Пробив на американски и европейски пазар - системна администрация

koksi

Member
Здравейте,

С двама приятели имаме идея за сървърен съпорт (както предполагам се досещате и тримата сме администратори) и искаме да се таргетираме към американския и европейския пазар. Като изключим задължителната реклама която ще направим, кой според Вас е най-удачния начин за старт в тази ниша?

Благодаря предварително за съветите!
 
Re: Атака на американски и европейски пазар

Хъм

нещо което ми хрумва на бързо по форуми да си изградите кредибилити като помагате безплатно тук там на англииски например в уебхостинг талк винаги може да е от полза и в последствие може да ги показвате като решени кейсове по който сте работили...

и преди да отречете метода
CEO (големия шеф) то на клауд линукс Игор Селетски от години и до ден днешен пише там и в цпанел форума и помага е мулти милионер и може да муе през за форумите..
и който и да е попадал на негови писания или да му помогне не може да каже лоша дума за него...

другото което ми хрумва е сертификати и фирма която не е българска че още не сме станали... (англииските не са толкова скъпи ама ако сгафите нещо с управянето на документацията да ви е като хората глобите са по дебели)

или пък да се популязира блог или сайт с уроци за решаване на определени проблеми с администацията (последното като лонг търм проект) и да си рекламирате вътре услугите
 
От: Re: Атака на американски и европейски пазар

Благодаря за отговора.

1. Това с помагането на потребители не е никак лоша идея, ползвал съм го и работи.
2. За блога - thumbs up, това е една от идеите ни - да привлечем хора чрез полезни статии. Тук изниква въпрос - къде можем да го популяризираме за Щатите например?
3. Какво имаш предвид под сертификати и фирма? Ако става въпрос за нас - имаме по някой друг сертификат :)

А сега въпроси -

Дали е добра идея да го играем фрииланс консултанти от юридическа гледна точка или е по-добре да създадем фирма? Тук съвсем не съм наясно :(

Да се напъваме ли да печелим проекти във freelancer.com с цел популяризиране на бизнеса или по-скоро да се фокусираме върху сериозни клиенти - какво мислите?

Много се радвам, че срещам интелигентни хора насреща - този форум от едно известно време ми е станал доста любим и най-накрая се престраших да се регистрирам :)
 
Re: Атака на американски и европейски пазар

по скоро си мислех класическо сео на блога и да си захапе лонг тейли като за начало във времето ще ви се отплати

кое е по добре не се наемам да прогнозирам, корпоративен клиент в самото начло си мисля че трудно ще се хване идеята ми за фирма и сертификати беше пред потенциален клиент независимо какъв да се покаже колкото може повече неща които да показват опита ви за справяне с задачите

а фирма и тръст сертификати ще са нужни ако работите с чуствителна информация...

и не искам да съм песимист ама сериозни клиенти турдно отначало по скоро по фриланс сайтовете (но нека и други хора се изкажат)
 
От: Re: Атака на американски и европейски пазар

по скоро си мислех класическо сео на блога и да си захапе лонг тейли като за начало във времето ще ви се отплати

кое е по добре не се наемам да прогнозирам, корпоративен клиент в самото начло си мисля че трудно ще се хване идеята ми за фирма и сертификати беше пред потенциален клиент независимо какъв да се покаже колкото може повече неща които да показват опита ви за справяне с задачите

а фирма и тръст сертификати ще са нужни ако работите с чуствителна информация...

и не искам да съм песимист ама сериозни клиенти турдно отначало по скоро по фриланс сайтовете (но нека и други хора се изкажат)

Не хейтвам да знаеш :p

Cloud Linux е боза като цяло, за пореден път да го кажа. Като продукт е ужасен, но за маркетинга има какво да научи човек от Игор.
Колкото до корпоративен клиент, не е нужно да инвестираш в куп сертификати за да привлечеш внимание. Не броя SSL-a, той е задължителен за почти всеки с онлайн присъствие. Първият клиент е най-важен. Той може да даде тласък на идеята и напътствия и дали ще се намери такъв зависи от неща като това колко си харизматичен, дали наистина вярваш в идеята си и да не се отказваш при спънки. Не всичко е пари и сертификати.

Аз лично бих седнал за няколко месеца хубаво да премисля нещата, да го напиша черно на бяло и след това вече ще преценя какво точно да правя. А щом е за американският пазар се поинтересувайте от неща като venture capital и crowdfunding - примерно kickstarter.
 
От: Re: Атака на американски и европейски пазар

Много ценни съвети - благодаря! Трябва да призная, че преди време се чудех каква простотия да измисля за да се 'намърдам' между 'краудфъндърите', а сега когато имам идея въобще не се сетих :)

До колкото знам там за дарение би трябвало да предоставиш нещо - на първо четене ми хрумва месец, два, три unlimited support за десктоп а за големите дарители - сървър съпорт.

Само за едно се чудя все още - "Дали е добра идея да го играем фрииланс консултанти от юридическа гледна точка или е по-добре да създадем фирма? Тук съвсем не съм наясно".

