За жалост няма кой да държи сметка на държавата какъв ценз има и какви са и стимулите - винаги чрез социални цели се оправдават загубите и кражбите и накрая го плащаме всички ние чрез данъците. Прост пример е БДЖ - 600 милиона ще се излеят/окрадат от концесията на летище София, вместо да бъде приватизирано БДЖ и за 1 лев на стратегически инвеститори и да не се дотира с по 200 милки на година от нашият джоб ... С 200 милки на година, който се крадат, могат се купят няколко стотин линейки, пожарни и се обнови парка на гражднска защита или да се купят няколко многоцелеви спасителни хеликоптери/пожарникарски/медицински ..... после нямало линейки и хората умирали и политиците си правят ПР на гърба на нямането и дефиците на най-важните услуги, които една държава трябва да осигури!
 
Последно редактирано:
От: От: Повтаря ли се историята?

Едит- целта е пазарна икономика и либерализиране на пазарите. Само това може да доведе до някакво увеличение на благосъстоянието.
@blackout - накара ме да се замисля за един сектор с пазарна икономика. Измислих отделни услуги, цял сектор не. Примерно ISP е доста либерализиран пазара - резултата е видим, в топ 10 на най-качествения нет сме. Теле-комуникационния сектор като цяло не е чисто пазарен, затова и мобилните ни оператори са до долу... жалко, много жалко.

Не случайно казах сектор :)
Интернет-а е единствената индустрия, сегмент от телекомуникационият сектор, където е по принципите на пазарната икономика. Тук говоря от доставките на нет, до всички нет услуги - дори и регулациите по ел. търговията е нищожна спрямо всеки друг сектор. Не случайно огромна част от хората в този форум имат бизнеси точно там, а и не са 1-2 които правят 6 цифрени печалби (на година, специално уточнение за илиянчо)
 
От: Повтаря ли се историята?

Ситуацията с БДЖ донякъде ме радва. 600-те милиона са напълно излишни и е тотална гавра да бъдат дадени за да подържаме един франкенщайн. Съгласен съм, че е по-добре да се приватизира, даже за без пари. Дори дотацията да се запази (към частника, анатема на мен), но да е в човешки размери - 30-40милки - пак ще е по-добре..
Но гледам да съм позитивен - поне летището ще е на концесия. Нужна му е, в момента летището ни е отвратително и смятам, че ако не друго - поне концесионера ще подобри ситуацията там, значително.

пс. Докато има БДЖ - темата ми ще е актуална! Историята се повтаря, и потретва, като цяло всяка година - същото :twisted:
 
От: Повтаря ли се историята?

Малко полезно инфо, преди да е започнал с глупостите. В бившата ГДР приватизацията е направена със загуба от 104.5 млрд. евро ама там бай Шиле не вирее, че да им каже колко са зле.
 
От: Повтаря ли се историята?

Всъщност, Адам Смит го е обяснил достатъчно ясно. От една страна, добивната индустрия се регулира от добива на най-богатата на залежи мина в света, от друга страна е индустрия, която понякога дава, а понякога не дава рента, поради своята рискованост и капиталоемкост. Важното е да се прецени, дали въпросната рента/концесионна такса е справедлива. Рентиерът/държавата дейността, която извършва, е да отдаде своята собственост на някой който ще я експлоатира, и си добива рента без реално да е извършил/а някаква дейност. Тези 1.5 или 5 % може да нямат кой знае какъв ефект върху държавния бюджет, но нещата стоят другояче по отношение на човешкия капитал. Защото средната заплата в Дънди Прешъс България е 4000лв., нашите миньори придобиват умения на световно ниво, а това са знания, които биха стрували хиляди левове, за да ги усвоят по друг начин. Не на последно място е и финансовия ефект върху потреблението в регионите, от които са миньорите, защото това са доста бедни региони. Извод, ситуацията в България без тези "експлоататори" щеше да е по-лоша, отколкото е в момента, и да, тази такса е справедлива.
 
От: Повтаря ли се историята?

Всъщност, Адам Смит го е обяснил достатъчно ясно. От една страна, добивната индустрия се регулира от добива на най-богатата на залежи мина в света, от друга страна е индустрия, която понякога дава, а понякога не дава рента, поради своята рискованост и капиталоемкост. Важното е да се прецени, дали въпросната рента/концесионна такса е справедлива. Рентиерът/държавата дейността, която извършва, е да отдаде своята собственост на някой който ще я експлоатира, и си добива рента без реално да е извършил/а някаква дейност. Тези 1.5 или 5 % може да нямат кой знае какъв ефект върху държавния бюджет, но нещата стоят другояче по отношение на човешкия капитал. Защото средната заплата в Дънди Прешъс България е 4000лв., нашите миньори придобиват умения на световно ниво, а това са знания, които биха стрували хиляди левове, за да ги усвоят по друг начин. Не на последно място е и финансовия ефект върху потреблението в регионите, от които са миньорите, защото това са доста бедни региони. Извод, ситуацията в България без тези "експлоататори" щеше да е по-лоша, отколкото е в момента, и да, тази такса е справедлива.

