Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

foxigri

New Member
Здравейте,
до скоро ползвах услуги на хостинг компании и реших да се направя сървър в домашни условия, но ме интересува това предимство ли е или някакъв недостатък за сайтовете ми от гледна точка на SEO. Очаквам вашите коментари с предимствата и недостатъците.
 
Оо, това е много тежка задача. Не само за SEO, това ще ти е най-малкия проблем, но го брой и него. ;) Смятам, че има по-опитни от мен, които ще си кажат мнението по въпроса. Аз само ще спомена - достъпност, натоварване, ъптайм. :) Единственото предимство, което виждам е оптимизирането на разходите и хардуерния достъп до него. Но и двете ми се виждат леко неоправдани. ;)
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Трябва да се вземе предвид наличието на стабилна връзка с Интернет. Има ли проблеми с електричеството при теб? Ако да, трябва да си осигуриш оборудване, което да се справи с проблема. Тези неща са важни, тъй като сайтът ти трябва да е постоянно онлайн, нали? Като вземеш предвид и другите неща, които ще ти кажат професионалистите в бранша, то идеята не е непостижима, но не е и толкова лека и евтина, колкото би желал. Успех!
 
От: Re: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Оо, това е много тежка задача. Не само за SEO, това ще ти е най-малкия проблем, но го брой и него. ;) Смятам, че има по-опитни от мен, които ще си кажат мнението по въпроса. Аз само ще спомена - достъпност, натоварване, ъптайм. :) Единственото предимство, което виждам е оптимизирането на разходите и хардуерния достъп до него. Но и двете ми се виждат леко неоправдани. ;)

Лично аз виждам само минуси и никога не бих си сложил таралеж в задника да имам сървър в домашни условия. Но тъй като има доста мазохисти няма и да се учудя ако някой има ;)
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Трябва да се вземе предвид наличието на стабилна връзка с Интернет. Има ли проблеми с електричеството при теб? Ако да, трябва да си осигуриш оборудване, което да се справи с проблема. Тези неща са важни, тъй като сайтът ти трябва да е постоянно онлайн, нали? Като вземеш предвид и другите неща, които ще ти кажат професионалистите в бранша, то идеята не е непостижима, но не е и толкова лека и евтина, колкото би желал. Успех!

Тока и нета засега ми са стабилни мога да кажа, нямам кой знае колко спирания на нета и тока това засега не ми се вижда да е проблем..
 
От: Re: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Лично аз виждам само минуси и никога не бих си сложил таралеж в задника да имам сървър в домашни условия. Но тъй като има доста мазохисти няма и да се учудя ако някой има ;)

Не разбрах какво искаш да кажеш с таралежа :) Не ми изглежда да е сложно имаш си Linux и безплатен панел където да си добавиш сайтовете които са предимно флаш игри тоест не са големи сайтове. :)
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Не съм голям спец в тая област и по принцип не обичам да пиша дълги постове, затова по на кратко ще го кажа, за мен сървър е нещо по различно от домашен компот който ползваш и мислиш да превърнеш в сървър , ако правилно съм разбрал по твоите думи. После помещение, ток, администриране , нет , и най-вече мен което най ме дразни тоя постоянен шум 24 часа освен ако не мислиш да го сложиш в мазата при компотите и туршията ;) и още сумата неща.
Един съвет от мен , щом искаш VPS по добре си вземи от тук , най малкия план VPS за 5 евро на месец с сигурност ще ти спести сумата главоболия за бъдещи периоди.

https://coolicehost.com/vps-hybrid-plans.html
 
От: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Не съм голям спец в тая област и по принцип не обичам да пиша дълги постове, затова по на кратко ще го кажа, за мен сървър е нещо по различно от домашен компот който ползваш и мислиш да превърнеш в сървър , ако правилно съм разбрал по твоите думи. После помещение, ток, администриране , нет , и най-вече мен което най ме дразни тоя постоянен шум 24 часа освен ако не мислиш да го сложиш в мазата при компотите и туршията ;) и още сумата неща.
Един съвет от мен , щом искаш VPS по добре си вземи от тук , най малкия план VPS за 5 евро на месец с сигурност ще ти спести сумата главоболия за бъдещи периоди.

