Програмиране

От: Програмиране

Не ми се влиза в полемика с религиозни фанатици, за които единствената технология е език създаден за микровълнови печки.

Аз пък лично избиран подходящия инструмент за конкретната задача (и да понякога е джаба).

PS. Нали не забравяш да си увиваш главата в алуминиево фолио преди да си легнеш, че току вид ти изпържат мозъка по време на сън :cry:
 
От: Програмиране

Каза ли нещо смислено, че може да съм пропуснал?
Десетки милиони вируси за М$ ли няма? На сайта си официално са обявили, че те подслушват на всяка една стъпка. Че за капак и
Възможно е също така да осъществим достъп, да разкрием и запазим информация за Вас, когато добросъвестно считаме, че това е необходимо за:

спазването на приложимото законодателство или в отговор на валиден законен процес от компетентните власти, включително от правоприлагащи органи или други правителствени агенции;

защитата на наши клиенти, като например за предотвратяването на нежелана поща или опити за измама на клиенти на Microsoft, както и за помощ при предотвратяването на нечия смърт или сериозна травма;

оперирането и поддръжката на защитата на нашите продукти и услуги, включително за предотвратяването или спирането на атака срещу нашите компютърни системи или мрежи; или

защитата на правата или собствеността на Microsoft, включително за прилагането на условията, управляващи използването на услугите – въпреки това, ако получим информация, че някой използва нашите продукти или услуги за трафик на открадната интелектуална или физическа собственост на Microsoft, няма да разглеждаме сами личното съдържание на клиента, а вероятно ще отнесем въпроса към правоприлагащите органи.
http://windows.microsoft.com/bg-bg/windows/preview-privacy-statement

Кой е фанатика тука, аз пиша факти, подкрепени с линкове. Ти ми разправяш за някакви фолиа, един вид, че съм параноясал. Цитирам ти официални източници, когато фактите говорят - и боговете мълчат! Мърсъците щели да ме пеят на Сулю и Пулю, по тяхно осмотрение, че им пазели правата. Купуваш си змия в пазвата!
Най-отворената операционна система на света е Windows. Компът ти е отворен за целия свят. Там М$, правителства, трети фирми... За капак и разни обикновени мошеници, дето са ти пуснали вирус. Плащаш за софт, после ДДС, и си последния кавал на дупката на компа си. Шпионският им софт е с по-висок приоритет, на собствения ти комп!
Няма да разполагате с опцията да изключите предаването на данни за определени функции на софтуера и услугите от Програмата.

За да спрете предаването на всички данни, трябва напълно да деинсталирате софтуера и услугите от Програмата от всичките си устройства. Това може да наложи преинсталирането на операционната система на Вашето устройство.
Да не ти разправям колко хиляди вируса намерих като си сканирах Windows - ките дялове под Линукс.
 
Последно редактирано:
От: Програмиране

по принцип съм на мнение, че езика не е важен, като цяло 30-40 ключовеи думи, няколко цикъла и променливи, много по важно е начина на мислене.
според мен подходящ език за начинаещи е python, има всичко необходимо и е лесен и забавен. ето и една книжка: http://learnpythonthehardway.org/book/
 
От: От: Програмиране

Големите фирми работят на Java, защото е в пъти по-ефективна от който и да е скрипт, като php. Много се говори за тоя node.js, аз съм скептичен засега. Дори да се е случило чудото, и да е създаден лесен за писане език като js и мощен като Java - няма необходимата инерция. Демек frameworks, и каквито още десетки тулове са необходими за сериозна работа. Не съм чул много народ да търсят програмисти на node.js.
Php хич не ми изглежда по-лесно. Пробвах всички възможни frameworks, до които се добрах. 5-6 вида. Разочарован съм, меко казано! Все едно от кон на магаре да слезеш, това е усещането. Може в мен да е проблемът, но така и не видях кое му е по лесното на това! Купища допълнителни ограничения, несъвместимости и проблеми, дето не съм си представял, че може да съществуват изобщо.

PHP е лесно за начинаещия, буквално е достатъчно да се инсталира WAMP (за минута-две), да се направи един файл index.php, да се напише echo "Hello, World" и това е. Просто разстоянието от това да не знаеш нищо за езика и да започнеш да правиш нещо с него е абсолютно минимална. Като добавим и това че променливите сами се създават и че е пълно с материали из нета, езика става още по-лесен. Искаш някой CMS - готово, масово са за PHP. Иначе начинаещия идея си няма какво е framework.

