Политическо надцакване

БСП са доста далеч от дясна партия. Но ме накара да се замисля защо в България десните партии някакси не се котират. Може би защото като цяло се въздържат от популистки обещания. Жалко, защото една дясна реформаторска партия, съставена от качествени кадри, би ни доближила до 1500 лв. средна заплата много по-бързо от ГЕРБ.
 
Тц... не мисля, че има 150 000 пътни чистачи, най-малко защото пътищата не се чистят :D
Абе 150к чистачи на дали, но общаци сигурно ...
 
Сами им вижте обещанията и от тях си личи че ГЕРБ е лява партия, а БСП дясна.
Тези 20% данък или рестартирането на неефективни проекти ти се вижда дясно?
 
Абе хора, я ги махнете тези цифри. Истината е, че доста хора ги мързи да гледат, камо ли да работят. Някои от тях и 500 лева не заслужават. Всички искат да си седят, да си чатят, а по картата им да тече една заплата от 2000 лева. При някои се получава, връзкарите например. Тези, които си правят нормален бизнес си бачкат по 12 часа на ден и не се оплакват. А политиката не им е виновна на никого. Само се мрънка.

За всичко си прав, освен за политиката. Тя влияе на бизнеса. Ощетява едни коректни и поощрява (и направо спонсорира) други не некоректни, а направо престъпни. Неизбежно това се отразява на много фирми и съответно на заплащането на техните служители. Примери мога да ти дам от моята сфера, и от други сфери, но всеки знае и вижда.

Иначе щом си се захванал с някакъв бизнес в БГ, си приел правилата на играта и си действаш. Повечето са така.
 
Големият бизнес управлява политиката.
А политиката управлява малкия бизнес.
Така че има голямо, да не кажа огромно, значение за повечето хора каква е политиката.
 
27 години едно и също. Сменят се правителства като топъл хляб. Ама мързелът се увеличава. То, че е свързано-свързно е, ама въпросът е, че на хората не им се бачка...
 
27 години едно и също. Сменят се правителства като топъл хляб. Ама мързелът се увеличава. То, че е свързано-свързно е, ама въпросът е, че на хората не им се бачка...

Образованието и възпитанието, те са толкова важни. От училищата и семействата излизат маса неграмотни хора - те не разбират и не знаят, че трябва да се полагат усилия за постигане на повече блага. Масата от тая маса е убедена, че нещата стават с връзки, тия дето имат повечко пари са връзкари, късметлии, бандити. Убедени са, че работодателите са мръсници и иззедници, че искат само да ги преебат работниците. Масата от хората нямат отношение към нещата.

Масата наистина не разбират, че трябва да полагат усилия - на работа и в личния живот, сред роднини, приятели, колеги и съседи. Само Бахаров дава пари ей така, всички други блага трябва да се заслужат и да се стараем за тях.
 
Тия от ската не им знам партията кво обещават?
Баба ми разправя за някви милиарди които политиците си деляли всяка година вместо да ги дават за пенсии.
 
Образованието и възпитанието, те са толкова важни. От училищата и семействата излизат маса неграмотни хора - те не разбират и не знаят, че трябва да се полагат усилия за постигане на повече блага. Масата от тая маса е убедена, че нещата стават с връзки, тия дето имат повечко пари са връзкари, късметлии, бандити. Убедени са, че работодателите са мръсници и иззедници, че искат само да ги преебат работниците. Масата от хората нямат отношение към нещата.

Масата наистина не разбират, че трябва да полагат усилия - на работа и в личния живот, сред роднини, приятели, колеги и съседи. Само Бахаров дава пари ей така, всички други блага трябва да се заслужат и да се стараем за тях.

Това са глупости когато става дума за малка страна като нашата и където икономиката се крепи на сектор услуги и помощите от ес.
Тези два факта могат да обезсърчат всеки който не е имал някакъв впечатляващ старт (т.е. над 90% от хората). Какво трябва да учиш за да бачкаш за много пари? в България тези дейности са много малко... Дори да имаш заложби да станеш ядрен физик и завършиш с пълно отличие - какво? отиваш в умрелия козлодуй за 2к заплата или пък за 300 лв. в БАН. Другия вариант е в чужбина където да си малцинство...
Средата в България ражда това което описваш (а не обратното). Следователно скоро промяна не може да има.
 
