Последен ден на месеца - Ден за БЕКЪП !!! - Кампания на Предприемач.ком

Дискусията в 'За Форума - Webmaster Community' стартирана от coolice, Март 31, 2014.

1. coolice

coolice Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    12,243
    Харесвания:
    665
    Точки:
    113
    Въпреки че хостинг компаниите полагат големи или по-малки усилия (според общите им условия) да пазят бекъпи, винаги е добра идея да си имате собствен свален локално

Затова подемаме капания всеки последен ден на месеца, ще вдигаме темата да напомняме... По добре да не се налага да ползвате но ако се наложи наличието на още едно резервно копие никога не е излишно ...

Методите за перосанел бекъп са:

Да генерирате такъв през cPanel Backup системата

Да направите zip архив на public_html директорията и зип архив на базата данни през phpmyadmin

Да свалите фаиловетe през фтп и базата през phpmyadmin...
    ПП В темата беше споменат и софтуер за уиндоус който сваля бекъп възножно е да работи по добре с много фалилове отколкото ръчно през фтп клиент...

Последно редактирано от модератор: Апр 2, 2014
  2. Blinky

Blinky Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    23,495
    Харесвания:
    2,078
    Точки:
    113
    Професия:
    Dev
    Място:
    Sofia
    Темата е доста добра и е хубаво наистина да се прави по един локален месечен бекъп на сайтовете, които имате. Вероятно се разчита на хостинг фирмите да ги правят, да, това е така, но нека бъдем и малко по внимателни в това. Не казвам, че ще имате проблеми с това, но за ваша сигурност е хубаво и веднъж месечно да се прави.

3. Martin Kolev

Martin Kolev Member

Рег.:
    Дек 9, 2012
    Съобщения:
    215
    Харесвания:
    20
    Точки:
    18
    От: Последен ден на месеца - Ден за БЕКЪП !!! - Кампания на Предприемач.ком

Темата е супер. Тъй като мисля че повечето хора тук използват *wordpress ще е хубаво да развием и тема за бекъп на google drive. Мисля че е хубаво хората да си правят бекъпи там, дали ръчно дали с някой плъгин. Доста хора ще се заинтересуват от тази опция.

4. $INeed$

$INeed$ Well-Known Member

Рег.:
    Март 10, 2007
    Съобщения:
    2,593
    Харесвания:
    265
    Точки:
    83
    Да, идеята е супер, както за темата- така и за използването на клауд услугите - били те на Google, DropBox и други подобни. ;)

5. Maverick

Maverick Well-Known Member

Рег.:
    Апр 3, 2008
    Съобщения:
    2,187
    Харесвания:
    145
    Точки:
    63
    Професия:
    www.Nmarket.bg
    Място:
    www.Nmarket.bg

Поздравление за идеята. :)

6. Даниел Маринов

Даниел Маринов New Member

Рег.:
    Авг 8, 2013
    Съобщения:
    461
    Харесвания:
    47
    Точки:
    0

Ползвам Google Drive и съм много доволен от тяхната услуга, макар и не с такава цел, разполагат и с готино приложение за Android, за другите платформи би трябвало също да има.

7. Green Bars

Green Bars Well-Known Member

Рег.:
    Май 8, 2008
    Съобщения:
    2,618
    Харесвания:
    253
    Точки:
    83

Мерси за напомнянето. Сега ще си направя бекъпите, че скоро не съм правил :)

8. s1yf0x

s1yf0x Well-Known Member

Рег.:
    Юни 12, 2012
    Съобщения:
    2,429
    Харесвания:
    921
    Точки:
    113
    Професия:
    System administration
    Място:
    Sliven/Sofia

coolice - може би е добре да им се обясни каква е разликата между инкрементален и диференциален бекъп. Кой какви методи използва - rsync , ftp ? Прави ли се компресия преди да се изтреля на външния носител или не се прави? Прави ли се проверка на цялостта на бекъпа (checksum) или не се прави?

Вискяр Градинаров харесва това.
  9. uni-web

uni-web Well-Known Member

Рег.:
    Ян 24, 2011
    Съобщения:
    4,035
    Харесвания:
    319
    Точки:
    83
    Място:
    PC

Предполагам, до някъде съм дразнител за създаването на темата. Идеята е супер, но как да разчитам на бекъпа на cpanel, при големи сайтове. Иначе подкрепям на 100%.

10. garnet

garnet Well-Known Member

Рег.:
    Септ 10, 2009
    Съобщения:
    1,187
    Харесвания:
    55
    Точки:
    48
    Re: От: Последен ден на месеца - Ден за БЕКЪП !!! - Кампания на Предприемач.ком

Да, това са добри насоки :)
    Сугурен съм, че ти знаеш отговорите. Като имаш време напиши.
    Сериозно, и на мен ми са мъгла някои неща.

