Проблем с MAXCART.bg?

Имам онлайн магазин на платформата maxcart, но не мога да кажа, че съм изключително доволен.
В момента ми изтича плана при тях и или трябва да го подновя (550 лв) или да ги сменя.
Сайта е направен през 2017 и от тогава не е пипан и се притеснявам, че при тотална смяна на платформата, ще се загуби индексирането и органичните посещения, но сегашната платформа е изключително куца и обвързваща.
Предлагат ми "обновяване на платформата" за 200 лв и SSL сертификат за още 200. Модул на еконт за 290 лв... Абе като цяло, някакви извънземни цени. (давам и линк ако някой иска да провери:
http://maxcart.bg/миграция_към_maxcart_go-3300.html
Някой има ли опит с тях и струва ли си да се продължат взаимоотношенията и ако не си струва, къде ме съветвате да мигрирам. Става дума за онлайн магазин с около 1500 продукта - електроника (кафемашини, телевизори, компютри и др.)
 
Не е проблем, на новата платформа да се редиректнат старите връзки.
 
Чак пък и редирект... според мен няма смисъл, вярно, ще посмениш структурата, но позициите ще се върнат до седмица- две най-вероятно. Пък и е добре на няколко месеца да се сменя дизайна и структурата на сайта, едно преминаване от едно място в друго няма да навреди на домейна кой знае колко. Аз бих заложил на нещо твое, което не е SaaS
 
Чак пък и редирект... според мен няма смисъл, вярно, ще посмениш структурата, но позициите ще се върнат до седмица- две най-вероятно. Пък и е добре на няколко месеца да се сменя дизайна и структурата на сайта, едно преминаване от едно място в друго няма да навреди на домейна кой знае колко. Аз бих заложил на нещо твое, което не е SaaS
Правих няколко миграции по твоята логика, вече повече от година си чакат да им се върнат позициите...
 
Това изказване малко не е на място. Какво правим с вече съществуващите линкове из интернет? .. а да 404 -> х -> загуба на позиции.
 
Проблема е в начина и в сумите за плащане. Миналата година си смениха платформата от "maxcart" на "maxcart go" и всички вече платени модули и оптимизации отпаднаха. Сега искат да им се плати 550 лв за поддръжка и още 200 лв за да мигрират тяхната си платформа, при новата тяхна платформа и ми искат по 200-300-400 лв на всеки модул, който уж си върви със сегашната (за тях стара) система. А най-тъпото, е че догодина ще го направят на "maxcart go +" и разправията ще е отново същата... Няма начин всяка година да се заплащат по 1200 лв само защото те са си обновили дизайна на темплейтите. Отделно мисля, че да таксуват 290 лв за безплатен модул на еконт или спиди и още 200 лв за SSL сертификат, който другите хостинги подаряват (или най-много да вземат 20-30 лв) е супер некоректно. А най-дразнещото е, че когато им казах, че прекратявам отношенията си с тях, те ми казаха "Вие си преценете, но данните от този сайт си остават за нас и ако ще вземете нещо, то ще е само домейна и започвате от 0" или с други думи ми извиват ръцете, че всички настройки, поръчки, клиенти, продукти и тн. и тн. ще си ги запазят и няма да ми дадат достъп за да ги прехвърля на друга система или платформа.
 
А най-дразнещото е, че когато им казах, че прекратявам отношенията си с тях, те ми казаха "Вие си преценете, но данните от този сайт си остават за нас и ако ще вземете нещо, то ще е само домейна и започвате от 0" или с други думи ми извиват ръцете, че всички настройки, поръчки, клиенти, продукти и тн. и тн. ще си ги запазят и няма да ми дадат достъп за да ги прехвърля на друга система или платформа.

В пълното си право са, защото реално те притежават всичко, а ти просто си го наел от тях. Когато се ползват подобни продукти трябва да си наясно с рисковете, а това е един от малкото. Ако им отвориш общите условия би трябвало да е написано и там.
 
