Програмиране

Между другото Торбалана е прав, но само за това че самият синтаксис се учи бързо, не е за минути, но е бързо.
Но след това боравенето с данни, структурите от данни, алгоритмите, ооп и тн, наистина има хора дето нищо че от години се занимават с програмиране, хал хабер си нямат от някои от тези неща.

Python не ми е грам понятен, но мисля че в него е бъдещето
 
Ако намирам уроци, книги и т.н от 2016г, 2017г. това дали ще е проблем ?
И от коя година назад да не гледам и от коя година напред да търся най-добре ?
Знам, че все пак през годините има актуализации и промени, но ..
Например според това https://www.greycampus.com/blog/programming/java-script-versions да търся информация от 2018г. нагоре т.е да почна от 2019, 2020, 2021 ?
Или за сега това не ме вълнува и която ми е най-удобна без значение дали е 2016 или 2020 ?
 
Последно редактирано:
Търси видеа не по стари от година макс две. Все пак сега започваш и е редно да не се налага след като са минали 6-8 месеца да преговаряш наученото и да научаваш нови неща който така или иначе е трябвало да научиш. Относно softuni, недей поне за сега. Там има кадърни но 90% са хора самоуки и БЕЗ никакъв преподавателски опит. В БГ има хляб за JS, почвай да учиш не пиши тук :)

пс:
малко е старо но е добро
Не гледай на наков глупостите, това е старо вече, до сега си е променил възгледите 50 пъти.
 
Ами имам познат, с който трудно се свързах, но ми отговори, а той също е програмист от много години и е доста добър. Той работи с Go, но ми препоръча да започна според него с JavaScript, защото с него ще се науча най-лесно и според него...
Е голям ентусиаст е твоя приятел да казва, че на JavaScript ще се научиш най-лесно :))) Определено лесно се подкарва, трябва ти единствено текстов редактор и браузър. Можеш да си пишеш функцийки, да си събираш числа и такива елементарни работи по-бързо, отколкото аз пиша този пост. Но лесното свършва тук. Бързо ще откриеш, че е цяла Вселена. JavaScript е само слънцето, около което се въртят други неща като HTML, CSS, NodeJS, TypeScript, React, Webpack и мнооого други. JavaScript не е себедостатъчен. Но е интересен свят.

И честно казано пак се обърках дали трябва да разбирам от фотошоп, дизайн, графични умения за реализация с JavaScript ?
Само ако ти е интересно да правиш неща за front-end. Тогава ще ти трябват и HTML+CSS. Ако проучиш историята на JavaScript, през по-голямата част от съществуването си е могъл да работи само на браузъра.

- Някога ролята му се е изчерпвала с това да местиш разни елементи насам-натам, да засичаш кога и къде някой е кликнал и в общи линии да добавяш някаква елементарна интерактивност в браузъра.
- По едно време добавиха Ajax - възможността да изпращаш заявки към сървър и така да получаваш данни без да се презарежда страницата. Малко след това се появи Facebook, който използва тези възможности и като сайт изглеждаше доста по-различно от всичко останало.
- Преди 10-тина години се появява NodeJS, което позволява JavaScript да се използва и извън браузъра. Така вече се използва и за back-end.
- Пак през последните години (даже по-малко от 10) се развива самия език, добавя се синтаксис за значително по-лесно писане на код. Класове, querySelector, async-await и други благинки. Различни библиотеки се налагат, такива които също целят по-лесното писане на код. За front-end това са Angular, React, Vue и подобни. TypeScript пък добавя типизация на променливите, което е добре за по-големи проекти.

JavaScript си има своите недостатъци, заради това ги има всички тия библиотеки, с които тепърва ще се запознаеш. Но с времето се развива, защото към него има огромен интерес. Все още е най-добър за уеб, това е неговото специфично амплоа. Но кой знае, може с времето да го направят да се конкурира с бързите езици по performance и да започне да се използва и за различни цели.