Като се замисля може би ще започнем с фрийлансър.ком и се надявам от дума на дума.. :)

Още веднъж едно голямо благодаря!
 
От: Атака на американски и европейски пазар

Ако сте сериозни си изгответе проект с подробен бизнес план и хич не се занимавайте с freelance :) just my two cents.
 
От: Атака на американски и европейски пазар

Мислиш, че ще има достатъчно народ от кикстартер-а?
 
От: Атака на американски и европейски пазар

Kickstarter cannot be used to fund e-commerce, business, and social networking websites or apps - мисля, че до тук приключихме с kickstarter :)

До колкото виждам обаче, indiegogo биха свършили работа. Цялостно проекта можем да си го финансираме и ние, но това с притока на потенциални клиенти е много важен момент. До тук доста голяма част от нещата които исках да знам ги поразбрах, трябва да видим как ще стои въпроса с издаването на документи за извършените услуги(фактури), за което предполагам ще трябва да си поговря с някой счетоводител (за щастие вкъщи си имам един).
 
От: Атака на американски и европейски пазар

Според мен не си губете времето в разни форуми - там има само low-end клиентела, дето поначало не търси такава услуга. Щом са влезли на такова място, значи имат намерение да се оправят сами.

С фрийленсинг ще умрете от глад до 1 година. От самото начало мислете как да привлечете клиентелата да дойде при вас, а не да гоните потенциални клиенти един по един. Идеално ще е да предложите готова услуга/продукт. Хостинг е най-баналното (и доста тъпо в наши дни), но отговаря на профила ви изглежда. Но има разни странични услуги в тая сфера - мониторинг примерно. И това е пренаселено обаче, ще трябва да си измислите нещо по-оригинално. Мъка ще, но то лесни неща няма.
 
От: От: Атака на американски и европейски пазар

Ние не сме се юрнали да си напускаме позициите, просто нещо странично. По-принцип още не-оформената идея е да предлагаме outsourced, remote support без много много да се налага да ходим където и да е. Естествено и това не е изключено, но само когато наистина се налага - за някой IT одит например.

И за да не сте скептични - веднъж като си свършиш работата както трябва, няма нужда да го подпираш тоя сървър, че да не падне :) Естествено има и ситуации в които ще са налага някой от нас да става в 4 сутринта, но това удоволствие ми е до болка познато и към днешна дата.
 
Re: От: Re: Атака на американски и европейски пазар

Не хейтвам да знаеш :p

Cloud Linux е боза като цяло, за пореден път да го кажа. Като продукт е ужасен, но за маркетинга има какво да научи човек от Игор.
Колкото до корпоративен клиент, не е нужно да инвестираш в куп сертификати за да привлечеш внимание. Не броя SSL-a, той е задължителен за почти всеки с онлайн присъствие. Първият клиент е най-важен. Той може да даде тласък на идеята и напътствия и дали ще се намери такъв зависи от неща като това колко си харизматичен, дали наистина вярваш в идеята си и да не се отказваш при спънки. Не всичко е пари и сертификати.

Аз лично бих седнал за няколко месеца хубаво да премисля нещата, да го напиша черно на бяло и след това вече ще преценя какво точно да правя. А щом е за американският пазар се поинтересувайте от неща като venture capital и crowdfunding - примерно kickstarter.

Оффтопик: е тук аз имам повече опит от теб (повече от половин година го тествам за на работещи сайтове ) и ти казвам че това е най великото нещо което е измисляно за хостинг индуртята с няколко млаки условности ... като изключим и цената


Опитах се да си създам същата стабилност със Apache + Nginx и успях де с cplulimit deamon (което е скрипт използващ цпу лимит и се разпространява по форуми даже си няма сайт....) ама само приблизително и не мисля че е готово за уебхостинг индустрията където да зададеш лимита и да оставиш потребителите да си изпълват 100 процента от лимита както е при някой западани доставчици... без да им мрънкаш да ъпдеитват на по голям план....

Онтопик... аз имам проблем с това да ми ровят външни хора по сървъра, ако не мога да се оправя сам - с четене и помощ от приятели и познати, и не мога да се вместя в левел едното който ми е към сървъра от датацентъра (2 часа на месец фрии) ще си плащам по 75 долара на час на тях...

Мисля че това е проблем за стартъп
 
От: Re: От: Re: Атака на американски и европейски пазар

В случая с cloudlinux си абсолютно прав, още повече, че работи и с cPanel, което дава приятен GUI и не ти е нужно да си някое гуру за да наконфиш нещо (друг е въпроса, колко много ги мразя тея смрадни на whm & cpanel). Нямам огромен опит с cloudlinux, но знам, че отдолу лежи redhat cluster, а с него имам малко опит ;) Цялата картинка обаче може да се опише с разни хора разни идеали :)

Аз не обичам такива... "цъкалки" - дават още един повод на някое 15 годишно детенце да си упражнява хакерските умения и да прави пакости.