Не знам, как, защо и какво ви кара да позлвате такива скапани менделски платформи. ВЪВ правилата им явно го пише.... ПРЕЦАКАН СИ. Сега, ако искаш да се "отвържеш" от тях ще платиш на някой РЪЧНО да прехвърли клиентите и всичката останала информация на някаква платформа, преди да ти е изтекъл срока. В противен случай плащаш да продължиш срока и рпез това време прехвърляш само, като ен ти се дават пари... Положението е във всеки вариант в "ъхъ", да не казвам каква дума. Но втория вариант, платформата ще си е твоя, може да се мигрира, да се ъпгрейдва, да си имаш бекъпи и т.н. и т.н. ит.н. и си си цар на своята информация,.
 
В пълното си право са, защото реално те притежават всичко, а ти просто си го наел от тях. Когато се ползват подобни продукти трябва да си наясно с рисковете, а това е един от малкото. Ако им отвориш общите условия би трябвало да е написано и там.
Чакай малко. Как така снимките, базата и като съдържанието е тяхно? Това наистина ли се тълкува така. Мислех, че платформата и аповечете, задвижващи самия магазин са си техни, като хостинг, дизайна - може би, функционалностите, но чак всичко....Не искам да казвам нищо, но не съм много наясно кой консултира хората за такива SaaS услуги, като от време уно има шопинг карти. Спомням си още преди време като за запознавах с eCommerce света, имаше Zend Cart, osCommerce, в момента имат доста по-добри алтернативи. Свободата тук е много по-важна от лъскавите интерфейси за редене на кутийки. :)
 
Плюс цялата отговорност по защита на лични данни и супто нещата.
Е, и..... другите да не би да са идиоти, които са със собствени магазини ?!
Чакай малко. Как така снимките, базата и като съдържанието е тяхно? Това наистина ли се тълкува така. Мислех, че платформата и аповечете, задвижващи самия магазин са си техни, като хостинг, дизайна - може би, функционалностите, но чак всичко....Не искам да казвам нищо, но не съм много наясно кой консултира хората за такива SaaS услуги, като от време уно има шопинг карти. Спомням си още преди време като за запознавах с eCommerce света, имаше Zend Cart, osCommerce, в момента имат доста по-добри алтернативи. Свободата тук е много по-важна от лъскавите интерфейси за редене на кутийки. :)
За съжаление, точно това ти казват. Имал съм редица клиенти, които им се наложи да местят всичко на ръка, защото не ти дават нищо като приключиш, разбира се това беше преди време, може и да се е променило нещо сега, знам ли. Преди се правеха на ударени, едни увъртаници, с две думи станеш ли им клиент си им роб до гроб. Само ако си с голям магазин тип Зора или Технополис известен с много пари, няма да си вдигнат зурлите, защото ще ги смачкат ония.
 
Те доколкото знам Зора са на клаудкарт. Но там собствениците си се знаят и лесно ще намерят начин да се оправят, ако се стигне до нещо, което не могат да решат. Но Зора може да си позволи да къстамизира там си ниво, което дори да мине някой не добре настроени опен сорс. Така, че големите са ясни. Не Нам обаче какво правят малките магазинчета.

За пръв път чух, че клиенти са имали подобни проблеми с такива Клауд базирани магазини когато се е стигнало до адекватно правене на оптимизация. По-скоро самите SEO експерти видяха зор, а работата им не е текла така както им се искала поради редица препятствия. И крайния им извод винаги е бил един и същ - миграция.
 
Здравейте, моят съвет към Вас е да бягате от SaaS, наемане на софтуер от България като цяло. Обаче самите хора са виновни за всичко това, прост пример: Клиент ми звъни и казва че има номенклатура от 500 000 продукта и 8 физични магазина, иска да направя онлайн магазин и го мисли от 2 години, казва аз тука видях едни SaaS услуги казах че ще направят интеграция с моят ERP система която е Oracle erp cloud, и всичко ще ми излезе срещу 500 лв годишно, само за направата щял да плати 2000 лв. Казах на клиента че това е лоша идея, но той каза че е направил стъбилен рисърч и мисля да пробва SaaS услуга..... Към такива клиенти просто не се мъчете, те знаят по-добре от Вас защото имат рисърч....


