Продуктова фотография

caikox

Member
Здравейте колеги.

От известно време се опитвам да си направя малко по професионални снимки на продуктите, но все така упорите се провалям.
Доста информация прочетох, доста неща опитах но не ми се получават снимките добре. Купих си продуктова палатка и две лампи с 25 ватови крушки с 6400к daylight или там каквото се води но май ще ми трябва по-добра светлина. Обработвам ги с PhotoScape (freeware програма) но пак съм недоволен.
Ето един пример:

test312.jpg
На тази снимка буквално лампите са над гривната. Отстрани на палатката като ги сложи стават много тъмни и трудни за обработка.




Ще се радвам ако дадете съвети и споделите как си правите вашите снимки :)
 
От: Продуктова фотография

Ами доста добре си обработил снимката(втората)
Обектива ти е добър. Просто можеш да засилиш изострянето и контраста.
С фотошоп се получава добре.
Никон ли ползваш?
 
От: Продуктова фотография

Използвам един най-обикновен фотоапарат "olympus tg 310" въпреки, че пробвах с на един приятел ужким по-професионалния апарат SonyCyber shot с някакъв огромен обектив (очевидно не разбирам нищо от фотография :) но нещо с него нещата се получиха даже по-зле.
 
От: Продуктова фотография

Продуктите ти ли ги изработваш или ги купуваш отнякаде? Защото би могло този от който ги купуваш той да ти даде читави снимки които да използваш и да не се занимаваш. Иначе другия вариянт е да ги снимаш както и правиш и после да ги обработиш с някоя програма за да ги нагласиш както на теб ти харесва. Едва ли ще успееш да постигнеш желания ти резултат само със снимка без да е обработена.
 
От: Продуктова фотография

Вземи си Adobe photoshop lightroom и си поиграй с филтрите.
Като ти допадне някой, следвай същата схема за останалите продуктови картинки.
И само с фотошоп става. Колегата ми го научих за един месец да борави с фотошоп на начинаещо ниво и почна да прави доста добри продуктови картинки.
Може да погледнеш магазина в подписа ми. Повече контраст, осветление и леко подобряване на детайлите с sharp туула.
Много от картинките Ние сме ги снимали с телефон без специално осветление или фон.
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Продуктова фотография

Здрасти
На прав път си, поздравления. Първо купи още една лампа за отгоре. Поиграй си още с светлините добре е лампите да са на гъвкави рамена. Разположи тъка осветлението че да няма никакви сенки и отблясъци. Знам че е трудно с бижутата /помисли и за друг фон/ но в палатката се получава. След това ако продължаваш с същата сапуниера поиграй си с баланса на бялото може малко да го осветлиш или обратното. Не съм ползвал твоя фотоапарат и не знам има ли опция за няколко точково фокусиране. На показаната снимка фокуса е на предния камък а отзад е размазано. Ако нямаш мулти фокус направи 2 снимки на продукта едната с фокус отпред и една с фокус отзад. После ги сглоби. Ако снимаш от статив няма да ти представлява трудност. Ако не веднага се сдобий с такъв. Има малки настолни удобни за тази цел. Помисли дали няма да намериш някой по професионален апарат с обектив, там с отвора на блендата ще ти е по лесно. Аз снимам с Никон Д5000 + дистанционен спусък.

Ако нямаш спусък снимай на самоснимачка с закъснение 2 сек.

Това е май на първо четене.

Има още много ако искаш качи още снимки да видим.
Успех !
 
От: Продуктова фотография

Тази джуджавка, дето си я показал, се снима с поне 6-8 осветителни тела. Като ти трябва и светломер - мери се светлината отвсякъде.
Има една нова технология, новия ми телефон я поддържа, но още не съм я пробвал. Правят се няколко снимки, с различна експозиция, и софтуера ги налага. Така много тъмните и много светли места се показват нормално в крайната снимка.
Cybershot е хубава технология - ползвах я 6 години с телефона ми, но вече е остаряла. А и не е насочена към студийни снимки.
Ако искаш да се обучиш във фотографското дело, влизай във фото форумите и си търси подходящи теми за четене.
Фотографията не е щракане на снимки - вече сам си се убедил. Но целенасоченото щракане ще ти помогне да придобиеш опит.
Не разчитай на софтуера за обработка на изображения. Ако първоначалния кадър не съдържа достатъчно качества, няма софт, който да те извади.
За да ползваш пълноценно дадена техника, трябва да знаеш какво може тя. Това, че са ти дали този фотоапарат, нищо не значи, след като не знаеш какво да правиш с него.
 
