Препродажба на лични вещи като сателитен бизнес.

rujel

Well-Known Member
Сайтове като olx и bazar стават все по-неефективни, просто защото са залети с много стока, от която понякога е изключително трудно да намериш търсеното. Това в някакъв смисъл е желан за сайтовете ефект, за да те накарат да промотираш платено продуктите си, за да станат те по-видими. Но така самите тези сайтове стават по-неудобни за използване.
Всеки подобен сайт общо взето ще се сблъска с проблемът по-горе, т. е. рано или късно ще се наложи да въведе платено представяне, а останалото нарочно ще го остави трудно за търсене. Затова тук представям една малко по-различна идея.
Идеята е в това да се създаде сайт за препродажба на лични вещи, който няма намерение да затруднява посетителите си в търсенето и предлагането (ще се опитва да го осъществява максимално ефективно), но целта реално не е да се печели точно от този вид дейност. Идеята е препродажбата на лични вещи да се прави, само за да се ползва трафика на сайта, за да се насочват потребителите към някакъв друг основен проект - примерно онлайн магазин.
Може дори да се мисли за започване с по-особени услуги, като например колекциониране на различен вид предмети. Примерно колекциониране на стари химикалки, но не толкова стари, че да се водят антикварни. Така посетителят, който има съответната стока може да открие потенциален купувач, още преди да е поместил стоката си. Това последното всъщност е твърде сурова идея и трябва да се обмисли много по-добре.
 
Нещо не разбрах. С какво този сайт ще е по-добър от базара примерно?
За сайт за обяви има 2 железни правила според мен:
- перфектна търсачка - това налага допълнителни изисквания към оформянето на обявата
- защита срещу мошеници (реален рейтинг) и своевременни действия срещу злоупотреби.
И ето че преоткрихме ибей.
 
Именно изискването за "перфектна търсачка" е проблемът! Примерно търсиш външно черен химикал, а в резултатът от търсенето на химикали имаме десетки цветове. Но никой не отбелязва цвета, просто защото се вижда на картинката. Но няма как да прелистиш 100 страници, за да намериш търсения продукт. То и да ги прелистиш, то по-нататък пак същите тези химикали ти вадят очите, а не само новите постъпили продукти. Пълно неудобство и малка ефективност...
 
Именно изискването за "перфектна търсачка" е проблемът! Примерно търсиш външно черен химикал, а в резултатът от търсенето на химикали имаме десетки цветове. Но никой не отбелязва цвета, просто защото се вижда на картинката. Но няма как да прелистиш 100 страници, за да намериш търсения продукт. То и да ги прелистиш, то по-нататък пак същите тези химикали ти вадят очите, а не само новите постъпили продукти. Пълно неудобство и малка ефективност...
На 10 000 обяви да бъде отбелязван и цвят заради 2-3 човека които търсят точно определен цвят?
Времето за отбелязване на цветовете ще е повече от това на търсещия да прерови 100 страници.
 
На 10 000 обяви да бъде отбелязван и цвят заради 2-3 човека които търсят точно определен цвят?
Времето за отбелязване на цветовете ще е повече от това на търсещия да прерови 100 страници.
При химикалките наистина най-много 2-3 човека на 1000 да търсят според цвета, но при дрехите поне едно 90% точно това е първият критерий на който обръщат внимание. Освен това пропускаш евентуалната реакция не само на въпросните 2-3 човека, които ще се снабдят с исканите химикалки, но и на всички останали. Като за един продукт имаш 20 гарантирани критерия за търсене, то вече няма нужда да преглеждаш нищо като кокошка и да си губиш ежедневно времето с това. Търсейки нещо, просто залагаш нужните критерии за търсене и то ти се отделя и те алармира, само ако се появи. Освен това наличието на много критерии вдига реномето на самия сайт и така потребителите имат по-голямо доверие.
Времето за отбелязване на цветовете ще е повече от това на търсещия да прерови 100 страници.
Разбираш ли колко нелепо изчисляваш. Търсещият проверява 100 страници първоначално, а след това трябва да го прави пак примерно 4 пъти на месец. Липсата на възможност да не ти се показват нещата, които вече си видял е огромно неудобство. Не знам в ebay как е, но поне в bazar и olx не мисля, че има такава възможност.
 
  • Haha
Реакции: Sky
Мисля, че https://balkan.auction/bg/home е това, което търсиш. За мен лично много по-добра търсачка от базар и олх, посетени обяви, рейтинги, да не говорим какви неща съм си откривал там.
При продажбите има някои тънкости, но не е сложно. Според мен и самата аудитория е повече "на ти" с цялата тематика, отколкото събраните от кол и въже 'търговци' в двата по-популярни сайта.
едит: И да, имат "запазване на търсене"
 
Мисля, че https://balkan.auction/bg/home е това, което търсиш. За мен лично много по-добра търсачка от базар и олх, посетени обяви, рейтинги, да не говорим какви неща съм си откривал там.
При продажбите има някои тънкости, но не е сложно. Според мен и самата аудитория е повече "на ти" с цялата тематика, отколкото събраните от кол и въже 'търговци' в двата по-популярни сайта.
едит: И да, имат "запазване на търсене"
Дай малко повече информация за това с какво търсачката им е по-добра. Не е толкова добра за това за което говоря. Иначе, че е по-удобен - така е, защото няма толкова много неща в него, че да потънеш в търсене и да не намираш което ти трябва.
Това "запазване на търсене" за какво изобщо ми го казваш? Това не е нещо особено полезно - просто ти запомня ключовите думи на търсенето. Или прави и нещо друго?
 
Останах с впечатлението, че ти трябва такава опция, може аз да не съм чел внимателно.

Любимата ми опция от търсачката е, че може да търсиш с част от дума и звездичка (*).
Пример - вместо да търся 2 пъти с 'Римски' и 'Римска', пиша 'Римск*' и да ми излезе всичко. Последно, когато ползвах олх и базар, нямаха тази опция, а и резултатите им изглеждаха много объркани, излизайки неща, които изобщо нямаха свързаност с думата на търсене.
 

Горе