Последно редактирано:
Това са глупости когато става дума за малка страна като нашата и където икономиката се крепи на сектор услуги и помощите от ес.
Тези два факта могат да обезсърчат всеки който не е имал някакъв впечатляващ старт (т.е. над 90% от хората). Какво трябва да учиш за да бачкаш за много пари? в България тези дейности са много малко... Дори да имаш заложби да станеш ядрен физик и завършиш с пълно отличие - какво? отиваш в умрелия козлодуй за 2к заплата или пък за 300 лв. в БАН. Другия вариант е в чужбина където да си малцинство...
Средата в България ражда това което описваш (а не обратното). Следователно скоро промяна не може да има.

Прав си - скоро промяна няма да има.

Не става дума за учене за ядрен физик или някакъв мега специалист в някоя сфера. Говоря за основното, за отношението. Знаеш ли, че от училище и дори университета излизат мега неграмотни и с някакви фалшиви очаквания, които съм казал по-горе. Те не знаят, че трябва да се напънат и да бачкат. Дори и в началото да не могат, да иска да се научи и да се опитва. Тия неща по някакъв начин трябва да се учат в училище. Темата няма да я раздуем с 2-3 поста, много е дебела.

Ще ти дам пример: в училището на детето на мой колега, учителката по математика решава задачите за 10 минути, после си сяда на дупето и всички си цъкат на телефоните и си лафят. Няма решаване от ученици, няма обсъждане на варианти и решения. НЯМА НАПЪВАНЕ. Колегата сяда с щерката у дома и е зашеметен как тя не може грам да разсъждава. Ако той я остави само на даскалото, тя е пътник, тя не знае какво е да се напънеш.

Това после рефлектира. Казваш, че сме само услуги. Ами то в услугите сигурно най-много се иска отношение и напъване. Ех, темата е наистина дебела.

Уважавам твоето мнение @nortrant . Моето мнение е за отношението, образованието и възпитанието - без тях няма оправия. Не може държавата да е пълна с гьонове, селяци и неандерталци и в същото време населението да просперира. Провеждал ли си интервюта за работа с ниско квалифицирани кадри? Олеле майко, брутално е. А някои от тях се имат и за по-висококвалифицирани. Имай впредвид, че аз съм в София. А в провинцията какво е... има познати работодатели и там, е там за какво иде реч...

Понеже темата е за политиката - на политиците им е добре да управляват маса от гьонове, селяци и неандерталци. Така си гепят на спокойствие. Ако насреща имат образовани хора, ще трябва да се справят с протести (примерно).

И отделно на необразованите могат да обещават какво ли не. Мно-о-о-го хора им се връзват.
 
Моето мнение е за отношението, образованието и възпитанието - без тях няма оправия.
Напълно съгласен съм. Детето на твоя колега има късмет, че баща му е интелигентен и инвестира в него. Проблема в действителност е много всестранен и може да се погледне от много различни точки.

Ще използвам учителката за която спомена. В случая твоя колега спасява детето си, но десетки други са обречени. В национален мащаб съотношението се запазва.
Може да се надяваме на някаква промяна ако тази учителка бъде уволнена. Не би било грешно да се каже, че твоя колега подкрепя това състояние като го финансира чрез субсидията на своето дете (аналогия може да се направи и с просяците - който в нормалните страни са преследвани от закона). Но колегата ти е спокоен защото има възможност да даде на детето си това от което се нуждае, нищо, че повечето от другите деца няма да имат тази възможност и в крайна сметка след години те (необразованите) ще диктуват защото са мнозинство.
Интелигентните хора трябва да направят нещо (срещу учителката), а не да се чака на останлите които нямат капацитет.
 
  • Like
Реакции: ops5
Докато световната политико-икономическата система не се промени, то нищо добро няма начин да се направи. Защото в тази конструкция в която живеем страната ни е поставена в позиция на "тоалетна". Хубавото е, че вече се вижда, че въпросната система почва да се срива. Но проблемът е след това какво добро да очакваме, ако кадърният за ядрен физик българин не се е образовал така, а се е задоволил да продава стоки от свой онлайн магазин (който естествено ще фалира, след смяната на системата).

А между другото много ми е интересно въпросната учителка дали изобщо може да задържи вниманието на децата за цял учебен час, без да почнат да й викат, да я замерят с хартии и други простотии! Не гледайте едно време - тогава държавата не беше в състояние 99% анархия и учениците горе-долу слушаха. Май не с тази учителка трябва да се почне (то няма и с кого да я замениш - никой не иска да е учител), а примерно с цензуриране на простотиите по програмите на телевизиите.
 