Node.js може би е по-лесно за инсталиране от Linux феновете, че при него има много такива... packages или както там им се казва. Като добавим няколко термина като prototype, this, callback и asynchronous, проблемите (и възможностите) мигновено нарастват.

Автора все пак пита за програмиране на уебсайтове, тогава не знам колко добре се вписват в тая картинка Java или C#. Някой знае ли уебсайт написан на Java, C#, Python, Змия, Гущер или нещо не е било замислено само за уебсайтове?
 
От: Програмиране

Node.js може би е по-лесно за инсталиране от Linux феновете, че при него има много такива... packages или както там им се казва. Като добавим няколко термина като prototype, this, callback и asynchronous, проблемите (и възможностите) мигновено нарастват.

не мога да се съглася с теб. node.js се инсталира елемтарно на win, packаge manager-a (https://www.npmjs.com/) си работи съвсем нормално и лесно (идва заедно с node.js). package manager-a на php (https://getcomposer.org/) се инсталира по трудно и не е вграден в php инсталацията. цитираните термини ги има и в php. по принцип javascript е гаден език, а за начинаещи е още по - гаден.
 
Re: От: От: Програмиране

Автора все пак пита за програмиране на уебсайтове, тогава не знам колко добре се вписват в тая картинка Java или C#. Някой знае ли уебсайт написан на Java, C#, Python, Змия, Гущер или нещо не е било замислено само за уебсайтове?

Добре се вписват, но се иска малко повече ринане, колкото до C#, по-скоро си говорим за ASP.NET, което е опен сорс сървър сайд уеб приложим фреймуърк, специално за уеб девелопинг. Има такива сайтове, писани на тези езици, но не са много. Дори може да се каже, че са супер рядкост. За Python бях чувал само, но не съм виждал, честно казано.

Честно казано, ако става дума за уеб сайтове: html, css, js, php, mysql...но бих ти препоръчал и да погледнеш малко и в адванс (поне за мен) езиците, като java, c#. :) И ако питаш мен, не спирай с курсовете, на каквото и да отидеш - все ще е добре, дори и на qa. :)
 
От: Програмиране

python е много подходящ за начинаещи защото има хубав и лесен синтаксис, изцяло ООП и има стрикни типове. има и framework-ове, най - известната: https://www.djangoproject.com/ някои от по извесните сайтове писани на django (python) са: Disqus, Pinterest, Instagram, Bitbucket източник: http://codecondo.com/popular-websites-django/
 
От: От: Програмиране

...
Автора все пак пита за програмиране на уебсайтове, тогава не знам колко добре се вписват в тая картинка Java или C#. Някой знае ли уебсайт написан на Java, C#, Python, Змия, Гущер или нещо не е било замислено само за уебсайтове?
На кое казваш "сайт"? Абв.бг са на Жава, туй е най-разпространения за сериозен бакенд. Гугъл са жавари!
 
От: Програмиране

не позна, гугъл са питонджии!
GWT, Google Web Toolkit - е на Жава. Андроид - също.
Ползват много други езици, май Go го измислиха те.
 
От: От: Програмиране

не мога да се съглася с теб. node.js се инсталира елемтарно на win, packаge manager-a (https://www.npmjs.com/) си работи съвсем нормално и лесно (идва заедно с node.js). package manager-a на php (https://getcomposer.org/) се инсталира по трудно и не е вграден в php инсталацията. цитираните термини ги има и в php. по принцип javascript е гаден език, а за начинаещи е още по - гаден.

То не е трудно, но аз лично имах културен шок докато разбера как се случват нещата. Като един обикновен Windows юзер съм свикнал да работя с мишката и да гледам на черните CMD прозорци като на нещо old fashion с което не искам да си имам работа. С пакетите е даже още по-откачено, не знаеш кое е инсталирано, къде е инсталирано, коя версия е. Линуксджиите предполагам са свикнали на такъв начин на работа, но е по-трудно за човек с прозорци. При PHP от друга страна става сложно когато се стигне до php.ini или настройки на Apache.

JavaScript вероятно не е гаден за начинаещ, щото начинаещ не трябва да преживява културни шокове. Даже бих се обазаложил, че би било гадно за някой започнал на JavaScript да навлезе в PHP. Начинаещия е празна страница, при хубаво упътване би трябвало да схване всичко сравнително лесно :)
 
Re: От: От: Програмиране

На кое казваш "сайт"? Абв.бг са на Жава, туй е най-разпространения за сериозен бакенд. Гугъл са жавари!

