Програмиране

newbie20

New Member
Здравейте !
На 25г. съм и искам да започна да уча програмиране. Малко ми е късно, но ...
Чудя се с кой програмен език да започна. Кой програмен език има най-много реализация в момента в България и според вас какви са тенденциите за в бъдеще в България ? Кои езици ще се използват ?
Аз мислех да започна с Python, но не знам дали има реализация с него и в бъдеще дали ще се търси в България ?
Колкото прегледах в jobs има 795 обяви с python и 50 за кандидати с малък или без опит, а с java са 1083 и 56.
Поне по тази проверка според мен Python се представя добре и е търсен, но разбира се това проучване не е точно и най-добре биха казали хората от сферата дали Python е търсен и дали в бъдеще ще е търсен в България.
Като реализация гледам, че Python се използва за machine learning, data science, data analyst, security и май рядко, но и в BI, web (back end) и не знам къде другаде. Поне до сега изглежда, че се използва за автоматизация на процеси, данни и подобни неща и според мен това е бъдещето, но може и да бъркам понеже не съм в тази сфера.
Дали Python е добър език за старт и за реализация ?
Някакви съвети за начинаещи в IT сферата ?
Английски език знам на ниво А2, което според мен е малко, но .. ще го уча и него с времето, а и покрай ученето на програмиране се научава сякаш
Като цяло не гоня високите заплати след 2 години за започна работа и за в бъдеще след 3 години например и едни 1000лв са ми добре. Просто искам да съм в тази сфера и да е дистанционна работа.
 
Започвай с C# или Java.
Python също е вариант.
Защо с C# или Java ?
По-лесни, имат повече реализация сега или ще имат в бъдеще ?
Може би съм се подвел, че в световен мащаб трендовете са за голям растеж на python
 
Последно редактирано:
Защо с C# или Java ?
По-лесни, имат повече реализация сега или ще имат в бъдеще ?
Може би съм се подвел, че в световен мащаб трендовете са за голям растеж на python
Щото са типизирани и компилируеми и ще разбереш фундаментите, дето в php примерно, ще ти убягват неща като типове , decimal/float и т.н...
 
Щото са типизирани и компилируеми и ще разбереш фундаментите, дето в php примерно, ще ти убягват неща като типове , decimal/float и т.н...
Моето колебание е беше между C#, Java, JavaScript, Python. Като бях се спрял на Python, заради това, че уж сега има най-голямо търсене в световен мащаб и че уж ще се използва в бъдеще доста machine learning, data analyst, web scraping и т.н.
Както и ми изглеждаше най-лесен за започване например както беше дадено на едно място с първите уроци в програмирането Hello World, например от 4-те езика най-лесно е на python print("Hello World") и е най-близък до нормалния английски.
Съответно, ако няма търсене на Python програмисти или има други недостатъци ще избера друг.
Най-важното е търсенето като говорим естествено за бъдеще да има голямо търсене на работни позиции.
 
А какво искаш ти да създаваш. Защо гледаш на това като на пазарен принцип? Гледаш с какво ти се занимава, какво искаш да създаваш, и си избираш езика. Така да правиш с желание всичко, което ти се зададе. Аз примерно съм голям фен на визия, конверсията, UX, UI, дизайн и т.н. За това си клона към фронт енд, където е ясно, че е определен език. Наясно съм и се кефя много на това, правя го с удоволствие и постоянно се учи и там. ;)
 
JavaScript е най-сигурният залог.
 
От информацията, която прочетох май python е много добър за machine learining, AI и подобни, но за web не толкова добър.
Само че за machine learning и AI е трудно май да си намериш работа, ако не си завършил висше с насоченост към математика или статистика или трябва там да си много добър. Не ми е слабост, но не бих казал, че съм добър и ми се насъбират много неща - програмиране, английски, математика и статистика, а съм на 25 вече и ще отнеме много време. А както казах не знам с python къде другаде може да се намери реализация като махнем Machine learning, AI, deep learning. Може би става донякъде и за web, но мисля, че остават много малко работни позиции...
 
