Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Monev

New Member
Здравейте,

Бих желал да се допитам за правен съвет.

Преди два дена ме извикаха в комисията за защита за конкуренцията и ми съставиха акт по чл. 4 от закона за електронната търговия, по точно следното:

Чл. 4. (1) Доставчикът на услуги на информационното общество е длъжен да предоставя безпрепятствен, пряк и постоянен достъп на получателите на услугите и на компетентните органи до следната информация:

1. името или наименованието си;

2. постоянния си адрес или седалището и адреса си на управление;

3. адреса, на който упражнява дейността си, ако е различен от адреса по т. 2;

4. данни за кореспонденция, включително телефон и адрес на електронна поща, за осъществяване на пряка и навременна връзка с него;

Сайтът ми е малък и не продава нищо, с user generated content, от който не се печели (само от адсенс реклама). Предполагам някой конкурент ме е набелязал.

Та актът е затова, че не съм, си сложил името, адрес и телефон (лични, тъй като сайтът е регистриран на моето име, физическо лице) някъде в сайта.

Въпросът ми дали някой друг се е сблъсквал с подобна простотия (все пак 99% от сайтовете нямат подобна информация). Ако да, ще съм благодарен за съвет как си е помогнал, как е процедирал и колко му е била глобата (ако е имал такава разбира се; казаха ми от 200 - 1000 лв.).

Благодаря предварително
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Това звучи като уникална простотия. Да съставят акт и на Google. Откачалки! Обжалвай.
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

За първи път чувам такова нещо, щом не продаваш нищо, едва ли могат да те обвинят по този закон, обърни се към адвокат.
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

А как те намериха, като ти ги няма координатите и от кой орган ти е връчен акта ?
И какъв закон за електронна търговия, като не извършваш такава ?
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Кажи им да си таковат майката и да издухат няколко супи под вода (не с тия думи).

Ако получиш призовка, обади се на Господари на ефира или на Пълна лудница и enjoy безплатната реклама...
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Еми ако не е изтекъл срока за обжалване ...намери юрист и обжалвай. Все ще се намери нещо което не е у ред в един административен акт. Ама ако е минал срока ще плащаш глобата и се моли да е 200 , а не 1000 лв.
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Мерси на всички за мненията. Иска ми се да им тегля една майна но надали ще помогне. Адвокат не си заслужава ако глобата е до 300-400 лева (ще вземе повече а има и риск да се натъкна на некадърен).

Закона пише

(2) Електронна търговия по смисъла на този закон е предоставянето на услуги на информационното общество.

(3) Услуги на информационното общество са такива услуги, които обикновено са възмездни и се предоставят от разстояние чрез използването на електронни средства след изрично изявление от страна на получателя на услугата.

По тази логика всички сайтове, блогове, малки и големи проекти, предоставят все някакви услуги.

А да си пиша адреса вкъщи някак си не ми звучи правилно.

Към по-горе - всеки могат да намерят от who.is или регистер.бг

Ако някой е имал подобен проблем ще се радвам да сподели
 
От: От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Мерси на всички за мненията. Иска ми се да им тегля една майна но надали ще помогне. Адвокат не си заслужава ако глобата е до 300-400 лева (ще вземе повече а има и риск да се натъкна на некадърен).

Закона пише

(2) Електронна търговия по смисъла на този закон е предоставянето на услуги на информационното общество.

(3) Услуги на информационното общество са такива услуги, които обикновено са възмездни и се предоставят от разстояние чрез използването на електронни средства след изрично изявление от страна на получателя на услугата.

По тази логика всички сайтове, блогове, малки и големи проекти, предоставят все някакви услуги.

А да си пиша адреса вкъщи някак си не ми звучи правилно.

Към по-горе - всеки могат да намерят от who.is или регистер.бг

Ако някой е имал подобен проблем ще се радвам да сподели
Monev, чети добре !!!
Възмездно предоставяне на услуга значи срещу ПАРИ !
Т.е. да им продаваш НЕЩО, за което те - потребителите на сайта да ти плащат ПАРИ - електронен магазин например.
Тези хора, които са ти го написали този акт са СУПЕР ЗЛЕ и спокойно можеш да ги навреш и без адвокат там, където им е мястото.
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Еми след като е написан акта трябва да се обжалва/ в случай че не е изтекъл срока / иначе колкото и да си приказваме все тая.

Monev, май ти ще си първия с опит по проблема:) И не може да нямаш поне един познат юрист - колкото и некадърен да е все ще намери нещо за което да се хнане и едва ли ще вземе за една жалба по вече от 50 лв. и 100 да са пак си заслужава.
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Абе защо се бъркате така, бе хора ?
Този закон се отнася САМО за електронните магазини.
И на обикновените магазини се изискват тези данни за МОЛ - материално отговорно лице.
Monev, ходи се разправяй и ги питай умниците на кой и какво продаваш / при това от разстояние /, за което получаваш пари от купувачите.
Който има сайт с линкове към афилиейт програма НЕ Е магазин, защото не изпраща и получава стока и не работи с пари директно.
Сега да не се ошашкате и по този въпрос.
П.П. Услуги на информационното общество са такива услуги, които обикновено са възмездни и се предоставят от разстояние чрез използването на електронни средства след изрично изявление от страна на получателя на услугата
Да ти покажат къде твоите купувачи са дали изричното си съгласие - това значи да имаш електронен договор с купувачите в сайта си.
 
Последно редактирано:
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Някой се опитва да те ошашка. Щом не продаваш нищо този акт е неправомерно издаден според мен.

Да ми го направят на мен този номер, на луди ще ги направя тея от комисията за защита за конкуренцията, ще им го завра този акт да не казвам къде:lol:
 
Последно редактирано:
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Много ми е интересно какво пише в този акт.:)
Ако може да го видим някакси без личните данни .
 
От: От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Закон за електронната търговия каза:
Предмет на регулиране
Чл. 1. (1) Този закон урежда обществени отношения, свързани с осъществяването на електронна търговия.
(2) Електронна търговия по смисъла на този закон е предоставянето на услуги на информационното общество.

(3) Услуги на информационното общество са такива услуги, които обикновено са възмездни и се предоставят от разстояние чрез използването на електронни средства след изрично изявление от страна на получателя на услугата.

(4) Разпоредбите на този закон не се прилагат за уреждане на отношенията при предоставяне на услуги на информационното общество, свързани със:
1. установяването и събирането на публичните вземания;
2. (изм. - ДВ, бр. 41 от 2007 г.) защитата на личните данни, включително в областта на електронните съобщения;
3. споразуменията, решенията и съгласуваните практики по смисъла на чл. 9 от Закона за защита на конкуренцията;
4. нотариалната дейност и други професионални дейности, свързани с осъществяване на публични функции;
5. процесуалното представителство;
6. хазартните игри.

Например, ако сайтът е някакъв форум или нещо подобно ("user generated content"), "получателя на услугата" са хората, които генерират въпросното съдържание. Това става с тяхното "изрично изявление". В закона не е написано, че услугите задължително трябва да са възмездни - там пише, че тези услуги "обикновено са" възмездни.

Обаче защо са решили, че хазартните игри трябва да са изключение? Ако на сайта си предлагаш хазартни игри може би ще се спасиш от предоставяне на подобни данни...

А да си пиша адреса вкъщи някак си не ми звучи правилно.

Към по-горе - всеки могат да намерят от who.is или регистер.бг

Ако някой е имал подобен проблем ще се радвам да сподели

В никакъв случай не използвай хостинг от български фирми. И задължително пиши други данни във whois на сайтовете или ползвай whois privacy. В никакъв случай домейн .bg или .бг!

И никаква реклама, която се плаща от български фирми в сайтовете! По рекламата (парите, които получавате за рекламата оставят следи!) могат да ви проследят, да установят самоличността ви и да ви глобят!
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Приятелю, трябваше да постнеш сайта за да дискутираме по-точно. Така, ако са минали 3 работни дни и не си обжалвал акта, би следвало да ти се издаде и връчи наказателно постановление, което можеш да обжалваш в 14 дневен срок....
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Я дайте си мнението какви услуги се предоставят на потребителите на един форум примерно или на блог или който и да е друг обикновен сайт, които да влизат в този Закон за ел.търговия.Всичко, което се предоставя на потребителите в такива сайтове е безплатно и без материален интерес и за двете страни.
Собственика на сайта по какъв начин търгува с потребителите ?
Твърдо мисля, че това въобще не касае сайтове, които не са ел.магазини.
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Та актът е затова, че не съм, си сложил името, адрес и телефон (лични, тъй като сайтът е регистриран на моето име, физическо лице) някъде в сайта.

А как са разбрали, че точно теб трябва да глобят? Ако данните ти ги има в информацията към домейна не би трябвало да те глобяват, защото си предоставил тези данни! Никъде в закона не пише, че тези данни трябва да са точно в сайта!
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Всичко, което се предоставя на потребителите в такива сайтове е безплатно и без материален интерес и за двете страни.

Това няма никакво значение. В закона е написана достатъчно точна дефиниция що е то електронна търговия и тя не предполага някакъв материален интерес!

(2) Електронна търговия по смисъла на този закон е предоставянето на услуги на информационното общество.

(3) Услуги на информационното общество са такива услуги, които обикновено са възмездни и се предоставят от разстояние чрез използването на електронни средства след изрично изявление от страна на получателя на услугата.

Не е написано, че услугите трябва задължително да са възмездни! Освен това собственика на сайта има реклами, от което следва, че услугите са възмездни - собственикът на услугите се облагодетелства от това, че получателят на услугите ги ползва. Но дори и да нямаше реклама - това не променя тълкуването.
 
Последно редактирано:
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

в комисията за защита за конкуренцията и ми съставиха акт

Контрол
Чл. 20. (1) (Предишен текст на чл. 20, изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Комисията за защита на потребителите упражнява цялостен контрол за спазването на този закон и на наредбата по чл. 6, ал. 2.

Сигурен ли си, че точно тази комисия ти е съставила акт? Ако е така - изглежда, че е незаконно, защото друга комисия ги прави тези неща.
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Абе да не са някой мошеници дето пращат, че трябва да платиш акт, ти ходиш и го плащаш на Гошо пред вратата на комисията и после се оказва че си измамен :) и се чуваш по БТВ.
 
От: Правен съвет - съставен акт по закона за електронната търговия

Изглежда, че е топил потребител, а не конкурент. Но така без сайта можем да си гадаеме какъв точно е случаят дорде цъфнат налъмите.

Неприятният факт е, че държавата отново протяга мазни пръсти към интернет, а няма знанията за механизмите, които го движат. Все едно каруцар да бърника със скалпел. Това е опасно дори за самата нея.
 
Последно редактирано:

Горе