https://coolicehost.com/vps-hybrid-plans.html

Плана не е лош но сайтовете ми са над 40 GB и в момента ползват над 1.5GB RAM и с предположение да растат, така че от посочения линк трябва да си избера 20 или 35 евро която си е сериозна сума за моите сайтове които не ми изкарват кай знае какво. Който има сайтове които му носят добри печалби може да си позволи. Не съм много наясно и аз с тези съвъри, но на мене засега ми върши работа MSQL и Apache другото съм го изключил даже. За помещение - живея в къща и има предостатъчно стаи за всеки и за всичко, за тока честно казано не знам колко може да ми консумира но предполагам 5-10 лв месечно, за администриране - както писах не ползвам кой знае какво и сайтовете ми не са много големи мога да кажа че са простички даже.

Мене повече ме интересува за SEO-то как въздейства?
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

10-15 лева няма как да са ти разходите в домашни условия. С домашен интернет ще имаш минуси и към SEO-то защото е по-бавен от на хостинг фирмите. Пък гоогле иска бързи сайтове.
 
Re: От: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Мене повече ме интересува за SEO-то как въздейства?

От към SEO гледна точка има две неща, които са потенциален проблем - достъпа и бързината на зареждане и най-вече сайта да е често ъп, защото Google не толерира сайтове, които са често паднали, на не говорим, че няколко пъти натискане на бек бутона на няколко потребителя ще е достатъчрн сигнал, че нещо не е ОК. ;) Това е. Всичко друго за момента може технически да се нагласи щом казваш, че няма разлика от стандаретен сървър. ;)
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Колеги не бъркайте VPS и споделен хостинг :) "VPS Hybrid" далеч не е VPS.

Иначе е неподходящо да се използва домашен сървър за всичко различно от учене, не случайно никой не го прави.

Има тема вече по въпроса: http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=8823
 
От: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Колеги не бъркайте VPS и споделен хостинг :) "VPS Hybrid" далеч не е VPS.

хайде сега да не издребняваме с детайлите ;) защото по тая логика едно е Virtual Private Server друго е само Server вкъщи за него, не искаше споделен хостинг и му предложих нещо което е идеално цена/качество за 120 лв на година макар да е VPS Hybrid. Повече ще му е само тока на година във вкъщи.
 
От: От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Колеги не бъркайте VPS и споделен хостинг :) "VPS Hybrid" далеч не е VPS.

Иначе е неподходящо да се използва домашен сървър за всичко различно от учене, не случайно никой не го прави.

Има тема вече по въпроса: http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=8823
Да точно така VPS не е VPS Hybrid да си вземеш VPS е голяма набутвация ако ще го използваш за уеб хостинг, защото това което ти дава кулайс ако си го правиш сам ще ти излезе:
Минимум 25-30лв за cPanel разходи за ВПС и за лайтспийд.