С++ и после всичко друго ще ти върви по вода. Програмен език се учи за половин час
 
От информацията, която прочетох май python е много добър за machine learining, AI и подобни, но за web не толкова добър.
Само че за machine learning и AI е трудно май да си намериш работа, ако не си завършил висше с насоченост към математика или статистика или трябва там да си много добър. Не ми е слабост, но не бих казал, че съм добър и ми се насъбират много неща - програмиране, английски, математика и статистика, а съм на 25 вече и ще отнеме много време. А както казах не знам с python къде другаде може да се намери реализация като махнем Machine learning, AI, deep learning. Може би става донякъде и за web, но мисля, че остават много малко работни позиции...
Сега пък намирам линкове например, че за web backend най-използва или един от най-използваните е Python

Наистина много се обърках. Мислих, че python е най-вече за machine learning, data science и подобни, а рядко може да се използва за web development, но е рядко, а сега виждам, че е един от най-използваните за web development
 
Пиши отдолу че се шегуваш, че ще вземе някой да ти повярва
Добре де изхвърлих с това половин час, 15-20 минути най-много.

А колко време отнема да станеш програмист е друг въпрос, при някои и цял живот няма да стигне.
 
Езика няма значение. Добър програмист може да пише на всякакъв език. Просто ако е нов за него ще му отнеме малко повече време до като свикне с дребните разлики.

Важното е да знаеш основните принципи, алгоритми и т.н. и да избереш нещо, което ти прави кеф да работиш с него.

Ако трябва тепърва да уча - може би Python и Go. Python ако клониш към ML.

Само че за machine learning и AI е трудно май да си намериш работа, ако не си завършил висше с насоченост към математика или статистика или трябва там да си много добър.

Защо ти е висше? Информацията за кое как я има свободно в Интернет. Не случайно Google, Apple и много други (не само tech) големи компании спряха да изискват дипломи. Кадрите се подбират чрез тестове, a работа има повече от наличните кадри.

Аз самия нямам образование. Не съм програмист, но според мен принципите са същите. Започнах като системен администратор на 23. После бях DevOps, SysOps сега и аз не знам какво съм. В същото време имам толкова много познати, които с по 2-3 висши стоят гладни или работят за жълти стотинки професия нямаща нищо общо с дипломите им.

Повярвай ми в университета няма да научиш нищо повече от някои основни правила на организация на работата. Поне що се отнася до технологии, защото там нещата се променят прекалено бързо. Успяват най-вече хората, които лесно се адаптират и мислят различно, а в образователната система именно тези хора биват "наказвани".

Избери какво точно искаш да правиш и си намери ментор (може да е някой senior в офиса). Учи се с практика, не с теория. Ако ще да е основно с малки лични проекти до като работиш някаква запълваща работа.
 
Езика няма значение. Добър програмист може да пише на всякакъв език. Просто ако е нов за него ще му отнеме малко повече време до като свикне с дребните разлики.

Важното е да знаеш основните принципи, алгоритми и т.н. и да избереш нещо, което ти прави кеф да работиш с него.

Ако трябва тепърва да уча - може би Python и Go. Python ако клониш към ML.



Защо ти е висше? Информацията за кое как я има свободно в Интернет. Не случайно Google, Apple и много други (не само tech) големи компании спряха да изискват дипломи. Кадрите се подбират чрез тестове, a работа има повече от наличните кадри.

Аз самия нямам образование. Не съм програмист, но според мен принципите са същите. Започнах като системен администратор на 23. После бях DevOps, SysOps сега и аз не знам какво съм. В същото време имам толкова много познати, които с по 2-3 висши стоят гладни или работят за жълти стотинки професия нямаща нищо общо с дипломите им.

Повярвай ми в университета няма да научиш нищо повече от някои основни правила на организация на работата. Поне що се отнася до технологии, защото там нещата се променят прекалено бързо. Успяват най-вече хората, които лесно се адаптират и мислят различно, а в образователната система именно тези хора биват "наказвани".

Избери какво точно искаш да правиш и си намери ментор (може да е някой senior в офиса). Учи се с практика, не с теория. Ако ще да е основно с малки лични проекти до като работиш някаква запълваща работа.
Т.е python например не се използва за web development ?
Или пък за data science и data analyst дали трябва много статистика и математика както при ML и AI ?
Не казвам за висше, а просто че трябва много да разбираш от математика и статистика колкото да си учил висше или поне няколко години изучаване на статистика и математика.
Лично мен сякаш най-много ми харесва Data science, data analyst, machine learning, web scraping и подобни, но все пак не съм работил и не знам дали е така както си го представям. Добър съм с анализ на данни например мога да правя елементарни финансови анализи на фирми или пък анализи на пазари и т.н, но не бих казал, че съм много добър по статистика и математика. Затова първоначално реших, че data science ще ми допадне, но пък с тази математика и статистика сякаш няма да се справя..
Другото е, че на мен ми харесва ML и data science, data analyst, но ако няма търсете и работни позиции няма смисъл да го уча
Едно е да си търсиш работа от 10 обяви, а друго е от 1000 например.
 