11. coolice

coolice Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    12,243
    Харесвания:
    665
    Точки:
    113

това насочено предимно за потребителите на шеърд :) можеби би било по добре да им обясня как да го пуснат от cpanel или как ръчно да направят зип на хоум директорията :)

а специално за общите условия и това че някой се стараят повече някой по-малко визирах хостгеитърчето, те са ми любими с техния TOS: седмичен бекъп който се презаписва всяка седмица и се предоставя като courtesy (учтивост ) от тяхна страна (това е точната дума която ползват в общите си условия), ама courtesy не courtesy искат ви 10 долара ако ви потрябва (бяха 14 ама ми казаха че станали на 10), а като ънлимитид алл провайдър са се постарали да пише че акаунтите след 20 гб спейс или 100 000 инода спират да се бекъпват освен базите им :) та понеже незнам кой къде хоства и чел ли e ТОС (вероятно не) - пускаме кампания

Последно редактирано от модератор: Март 31, 2014
  12. coolice

coolice Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    12,243
    Харесвания:
    665
    Точки:
    113

като направиш ръчен зип на public_html директорията през файл мениджъра влизаш в нея, даваш селект all и compress от файл мениджъра след това сваляш на харда и проверяваш :)

или през фтп не компресирани може да сваляш цялата папка - но винамвай споменавали са ми за някакъв лимит на файлзилата от 10 000 файла (не съм го стигал за да знам) и да не стане издънка това със зип файла го препоръчвам...

Последно редактирано от модератор: Март 31, 2014
  13. uni-web

uni-web Well-Known Member

Рег.:
    Ян 24, 2011
    Съобщения:
    4,035
    Харесвания:
    319
    Точки:
    83
    Място:
    PC
    От: Re: От: Последен ден на месеца - Ден за БЕКЪП !!! - Кампания на Предприемач.ком

През фтп. не става за мен. Само на игрите имам близо 8к. онлайн игри съответно един .swf и картинка на играта към 16к. само от тях, има и други файлове. :) Отделно два сайта за обяви пак с много файлове. През фтп. никога на голям сайт не съм можел да сваля всичко. :)

14. coolice

coolice Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    12,243
    Харесвания:
    665
    Точки:
    113
    ами давай със зипа през файл мениджъра :)

15. Вискяр Градинаров

Вискяр Градинаров Well-Known Member

Рег.:
    Ян 11, 2012
    Съобщения:
    3,860
    Харесвания:
    934
    Точки:
    113
    Професия:
    Артист в градината
    Място:
    Градина Вискяр

И да се запиша за напомнянията.

16. KISS

KISS Active Member

Рег.:
    Ноем 8, 2009
    Съобщения:
    874
    Харесвания:
    130
    Точки:
    43

А, остай го това един път на месеца. Аз правя всяка седмица на всички сайтове, бази данни и работни файлове от компютъра. И всичко се пази както на компютъра на хард диск, така и на усб флаш памет.

17. coolice

coolice Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    12,243
    Харесвания:
    665
    Точки:
    113

аз на мойте си сайтове няколко дни свалям копие на един криптиран партитишън :) и си мислех че всички правят така, понеже веднъж в офиса на една фирма като се запознах с един пич префразирахме че има два типа хора такива който пазят бекъпи и такива който ще се научат да пазят :) ама се оказва че не пазят, оправял съм / тунинговал съм на няколко души впсите от форума и всеки път преди да почна ги питам имат ли бекъп горе долу около 1/4 имаха другите нямат

отначало мислех да го обявя като седмична кампания ама доста хора ще им омръзне затова изчаках края на месеца и ще го водим месечна :) като разчитам че ще почнете да се сещате по на често :)

18. Blinky

Blinky Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    23,495
    Харесвания:
    2,078
    Точки:
    113
    Професия:
    Dev
    Място:
    Sofia
  19. white_pawn

white_pawn Active Member

Рег.:
    Дек 10, 2011
    Съобщения:
    871
    Харесвания:
    130
    Точки:
    43
    Място:
    cloud

Хубава кампания. Дори на враг трудно бих го пожелал :)

---------------------

Аз лично като простосмъртен уиндоус потребител, използващ споделен хостинг съм се спрял на това:

http://www.cobiansoft.com/index.htm + проста крон задача с която предварително архивирам базата

20. $INeed$

$INeed$ Well-Known Member

Рег.:
    Март 10, 2007
    Съобщения:
    2,593
    Харесвания:
    265
    Точки:
    83
    До следващия край на месеца. Така де, този. Не само е хубава кампания, но ще си имаме вече ден на бекъпа - края на всеки месец. Както си имаме петъчна тема. :)

Сподели страницата

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice