Проблем с хард-а

LovechGuy

Active Member
Здравейте,
Не съм пускал тема в този раздел досега, дано тази не е за кофата :)
Искам да попитам някой, който разбира от хардуер, по-конкретно хард дискове.
Досега няколко пъти ми е излизал синият екран (предполагам познат на почти всички), но след рестарт компютърът си работи нормално.
Докато онзи ден не поиска да се включи. След известно време ръчкане открих, че проблемът явно идва от харда, тъй като когато компютърът го оставя "легнал" си работи нормално без проблеми, а когато го изправя забива и след рестарт не ми зарежда уиндоуса. Стига до някакво съобщение за буутване.
Ще се радвам, ако някой даде насока, тъй като се чудя какво да го правя.
Благодаря предварително!
 
От: Проблем с хард-а

Странни шумове издава ли? Ако издава - лошо.
Прегледай кабелите също за всеки случай, може някой да се вади като е прав компютъра. Ама не ми се вярва.
Най сигурно е да спасяваш всичко. Намери друг хард, копирай каквото може и тоя го пенсионирай. Щото някой ден и легнал няма да работи и ще ти изгори инфото.
 
От: Проблем с хард-а

Изключи го, отвори го и разкачи всички куплунги, извади всички карти (платки). Продухай хубаво със силен въздух - прахосмукачка, но да духа. Сглоби го отново и виж дали ще има промяна. Доста ефекти/дефекти са електрически.
 
От: Проблем с хард-а

Първо - ако имаш друг SATA/IDE кабел - сложи него на харда, ако и то не помогне, смени слота на дъното т.е. закачи харда на SATA2/3/4 слот.
Харда издава ли един прещракващ звук? По-точно не мога да го опиша този звук от връщането на четеца :D

Ако имаш няколко плочки RAM - ако са различни като марки - може да е проблем, ако са различни капацитети - пак може да е проблем.
Остави само една плочка RAM.
 
От: Проблем с хард-а

Провери го за бад сектори, например с Hard Disk Sentinel!
 
От: Проблем с хард-а

И аз ще ти напомня да се ослушаш за звуци от харддиска. Ако има проблеми с него, то ще издава специален щракащ звук (няма как да го сбъркаш).
Възможно е проблемът да идва и от дънната платка ако е стара. Това с накланянето най-вероятно прави връзка на дънната платка в част с нещоо прогоряло/скъсано/прекъснато. Харддискът рядко има променливо поведение в зависимост от това как е разположен.
 
От: Проблем с хард-а

Благодаря на всички за мненията.
При натоварване се чува нещо като стържене (не мога да го опиша точно). Мислех си, че е от процесора, но явно е харда.
РАМ-та ми е 2 абсолютно еднакви плочки като ги размествах и тях, но без резултат.
 
От: Проблем с хард-а

Благодаря на всички за мненията.
При натоварване се чува нещо като стържене (не мога да го опиша точно). Мислех си, че е от процесора, но явно е харда.
РАМ-та ми е 2 абсолютно еднакви плочки като ги размествах и тях, но без резултат.

Диска да не е seagate?
 
От: Проблем с хард-а

Стърженето, ако е съвсем леко доловимо е нормално - чете от харда повече и затова се получава този ефект.

Пробва ли смяната на слотове и/или дата кабела ?

Изтегли си отнякъде HDTune PRO и пусни репорта тука.
 
От: Проблем с хард-а

Мислех си, че е от процесора
Мислене на дизайнер. ;)
Ако чуеш процесора, ще е за последно в живота му.
Явно нямаш приятел, дето да чатка хардуер.
Остава ти сервиз и да се молиш в сервиза наистина да разбират от хардуер.
Ако бе от София, бих могъл да ти помогна.
 
От: Проблем с хард-а

Резултата от HD Tune - http://prikachi.com/images/995/4839995q.jpg
Пробвах кабела и в другия слот на дъното, но пак същото.. Забелязах, че когато е прав и го наклоня доста се чува звук, все едно се включва и си мисля, че проблемът е със захранването в харда (като е прав няма ток в него).
 
От: Проблем с хард-а

Нищо притеснително няма в репорта, честно казано.
Това, което чуваш е - главата ти заспива и след това се включва, което не е нормално, ако компютъра си се ползва. (По подразбиране харда трябва да заспива след 30/60 минути бездействие).
А чуваш ли прещракване, след като се събуди главата?

Пробва ли друг захранващ кабел за харда да включиш?
Да не окъсява някъде харда? Хванат ли е с винтчета за "леглото"?
 
От: Проблем с хард-а

Просто когато е изправен сякаш харда не е включен изобщо (не зарежда уиндоуса). Когато го наклоня да "легне" се чува включването на харда (главата).
Обърнах наобратно кабела към дъното и тръгна добре. Дано да се е оправило.
 
От: Проблем с хард-а

Дата кабелите са по 2 лева - направо си купи нов ...

Лесно ли влиза в буксите (на харда и дъното)? Ако са хлабави, от това прави проблема сигурно.
 
От: Проблем с хард-а

Виж сега какво ще ти препоръчам провери си харда с нещо от типа на HDD Regenerator имаше една dos версия на тази програмка записваше се на диск и си я пускаш ако я намериш действай с нея добра е. Виж дали ще ти извади лоши сектори. Ако има то програмата ще ги изолира и ще се закърпи положението обаче веднага почвай да правиш регистрации по DropBox и т.н. и качвай важните файлове. Моя хард беше точно така, син екран, изолирах лошите сектори, бачкаше малко и изпляска напълно.
 

Горе