@foxigri това, че харчиш 1.5ГБ рам не значи, че ще харчиш толкова при coolice. Там ще харчиш в пъти по малко и може да се събереш и на най малкия план от към рам, но ти сам каза, че ти трябва повече място.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Точно така, именно затова го наричат споделен уеб хостинг, защото споделяш лицензите и виртуалната/хардуерната машина с други клиенти и не се набутваш отделно за тях.
Идеален за целите на уеб хостинг и неподходящ за всичко останало - на него не можеш да пускаш други услуги, например такива работещи с background процеси или такива тип демони, нямаш пълната свобода да използваш каквото приложение искаш.
С няколко думи - ако знаеш какво правиш сървъра е незаменим, ако ти трябва просто хостинг - споделен, за да не се мъчиш с администрацията и да се набутваш с лицензи.
Във всички случаи домашно не бих държал нищо важно.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Здравейте,
до скоро ползвах услуги на хостинг компании и реших да се направя сървър в домашни условия, но ме интересува това предимство ли е или някакъв недостатък за сайтовете ми от гледна точка на SEO. Очаквам вашите коментари с предимствата и недостатъците.
Не е никак сложно. Трябва ти една стара машина и някой UPS, който да покрие мигвания на тока. Можеш да и направиш и downgrade и да разкараш вентилаторите, но щом няма да ти пречат, ги остави.
Предимствата са наистина много. Като започнем от опита, който ще натрупаш.
Недостатъци:
- зависиш от интернет доставчика ти, като скорост. Това има връзка и със SEO-то. Ако upload-а ти е добър, не би трябвало да имаш проблеми.
- сам си конфигурираш всичко. И защитата. Ти ще си си хелп-сървиз.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Не е никак сложно. Трябва ти една стара машина и някой UPS, който да покрие мигвания на тока. Можеш да и направиш и downgrade и да разкараш вентилаторите, но щом няма да ти пречат, ги остави.
Предимствата са наистина много. Като започнем от опита, който ще натрупаш.
Недостатъци:
- зависиш от интернет доставчика ти, като скорост. Това има връзка и със SEO-то. Ако upload-а ти е добър, не би трябвало да имаш проблеми.
- сам си конфигурираш всичко. И защитата. Ти ще си си хелп-сървиз.

Благодаря за отговора, наистина чаках такъв отговор. :) Интернета ми е в един от най известните фирми в северна България и честно казано нямам прекъсвания защото до стълба пред къщата ми има оптика, а само от стълба до Микторика ми има 100 м. най-много с обикновен UTP кабел и затова мога да кажа че на година да имам 1 най много 2 прекъсвания и то от технически и до часове проблема е решен (такива прекъсвания съм имал и при хостинг доставчиците, да не говорим за смсхостинг е нещо ужасно, но и при другите се е получавало прекисвания. Скороста на нета ми е 50 Мбит Довнлоад и 8-9Мбит Уплоад които ми са предостатъчни защото сървъра прави изключително малък трафик ( средно 1Мбит даже не ми ползва). От 1-2 месеца съм на домашен сървър и всичко си е ок, ползвам Linux и безплатен панел като CWP всичко изглежда елементарно.
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

От 1-2 месеца съм на домашен сървър и всичко си е ок, ползвам Linux и безплатен панел като CWP всичко изглежда елементарно.

Когато се развали нещо или даде грешка, ще видиш колко е "елементарно".
 
Какво като даде грешка ?
Да не мислиш че не си правим бакъпи ? Просто за няколко десетки минути конфигурираш някой настолен компютър да тръгне на сайта.
Аз не ползвам конфигурационни панели, нямам им доверие нещо.

Колкото и да е яко да си хостваш сам сайта е немислимо за сериозни проекти.
Аз си хоствам сам сайта, съответно не претендирам за професионалност и т.н., като спре тока бал съм го, няма сайт. Но на мен не ми пука, не ми е решаващо, ще изживея и без приходите от сайта. Но пък се радвам на хипер як нет вкъщи.

Нали правите разлика между manged и unmanaged vps ?
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Здравейте,
до скоро ползвах услуги на хостинг компании и реших да се направя сървър в домашни условия, но ме интересува това предимство ли е или някакъв недостатък за сайтовете ми от гледна точка на SEO. Очаквам вашите коментари с предимствата и недостатъците.

Всичко е много относително. За трафик под 5-10К дневно не е никакъв проблем да ползваш домашния компютър. Ако не ти пречи шума, имаш относително стабилен нет и можеш да подържаш ОС, ползвай си домашната машина.

Не е никаква гаранция че сайта ти ще зарежда бързо, ако полваш услугите на хостинг компания. Преглеждайки форума случайно попаднах на този сайт, който въпреки че се хоства на "професионален сървър" зарежда мноооого бавно (сървъра отговаря след 2.5-3 секунди).
 
От: Предимства и недостатъци VPS в домашни условия?

Според мен от чисто финансова гледна точка не си заслужава. Само разходите за ток дето ще ти е нон-стоп включен компа. Реално ако си плащаш на хостинг компания ще ти е по-евтино.
 

Горе