Интересно е и полезно.
Просто не знам с кой език да започна да уча.
Например искам да седна и да започна да се уча на елементарните неща и после да започна да правя малки проекти, но като не знам с кой език да почна..
Например аз започнах с python за 1 ден и научих там елементарните неща - променливи, операции и разни там задачки да се смятат разни числя и текстове и т.н. Харесва ми, но не искам да задълбавам, ако няма да е този езика. Ще го уча 2-3 месеца, после ще се запиша на курс 1г и след като го завърша да разбера, че няма голяма реализация или пък на 3-4-5-6 месец да разбера, че ми трябва много добра статистика или нещо друго и да трябва да започвам да уча например JavaScript. Естествено, че не може с един програмен език, но по-напред ще уча 2-ри и според мен отначало е най-добре да започна с един и да го науча добре, но не знам с кой..
 
А какво искаш ти да създаваш. Защо гледаш на това като на пазарен принцип? Гледаш с какво ти се занимава, какво искаш да създаваш, и си избираш езика. Така да правиш с желание всичко, което ти се зададе. Аз примерно съм голям фен на визия, конверсията, UX, UI, дизайн и т.н. За това си клона към фронт енд, където е ясно, че е определен език. Наясно съм и се кефя много на това, правя го с удоволствие и постоянно се учи и там. ;)
Както съм писал по-горе занимавал съм се с анализ на данни - финансови и други и донякъде ми харесва и затова реших machine learning или Data science, data analyst, но пък после като разбрах, че ти трябва много добра статистика и математика ...
Например на мен за тези анализи финансови и други не ми е трябвало, нито математика, нито статистика, но ако при програмирането се изискват много добри сигурно няма да е за мен ML, data science.
Затова мислих да започна с Python и после с времето като разбера дали е за мен или не, ако не е за мен например ако се ползваше много python за web development щях да си продължа да се занимавам с web development на Python, но ако не се използва и уча 1г. Python и разбера, че не е за мен, заради статистиката или липса на реализация и др неща и трябва да започвам да уча JavaScript, Java, C# ще съм изгубил доста ценно време
 

Можеше да му спестиш 10 мин и направо да напишеш "JavaScript".
Тоя това преподава.

- - -

Това с data science, ML и прочие... Реализацията я виждам да е доста ограничена. Големите бази данни се държат от няколко компании, съответно те имат нещо като олигопол и в/у AI. Да не говорим и че ще е мъка да се практикува "на сухо" или пък каква скука са и двете.

Но даже и без тия двете, Питон е добър избор. Единствен минус да се почва с него е че после по-трудно ще минеш на езици с по-класически синтаксис, скоби и пр.
 
Аз преди около 20 години бях започнал да уча Visual Basic и ми беше интересно в началото но разбрах, че програмирането не е за всеки и след известно време се отказах не само от VB но и от програмирането като цяло. След изгубеното време разбрах, че мрежи в CISCO е това, което искам да уча, започнах но не можех да си го позволя в последствие и живота ме завъртя в друга посока. Нямаше да е така ако първоначално бях разбрал какво ме влече а не да си губя времето. Това, което искам да кажа е запознай се с програмирането, пробвай и ако ти хареса давай натам. Мисля, че е грешно да се ръководиш от там, че се търсят кадри и че са платени. Виж дали ти идва от вътре да го правиш, като всяка една работа, защото не всичко е заплатата на края на месеца ако желанието го няма.
 
JavaScript е най-сигурният залог.
JavaScript се използва само за web development и малко mobile apps може би, но главно за web development.
Според вас има ли тенденция и възможност разни готови систем като wix или например в wordpress Elementor да изместят половината js програмисти и повечето хората си правят сайтове сами ?
От там и въпроса дали JavaScript има бъдеще ?
 

Горе