Напълно съм съгласен с теб! За жалост, малцина са хората, които мислят обективно като теб, а още по-малко от власт имащите - Златото е любима популистка тема не само на 1 партия.
 
От: Повтаря ли се историята?

Разбира се, ще се радвам, ако дойде ден, в който тази сфера от икономика ще се развива от българска/и компания/и. Но, трябва да се направи уточнение, че сегашните ни бизнесмени са предприемачи от първо поколение, някои са и с минало от едни други години, не се и справят добре, на необходимото ниво. Да се извъртят поколенията, да дойдат следващите поколения предприемачи, и може да искаме ресурсите и финансите, които "носят" да си остават в Бг. В момента не съм оптимист, че наш предприемач или държавен чиновник, ще управлява тази дейност добре.
 
От: Повтаря ли се историята?

Разбира се, ще се радвам, ако дойде ден, в който тази сфера от икономика ще се развива от българска/и компания/и. Но, трябва да се направи уточнение, че сегашните ни бизнесмени са предприемачи от първо поколение, някои са и с минало от едни други години, не се и справят добре, на необходимото ниво. Да се извъртят поколенията, да дойдат следващите поколения предприемачи, и може да искаме ресурсите и финансите, които "носят" да си остават в Бг. В момента не съм оптимист, че наш предприемач или държавен чиновник, ще управлява тази дейност добре.
Има няколко наченки на добри предпреимачи - по горе писах Ивайло Пенчев за един от тях.
За златодобива, като цяло Канада и САЩ са лидери в тази област с най-голямото ноу хау и иновации - именно когато те дойдат си носят и технологията с тях и нашите миньор се учат. Другият вариант е да се купи тази технология, но за жалост много е трудно да добиваш в БГ каквото и да е - прост пример имаш земя, биеш сонда за вода инвестираш десетки хиляди и накрая трябва го легализираш, но според усмотрението на държавата я вземеш я не. Има и БГ компании, които искат да обработват, но години чакат за лицензи и разрешения и пак всичко зависи то рушвета ...
 
От: Повтаря ли се историята?

Или пък имаш плодородна земя и на нея пльоска... фотоволтаик. Добрият пример за мен са момчетата от Телериг, вече Progress.
 
От: Повтаря ли се историята?

Или пък имаш плодородна земя и на нея пльоска... фотоволтаик. Добрият пример за мен са момчетата от Телериг, вече Progress.

Да това е любима дъвка - самият факт, че имаш земя на асфалтов път и да направиш база ти искат тонове разрешения и глупости и накрая пак нищо няма стане е, а примерно в САЩ съм гледал как огромен масив се прави база без никакъв проблеми - подаваш документите които са някакъв санитарен минимум и след 30 дни имаш решение и си ти!
 
От: От: Повтаря ли се историята?

Противопоказно е да се говори без дата в днешния дигитален век.
https://www.pwc.com/gx/en/energy-ut...ns/pdf/pwc-gx-miining-taxes-and-royalties.pdf

Ето тази фирмичка е направила един много красив репорт за какъв % се дава при добив на злато и други метали и т.н.
Процентите варират от 0% до 20%. Австралия, като една много развита икономика има 1,5%, докато първобитните в Конго и подобни имат 6%-8% и нагоре. В Канада варира между 0% и 16%. Какво ни говори това?
Че тея проценти са базирани цялостно на колко трудо/капитало-емко е целия процес с добиването на злато. В крайна сметка всичко опира до един процент възвръщаемост на инвестицията - %ROI; %ROCI и т.н.

При дадена ситуация фирма може да плаща 15% данък и да се къпе в печалби, в други - може да плаща 1% данък и да е на загуба.

Грозното е, че в нашата мила родина едни хора без никакъв ценз обсъждат темата и си мислят, че едва ли не - ако концесията беше друга - щеше да лежим по гръб, да шлякаме златки и да се къпем в злато ;- ) Е да ама не... Това е контра-продуктивно мислене.

(Далеч съм от мисълта, че около 2% концесията за дънди прешъс е оптималното, което сме могли да вземем, сто процента е имало далавера и процента е могло да бъде малко по-висок, но това е безсмислено да го коментираме). Концесията на търг дава право на тоя с най-добрата оферта да спечели. По един или друг начин - тази е била най-добрата...

Ресурсите са проклятие за недоразвитото общество, примери бол. Единствените примери за процъвтяваща държава, богатееща от ресурси са Норвегия, може би и Кувейт, но за последните не е сигурно.

А на нашите земи лесно-достъпно злато и добри златни находища няма. Ако е имало - да са разработени 45-89'. Ако не друго - съветския съюз е бил ЦАР на помпането (и разхищението) на полезно-изкопаеми. Не вярвам да имаме всичкото това злато, което пропагандират, и "братския" съюз да не се е възползвал.. Но това си е лично мое мнение.