Към автора на темата, ако търсиш евтино решение няма такова, при SaaS ще получиш сигурност и евтина услуга до дадено ниво, след това започват ограниченията и свалянето на кожи, тук говорим за 70 лв - 150 лв на час за писане на код. Ако караш към собствен магазин под отворен код, Opencart, Magento, ще имаш изключително много предимства и няма да имаш ограничение, тука идва забавният момент, трябва да имаш изключително сериозен човек или екип да поддържа това нещо, което пак е пари. Но ако знаеш какво гониш няма да мислиш че си дал 500 лв за модул, просто бизнес модела ти ако работи коректно ти ще избиваш тези пари, всеки го знае заради това цените са такива. :) Ако сам си правиш рекламите като повечето хора в България, и имаш по 10 поръчки на седмица ще те интересуват тези суми, ако си сериозен и градиш онлайн магазин, не колкото да го има там. Тогава няма да броиш тези суми.

Надявам се да съм помогнал. :)

Поздрави,
Станимир
 
Според мен се "изнасяш" от там. Въпрос на време е да се случи. Колкото по-скоро толкова по-лесно защото колкото забавяш толкова по-трудно ще става. Да не кажа всички но повечето са минали по този път и никои не се е върнал назад. Хем сам ще си си цар и господар на сайта хем ще си го оптимизираш и тн както сметнеш за добре и наливаш пари в нещо което е твое и ще си остане твое. Ако неможеш сам плащаш на фирма да ти направи миграцията както трябва. Ако се направи всичко както трябва няма да се изгуби много. Ще ти останат можеби висящи линкове ако си си платил по-малко за миграцията :) но и това си има решение. За некачествената миграция мога да потвърдя че 1 година и неможе все още сайт да си стъпи на предните позиции на които е бил.
 
Не винаги смяната на системата или миграцията към друг вид платформа означава падане в позициите. Колкото повече се гледа в детайли всичко около миграцията, толкова по-малък е риска да се случи сериозно отпадане. Да, ще има в началото някакви трусове, но малкото изпадане честно означава и по-нататъчно изкачване. От опит говоря. ;)

Важни неща, с които трябва да се съобрази девелопъри при миграция на сайта от една платформа към друга са:

1. По възможност запазване на точните URL адреси
2. Скоростта на зареждане да не бъде повече от преди
3. Правилни редиректи, ако са нужни
4. Запазване на точния контент, като обогатяването няма да повлияе зле, но да не се получи да го имаш на две места в един момент
5. Бързо ориентиране и анализ дали баунс рейта и UX са ОК, като това би се отразило сериозно върху позициите, ако потребителя не генерира вредно голямо време прекарано на сайта
6. Надежден хостинг доставчик, който да няма сериозни даун периоди, особено докато паяка преразглежда и преиндексира на ново страниците и целия сайт
7. Излишни JS, CSS и други файлове и кодове, товарещи и затрудняващи индексирането и зареждането - има общо с точка 2

Ако някой се сети да допълва. Но си е свободия и определено си в пъти по-гъвкав от която и да е предлагана услуга. Поне по мои наблюдения. Не казвам, че такъв тип услуги са нещо лошо, но аз лично не бих избрал за себе си или за клиент подобно решение.
 
@Blinky - как работи вашият хостинг с open cart & woocomerce? Може ли да вдигнете по един демо магазин - някаква тема каквато имате, без значение ама е доре да е все пак от популярните, с примерно някакви демо продукти и да пуснеш тук един линк да погледна? В идеалния вариант 2 поддомена един за Open cart & woocommerce на хостинг за БГ / EU и USA. Намирането на добър хостинг не е лесно.
 
@Blinky - как работи вашият хостинг с open cart & woocomerce? Може ли да вдигнете по един демо магазин - някаква тема каквато имате, без значение ама е доре да е все пак от популярните, с примерно някакви демо продукти и да пуснеш тук един линк да погледна? В идеалния вариант 2 поддомена един за Open cart & woocommerce на хостинг за БГ / EU и USA. Намирането на добър хостинг не е лесно.
Добре, ще измислим нещо по въпроса. Иначе ако нещо искаш инфо, давай на лично. :) Няма проблеми да ти отговоря на това, което те интересува. :) Имаме и двата типа магазини, които спомена, но за жалост не можем да пуснем каквото и да е като линкове, защото реално са на клиенти, а някой от тях, който реши да пусне - е ОК, ние за жалост не можем. :) Но, както написах, ако имаш някакви въпроси, давай, питай ме на лично, да не сдухаме темата.
 
Писах на лично ;) Ако искаш сложи го тук или да отворим тема по въпроса.
 
Последно редактирано:

Горе