Все пак имай предвиди, че синтаксиса е едно, а машината (превръщането на синтаксиса в програма е и използването на тази програма) е съвсем друго. Дори имат различни имена тези неща. Синтаксиса е ECMAScript, а най-често използваната машина е V8 на Google. Т.е. когато пишеш програма на JavaScript, ти я пишеш по спецификациите на ECMAScript, след което този синтаксис се превръща в програма и прави каквото трябва да прави заради V8. И двете неща се развиват с времето. При синтаксиса се появяват неща от другите езици. Нямам търпение да му добавят типизация, че май само това остана. Докато машината се развива откъм performance. Тук чакам някой ден да направят възможност кода да се компилира преди да се използва.

Накратко, от гледна точка на научаване на програмиране, може би има по-правилни езици за това, защото самия JavaScript е доста forgiving и дори предразполага писането на :hankey:. Но при JavaScript е по-интересно, някак те въвлича :)
 
Защото този мой познат като го питах дали ми трябват графични, дизайнерски умения за front end той ми каза - НЕ, а е добър и е работил и в големи фирми в други държави и т.н, но днес пък като гледах един урок от Наков от softuni казва, че трябва и photoshop

Вече никой нормален интерфейс дизайнер не ползва Photoshop за дизайн на сайтове / приложения. В момента стандартът са Figma, Adobe Xd и Axure. И при трите има добър handoff (експорт), за да могат програмистите да си вземат лесно графиките и параметрите на различните елементи без да са запознати със самите програми.

Photoshop и Illustrator се ползват за обработка на графики или снимки, но с това ще се занимава дизайнерът, а не ти като front-end dev. Ако все пак трябва да се оразмери или смени цвят на някоя илюстрация или иконка, би било добре да не чакаш 3 дни дизайнерът да ти обърне внимание, така че определено е полезно да знаеш как се правят поне елементарни неща.

Важно е да си запознат с основни правила в дизайна и какво изглежда добре, защото ще има случаи, когато дизайнерът е задал някакви стилове и ти ще трябва да ги приложиш без да те държи за ръка. Отделно, когато правиш нещо самостоятелно е хубаво да изглежда добре, а не "като правено от програмист" :)

Иначе, май по-скоро очакването е към UI дизайнерите да учат front-end езиците, отколкото към програмистите да учат дизайн.
 
Последно редактирано:
Е голям ентусиаст е твоя приятел да казва, че на JavaScript ще се научиш най-лесно :))) Определено лесно се подкарва, трябва ти единствено текстов редактор и браузър. Можеш да си пишеш функцийки, да си събираш числа и такива елементарни работи по-бързо, отколкото аз пиша този пост. Но лесното свършва тук. Бързо ще откриеш, че е цяла Вселена. JavaScript е само слънцето, около което се въртят други неща като HTML, CSS, NodeJS, TypeScript, React, Webpack и мнооого други. JavaScript не е себедостатъчен. Но е интересен свят.


Само ако ти е интересно да правиш неща за front-end. Тогава ще ти трябват и HTML+CSS. Ако проучиш историята на JavaScript, през по-голямата част от съществуването си е могъл да работи само на браузъра.

- Някога ролята му се е изчерпвала с това да местиш разни елементи насам-натам, да засичаш кога и къде някой е кликнал и в общи линии да добавяш някаква елементарна интерактивност в браузъра.
- По едно време добавиха Ajax - възможността да изпращаш заявки към сървър и така да получаваш данни без да се презарежда страницата. Малко след това се появи Facebook, който използва тези възможности и като сайт изглеждаше доста по-различно от всичко останало.
- Преди 10-тина години се появява NodeJS, което позволява JavaScript да се използва и извън браузъра. Така вече се използва и за back-end.
- Пак през последните години (даже по-малко от 10) се развива самия език, добавя се синтаксис за значително по-лесно писане на код. Класове, querySelector, async-await и други благинки. Различни библиотеки се налагат, такива които също целят по-лесното писане на код. За front-end това са Angular, React, Vue и подобни. TypeScript пък добавя типизация на променливите, което е добре за по-големи проекти.