@ bobbydigital, джавари са.... :)

8464514O.png


Но може да имат някой друг продукт на Пайтън.

Да, Go е техен, и силно работят с Angular.js поне за API-тата си, но и не само. Примерно:

http://angular-ui.github.io/angular-google-maps/
 
От: Програмиране

Но може да имат някой друг продукт на Пайтън.

Да, Go е техен, и силно работят с Angular.js поне за API-тата си, но и не само. Примерно:

http://angular-ui.github.io/angular-google-maps/

според мен едва ли се ограничават само до един език но ето тук може да прочетете какво е правено на питон: http://quintagroup.com/cms/python/google

Angluar JS е на javascript, което не трябва да се бърка с JAVA, a Angular 2 може да се пише и на TypeScript което е на Microsoft, така че доста са умешани нещата.


GWT, Google Web Toolkit - е на Жава. Андроид - също.
Ползват много други езици, май Go го измислиха те.

батка андроида си е линукс и се пише на c или c++, а това че app-овете се пишат на java не значи че и андроида е писан на java.
 
Последно редактирано:
От: От: Програмиране

...
батка андроида си е линукс и се пише на c или c++, а това че app-овете се пишат на java не значи че и андроида е писан на java.
Хубо де, ама са предпочели Java, a не Piton.
Java e много, ама десетки пъти по-бърза от php, asp, piton и какъвто още се сетиш скрипт. Единствено С# се доближава леко до бързодействието на Java. Имаше едно сайтче дето са правили подробни тестове, цитирал съм го тук, не говоря наизуст. За node.js съм чувал, че може да се опъне на Java, но съм крайно скептичен. То и за php ми разправяха какви ли не легенди, ама като го пипнах да видя какво е - ТРАГЕДИЯ! Неслучайно Facebook го разкараха.
 
То в крайна сметка и винаги според мен се избира езика, както и дали да е опен сорс, определен фреймуърк при положение, че всичко е ясно по самия проект и вече се мисли кое ще е най-подходящо за него. Facebook тръгнаха с php, но в последствие видяха, че ще имат много интерактивни неща, което за жалост с php малко по трудно се случва, да не кажа с мъка. Отделно сингването с приложенията им щеше да е по-проблемно и ето ти решение - минава се на друго.

По принцип C# по мои наблюдения е по-бързичко от Java. За това тук идва и големия въпрос от кои си:

от тези:

; {

или тези:

;
{

:)
 
От: Програмиране

По тестовете C# беше с до 50% по-бавен от Java. Koeто в реални условия не можеш да го усетиш. Дават значение 100 други неща.
С М$ технологиите се работи с една идея по-лесно. Не са 100 вида framework като при жавите. Всичко е стандартизирано, има си стил и подредено доко.
Само че с лицензите е касапница за по-голям проект. Отскоро и с подслушването, каквото си го заявяват официално, дадох линк. Само на Windows работи пущината, което неимоверно стеснява вариантите за виртуалка.
Да не се заричам, но аз на М$ не бих мигрирал. По-скоро ще хвана къртача и ще отида да лепя плочки!
 
Да, най-големия минус на C# е при лицензите, които Mircosoft ти дава, но нормално. Ааа, да и е препоръчително да си на Windows сървър, което да гарантира и безпроблемни ситуации, не че не може с Linux, но все пак ще е по-добре в "неговата си" среда.

В крайна сметка, за какви проекти става дума, защото вече влизаме в дълбоко. А реално, един обикновен уеб сайт няма нужда от мното адвас технологии, говоря на програмно ниво, фронта е ясен. :)
 
От: Програмиране

Какъв ще да е тоя С# на Линукс? Не съм виждал Моно на комерсиален проект. Все едно да туриш на Ферари железни джанти от Лада! Не, че C# е ферари някакво, а Линукс - Лада, просто дадох сравнение колко тъпо ще е да хакваш лицензен проект с Моно.
 
Ее, през виртуализация се получава, както като вкараш виртуално през Linux на десктоп да се зарежда прозорец (друг режим) с инсталиран Windows. :) За това казвам, че не е подходящо, но пък съм го виждал като изпълнение. :)
 

Горе