От: Продуктова фотография

Тази джуджавка, дето си я показал, се снима с поне 6-8 осветителни тела. Като ти трябва и светломер - мери се светлината отвсякъде.
Има една нова технология, новия ми телефон я поддържа, но още не съм я пробвал. Правят се няколко снимки, с различна експозиция, и софтуера ги налага. Така много тъмните и много светли места се показват нормално в крайната снимка..

HDR Снимки се наричат. За андроид системите има безплатни приложения за камерата да снима в този режим.
 
От: Продуктова фотография

Он може би вече 2 години се мъча да докарам добри снимки на продукти.
В момента оборудването което имам е Палатка за продуктова фотография
2 прожектора 400 W в комплект с 2 статива и 2 софтбокса
Използвам апарат nikon D5100 с китов обектив и един който прави доста добри снимки а именно сигма 70/300
Статив / не много висок клас но стабилен /
Радиосинхронизатор / това е за да светнат светкавиците когато натиснете спусъка /

Светкавиците са на разстояние около 50 см от палатката и са на среден режим на работа а обектива ми е настроен на 100 / 12 см снимам в ROL формат а не JPG така обработката става по лесна и прецизна

Снимам си всички продукти примерно 50 и след това ги смъквам на компа и задавам auto color - по този начин фона и цветовете на снимките стават еднакви
ако си играете всяка една снимка с различни настройки то е убииство и почти сигурен неуспех
 
От: Продуктова фотография

За продуктова фотография предпочитам постоянно осветление иначе колегата е прав за обектива и 60 мм с 1,8 светлочувствителност е най-добре , ама това е + 400 лв. минимум.

Като стана дума имам един радио синхронизатор който не ползвам на някой ако му трябва ще му го дам на добра цена.
 
От: Продуктова фотография

И аз да допълня, че с желание всичко става.
Току що направих една снимка без макро режим на дневна (облъчна) светлина от китайски телефон за 280лв на който камерата не му е най-добрата характеристика.
Използвах няколко филтъра от телефона. Не е минавана през фотошоп или която и да е програма за редакция на картинки.
Ако се направи на HDR няма да има не-фокусирани елементи.

http://store.picbg.net/pubpic/8F/90/fd390e8bf5fa8f90.JPG

В контролирана среда с що годе добър апарат и лека корекция с графичен редактор чудеса стават :)
 
От: Продуктова фотография

Благодаря за съветите колеги.
С по голяма точност ползвам почти същите лампи като тези, само дето крушките стърчат наполовина отвън защото са бая дълги и точно такава палатка :
720021_set.jpgLT011_500x500.jpg
Държа да подчертая, че снимката която дадох за пример в първия пост на темата е с лампите буквално на 5 см от продукта а не отстрани на палатката както стандартно би трябвало да бъде.
В това видео с Iphone-a човека ползва подобни лампи само, че са три и палатката му е 2х пъти по-малка. Тази която ползвам е 60х60.
Ще трябва да взема някакво по-добро осветление със сигурност, както и някой хубав апарат, ако може пуснете някакви не много скъпи предложения. Ще е добре ако се сместя общо до 700-800лв.
 
От: Продуктова фотография

Аз съм с тази палатка идва в комплект с 2 лампи и 4 цвята фонове.
Препоръчвам на сайта има и други благини а собственика на магазина е голям пич и винаги помага
 
От: Продуктова фотография

Един познат фотограф ми сподели че не трябва да ги снимаш директно и с пряка светлина. А странично...
Но не мога да твърдя, защото в сравнение с моите, твоите са суппппер :)
 
От: Продуктова фотография

Извън темата... Откъде купи палатката ?
От магазин на photopavilion в София срещу CityCenter. Но и онлайн ги има на същите цени от 60,70лв.

CTAH
Аз съм с тази палатка идва в комплект с 2 лампи и 4 цвята фонове.
Препоръчвам на сайта има и други благини а собственика на магазина е голям пич и винаги помага

Може ли да посочиш точно кои са лампите :)
 

Горе