JavaScript си има своите недостатъци, заради това ги има всички тия библиотеки, с които тепърва ще се запознаеш. Но с времето се развива, защото към него има огромен интерес. Все още е най-добър за уеб, това е неговото специфично амплоа. Но кой знае, може с времето да го направят да се конкурира с бързите езици по performance и да започне да се използва и за различни цели.

Все пак имай предвиди, че синтаксиса е едно, а машината (превръщането на синтаксиса в програма е и използването на тази програма) е съвсем друго. Дори имат различни имена тези неща. Синтаксиса е ECMAScript, а най-често използваната машина е V8 на Google. Т.е. когато пишеш програма на JavaScript, ти я пишеш по спецификациите на ECMAScript, след което този синтаксис се превръща в програма и прави каквото трябва да прави заради V8. И двете неща се развиват с времето. При синтаксиса се появяват неща от другите езици. Нямам търпение да му добавят типизация, че май само това остана. Докато машината се развива откъм performance. Тук чакам някой ден да направят възможност кода да се компилира преди да се използва.

Накратко, от гледна точка на научаване на програмиране, може би има по-правилни езици за това, защото самия JavaScript е доста forgiving и дори предразполага писането на :hankey:. Но при JavaScript е по-интересно, някак те въвлича :)
Благодаря !
Само че JavaScript както каза се използва предимно за web. И поне с такова впечатление съм останал, че е единствен за frontend.
Тоест аз го разбирам така JavaScript е най-използван и добър за frontend. Т.е може frontend-a да е JavaScript, а backend-a да е с друг език.
Ако си Full stack JavaScript е добър избор, ако си frontend е единствен, а ако си backend дали е най-добрия не знам.
Тоест ако аз не съм от хората добри във фотошоп, рисуване и нямам дизайнерски умения няма да ставам за frontend т.е ще трябва да се насоча към backend. А ако се насочвам към backend дали тогава JavaScript е най-добрия избор
 
Иначе, май по-скоро очакването е към UI дизайнерите да учат front-end езиците, отколкото към програмистите да учат дизайн.
Да. Така е. И въпреки всичко е хубаво да показнайваш как да смениш някой цвят, оразмеряване, базова обработка, нареждане на лейъри. То това се учи, дори да мислиш, че няма да се докоснеш до това, ако си фронт енд, рано или късно вече ще го можеш, защото някак си става част от работата ти. ;)
 
Само Go може да бие Node по производителност.
Може, макар че като по-нов език ще е доста по-слабо разпространен. Но това няма чак такова значение, защото когато сферата е една и съща - бекенд - при нужда просто скача от единия език на другия.

@newbie20, ако си те кефи Python, цъкай си на него. По някое време като започнеш да чаткаш повече кое какво е, хвърли поглед и на другите - PHP, JavaScript, Go, Java... Сега ние тук не можем да виждаме в бъдещето и да ти кажем къде, какво и за какви пари ще работиш. Докато си ентусиаст е добре да пипнеш този и онзи език, да усетиш приликите и разлките, пък после каквото сабя покаже. Когато говорим за една и съща сфера, приликите между езиците са много повече от разликите. Все едно да минеш от Български на Македонски.

По-трудното от синтаксиса е да спазваш добри практики и да пишеш качествен код. Това е което ще научаваш с години и бавно ще те прави по-добър програмист. Синтаксиса ще го разцъкаш набързо, не го мисли чак толкова. Функции, класове, типове, променливи, константи, if, for, while и т.н. има във всичките езици към които гледаш. Първоначално е важно да ги научиш, това са основите, но то може да стане на всеки език. После важното ще стане как да ги подреждаш правилно, без значение на кой език пишеш.