Докато световната политико-икономическата система не се промени, то нищо добро няма начин да се направи. Защото в тази конструкция в която живеем страната ни е поставена в позиция на "тоалетна". Хубавото е, че вече се вижда, че въпросната система почва да се срива. Но проблемът е след това какво добро да очакваме, ако кадърният за ядрен физик българин не се е образовал така, а се е задоволил да продава стоки от свой онлайн магазин (който естествено ще фалира, след смяната на системата).

А между другото много ми е интересно въпросната учителка дали изобщо може да задържи вниманието на децата за цял учебен час, без да почнат да й викат, да я замерят с хартии и други простотии! Не гледайте едно време - тогава държавата не беше в състояние 99% анархия и учениците горе-долу слушаха. Май не с тази учителка трябва да се почне (то няма и с кого да я замениш - никой не иска да е учител), а примерно с цензуриране на простотиите по програмите на телевизиите.

Точно с учителката трябва да се почне. За да може тя да подготвя децата за реалния свят.

Кадърният ще се справя в този свят и в някой друг свят Тук ще продава от онлайн магазин, след това пак ще намери начин и възможности.
 
Точно с учителката трябва да се почне. За да може тя да подготвя децата за реалния свят.

Кадърният ще се справя в този свят и в някой друг свят Тук ще продава от онлайн магазин, след това пак ще намери начин и възможности.
И как ще я принудиш да го прави? Като я махнеш, тогава вече просто физически няма да имат учител/ка и дори тези 10 минути в часа децата няма да ги имат. Да не мислиш, че посредством заплаха от уволнение ще принудиш някой да е по-съвестен? Обществото днес не е толкова бедно като цяло, че да не можеш да си изкарваш хляба някак и затова да си принуден да правиш нещо което не искаш. Учителката ще отиде продавачка в магазин (такива постоянно се търсят).

Кадърният ще си намери работа, но определено ще имаме един ядрен физик по-малко, който вече при развиващо се общество (а не затриващо се като в момента) ще е крайно нужен! Те точно затова на запад си ценят образованите кадри и им дават напълно прилично заплащане в университетите, дори и да не са им толкова необходими за момента.
 
Мисля че е вярно:
https://bivol.bg/belene-nec-ase-1.html

КОЙ скри негодния строеж на АЕЦ Белене, за да плати 1,2 милиарда на руснаците?

иначе казано, вместо да вземем 3 милиарда неустойки, бойко плати 1,2 - Заслуга на ГЕРБ
 
Тези избори ще са много забавни. Политиката в България почна да става интересна :D :

"
Проф. Иво Христов, водач на БСП в Пловдив:

«Маркс е стар, прашасал и ненужен, живеем в ново време, в 21 век, постановките му не са актуални, затворете го в скрина и го заключете с катинар», това заяви професорът на среща с млади членове и симпатизанти на БСП, проведена в централата на партията в Пловдив преди няколко месеца в града.

Водачът на листата на БСП за парламентарните избори добави още, че Великата Октомврийска Социалистическа революция «не е нищо друго, освен гнусен еврейски погром, осъществен с еврейски пари, довел до ликвидирането на Руската империя, който факт НЕ заслужава одобрение…».
"
Водач на листата на "социалистическа" партия говори против Маркс, Октомврийската революция и тнт, докато "консервативните" и "десни" партии подкрепят гей парадите и левичарщината на Запад (например Демократическата партия в САЩ). Не ще и дума, в интересно време живеем :D
 
Не е нормално почти 50% да взимат около 500 лв. При положение, че 2500 лв. са нужни за едно 4-членно семейство.

Не знам дали си разбрал, но според мен НЕ е нормално да има такава голяма разлика между първия и втория стълб на тази графика:

https://www.infograf.bg/embed/478

в природата и при нормални условия всичко е плавно и хармонично, само там където стъпи бай ганьо има такива резки аномалии :D

2014 МРЗ е 340 лева, което е стълба на 4-4,5, първия стълб е за земеделски производители, които се осигуряват на 240 лева/2014
 
Сами им вижте обещанията и от тях си личи че ГЕРБ е лява партия, а БСП дясна.
Абе някоя партия излезе ли с икономически или социален план. Само знам, че едните щели да повишат минималната пенсия и заплата и това е. Мисля, че бяха БСП. Аз си имам фаворит. И в този ред на мисли, ще се радвам, ако гласува повече хора. :)
 

Горе