Поръчка от Amazon.com - как пристига

От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Значи тука се изговориха много ама много глупости.Има си една система на БГ митниците наречена ТАРИК(малко е сложна за навигация).Там може да проверите какви ставки се дължат.Мито+ДДС,само ДДС.Каква стока си харесал?Сподели.Ако е потребителска електроника-лаптоп,таблет,мп3,двд,блурей и тн и тн се плаща 20 % ДДС само без МИТО!Също така на сайта може да публикуваш и твоя ВЪПРОС НА КОЙТО ЩЕ ТИ БЪДЕ ОТГОВОРЕНО.Дали ще платиш мито или ддс или двете?Има си минимална стойност която не се обмитява,която не си спомням колко беше.Има и нещо друго.Благинки,с малки размери и голяма стойност просто понякога си минават без никакви налози,поради незнайна причина,дори и да присъстват в ТАРИК.Митото на повечето стоки е 2,5-3,5 процента от стойноста на стоката.По страшно е ДДС то което е 20 процента.За стока на стойност 90 ДОЛАРА МОГА ДА ТИ ГАРАНТИРАМ,ЧЕ НЯМА ДА ПАЛТИШ НИЩО!Не ги слушай тука всички професори колко е страшно да пазаруваш от УСА,как лошите митничари ще ти сложат едни митни сборове от порядъка на 1000 долара,на стока реално струваща 90 долара.Дали ще мине без обмитяване или не всичко зависи от късмета ти.Иначе в най-лошия случай-стока на стойност 90 долара се дължат 2,5-3 процента мито+20 процента ДДС,ама трябва да си ебахти каръка.
 
От: От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Ако си поръчам от Ибей или Амазон стока която струва 20 долара,ще трябва ли да се занимавам с митници?
Поръчката се изпраща от Хонконг.

п.п. Има и опция да се изпрати като Gift

Няма да се занимаваш.А бе хора защо тези митници ви се струват някакво страшно нещо?Дребни стоки се освобождават много лесно.Отиваш в митницата и ти обясняват какъв е каналния ред.Сега вече ако се занимаваш с контейнери ти трябва митнически агент(customs agent).Минават и пратки за 3000-4000 хиляди долара стига да не са много обемисти и много зависи дали митничарите са на кеф или са някой злодей.Ако мине без проблеми пратката се търси в местния пощенски клон.Това е.Няма никакви тайни.

Такива за 50-100-150 долара въобще не ги бройте.Винаги минават.
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Най-после намерих минималната сума линка е от customs.bg

Какво трябва да знам когато получавам пратка (подарък) от държава, извън ЕС?

Съгласно разпорeдбите на членове от 25 до 27 включително от Регламент (ЕО) № 1186/2009 на Съвета от 16 ноември 2009 г. за установяване системата на Общността за митнически освобождавания (кодифицирана версия) и чл. 58, ал. 1, т. 12, буква ”б” от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) не се дължат вносни сборове и данък върху добавената стойност (ДДС) за стоки, съдържащи се в пратки, изпратени от физическо лице, установено в трета страна до друго физическо лице, живеещо на митническата територия на Общността, ако стойността на пратката е до общата левова равностойност на 45 евро, включително и стойността на количествено лимитираните стоки, посочени в чл. 27 (тютюневи продукти, алкохолни напитки, парфюми или тоалетни води), при условие получателят да не е заплащал за тях.
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Прочети това.От сайта на българските митници е.Ще го разбереш без проблем: http://www.mitnici.eu/?action=n&id=824
Цитат: "По отношение на стойностите, промяната касае пратките с незначителна стойност. Лимитът от 22 евро, вече е 150 евро. Тук се налага едно много важно уточнение.
За да се определи една пратка като “пратка с незначителна стойност”, освен че не трябва стойността й да превишава 150 евро, най-малко едно от двете лица участващи в сделката (изпращач и получател), трябва да е юридическо лице. "
В твоя случай ти си физическо лице,което си купува стока от юридическо лице и тя е на стойност до 150 евро-не дължиш мито и ддс.
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Прочети това.От сайта на българските митници е.Ще го разбереш без проблем: http://www.mitnici.eu/?action=n&id=824
Цитат: "По отношение на стойностите, промяната касае пратките с незначителна стойност. Лимитът от 22 евро, вече е 150 евро. Тук се налага едно много важно уточнение.
За да се определи една пратка като “пратка с незначителна стойност”, освен че не трябва стойността й да превишава 150 евро, най-малко едно от двете лица участващи в сделката (изпращач и получател), трябва да е юридическо лице. "
В твоя случай ти си физическо лице,което си купува стока от юридическо лице и тя е на стойност до 150 евро-не дължиш мито и ддс.

Пише до 150 евро не се обмитява,датата на публикацията е 2009г,дали все още е актуална
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Ами и твоята дали все още е актуална и тя е от 2009....Накратко-физическо-юридическо лице 150 евро.Физическо-физическо лице 45 евро.Говориме извън EU.

И още по просто да ти го обясня-Пратка USA фичическо лице до EU физическо лице-45 евро(не се дължи нищо.Пример брат ти като физическо лице,намиращо се на територията на USA,ти изпраща МП3 на стойност 45 евро)

Пратка US юридическо лице(онлайн магазин например) до EU физическо лице-150 евро (не се дължи нищо)

Схвана ли схемата? Gift \(подаръци) от USA не вървят(поне на хартия)
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Значи примерно аз за часовник от 127$ + 16$ доставка = 143$ * 20% ще плащам така ли?
 