Въпреки това езиците на по-ниско ниво като C или C++ са по-сложни, защото са... на по-ниско ниво. Там трябва да менажираш паметта и въобще тия езици са за по-друг вид хора. Трябва да си мечтал да бъдеш хакер за да се насочиш натам :) Погледни ги и тях, ама наистина трябва да си особен характер за да предпочетеш да кодиш на C-тата.
 
Аз бих ти препоръчал функционален език. Там, където ООП става хед-блоу функционалния блести. Аз пипам Елексир, но може да погледнеш Хаскел, Скала и т.н. Също така е добре да го пипаш преди ООП такъв, защото трудното е да превключи мозъка. Бенчмарките по-горе са най-голямата тъпня да гледаш. По-важното е колко време за релийз, колко време за фийчър. Те за това ПХП, Пайтън са много популярни. Определено не чети на Ремайндчо глупостите, пхп се пише хубав код ако искаш. Да добре там да си върху сносен фрейморк. Същото важи и за Питоня. Виж Нода и особено НПМ са ми създавали най-големите ядове. Веднъж, като свикнеш с основата не е проблем да минаваш от един на друг език. И пак да кажа виж функционалните преди да вземеш решение. Имаш ли знания ще дойде и доброто заплащане!
 
Също така е добре да го пипаш преди ООП такъв, защото трудното е да превключи мозъка.
Тру. Аз като леко посредствен програмист доста трудно превключих от обикновени спагети на ООП спагети. Даже не съм превключил напълно, щото почти напълно избягвам наследяване и полиморфизъм. Сега поглеждам някое и друго видео за функционалното програмиране, ама не съм тръгнал да превключвам още. Обаче едно от нещата дето не харесвам във функционалното програмиране е това с рекурсията. Винаги когато пиша рекурсивна функция, мозъка ми просто отказва да работи.
 
По-важното е колко време за релийз, колко време за фийчър. Те за това ПХП, Пайтън са много популярни.

Сети ме за Ruby on Rails.
Май все още е ненадминато по тоя показател.
Обаче позамря...

- - -

М/у другото, уеб дев се става трудно и бавно - трябва да се знае HTML, CSS, JavaScript, SQL, Git, Linux, ... И това преди да си стигнал до бекенд езика/фреймуърка. В днешно време на повечето места очакват и да имаш идея от SASS, NPM, Webpack, Docker, AWS, ... Абе ужас.

Вземи стани DB админ - нали те влече дейта сайънса. В свободното време ще абюзваш достъпа си до данните с някой и друг Питон скрипт и евентуално ще се преквалифицираш.

Или мобилен дев.

Може и игри да се правят, но е по-изнервящо/стресиращо.
 
  • Like
Реакции: Sky
Вземи стани DB админ - нали те влече дейта сайънса. В свободното време ще абюзваш достъпа си до данните с някой и друг Питон скрипт и евентуално ще се преквалифицираш.
Една приятелка като QA взима колкото програмист на едно място, а пък един приятел като програмист взима по-малко от нея. Та зависи и къде ще попадне човек. Аз обаче бих препоръчал собствен проект в сфера, където хората са готови да плащат големи суми с цел да спечелят повече (обаче рядко печелят). Няколко такива сфери има.
 
Една приятелка като QA взима колкото програмист на едно място, а пък един приятел като програмист взима по-малко от нея. Та зависи и къде ще попадне човек. Аз обаче бих препоръчал собствен проект в сфера, където хората са готови да плащат големи суми с цел да спечелят повече (обаче рядко печелят). Няколко такива сфери има.

Маркетингът на такова е труден и продължителен.

ПП: Кога ще шернеш линк към онова твоето... сещаш се, софтуерното за инвестициите?
 
По-трудното от синтаксиса е да спазваш добри практики и да пишеш качествен код. Това е което ще научаваш с години и бавно ще те прави по-добър програмист.
Не случайно препоръчах С++. Създава дисциплина за цял живот
 

Горе