Пиши си на черния екран и да ти е мирна главата :)
 
От: Re: От: Re: Атака на американски и европейски пазар

Пиши си на черния екран и да ти е мирна главата :)

И аз съм на същото мнение. CL не е нищо повече от стандартен resource accounting на vanilla + клъстъра на ред хат (които между другото има много по-интересни алтернативи). Ок, удобно решение е. Ама някак си не ми се нрави да завися от тях, че и да им плащам.
 
От: Пробив на американски и европейски пазар - системна администрация

Много офф стана ама:

Главния проблем на whm/cpanel за мен е, нещата са организирани по безумен начин. Лично аз като вляза в една такава машина, се чувствам изгубен.. Да не говорим за безумието easyapache и тоновете скриптове. За да рестартираш правилно апаха, трябва видиш ли да ползваш cpanel-ския скрипт - мда ама не.

Не съм anti-gui-guy (пр. 99% от времето си на работа прекарвам по конзоли, но предпочитам windows за декстоп работна среда), но тези уеб базирани панели са си опасни.
 
От: Re: От: Re: Атака на американски и европейски пазар

Оффтопик: е тук аз имам повече опит от теб

e не
r.stefanov е гуру на гурутата
недей така, ще вземе да се депресира
 
От: Пробив на американски и европейски пазар - системна администрация

Как звучи.. предлагане на свестен и евтин хостинг (ваш, не аутсорснат)?

До момента съм ползвал (пробвал) по един или друг повод над 15 хостинг доставчика, и твърдя, че повечето (да не кажа почети всички) са много зле. Ето какво ми отовориха преди няколко дена от един от тях:

We are working to improve the time to first request completion. We attribute this to not having a PHP opcode cache installed, as we have seen greater first-request speeds in the past when utilizing a PHP opcode cache. The problem is the current version of LiteSpeed coupled with CloudLinux tend to run in to issues when trying to run a PHP opcode cache. We are working closely with LiteSpeed to try to resolve this issue, and as soon as it is resolved we will get an opcode cache installed and we should see significant first-request speed improvements.

За справка, въпросниата първа заявка се изпулнява за около 0.5 - 1.5 секунди !!!!! (от там позва зареждане на сайта, реално)

Ако вие можете да конфигурирате и поддържате сървъри, оптимизирани за wordpress (примерно) и цената е добра, можете да продавате хостинг по форумите (не е нужно да си губите времето с писане по форумите, наемате някой, вие си правите сървърите). Идеята е така бързо да изградите име, под което да се предлага свестен хостинг на добра цена. Може да се пусне и платена реклама тук там. Реално така вие ще поддържате вашият бизнес а не сървърите на другите. (не пречи да се правят и двете неща). Реално са малко тези който предлагат свестен хостинг на добра цена (за справка Just Host, Host Gator, GoDaddy .. списъка е дълъг) предлагат скъп и калпав хостинг....
 
От: Пробив на американски и европейски пазар - системна администрация

Благодаря, че се включваш в дискусията ман :)

По темата: Ние няма да предлагаме уеб хостинг. Идеята е да се предлага така наречения corporate server support - например, бихме могли да помогнем на някой хостинг провайдър, но не и да предлагаме хостинг. Всяка фирма в днешно време си има един или друг дерт, а комбинацията от нас тримата (аз и двамата мои приятели) е доста добра. Аз например разбирам от телефонни централи (voip и не voip), web server-и, application serveri и VMware. Единия пич е сертифициран уиндоус администратор (малко богче ;)), а другия има моите знания само че, заменяш телефонните централи със сторидж и малко повечко хардуер.

Малко по-нагоре споменах и IT audit, което също е много доходоносно.

Колкото до уеб хостинг - нямаме нужния ресурс да поддържаме такова нещо за нас си - там си трябва тех съпорт.
 
От: Пробив на американски и европейски пазар - системна администрация

Трудна работа на общо основание да се направи нещо. Няма смисъл да се пробвате във frееlancer и други такива сайтове. Там е пълно с всякаква сволоч, главно от Индия, които тотално подбиват цените. Имам и познати които успяха да изградят име, но докато го направиха им се отщя да се занимават. Ако мислите да се издържате само с това, няма да стане. Изключително трудно някой ще се навие да ви даде голяма поръчка, а ако вземете нещо по-голямо, най-вероятно ще ви прецакат с парите.
Хостинг и други дребни услуги които може да се дават също не си струва, защото е въпрос на време да дойде някой киселяк(краен клиент), който да ви изпили нервите и да се изпокарате помежду си, а и като цяло не е толкова лесно да се поддържа някаква платформа работеща, да не говорим за голямото предлагане на всякакви такива услуги. След като си платите разходите, за вас няма да остава почти нищо. По-скоро си струва да правите решения по поръчка, но тук се връщаме на предишната точка - намирането на поръчител. Като цяло пътя по който сте поели е много трънлив, но до финала стига този който не се отказва ;)

п.с.
всичко по-горе е лично мнение, базирано на опита и наблюденията ми върху сектора през последните 5 години.
 

Горе