Re: От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Пише до 150 евро не се обмитява,датата на публикацията е 2009г,дали все още е актуална

Оо, от доста време не е толкова. Оня убавец мамин с очилцата го сложи така, че да една дъвка да не може да си вкараш без да минеш през митницата.
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Нищо не се дължи ако си го закупил от юридическо лице(магазин),защото сумата е под 150 евро.
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Аз си бях набелязал фотораница - с доставката излизаше $90. Не ме притесняват митото и ДДС-то. Пак излиза по-евтино, а и този модел го няма в БГ. Моя проблем е във времето - да ходя, да чакам, 1-2-3 гишета.

Но ще пробвам в бъдеще и ще купя нещо да видя как е.
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Моето е часовник, което е сравнително малко и има възможност да мине между капките, но и да не мине тук е 400лв.
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Мисля, че продължава да е 150 долара за плащане на мито, но сумата за ДДС (което дефакто ни треска най-много и както Блинки горе каза за цайсайтия икономист е по-ниска). Лошото е също, че чакането е еднакво.

Ще ви опиша на Веслец как протичаха нещата преди 4 години мисля.

Пратка от Нова Зеландия, оня се завря в склада извади я и тъй като бяха спортни стоки, обемисти макар и леки, потри ръце и каза "Нова Зеландия? Кво е тва, я да видим!?" И сряза найлона, оказа се че гледа като магаре ноти, защото и да му го бях нарисувал нямаше да разбере какво е това, но...

От склада се качваш да ти издадат ВИЕС, ако нямаш (издава се веднъж, може да е на физическо и на юридическо, съответно трябва да съвпада с получателя). Чичака там трака по копчетата, слизаш с няколко листа в банката да си платиш таксата за ВИЕСа, качваш се, той ти дава още листове, слизаш с тях при митничарите, те тракат още по клавиатурата, дават ти листове на които пише общо колко ще платиш в такси, мита, ДДС-та. С тея листове отново на гишето - плащаш и се връщаш обратно на гишето за получаване. Там, ако все още не са излезнали в почивка ти дават каквото имат да ти дават и ти си бегаш.

Цялото упражнение тогава ми струва половин ден чакане, защото на всяко гише има поне 1-2 преди теб и сам се сещаш с каква скорост работят лелките на компютрите.

Както някой по-горе каза митото е под 5%, ДДСто е по-гадно, но пък в крайна сметка тъпи данъци - плащаш и си ползваш стоката и в 90% от случаите ти е пак по-евтино отколкото да си го купиш от тук, ако въобще го има някъде.
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Добре де, няма ли фирми-посредници, които ще ви спестят цялото чакане и ще ви докарат стоката освободена от всичко до вратата ви? Т.е. да речем че в най-лошия случай ви таксуват ДДС плюс Мито и процента за посредника - това ще оскъпи наистина с около може би 30 % всичко, но ако тук е със 100 % по-скъпо си заслужава, нали така.
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

FedEx и DHL със сигурност предлагат подобно нещо, но ако идва с тяхна услуга.

Ако идва по пощата и ти пристигне на Веслец какво правиш? Трябва пълномощно да направиш, отделно таксата на фирмата, по-добре да отидеш и да си го освободиш сам, няма да те изядат митничарите (е ако не вкарваш нещо "весело" де...).
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Фирма посредник ми направиха предложение за часовника, който струва 130$, да ми го доставят до офиса им в Бургас за 185$ в което е включено всичко освен куриер до мен.
Ако си го поръчам сам ще стане 130$ * 20% ддс = 156$ + 16$ доставка = 172$.

Май е по-добре с тях да пробвам.
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

За щастие много малко стоки има, които да не можеш да си ги купиш от търговец в България или друга държава от ЕС.

Има една такава особеност в човешката психология - хората се стремят да избягват загубите. И понякога в стремежа си да намалят загубите, правят повече разходи (и им излиза по-скъпо). Примерно поръчват си нещо за $20 по-евтино и губят половин ден във висене по гишета (а е можело това време да го отделят за да спечелят $200).
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Вярно ги има в БГ стоките ама много нагли надценки имат хахах.

Наскоро си поръчах GoPro 3+ Black от USA за 600лв. Тук го предлагат за 900лв, останалите 300лв ги вложих в стедикам и карта памет 32гб.

Същата е работата и с часовника от там ще ми дойде за 260лв, тук е 400лв, вярно другите 140лв няма в какво да ги вложа свързано с него, но все пак :)
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Пишеш „вложих“. По-скоро си „изхарчил“ - ако тези джаджи не ти носят доход.

Не ги разбирам хората, които купуват часовници - за какво ви е часовник, като имате телефон (който е джобен компютър, една от функциите на който е да показва часа - даже може да ви го казва „на глас“)?
 
От: Поръчка от Amazon.com - как пристига

Здравейте,

изключително съм бос относно поръчките от чужда страна. Харесал съм съм си един продукт, който не мога да открия в БГ и го видях в Амазон. Цената ме устройва и искам да го поръчам. Как обаче идва тук - трябва ли да ходя на митница да го освобождавам ? Става дума за общо 90$, ако това има значение.

Благодаря предварително на отзовалите се.

срока зависи от доставчика, но обикновенно до седмица пристига пратката.
 

Горе