Едит- целта е пазарна икономика и либерализиране на пазарите. Само това може да доведе до някакво увеличение на благосъстоянието.
@blackout - накара ме да се замисля за един сектор с пазарна икономика. Измислих отделни услуги, цял сектор не. Примерно ISP е доста либерализиран пазара - резултата е видим, в топ 10 на най-качествения нет сме. Теле-комуникационния сектор като цяло не е чисто пазарен, затова и мобилните ни оператори са до долу... жалко, много жалко.

И сега какво убеждаваш ме, че за 2% даже и толкова няма, да им даваме златото си. Ама вие в реалността ли живеете хора? Било така там, тук в Индия, на Марс.. Тези пари от тези мижави проценти, нито ти, нито аз ще ги видим или усетим. А златото, което наистина се добива трудно в зависимост от терена и т.н, повярвай ми тези които го прибират, ще го усетят много добре. Да не говорим, че златото в света не е безкрайно. Всичко това не ви ли навява на мисълта, че можеше да не се продава веднага на концесия, ами например, ако наистина е в голямо количество, да хване пък България сама да си разработи мините? А не ви ли навяват мислите, че тези проценти не са влезли в няколко джоба и заради това е цялата тази пропаганда, че били супер малко количество и как всичко е ок и бля бля бля. Изобщо не вярвам на лъжите на цялото правителство и всичките ни "специалисти". То от такива като тях все още сме на едно и също дередже, че се и влошаваме изключително бързо.

@ mazzini - Гледай сега как стой ситуацията, защото нещо май мислиш и ти в друга реалност. Тези хора взимат 4 000 лева заплата, придобиват умения на световно ниво и накрая какво става, когато в мината вече няма злато? Ми тези хорица емигрират, защото няма кой друг да им дава тези пари тук. И като са придобили тези умения какво от това, след като са напуснали? Къде виждаше доброто, когато там след тази мина пак си остане едно нищо?

Като образованието ни е докарано до нивото на килийните училища, ще се радваме, когато такива фирми дават опит на нашите съграждани, после няма да се радваме, когато ги привикат да работят в друга мина извън България за 4 000$ и повече не се завърнат в тази кочина.

То няма лошо хората да търсят по-добър живот, ама вече 2.5 милиона българи напуснаха и повечето завинаги.

@Блекоут - стига с това БДЖ, в момента всичко държавно се краде и то на макс, как ще работи на печалба? Аз съм в момента за, абсолютно нищо да не е държавно (за да не бъде в ръцете на всички тези измекяри в парламента), но частниците поне да имат гаранции и протекция най-малкото от ЕС, че няма да бъдат рекетирани, но нашите схемари ще почнат да ги гърмят, както собственика на Агресия (какъв е филма там, точно не знам, ама си го пречукаха). Е това е малоумното в цялата ситуация, че мафията тук си развъртя коня, както си иска. Държавни фирми могат да бъдат на печалба, както и частните могат, но системата на държавата трябва да функционира правилно, съдебна, изпълнителна, законодателна. Тук нито една от трите не функционира правилно, да не говорим, че ако някой има желание за промяна бива сгазен от трите системи доста последователно и кординирано, което говори за пълна узурпация на властта в тази държава. Няма какво повече да ми даваш примери, след горе посочените неща.

За какво казвам, че Америка има интерес от това и че ни докара до тук? От тази ситуация имат полза и Русия и Америка.
Америка ѝ трябват васални и послушни пионки. Нашите са точно такива, грабят държавата, но козируват и се кланят на янките, а янките си правят каквото искат тук, защото онези са на два по-големи протеста живот плюс малко масло в огъня, било то поскъпване на тока или нещо друго, и знаят отлично, че ще ги има, докато слушат и се кланят.

Руснаците имат ползва от това, за да накарат хората тук да си мислим, че не сме за Европа и никога, няма и не можем да ги стигнем. Че само Русия, може да ни спаси. Да ни втълпяват как всичко европейско е зло и т.н. Разбирате на къде бия. Още повече, че сега 9 години от както сме в съюза ставаме все по-зле, това отлично устройва Русия, за да си води пропагандата срещу ЕС и в своя собствена полза разбира се на българска територия и да русофицира все повече нашенци.

Турците също не са по-назад, и те си имат своите амбиции и са предоволни, когато от север имат една слаба и малка държавица, заедно с безпарична Гърция.

Това е филма и не сме зле само заради нас си, но това не означава, че ние носим малка част от вината, главно в нас си е, пак казвам главно. След като цял живот са били свикнали хората, друг да мисли вместо тях, ще има такива "циркове" от що-годе добра държава, макар и изцяло вързана към западащия СССР, да отиде на ниво 4-ти свят.. Както казах по-горе за САЩ, на тях им трябват послушни васали, не им трябват хора като един Орбан да речем, които ще искат да бъдат независими, не да играят по чуждите свирки. Нито пък руснаците, нито турците, нито който и да е друг, освен българският народ, би го устроило да има силен и независим лидер в тази държава. Виктор Орбан и той колко е независим е спорно, също така има много неща които не харесвам в този човек, но поне показва, че не е като нашите меки китки и свиркаджий.
 

Горе